MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

1 грудня – головне за день

01.12.2021   
ХПГ-інформ
30 років тому відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України; сьогодні – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; з 10 грудня починає діяти перший етап обмежень обігу пластикових пакетів на території України – найважливіше на сьогодні.

Київ, 30 листопада 1991 року. На передодні Всеукраїнського референдуму за незалежність (фото: Liu Heung Shing / AP)

• 30 років тому, 1 грудня 1991 року, відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, нагадує Радіо Свобода. Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України, ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року. Було запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую». Український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі – 90,32 % учасників референдуму відповіло: «Так, підтверджую». Загалом у голосуванні взяли участь 31 891 742 особи – 84,18 % населення України.

• Сьогодні – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. В усьому світі люди об’єднуються для демонстрації підтримки людям, що живуть з ВІЛ або так чи інакше зачеплені ВІЛ-інфекцією. Сьогодні також згадують померлих від пов’язаних зі СНІДом хвороб. Цього року ЮНЕЙДС (Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу) підкреслює нагальну необхідність ліквідувати нерівність – рушійну силу епідемії СНІДу та інших пандемій у світі. Якщо цього не станеться, світ може стикнутися з 7,7 млн смертей, пов’язаних зі СНІДом, протягом найближчих 10 років. Як повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, обстеження на інфікування вірусом імунодефіциту людини минулоріч пройшли 2,5 мільйона українців, ВІЛ було виявлено у 19 тисяч осіб, 18 тисяч – розпочали лікування.

• З 10 грудня починає діяти перший етап обмежень обігу пластикових пакетів на території України, нагадує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів. «Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції», – мовиться в повідомленні на сайті міністерства. Мета такого рішення – запобігти утворенню пластикових відходів. «Адже, коли ми менше використовуємо пакети, то менше продукуємо сміття, яке потім опиниться на звалищі, а отже у довкіллі». За словами голови міністерства Руслана Стрільця, наприклад, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75 %. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90 %.

• В Офісі Президента завершується підготовка до подання на розгляд Верховної Ради України проєкту закону «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». Про це повідомила пресслужба Офісу Глави держави у зв’язку з акцією «Відчинимо правду про насильство», яка відбулась 30 листопада в Києві за ініціативи коаліції громадських організацій «Україна – за Стамбульську конвенцію». Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством (Стамбульська конвенція) була відкрита для підписання 11 травня 2011 року, а набула чинності у 2014 році. Україна підписала документ ще в 2011 році, але й досі не ратифікувала. Це перший законодавчо закріплений інструмент, що створює вичерпний законодавчий підхід до боротьби з гендерно-обумовленим насильством. Нагадаємо, 67 % жінок в Україні зазнавали психологічного, фізичного чи сексуального насильства з боку партнера чи іншої особи, починаючи з 15-річного віку. При цьому кількість постраждалих може бути ще більшою, адже пандемія COVID-19 призвела до загострення ситуації в цій сфері. «Після завершення відповідних процедур Глава держави буде готовий внести на розгляд парламенту вказаний законопроєкт», – ідеться в повідомленні Офісу Президента.

 Поділитися