Заява про неприпустимість маркування екологічних активістів екотерористами
Увага! Усіх, хто хоче не боятися мирно відстоювати свої екологічні права, писати звернення в контролюючі органи, коментувати звіти з ОВД та бути через це названим злочинцями – екотерористами, закликаємо приєднатися до цього звернення.
Природоохоронні та правозахисні організації, представники громадськості, що приєдналися до цієї заяви, глибоко стурбовані суттєвим сплеском звинувачень, погроз та актів насильства у бік громадян та організацій громадянського суспільства, які мирно захищають свої екологічні права та довкілля в Україні, а також спроб розпалювання ворожнечі між бізнесом та громадськістю окремими організаціями та особами.
Так, зокрема, бізнес-орієнтована громадська спілка «Професійна асоціація екологів України» (надалі – ПАЕУ) тривалий час маніпулятивно намагається нав’язати суспільству поняття «екотероризму», «екорейдерства» та інші ганебні ярлики по відношенню до громадян та громадських організацій, які використовують мирні та законні засоби для захисту довкілля та своїх прав. До прикладу, протестують проти будівництва екологічно небезпечних об’єктів, пишуть зауваження в рамках ОВД, звертаються до контролюючих органів чи в судові інстанції. Нещодавно в ході Національного екофоруму «Зелена економіка: як досягти балансу», організованого ПАЕУ, питанням засудження захисників довкілля та обговоренню шляхів протидії «екотерористам» було присвячено цілу панельну дискусію та резолюція Форуму. За результатами Форуму ПАЕУ підготувало звернення до Прем’єр-міністра, Президента та ВРУ, щоб на законодавчому рівні визнати поняття екотероризму та екорейдеркства та фактично криміналізувати дії громадськості. Вже протягом місяця у медіа ПАЕУ та окремі експерти від бізнесу активно продовжують підігрівати цю маніпуляцію.
Фальшиве маркування громадськості, яка відстоює екологічні права, за участі ПАЕУ почалося ще з перших заходів організації, коли в липні 2019 року, новостворена спілка разом із іншими бізнес-асоціаціями озвучили багато епітетів у бік громадськості, а саме – «псевдоекологи», «терористи», «рекетири», «рейдери», «угрупування». З цього приводу громадськість висловлювалася вже тоді. Замість того, щоб будувати діалог із захисниками довкілля, чим нібито планувала займатися ПАЕУ, ця організація умисно продовжує дискурс ганьби та навішування ярликів на тих, хто мирно та без насильства захищає довкілля та свої екологічні права.
На превеликий жаль, ця тенденція знаходить відгук. У листопаді 2021 року низка парламентарів, у тому числі з Комітету ВРУ з екологічної політики та природокористування, звернулися із закликом розслідування, визнання та протидії так званому «екотероризму». Нагадаємо, що термін «тероризм» є в українському законодавстві, а термін «екотероризм» законодавством ЄС не визначений[1].
Ба навпаки! Подібні утиски захисників довкілля привертають все пильнішу увагу органів у сфері прав людини. Як зазначає на своїй сторінці Комісар Ради Європи з прав людини, «ситуації, коли захисників екологічних прав свідомо висміюють, над ними знущаються, їх маргіналізують, порівнюють з екстремістами та дають принизливі ярлики, такі як «екотерористи» все ще мають місце у деяких країнах. Деякі уряди та підприємства вдаються до образливих і стигматизуючих кампаній, щоб ізолювати активістів та зробити напади на них більш виправданими для широкої громадськості». За аналізом МБО “Екологія-Право-Людина” з відкритих джерел лише у 2021 році екологічні активісті, журналісти та прості громадяни, які захищали свої екологічні права довкілля, понад декілька десятків разів стали жертвами фізичного насильства. Різноманітних випадків погроз та знищення майна було іще більше. І це лише верхівка айсберга, оскільки велика кількість подібних випадків не висвітлюється у пресі.
Комісар з прав людини зазначає, що ми не можемо стверджувати, що серйозно ставимося до захисту довкілля чи боротьби зі зміною клімату, якщо не захищаємо тих, хто покладає сили для досягнення цих цілей. Захищати захисників довкілля, продовжує вона, – це не лише моральний і політичний імператив. Як мінімум, це має бути рефлексом для колективного самозбереження.
У відповідь на утиски екологічних активістів, основні правозахисні органи, зокрема Спеціальний доповідач ООН з питань захисників прав людини, ЮНЕП та Верховний комісар ООН з прав людини, вживають заходів для їхнього захисту. Із найновішого – створення Механізму швидкого реагування – спеціального інструменту в рамках Оргуської конвенції, покликаного оперативно реагувати на випадки покарання, переслідування або будь-яких утисків тих, хто прагне реалізувати свої процесуальні екологічні права. Згідно із статтею 3 Оргуської конвенції ніхто, хто реалізує свої права відповідно до її положень, не може бути підданий за свою діяльність покаранню, зазнавати переслідувань або утисків у будь-якій формі. Час нагадати про це ПАЕУ. А за потреби нагадаємо і правоохоронним органам.
Закликаємо парламентарів, Президента, інші органи державної влади, бізнес та засоби масової інформації підтвердити свою відданість демократичним цінностям, свободі слова та правам людини, та не піддаватися тактиці тих, хто не бажає вирішувати довкіллєві проблеми, а натомість шельмує громадськість, провокує та підштовхує представників бізнесу та влади до насильницьких або інших способів тиску на екологічних активістів замість пошуку діалогу та мирного вирішення суперечок.
Заява відкрита до приєднання
ГО Бюро екологічних розслідувань (БЕР)
МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ)
ГО "Харківська правозахисна група"
Українська Гельсінська спілка з прав людини
ГО “Центр Протидії Корупції”
ГО «Природоохоронна група»
ГО «Мережа захисту національних інтересів» (АНТС)
ГО «Єдина Планета» (ХутроOFF)
Всеукраїнська спілка громадських організацій "Асоціація зоозахисних організацій України"
ГО "Ліга допомоги тваринам"
ГО "Громадсько-правовий захист"
ГО «Відкриті клітки Україна»
ГО «ЮАенімалс»
ГО «Зелена Генерація»
ГО «Екопарк «Осокорки»
Денис Казанський, журналіст
Олена Казанська, членкиня ГО "Київ Грін Сіті", ГО "Офіс Довкілля"
ГО "Екологічний клуб "Край"
ГО «Інститут еконологіі»
ГО «Центр регіональних досліджень»
ГО "Громадська ініціатива "Місто Сонця"
Тамара Харчилава, активістка
ГО “Друге Життя”
ГО "Екологічний клуб "Край"
ГО "Екологічно-гуманітарне об’єднання Зелений Світ"
ГО Глобальна мережа екопоселень України
Коаліція громадських організацій «Досить труїти Кривий Ріг»
ГО «Центр громадянських свобод»
ГО «Центр прав людини ZMINA»
ГО «Плато»
ГО «Еколтава»
ГО «Флора»
ГО «Наш дім Манява»
ГО «Екосфера»
Гаєв Євген
доктор техн. наук, професор Національного авіаційного університету
Роман Євген, активіст
ГО «Спілка порятунку Голосіїва»
ГО «Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів»
ГО «Екологічний клуб Еремурус»
ГО «ЛІіС»
ГО « Дзиґа»
ГО «Екоклуб»
ВЕА «Зелений світ» м. Вознесенська Миколаївської області
ГО «Центр правових та політичних досліджень "СІМ"»
ГО «СВОЯ ЗЕМЛЯ», Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики
ГО «Докудейз"»
БО «Фонд милосердя та здоров’я"»
Кравченко Ірина, м. Харків, активістка
Соловій Анатолій, активіст
Святошинська районна організація «Зелений світ», Київ
Василенко Тетяна, екоактивістка
Кодацька Ірина, екоактивістка
Херсонська обласна організація Комітету виборців України
Громадський комітет захисту конституційних прав та свобод громадян
ГО «Дунайсько-Карпатська Програма»
Москаленко Леся, видання “Великий Київ”
ГО "Центр Громадянської Активності"
[1] Тероризм – суспільно небезпечна діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей або погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей – Закон України “Про боротьбу з тероризмом”.