2 грудня – головне за день
• За оцінками Міжнародної організації з міграції, протягом останніх трьох років від торгівлі людьми постраждали 46 000 українців, дві третини з них – за кордоном. Загальна кількість українців, постраждалих від торгівлі людьми з 1991 року, становить 300 000 осіб. «Кожен четвертий українець готовий прийняти ризиковану пропозицію роботу за кордоном або в іншому населеному пункті України: працювати без офіційного оформлення й навіть у закритому приміщенні без змоги його залишити; перетнути кордон у не встановлений законом спосіб; віддати свій паспорт, телефон та особисті речі працедавцю», – йдеться в дослідженні, здійсненому на замовлення Представництва МОМ, Агентства ООН з питань міграції в Україні за фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Цього року майже 1,2 мільйона українців працювали за кордоном. «Пандемія COVID-19 ще дужче посилила вразливість населення до ризиків торгівлі людьми, оскільки понад два мільйони осіб втратили роботу або ж були змушені витратити значні кошти на лікування, – заявила Теута Граждані, Координаторка Представництва МОМ в Україні з питань політики, зв’язків та розвитку проєктів. – Упродовж останніх двох років ми спостерігаємо суттєве зростання випадків торгівлі людьми всередині країни. У 2021 році 19% відсотків постраждалих від сучасного рабства, ідентифікованих МОМ, потрапили в ситуацію торгівлі людьми в Україні, що втричі більше, ніж 2019 року».
• Проспект Григоренка у Харкові не повертається до радянської назви. Другий апеляційний адміністративний суд у Харкові задовольнив апеляційну скаргу Харківської облдержадміністрації та скасував рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі про проспект Жукова, повідомляє Суспільне. Нагадаємо, міськрада позивалася до Харківської облради щодо законності розпорядження тодішнього голови ОДА Ігора Райніна про перейменування 62 топонімічних об’єктів Харкова і зокрема проспекта Маршала Жукова. Влітку цього року Харківський окружний адміністративний суд задовольнив позов міськради, після чого Харківська ОДА оскаржила це рішення суду. Проспект Жукова змінив назву п'ять років тому на виконання вимог закону про декомунізацію. Генерал-майор Петро Григоренко – український дисидент, правозахисник. Він виступав проти партократії, захищав права кримських татар та інших депортованих народів, боровся з явищем каральної психіатрії в СРСР.
• Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій знову виступила проти ратифікації Стамбульської конвенції Ради Європи, повідомляє Інститут релігійної свободи. «Занепокоєння у релігійних діячів викликає ідеологічна заангажованість та окремі положення Стамбульської конвенції, які зобов’яжуть Україну у разі її ратифікації популяризувати ідеї гендерної самоідентифікації та нестереотипні гендерні ролі», – йдеться в повідомленні. У «Заяві про загрози, які несе в собі Стамбульська конвенція, та недоцільність її ратифікації» рада церков наголошує на необхідності враховуючи небезпеки гендерної ідеології та замість ратифікації Стамбульської конвенції розвивати національне законодавство України з протидії домашньому насильству та насильству проти жінок. Нагадаємо, в Офісі Президента завершується підготовка до подання на розгляд Верховної Ради України проєкту закону про ратифікацію Стамбульської конвенції. Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством (Стамбульська конвенція) була відкрита для підписання 11 травня 2011 року, а набула чинності у 2014 році. Україна підписала документ іще в 2011 році, але й досі не ратифікувала. Це перший законодавчо закріплений інструмент, що створює вичерпний законодавчий підхід до боротьби з гендерно-обумовленим насильством. 67 % жінок в Україні зазнавали психологічного, фізичного чи сексуального насильства з боку партнера чи іншої особи, починаючи з 15-річного віку.
• Український політв’язень із Криму Іван Яцкін, засуджений за «державну зраду» на 11 років колонії суворого режиму, оголосив голодування. Про це повідомив адвокат Микола Полозов. Яцкін досі перебуває на етапі. З Краснодарського краю його перевезли в горезвісну через тортури в’язнів Саратовську область, а саме в СІЗО-1 міста Саратова. На етапі в’язня весь час провокують. «Через те, що Іван Яцкін не дозволив у своїй присутності образливих висловлювань на адресу української нації та України збоку співробітників ФСВП (Федеральна служба виконання покарань, рос. ФСИН – ХПГ-інформ), він був підданий утискам, – пише Полозов. – У нього відібрали всі ліки, під час обшуку подерли єдину торбу і далі по етапу йому особисті речі везти попросту нема в чому. Надати голку й нитку заштопати торбу Іванові Яцкіну також відмовили». Стан здоров’я в’язня цілком ігнорується, так само як і його заяви про надання медичної допомоги. Полозов зазначає, що, враховуючи стан здоров’я, голодування може бути вельми небезпечним. Проте Яцкін просив передати, що іншого виходу не бачить.