РФ: Верховний суд залишив вирок українцю Олександру Марченку в силі
Верховний Суд РФ 16 листопада залишив у силі вирок щодо українця Олександра Марченка, якого викрали в «ДНР» у грудні 2018 року й після двох місяців тортур вивезли до Росії. Про судове рішення повідомила сьогодні голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук. Нагадаємо, минулого року Марченка засудили до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за обвинуваченнями в підготовці до придбання продукції військового призначення та шпіонажі.
На думку захисту, під час розгляду кримінальної справи в суді першої та апеляційної інстанцій були допущені суттєві порушення права на справедливий судовий розгляд, що гарантоване Конвенцією про захист прав людини та основних свобод. Так, адвокатам відмовили у допиті ключових свідків звинувачення та експертів. Також були порушені вимоги кримінального закону в частині кваліфікації дій Марченка. Також судді проігнорували обставини викрадення Марченка з окупованої території України.
«Попри численні порушення, допущені під час розгляду справи в судах нижчих інстанцій, Верховний Суд РФ не знайшов підстав для скасування винесених у справі судових рішень та відмовив у задоволенні касаційних скарг. Тепер у нас з’являється можливість звернутися до Європейського суду з прав людини», – каже адвокат Андрій Федорков.
Дружина в’язня Катерина Марченко розповіла, що заради виступу у Верховному Суді Олександр наважився на етапування в розпал пандемії. Тепер він лікується від простуди.
На судовому засіданні був присутній український консул, що, за словами адвокатів, підтримало Олександра.
Коротко про справу Марченка
Український громадянин Олександр Марченко був затриманий спецслужбами самопроголошеної «ДНР» 17 грудня 2018 року. 18 лютого 2019 року, після двох місяців у ізоляторі МДБ «ДНР», Марченка доставили на кордон Донецької області й Ростовської області Росії та передали представникам ФСБ РФ. Кримінальну справу проти Марченко порушили лише 30 квітня 2019 року. Майже два з половиною місяці його утримували під адміністративним арештом, а також у депортаційному центрі Краснодарського краю. Однак Олександра не видворили в Україну, а помістили до СІЗО, обвинувативши у приготуванні до придбання та незаконного переміщення з території Росії продукції військового призначення.
На думку слідства, Марченко зі спільником із Росії навесні 2018 року розробив план покупки і провезення через російсько-український кордон двох комплектів електровакуумних приладів (клістронів), призначених для використання в зенітно-ракетному комплексі моделі С-300. Захист Марченка заявляв про його невинність, тортурні умови утримання в «ДНР» та про самообмову, зроблену на кордоні з примусу спецслужб.
За словами Катерини Марченко, здоров’я її чоловіка постійно погіршується – хронічні порушення сну, панічні атаки, оніміння лівої частини тіла після тортур у «ДНР». «Моєму чоловікові необхідний постійний контроль рівня гормонів щитуватої залози, оскільки цей орган йому видалили унаслідок раку, а медичне обслідування так досі й не провели в повному обсязі», – розповіла вона на початку листопада цього року.
Правозахисний центр «Меморіял» визнав Олександра Марченка політв’язнем.
Наприкінці листопада 2020 року Олександр Марченко був засуджений до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за обвинуваченнями в підготовці до придбання продукції військового призначення та шпіонажі.