MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Роменська виправна колонія № 56»

13.12.2021   
Максим Ревякін, Ганна Овдієнко, Павло Шваб
Через майже повну заповненість установи в житлових відділеннях використовуються двоповерхові ліжка, що створює додаткові незручності для засуджених та суперечить Європейським пенітенціарним правилам.

1. Загальна інформація

4 грудня 2021 року моніторингова група у складі помічника-консультанта народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідала Державну установу «Роменська виправна колонія № 56». Це установа середнього рівня безпеки для чоловіків, повторно засуджених до покарання у вигляді позбавлення волі. При установі також діє сектор максимального рівня безпеки для довічно позбавлених волі осіб, при якому діє відділення із загальними умовами тримання для довічно позбавлених волі, які після спливу п’ятнадцяти років відбування покарання довели, що стали на шлях виправлення.

Планова наповнюваність установи – 528 засуджених. На день візиту у виправній колонії перебувало 525 осіб, засуджених до позбавлення волі. В установі працювало 247 співробітників, у той час як кількість штатних одиниць складала 275,5. За словами адміністрації установи, вакантними залишаються деякі посади молодшого офіцерського складу, однак нестача співробітників загалом не відчувається. Хоча установа розташована в невеликому населеному пункті (с. Перехрестівка), однак проблем із транспортним сполученням немає, оскільки працює регіональний автобус.

В установі за поточний рік жоден засуджений не був звільнений умовно-достроково. Адміністрація установи пояснила, що замість умовно-дострокового звільнення застосовує заміну невідбутої частини покарання на більш м’яке, оскільки засуджені тут відбувають покарання за тяжкі злочини. Однак така схема заохочення засуджених до виправлення викликає подив, оскільки в інших установах того самого рівня безпеки застосовується умовно-дострокове звільнення.

2. Їдальня

У їдальні при вході встановлені рукомийники, однак були відсутні мило та рушники. Адміністрація установи запевнила, що їх видають безпосередньо перед вживанням їжі. Обідня зала в установі простора.

Минулого року кухня виправної колонії була капітально відремонтована. У кухні встановлене нове кухонне обладнання. Монітори скуштували приготований обід та можуть назвати органолептичні якості страв задовільними.

У рибному цеху монітори побачили засудженого, який чистив рибу на вечерю без захисних рукавичок, що є порушенням санітарно-гігієнічних норм.

3. Сектор максимального рівня безпеки

Сектор максимального рівня безпеки розміщений у двох двоповерхових будівлях. Для засуджених до довічного позбавлення волі є двомісні, чотиримісні та багатомісні камери.

Більшість камер для довічно позбавлених волі потребують ремонту, хоча в деяких із них і виконаний косметичний ремонт – за власний рахунок самих засуджених. У туалетах камер максимального рівня безпеки відсутні сантехнічні коліна, що викликає специфічний неприємний запах нечистот. Тому каналізаційні отвори заткнуті саморобними затичками. Туалети відгороджені від загальної частини камери невисокими стінками та дверцятами, які не забезпечують достатнього рівня приватності. У камерах були відсутні бачки з питною водою.

В одній із камер були особливо жахливі умови. На стінах були виявлені сліди минулих затоплень, є грибок і пліснява.

Приміщення бані у гуртожитку № 2 для довічно позбавлених волі перебуває у занедбаному стані. Стіни заражені грибком та пліснявою. У бані вода підігрівається за допомогою бойлера. Засуджені мають можливість митися один раз на тиждень, що відповідає національному законодавству, однак суперечить Європейським пенітенціарним правилам.

Прогулянкові дворики перебувають у незадовільному стані. Через відсутність системи водовідведення атмосферних опадів та недостатнього накриття під час дощу засуджені вимушені вичерпувати воду самостійно.

4. Медична частина

За останній рік в установі було звільнено від відбування покарання через тяжку хворобу лише одного засудженого.

На день візиту в установі не було жодного хворого на коронавірусну хворобу. Всі бажаючі були вакциновані, а з тими, хто відмовився, проводилася інформаційно-роз’яснювальна робота.

У медичній частині установи встановлений новий рентгенапарат. У кабінеті стоматолога є стоматологічне крісло.

За поточний рік в установі було зафіксовано 16 випадків тілесних ушкоджень та 5 випадків застосування спецзасобів. Швидка допомога викликалась до установи 13 разів.

5. Відділення карантину і розподілу

Відділення карантину і розподілу установи було капітально відремонтоване минулого року. Встановлені нові ліжка, відгороджені одне від одного стінками, що забезпечує належний рівень приватності. Адміністрація запевнила, що у планах – встановлення таких ліжок у всіх відділеннях.

6. Чергова частина

У чергові частині виконано ремонт, покращені умови для несення служби чергової зміни. Є кімната відпочинку, мінікухня з обіднім столом та капітально відремонтований санітарний вузол. Монітори позитивно відмічають намагання керівництва поліпшити умови роботи співробітників, адже реформування пенітенціарної системи має починатися із забезпечення гідних умов праці працівників колонії.

7. Житлова зона

Через майже повну заповненість установи в житлових відділеннях використовуються двоповерхові ліжка, що створює додаткові незручності для засуджених та суперечить Європейським пенітенціарним правилам. Санітарні вузли у відділеннях перебувають у задовільному стані.

Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»
 Поділитися