В усьому світі в ув’язненні перебувають 293 журналісти – CPJ
Кількість ув’язнених журналістів у 2021 році досягла рекордного рівня – у тюрмах по всьому світу перебувають 293 журналісти, повідомляє Комітет захисту журналістів (CPJ) – незалежна некомерційна організація, яка захищає свободу преси в усьому світі й базується в Нью-Йорку. У CPJ також зазначають, що репресії проти ЗМІ відбивають нетерпимість до незалежної журналістики, що зростає. Цілеспрямовані вбивства журналістів тривають – за даними Комітету документально підтверджені 24 випадки.
У доповіді CPJ мовиться, що до списку ув’язнених журналістів занесено лише таких, щодо яких підтверджено, що їх позбавили волі у зв’язку з їхньою роботою.
У CPJ називають Китай найбільшим тюремником у світі: згідно з відомостями організації, 50 журналістів перебувають за ґратами у той час, як країна готується до проведення зимової Олімпіади в Пекіні у лютому 2022 року.
Друге місце посідає М’янма, де десятки журналістів були заарештовані після військового перевороту 1 лютого – станом на 1 грудня таких було 26 осіб, слідом йде Єгипет – 25, В’єтнам – 23 і Білорусь – 19. Зазначимо тут, що Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) називає 30 позбавлених волі журналістів – про це нагадує білоруська служба Радіо Свобода. У доповіді Комітету сказано, що Олександр Лукашенко «показав, як мало він дбає про громадську думку і як багато він дбає про те, щоб залишитися при владі», наказавши примусово посадити у Білорусі літак компанії Ryanair, щоб арештувати журналіста Романа Протасевича.
«Вже шостий рік поспіль CPJ фіксує рекордну кількість ув’язнених журналістів у всьому світі. Ця цифра відображає дві тісно сплетені проблеми – уряди сповнені рішучості контролювати інформацію та керувати нею, і вони стають усе більш нахабними у своїх зусиллях. Ув’язнення журналістів за те, що вони повідомляють новини, є ознакою авторитарного режиму», – сказав виконавчий директор CPJ Джоел Саймон.
Замикають першу десятку Туреччина, Еритрея, Саудівська Аравія, Росія та Іран.
Зі всіх загиблих цьогоріч журналістів майже 80 % були жертвами вбивств. І в демократичних, і в авторитарних країнах триває цикл безкарності, що є тривожним сигналом про те, що винні не будуть притягнуті до відповідальності, йдеться у повідомленні Комітету.
Нагадаємо, за даними офіційного сайту міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF) Україна посідає 97 місце у списку зі 180 країн у рейтингу свободи преси. За повідомленням RSF, в Україні існують диверсифіковані медіа, а з 2014 року українська влада прийняла низку важливих реформ для покращення роботи преси. Проте надбання цих реформ описується як «вразливе». Також підкреслюється, що більшість ЗМІ у країні залишаються під олігархічним впливом. Окремо наголошується, що відсутність результатів розслідування вбивств журналістів Павла Шеремета, Георгія Гонгадзе та Вадима Комарова сприяє застосуванню насильство відносно журналістів.