MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Український політв’язень Іван Яцкін оголосив голодування

02.12.2021   
ХПГ-інформ
Адвокат Микола Полозов каже, що Яцкін піддається утискам, стан здоров’я та заяви про надання медичної допомоги російськими тюремниками ігноруються. Кримчанин досі перебуває на етапі.

Іван Яцкін (архівне фото Гульнари Кадирової)

Український політв’язень із Криму Іван Яцкін оголосив голодування. Про це повідомив адвокат Микола Полозов.

«За останніми відомостями від нього (зв’язку практично немає) Іван Яцкін оголосив голодування», – написав Полозов у фейсбуку.

Як повідомляє адвокат, Яцкін досі перебуває на етапі. З Краснодарського краю його перевезли в горезвісну через тортури в’язнів Саратовську область, а саме в СІЗО-1 міста Саратова. На етапі в’язня весь час провокують.

«Через те, що Іван Яцкін не дозволив у своїй присутності образливих висловлювань на адресу української нації та України збоку співробітників ФСВП (Федеральна служба виконання покарань, рос. ФСИН – ХПГ-інформ), він був підданий утискам, – пише Полозов. – У нього відібрали всі ліки, під час обшуку подерли єдину торбу і далі по етапу йому особисті речі везти попросту нема в чому. Надати голку й нитку заштопати торбу Іванові Яцкіну також відмовили».

Адвокат каже, що Яцкіну також заборонили користуватися ларьком і купувати воду (вода в камері дуже погана). Стан здоров’я в’язня цілком ігнорується, так само як і його заяви про надання медичної допомоги.

Полозов зазначає, що, враховуючи стан здоров’я, голодування може бути вельми небезпечним. Проте Яцкін просив передати, що іншого виходу не бачить.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, коментуючи інформацію про те, що Іван Яцкін оголосив голодування, нагадала, що нелюдське ставлення до в’язня є грубим порушенням ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, яке дорівнює катуванням та нелюдському поводженню, передають «Крым.Реалии».

«Також повністю ігнорується стан здоров’я Івана, який слабує на хронічну хворобу ніг: запалення судин призвело до утворення трофічних виразок, у результаті чого утворюється нагнивання. Медична допомога йому не надається. Голодування в такому стані може призвести до найгіршого», – підкреслила Денісова.

Вона звернулася до російського омбудсмана Тетяни Москалькової з вимогою забезпечити Яцкіну належні умови тримання.

Коротко про справу Івана Яцкіна

Уродженця села Войкове Первомайського району Криму Івана Яцкіна затримали 16 жовтня 2019 року у Криму. Відомо про це стало у грудні 2019 року. Після арешту Яцкіна перевезли в Москву. Кримчанина звинувачували в передачі даних Службі безпеки України. За словами адвоката Миколи Полозова, російські силовики чинили на Яцкіна «сильний психологічний тиск».

У відповідь на запит проєкту Радіо Свобода «Крым.Реалии» СБУ повідомила, що Іван Яцкін зі Службою безпеки України не співпрацював.

У грудні 2020 року Яцкіну була оголошено підозра – державна зрада у формі шпигунства (ст. 275 КК РФ).

«За фабулою справи, Іван Яцкін обвинувачується в тому, що передав відомості співробітникам СБУ. Йдеться про один епізод. Відомості стосувалися діючих співробітників МВС Росії у Криму, деякі з них ішли під грифом („таємно“ – ред.)», – розповідав тоді адвокат Полозов.

Під час перебування в СІЗО в Івана Яцкіна значно погіршилося здоров’я.

21 травня 2021 року було повідомлено, що підконтрольний московській владі Верховний суд Криму присудив Івану Яцкіну за «державну зраду» 11 років колонії суворого режиму з обмеженням в один рік.

8 вересня стало відомо, що Іван Яцкін узяв шлюб зі своєю цивільною дружиною Гульнарою Кадировою в СІЗО Сімферополя.

У середині вересня 2021 року стало відомо, що Третій апеляційний суд РФ залишив вирок щодо Івана Яцкіна у силі.

У жовтні 2021 року Яцкіна етапували з СІЗО Сімферополя до місця відбування покарання. Кінцевий пункт етапу Федеральна служба виконання покарань РФ не розкриває.

 Поділитися