MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

8 грудня – головне за день

08.12.2021   
ХПГ-інформ
Україна посідає 97 місце зі 180 країн у рейтингу свободи преси; кіберполіція розпочала досудове розслідування через розміщення персональних даних на сайті бази «Миротворця»; у в’язницях та СІЗО «ЛНР» та «ДНР» незаконно утримують 30 жінок – найважливіше на сьогодні.

Ілюстраційне зображення

• За даними офіційного сайту міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF) Україна посідає 97 місце у списку зі 180 країн у рейтингу свободи преси, передає Суспільне. У 2020 році Україна посідала 96 місце. За повідомленням RSF, в Україні існують диверсифіковані медіа, а з 2014 року українська влада прийняла низку важливих реформ для покращення роботи преси. Проте надбання цих реформ описується як «вразливе». Також підкреслюється, що більшість ЗМІ у країні залишаються під олігархічним впливом. Окремо наголошується, що відсутність результатів розслідування вбивств журналістів Павла Шеремета, Георгія Гонгадзе та Вадима Комарова сприяє застосуванню насильство відносно журналістів.

• Кіберполіція розпочала досудове розслідування через розміщення персональних даних на сайті бази «Миротворця», повідомляє Суспільне. Кримінальну справу порушили після звернення уповноваженої Верховної ради з прав людини Людмили Денісової. На початку листопада 2021 року вона звернула увагу на історію 13-річної мешканки Луганська Фаїни Савенкової. Як показало розслідування StopFake, російська пропаганда використовувала Савенкову для звинувачення України у воєнних злочинах на Донбасі на рівні ООН та ЮНІСЕФ. Дівчинку внесли до бази «Миротворця» через участь у фестивалі «Зірки над Донбасом», який відбувся на окупованих територіях Луганщини. Тоді Денісова заявила, що звернулася до правоохоронців із вимогою вилучити дані про дитину з бази й закрити її. «Сайт не належить до жодної державної установи, але порушує права не тільки цієї дитини, а також і інших», – сказала Денісова Суспільному. До бази «Миротворця» вносять людей, які, на думку власників бази, становлять загрозу національній безпеці України.

• Учителька фізики Наталія Шило пів року незаконно утримується у полоні на території тимчасово окупованої Донецької області за підозрою у «шпигунстві на користь України», повідомила сьогодні Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. Наталія Шило – жителька Горлівки. Коли почалася війна, виїхала до Харкова. Працювала у школі, стала лауреатом міського конкурсу «Учитель року – 2018» у номінації «Фізика». Згодом перебралася до Києва. Але на окупованій території залишилася жити її мама Шило. Влітку цього року Наталія поїхала її провідати і зникла. За інформацією Офісу Омбудсмана, зараз у в’язницях та СІЗО на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини незаконно утримують 30 жінок. П’ятеро з них потребують невідкладної медичної допомоги через проблеми зі здоров’ям.

• Бюро Венеційської комісії перенесе розгляд питання про надання висновку щодо закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» на наступну пленарну сесію, яка відбудеться у другій половині січня 2022 року, повідомляє УНІАН із посиланням на представницю Верховної Ради в Конституційному суді Ольгу Совгирю. За її словами, висновок буде надано за терміновою процедурою. Раніше цей український закон про олігархів планувалося розглянути 10–11 грудня на 129-й пленарній сесії Венеційської комісії.

• В Університеті Тасманії створили «Чорну скриньку для Землі» – пристрій, що збиратиме монолітний архів із даних про дії людства щодо кліматичної кризи, повідомляє Громадське. Скринька має розмір міського автобуса і може витримати будь-яку кліматичну кризу та зберігатися на планеті навіть тоді, коли людства вже не буде. «Мета пристрою – забезпечити неупереджений звіт про події, які призвели до загибелі планети [...] Чим закінчиться історія, залежить тільки від нас», цитує Громадське повідомлення на сайті проєкту Earth’s Black Box.

 Поділитися