Західні організації та посольства закликали Україну ратифікувати Стамбульську конвенцію
Спільну заяву з нагоди Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок та кампанії «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства» підтримали: Представництво ЄС в Україні, Консультативна місія ЄС з реформування цивільного сектору безпеки в Україні (КМЄС), Oфіс Ради Європи в Україні, посольства Бельгії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чеської Республіки, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Великобританії, а також Офіс Координаторки системи ООН в Україні та Представництво Європейського Інвестиційного Банку в Україні.
«Цьогоріч Міжнародна кампанія 16 днів активізму відзначає своє 30-річчя. Як би ми не бажали, щоб у цій Кампанії більше не було потреби, реальність є іншою, на жаль», – зазначено у заяві.
Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством (Стамбульська конвенція) була відкрита для підписання 11 травня 2011 року, а набула чинності у 2014 році. 35 країн Ради Європи ратифікували цей документ (Турція згодом вийшла з угоди. Україна підписала документ ще в 2011 році, але й досі не ратифікувала. Це перший законодавчо закріплений інструмент, що створює вичерпний законодавчий підхід до боротьби з гендерно-обумовленим насильством. «Гендер», згідно з Конвенцією, означає соціально закріплені ролі, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними для жінок та чоловіків. Саме цей термін є однією з причин, чому міжнародний документ не подобається українським депутатам.
67% жінок в Україні зазнавали психологічного, фізичного чи сексуального насильства з боку партнера чи іншої особи, починаючи з 15-річного віку, нагадують автори звернення. При цьому кількість постраждалих може бути ще більшою, адже пандемія COVID-19 призвела до загострення ситуації у цій сфері.
«Ратифікація Стамбульської конвенції спонукатиме Україну вживати подальших заходів для запобігання насильству над жінками, захисту жертв, притягнення до відповідальності винних і, загалом, до прийняття комплексної політики для припинення цього порушення прав людини. Ми також визнаємо та підтримуємо зусилля українських жіночих організацій, які відстоюють необхідність ратифікації Стамбульської конвенції», – йдеться в заяві.
Також автори звернення закликали Україну ратифікувати Конвенцію № 190 про викорінення насильства, у тому числі ґендерно зумовленого насильства, та домагань у сфері праці, ухвалену у червні 2019 року Міжнародною організацією праці (МОП): «Ми визнаємо, що (сексуальні) домагання, ґендерні стереотипи та сексизм на роботі, як і ґендерне насильство щодо жінок є вирішальними факторами, які стримують жінок не лише в кар’єрному зростанні, але й у всіх аспектах життя. Тому ми закликаємо державні органи України посилити відповідні системи запобігання та реагування».
Сьогодні на сайті президента було зареєстровано петицію із закликом внести законопроект про ратифікацію Стамбульської конвенції до Верховної Ради. Петиція створена громадською ініціативою «Марш жінок». Це вже друга спроба правозахисниць достукатися до влади. У 2020 році петиція про ратифікацію конвенції зібрала понад 25 000 необхідних голосів. Після цього президент пообіцяв доручити Міністерству закордонних справ України та Міністерству соціальної політики України опрацювати питання, а також внести в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України відповідний проєкт Закону України.
«Протягом останніх двох років ми активно співпрацювали з різними органами державної влади та Міністерствами, очікуючи ратифікації Стамбульської конвенції, якої вимагає українське громадянське суспільство, – зазначають автори петиції. – Однак, попри наші зусилля та очікування мільйонів українських жінок, дітей та чоловіків, проєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції не внесено навіть до порядку денного поточної сесії Верховної Ради України!»