MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Підозрюваний у катуваннях полонених «Ізоляції», можливо, втік з України – Ґрати

26.11.2021   
ХПГ-інформ

Євген Бражніков (праворуч), фото: Ґрати

Обвинувачений у справі про донецьку катівню «Ізоляція» Євген Бражніков виїхав із України та просить притулку у Франції. Про це повідомило видання «Ґрати» із посиланням на адвоката Віталія Гончарова. За інформацією журналістів, захисник Бражнікова письмово звернувся до суду із ходатайством про участь свого підзахисного у засіданнях за допомогою відеозв’язку.  

У прокуратурі, зазначають «Ґрати», нічого не знають про статус Євгена Бражнікова як прохача притулку, адвокат не надав жодних документів про це. Суддя відмовив захисту у відеоконференції.  

 «Бражніков – один із ключових обвинувачених у справі “Ізоляції”, – цитує видання колишнього полоненого катівні журналіста Станіслава Асєєва. – Два роки він вільно пересувався територією України. А тепер ми бачимо – хоча це ще треба підтвердити, але за моїми даними – ця людина втекла».  

Як ми розповідали, Євген Бражніков сам був в’язнем «Ізоляції» з квітня 2014 до грудня 2019 року, але він співпрацював з адміністрацією. «Його звинувачують у тому, що він був правою рукою цього Куліковського-«Палича», він брав участь у катуваннях і побитті інших в’язнів, у тому числі через це міг вільно пересуватися територією "Ізоляції", мав певні привілеї від адміністрації. Власне, він навіть інколи (інші в’язні дають свідчення) просто відчиняв двері камер. Тобто він уже був частиною цієї адміністрації, хоча мав також карну статтю на тій території», – розповідає про Бражнікова Станіслав Асєєв.


«Ізоляція» – територія колишнього заводу, яку у 2014 році контрольовані Росією угруповання перетворили на в’язницю для полонених і заручників. За інформацією Офісу генпрокурора України, у цій в’язниці утримували не менше 3500 осіб, 1600 з яких – цивільні. 


Інший екс-в’язень «Ізоляції» Олег Печонкін розповідав, що Бражніков обливав холодною водою та бив утримуваних для отримання зізнань.

«Досі чую голос: “Олег, я до тебе йду”, – згадував Печонкін в інтерв’ю “Українській правді”. – Саме Бражніков у камері своєю рукою записував мої “зізнання” – ці папери я бачив у матеріалах “справи”».

Євген Бражніков потрапив на контрольовану урядом територію України в межах обміну в грудні 2019 року. За словами Асєєва, екс-полонені мало не побили свого ката ще під час обміну, але цьому завадили військові. За кілька місяців СБУ вручила йому підозру. 

9 червня 2014 року територію арт-центру «Ізоляція», який діяв на території колишнього заводу з 2010 року, захопили озброєні люди (фото з сайту Радіо Свобода, автор: Костянтин Стрілець)

Прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо Євгена Бражнікова у червні цього року. Встановлено 9 цивільних жертв його тортур. Йому інкримінують жорстоке поводження з військовополоненими та цивільним населенням, а також сприяння діяльності терористичної організації. Сам Бражніков звинувачення відкидає та  виправдовується тим, що не мав іншого вибору: «Аби ви розуміли: з адміністрацією співпрацювали усі, кого виводили на роботи. Хтось навіть ґвалтував за вказівкою наглядачів. Про те, що відбувалося на "Ізоляції", звільнені мріяли забути. А тепер деякі згадують». 


Нагадаємо, правоохоронці встановили особи 45 злочинців, які катували українських полонених у донецькій в’язниці «Ізоляція». Про це розповів міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський: «У вересні цього року щодо восьми воєнних злочинців матеріали були передані до суду для заочного засудження. Крім того, поліцейські отримали оперативну інформацію, що керівник в’язниці, головний кат українців в «Ізоляції» – так званий «Палич» – прибув на підконтрольну Україні територію. І вже зараз він у руках українських правоохоронців – це результат спільної роботи Нацполіції та СБУ».

На початку листопада правоохоронці затримали в Києві Дениса Куліковського – колишнього бойовика так званої «ДНР», що керував на тимчасово окупованій території Донецької області незаконною в’язницею «Ізоляція».

 Поділитися