MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Синельниківська ВК № 94»

18.11.2021   
Павло Шваб, Ганна Овдієнко, Максим Ревякін
У невідремонтованих відділеннях на стінах та стелі монітори помітили сліди минулих затоплень. В санітарних кімнатах стіни також були вкриті пліснявою. У туалетних кімнатах через надмірну вологість були мокрі стіни.

1. Загальна інформація

12 листопада 2021 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідала із моніторинговим візитом ДУ «Синельниківська виправна колонія № 94». Це установа середнього рівня безпеки для повторно засуджених чоловіків. Колонія була побудована на місці колишнього шахтарського поселення. Планова наповнюваність установи становить 1 295 осіб. На день візиту в установі відбували покарання 723 засуджених. В установі фактично працює 235 співробітників, хоча штатним розписом передбачено 259,5 посад.

За поточний рік з установи умовно-достроково було звільнено 11 засуджених.

Фінансування установи із загального фонду на поліпшення умов тримання засуджених у 2020 році (КЕКВ 2210) було у 64 рази менше запитуваної суми, а саме склало 143 200 гривень, у той час як бюджетний запит за даною статтею видатків склав майже 9 000 000 гривень.

Моніторів безперешкодно допустили до установи виконання покарань – це забрало десяти хвилин. При вході в колонію були антисептичні засоби для дезінфекції рук. Моніторам провели температурний скринінг, однак його здійснював не медичний працівник, а чатовий на КПП.

2. Житлові відділення

В установі є дев’ятнадцять функціонуючих та законсервованих житлових відділень. Для об’єктивності висвітлення умов в установі монітори відвідали як відремонтовані, так і не відремонтовані відділення. Також монітори відвідали одне відділення, яке перебуває у стані капітального ремонту. Відвідані житлові відділення були казарменого типу. У кожному з них розміщувалося 40–50 засуджених. Самі засуджені на умови тримання не скаржилися. Хоча у спальних кімнатах у невідремонтованому відділенні ліжка були старі, і крім того, розміщені впритул одне до одного.

У невідремонтованих відділеннях на стінах та стелі монітори помітили сліди минулих затоплень. В санітарних кімнатах стіни також були вкриті пліснявою. У туалетних кімнатах через надмірну вологість були мокрі стіни. Туалетні кабінки відгороджені одна від одної невисокими стінками та мають такі ж дверцята. Каналізаційні отвори в туалетах були заткнуті самостійно виготовленими затичками для усунення специфічного неприємного запаху.

У деяких відвіданих відділеннях у кімнатах прийому їжі не було питної води. Адміністрація установи запевнила, що терміново виправить цей недолік.

У відремонтованих відділеннях виконаний косметичний ремонт. Однак у спальних кімнатах все ще використовуються старі ліжка.

Кімнати прийому їжі обладнані новими меблями. У кухні є мікрохвильова піч, мультиварка та електричний чайник.

У санітарних кімнатах встановлені нова сантехніки та рукомийники. Також встановлений один проточний нагрівач води. Для миття засуджених поміж банними днями у відділеннях встановлені бойлери та є невеличкий душ. У деяких туалетних кімнатах відремонтованого відділення відсутні дверцята.

Також монітори відвідали відділення, яке перебуває у стані капітального ремонту. Адміністрація установи запевнила, що відділення буде здане в експлуатацію влітку 2022 року.

3. Промислова зона

В установі працює виробництво та майстерня. Виробництво спеціалізується на переробці пластику. На час візиту на виробництві працювало 183 засуджених, у майстерні – 24. Усі засуджені працюють за цивільно-правовими договорами. Монітори зазначають, що робота за цивільно-правовими договорами суттєво звужує трудові права засуджених. Монітори поспілкувалися із засудженими, які повідомили, що в середньому їхня винагорода становить близько 800 гривень, що підтверджується документально. Як вираховуються суми винагороди та які є норми виробітки, ніхто із засуджених пояснити не зміг.

4. Кухня, їдальня

На момент візиту на кухні готувався обід. Монітори скуштували страви та відмічають їхні приємні органолептичні якості. На обід були: помідор солений, суп кукурудзяний, тушковане м’ясо з перловою кашею та соусом і хліб.

В рибному цеху монітори побачили рибу, яка розморожувалася у ванні, вкритою іржею.

Їдальня міститься в декількох приміщеннях. На вході до їдальні є рукомийна система. Ремонт у цих приміщеннях застарілий, однак адміністрація проводить ремонт іншого приміщення, куди повинна переміститися їдальня.

5. Медична частина

Медична частина майже повністю укомплектована лікарями. Вакантна лише посада рентгенолога. За словами начальника медичної частини, установа повністю забезпечена ліками. Більше того, в установі за загальною практикою не приймаються передачі із лікарськими засобами від родичів. Тому в установі не ведеться відповідна медична документація, яка повинна бути у кожній установі ЦОЗ ДКВС України відповідно до спільного наказу Міністерства юстиції та МОЗ України № 1348.

З початку року в установі померло троє засуджених. Було зафіксовано 30 випадків тілесних ушкоджень, більшість з яких становили випадки членоушкоджень. 467 засуджених, що становить майже 65 відсотків, хворі на різні форми гепатиту. 155 засуджених хворі на ВІЛ. З початку року було зафіксовано 4 випадки госпіталізації засуджених до лікарень МОЗ. З початку пандемії на коронавірус перехворіло дев’ять засуджених. Адміністрація установи повідомила, що 50 відсотків засуджених вакциновані від коронавірусної хвороби. З початку року на туберкульоз захворіло 17 засуджених.

У палатах стаціонару медичної частини виконаний косметичний ремонт. Встановлені металопластикові вікна. Палати розраховані на 5–6 осіб. Санітарний вузол розташований в окремій кімнаті. Туалети відгороджені стінками, однак у них відсутні дверцята.

В медичній частині маніпуляційна обладнана металевими клітками, які не передбачені діючим кримінально-виконавчим законодавством.

6. ДІЗО, ПКТ

На день візиту в ДІЗО установи перебувало четверо засуджених. Усього з початку року дисциплінарні стягнення у вигляді поміщення в ДІЗО застосовувалися 327 разів, у вигляді поміщення до ПКТ – 2 рази.

У частині камер ДІЗО виконаний косметичний ремонт. У камерах є рукомийники. Туалет відгороджений стінкою, дверцята відсутні. Розмір вікон замаленький і денне світло в камери потрапляє недостатньою мірою. Засуджені можуть самостійно регулювати подачу свіжого повітря в камеру. В секторі ДІЗО є баня, обладнана двома душами. У бані є килимки.

Прогулянкові дворики застарілі та потребують ремонту. В них є спортивне знаряддя та мінімальний захист від атмосферних опадів.

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися