MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: В ЄСПЛ прийняли скаргу щодо загибелі Веджіє Кашки

23.11.2021   
ХПГ-інформ
Чотири роки тому у Криму трагічно загинула Веджіє Кашка – ветеран кримськотатарського національного руху. Рідні жінки вважають, що вона загинула в результаті дій російських силовиків.

Веджіє Кашка (архівне фото)

Чотири роки тому у Криму трагічно загинула Веджіє Кашка – ветеран кримськотатарського національного руху. Про це нагадав адвокат Микола Полозов, зазначивши, що Європейський суд з прав людини прийняв скаргу рідних жінки, які вважають, що вона загинула в результаті дій російських силовиків.

«Російська влада відмовилася провести належне розслідування обставин її смерті. Ніхто з силовиків жодної відповідальності не поніс. Європейський суд прийняв у своє провадження скаргу сина Веджіє Кашки. Дата розгляду справи невідома», – написав Полозов у фейсбуку.

Адвокат Микола Полозов (архівне фото: «Крым.Реалии»)

Коротко про «справу Веджіє Кашки»

Ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка звернулася до Асана Чапуха, Бекира Дегерменджі, Казима Аметова та Руслана Трубача з проханням допомогти у поверненні боргу – гроші в Кашки позичив громадянин Туреччини Юсуф Айтан, і не хотів повертати.

23 листопада 2017 року в Сімферополі ФСБ РФ спільно з МВС РФ затримала чоловіків, які на момент облави були в кафе разом з Веджіє Кашкою. Вони прийшли туди на прохання самого Айтана, який напередодні пообіцяв повернути гроші. Під час затримання Веджіє Кашка стало зле. Її увезли на «швидкій». Дорогою до лікарні жінка померла. Затриманих кримських татар обвинуватили у вимаганні – вони стали фігурантами так званої «справи Веджіє Кашки».

На думку деяких коментаторів, громадянин Туреччини, щоби запобігти поверненню грошей, співпрацював із ФСБ.

Обвинувачених утримували в СІЗО. 24 січня 2019 року підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя змінив запобіжний захід Бекиру Дегерменджі, Казиму Аметову та Руслану Трубачу з утримання в СІЗО на домашній арешт. Раніше під домашній арешт перевели Асана Чапуха.

Фігуранти справи Веджіє Кашки (архівне фото з сайту atr.ua)

Повідомлялося також, що фігуранти справи мають серйозні проблеми зі здоров’ям: у Дегерменджі – хронічна астма, Чапух у СІЗО переніс мікроінсульт. У жовтні 2019 року стало відомо, що Чапуху діагностовано онкологічне захворювання.

Російський адвокат Микола Полозов у лютому 2018 року розпочав незалежне розслідування обставин смерті Веджіє Кашки.

«На прохання рідних Веджіє Кашки я починаю незалежне адвокатське розслідування всіх обставин загибелі Веджіє Кашки й буду домагатися притягнення до відповідальності всіх посадових осіб, які причетні до її смерти. (…) Я впевнений, що її смерть зовсім не трагічна випадковість, а наслідок надмірного й непропорційного застосування до неї сили з боку російських силовиків, які здійснювали її незаконне затримання. Однак за її загибель ніхто відповідальності так і не поніс, ще й більше, не було навіть формальних спроб з боку російської влади провести розслідування», – написав тоді Полозов у фейсбуку.

11 квітня 2019 року повідомлено, що Сімферопольський районний суд ухвалив стягнути з Юсуфа Айтана заборговані гроші.

17 квітня 2019 року підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя засудив Трубача, Дегерменджі та Аметова до 3 років умовно з випробувальним терміном 3 роки, Чапуха – до 3,5 років умовно з випробувальним терміном 3 роки. Усі засуджені провину не визнали. 29 жовтня 2019 року підконтрольний московській владі Верховний суд Криму апеляційну скаргу на вирок фігурантам «справи Веджіє Кашки» не задовольнив.

14 лютого 2020 року підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя не задовольнив скаргу адвоката Полозова на відмову слідчого проводити перевірку за фактом загибелі Веджіє Кашки. Суддя заявила, що Кашка «була старенька й від цього померла».

 Поділитися