MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: Співробітник ФСБ не пам’ятає, чи був відеореєстратор у машині журналіста

08.12.2021   
ХПГ-інформ
Також у судовому засіданні на питання захисту про методику дослідження гранати, знайденої в машині Владислава Єсипенка та визнаною саморобним вибуховим пристроєм, експерт-вибухотехнік чіткої відповіді не надав.

Владислав Єсипенко (фото: «Кримська солідарність»)

Сьогодні, 8 грудня, у засіданні підконтрольного московській владі Сімферопольського райсуду у справі журналіста-фрілансера Радіо Свобода Владислава Єсипенка повторно допитали співробітника ФСБ Д. Коровіна та експерта-вибухотехніка, ім’я якого невідомо. Про це повідомляють «Крым.Реалии».

Коровін заявив, що не пам’ятає обставин, які цікавили захист, а саме: чи був в автомобілі журналіста відеореєстратор, а коли й був, куди зник.

Як повідомлялося раніше, на засіданні, яке відбулося 16 листопада і було виїзним, учасники процесу на спеціалізованій стоянці провели «огляд транспортного засобу» – особистого авта Єсипенка, який, зокрема, звернув увагу на відсутність відеореєстратора.

Сьогодні на питання захисту про методику дослідження гранати, знайденої в машині Єсипенка, експерт-вибухотехнік чіткої відповіді не надав.

Нагадаємо, після минулого засідання, яке відбулося 22 листопада, адвокат Дмитро Дінзе зазначив, що «експерт спирався на свою суб’єктивну думку». Як сказав адвокат, у ході допиту експерт не зміг назвати обладнання та методики, за допомогою яких він встановив, що в пристрій були внесені конструктивні зміни. На думку захисту, висновок «експеризи базується на суб’єктивній оцінці експерта, а сама експертиза виконана з порушенням норм чинного законодавства».

У ході сьогоднішнього засідання з’ясовано, що запал для ручної гранати, яку буцімто вилучили з авта журналіста і яку експерт визнав саморобним вибуховим пристроєм, знищили під час проведення експертизи.

Окрім того, суд відмовив у приєднанні до матеріалів справи довідки про те, що дружина Владислава Єсипенка Катерина не може прибути до суду для надання свідчень, оскільки її безпека не гарантована.

Наступне засідання заплановане на 13 грудня 2021 року.

Про справу Єсипенка

Журналіста-фрілансера Радіо Свобода (проєкт «Крим.Реалії») Владислава Єсипенка затримали 10 березня 2021 року. Як повідомили у ФСБ РФ, Єсипенко збирав інформацію «в інтересах спецслужб України», «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму», у його автомобілі нібито був «виявлений та вилучений предмет із зовнішніми ознаками саморобного вибухового пристрою».

12 березня стало відомо, що Єсипенка утримують в ІТТ м. Сімферополя. Йому інкримінують ч. 1 ст. 223 КК РФ (незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, його головних частин {виключаючи вогнепальну зброю обмеженого ураження}, а також незаконне виготовлення боєприпасів). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 6 років. Єсипенку обрали запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня.

З моменту затримання до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Захист здійснювала призначена без згоди затриманого адвокатка Віолетта Синєглазова. «Наразі громадянин України Владислав Єсипенко позбавлений права на захист, оскільки до нього не допускають незалежних адвокатів. Натомість Єсипенку без його згоди було призначено адвоката Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала у політично мотивованих справах проти громадян України, по факту захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства», – сказано в опублікованій 16 березня заяві правозахисних організацій з приводу затримання журналіста.

23 березня Єсипенка не привезли до підконтрольного Москві Верховного суду Криму, де мала розглядатися апеляційна скарга на його арешт, яку подали адвокати Олексій Ладін і Тарас Омельченко. Недоставлення Єсипенка до суду пояснили тим, що він бере участь у слідчих діях.

Як повідомило 23 березні видання «Ґрати», посилаючись на власне джерело в СІЗО, Єсипенка два дні після затримання катували електричним струмом, щоб отримати визнавальні показання.

Як раніше повідомляв адвокат Олексій Ладін, з 10 березня жоден незалежний адвокат не міг потрапити до СІЗО на зустріч з Єсипенком. За словами Ладіна, у СІЗО посилаються на те, що Єсипенко ніби добровільно відмовляється від інших захисників, окрім адвоката за призначенням.

6 квітня на засіданні підконтрольного Кремлю Верховного суду Криму, на якому розглядалася скарга незалежних адвокатів на арешт Єсипенка, журналіст заявив, що після затримання російськими спецслужбами його два дні катували. Також під час засідання Єсипенко відмовився від адвоката за призначенням Віолети Синєглазової.

7 квітня Єсипенка вивозили з СІЗО Сімферополя на слідчі дії без участі захисту. «Усі слідчі дії, проведені без моєї участі, є недопустимими доказами», – сказав тоді адвокат Ладін.

Адвокат також повідомив, що після того, як на судовому засіданні 6 квітня Єсипенко заявив про тортури після затримання, співробітники ФСБ погрожували йому фізичною розправою.

Як повідомив Ладін, у перші дні після затримання Єсипенка співробітники ФСБ незаконно відібрали в нього слину для проведення біологічної експертизи. Адвокат нагадав про подібні випадки непроцесуального відбору біологічних зразків в інших кримських кримінальних справах. Так, коли в Едема Бекирова відібрали біозразки, вони потім з’явилися на боєприпасах, які той нібито перевозив через кордон. Також аналогічна історія відбулася з Олегом Приходьком.

 Поділитися