MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

3 грудня – головне за день

03.12.2021   
ХПГ-інформ
Рідні зниклих безвісти вчергове звернуліся до влади; російська ФСБ затримало трьох українців; до кінця сторіччя кількість населення може скоротитися до 22 мільйонів – найважливіше на сьогодні.

Фото з фейсбук-сторінки Об’єднання рідних зниклих безвісти НАДІЯ

• Біля Офісу Президента відбулася акція «Стіна НАДІЇ». Рідні зниклих безвісти вчергове нагадали владі про те, що вони сім років чекають від держави на дієві кроки: пошук і повернення тих, хто зник під час бойових дій. Представники громадських об’єднань звернулися до можновладців із закликом:  

- включити представників родин зниклих безвісти до складу Комісії з питань зниклих безвісти;

- надати можливість родинам зниклих безвісти бути присутніми на засіданні гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи;

- створити Коордінаційну Раду з питань зниклих безвісти, полонених та членів їх родин при Президенті України;

- ухвалити адекватний закон про статус полонених.

В Україні державні механізми розшуку та захисту українців, що зникли, залишаються недієвими. Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» був ухвалений 12 липня 2018 року. Відповідно до нього мали бути негайно створені Комісія з питань зниклих безвісти осіб та відповідний Реєстр. Комісію утворили лише у квітні 2019 року, але вона так і не почала працювати. У липні минулого року Кабінет міністрів затвердив новий склад Комісії, яка мала б координувати діяльність різних установ щодо розшуку зниклих безвісти людей. На неї покладали багато сподівань, але відчутних змін за цей рік так і не відбулося.

• 2 грудня ФСБ РФ завила, що затримала на території Росії українських шпигунів – агентів Служби безпеки України та Головного управління розвідки Міністерства оборони. Як повідомляє російське видання «Медуза», 23-річний киянин Олександр Цілик приїхав до Росії для закупівлі кави. Проте на оперативному відео ФСБ він каже, що справжньою метою його поїздки було організування теракту – за завданням ГУР МО він мав підірвати дві саморобні бомби на російській території. «Я бачу, що він читає [з папірця]; бачу, що на нього чинили тиск. Фізичний. Маю одне припущення: знущалися з нього, мучили, вибивали з нього, щоб він узяв на себе якусь гидоту», – сказала мати чоловіка журналістам «Медузи» після перегляду оперативного відео ФСБ. Двоє інших затриманих – батько й син Зиновій та Ігор Ковалі – «агенти СБУ», які приїхали в Росію, щоб «сфотографувати … на відеокамеру автомобільні мости, залізничні мости, теплоелектростанцію». За виконання завдання Ковалям нібито пообіцяли 10 тис. доларів. В СБУ інформацію ФСБ про затримання українських шпигунів назвали фейком.

• За вісімдесят років населення України, можливо, буде становити 22 мільйони, повідомляє Суспільне із посиланням на дослідження НАН. «Українське суспільство стрімко старіє, тому що у нас вища, ніж в Європі, смертність, і нижча народжуваність. І внаслідок зменшення кількості народжень зростає частка осіб похилого віку. Державна політика має спрямовуватися на збалансування продовження тривалості життя й економічних спроможностей держави», –  заявив член-кореспондент НАН України Олександр Гладун. Свій внесок у смертність вносить і пандемія, кажуть науковці: зараз COVID-19 посідає третє місце серед основних причин смерті. Попереду – серцево-судинні та онкологічні захворювання.

• Представник прокуратури на засіданні в Петрозаводському міському суді (Карелія, РФ) виступив з вимогою збільшити строк позбавлення волі голові карельського «Меморіалу» історику Юрію Дмитрієву з 13 до 15 років. Петрозаводський міськсуд уже втретє розглядає справу про виготовлення Дмитрієвим дитячої порнографії та зберігання зброї. Історик був виправданий, але пізніше суд скасував виправдальний присуд. Раніше повідомлялося, що в серпні цього року Верховний суд РФ витребував справу Дмитрієва для перегляду. Проте потім було повідомлено, що російський Верховний суд скаргу Дмитрієва не розглядатиме. З чим пов’язане скасування рішення про розгляд, невідомо. ПЦ «Меморіал» зазначив, що перегляд справи у Верховному суді – останній шанс Юрія Дмитрієва на справедливий розгляд висунутих проти нього звинувачень у системі російського судочинства.

• Керівництво Темнівської колонії судитимуть за забруднення річки Уди. «Обласною прокуратурою затверджено та направлено до суду  обвинувальний акт стосовно заступника начальника Темнівської виправної  колонії та начальника одного з відділів колонії, а також директора підприємства Державної кримінально-виконавчої служби України за фактами службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, забруднення земель, порушення правил охорони вод (ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 239, ч. 1 ст. 242 КК України)», – йдеться в повідомленні на сайті Харківської прокуратури. Сума завданої шкоди складає майже півмільйона гривень.

 Поділитися