MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

16 грудня – головне за день

16.12.2021   
ХПГ-інформ
Станом на 1 грудня в усьому світі були затримані 488 журналістів і працівників ЗМІ; суд у РФ розкрив інформацію про постачання продовольства російським військовим, розміщеним на територіях «самопроголошених республік»; в окупованому Криму завершено попереднє розслідування у справі про «диверсію на газопроводі» – найважливіше на сьогодні.

Білоруський журналіст-розслідувач Денис Івашин, який перебуває за ґратами та визнаний політв’язнем (архівне фото: Радіо Свобода)

• Станом на 1 грудня в усьому світі були затримані 488 журналістів і працівників ЗМІ, повідомляє Радіо Свобода із посиланням на щорічний звіт правозахисної організації «Репортери без кордонів». Це найбільша кількість затриманих за останні 25 років. «Кількість медіа-професіоналів, затриманих у зв’язку з їхньою роботою, зросла на 20 відсотків у порівнянні з минулим роком, головним чином через репресії проти ЗМІ у М’янмі, Білорусі й Гонконгу, – йдеться в повідомленні. – Навпаки, кількість убитих цього року працівників ЗМІ – 46 – є найнижчою цифрою відтоді, як у 1995 році базовані в Парижі правозахисники почали публікувати щорічні звіти. За повідомленням, це пов’язано з відносним „зменшенням конфліктів“ у Сирії, Іраку і Ємені».

• Кіровський районний суд у Ростові-на-Дону (РФ) розкрив інформацію про постачання продовольства російським військовим, розміщеним на територіях сходу України, підконтрольних російським гібридним силам. Москва, як відомо, присутність своїх військовиків на Донбасі завжди заперечувала. Як сказано у вироку суду, розміщеним на позиціях бойовиків російським військовим раз на два тижні відправляли 1 300 тонн продовольства з Ростовської області. Про це повідомляє Радіо Свобода. Вирок був ухвалений у листопаді 2021 року у кримінальній справі про корупцію. У тексті вироку повідомляється, що поставки відбувалися принаймні у 2018 та 2019 роках. Речник російського президента Дмитро Пєсков назвав дані, вказані у вироку суду, помилковими. За словами речника Путіна, помилитися могли автори вироку, тому що «ніяких Збройних сил РФ на території самопроголошених республік не було і немає».

• В окупованому Криму завершено попереднє розслідування у справі про «диверсію на газопроводі» в Перевальному під Сімферополем (справа Нарімана Джеляла та братів Ахтемових). Про це повідомив адвокат Микола Полозов. У п’ятницю Джелялу висунули остаточне звинувачення – до пунктів про участь у скоєнні диверсії у складі організованої групи, незаконний обіг вибухових пристроїв у складі організованої групи та контрабанди вибухових пристроїв у складі організованої групи додали завдання значної матеріальної шкоди ГУП РК «Крымгазсети» у розмірі 105 237 рублів 25 копійок (це приблизно $1 425), а також кваліфікували відімкнення газу від військової частини підрозділу Берегової оборони ЧМ РФ як підрив обороноздатності РФ. Джелял провину не визнав. Захист взявся до ознайомлення з матеріалами справи. Як пише Полозов, обсяг не дуже значний, тож вельми ймовірно, що обвинувальний висновок піде у прокуратуру ще до Нового року. Нагадаємо, 3–4 вересня російські силовики провели у Криму обшуки та затримали п’ятьох людей. Пізніше чотирьох із них заарештували, серед яких і заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. Пізніше було повідомлено, що затримання відбулися «за підозрою у скоєнні диверсії на газопроводі у Криму 23 серпня», а підозрювані «дали визнавальні показання». Пізніше фігурант справи Асан Ахтемов відмовився від «визнавальних показань», заявивши, що вони були дані під тортурами.

• Кримськотатарський орнамент Орьнек сьогодні офіційно внесли до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, повідомив у своєму телеграм-каналі міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. Рішення ухвалене під час засідання Міжурядової комісії в Парижі. «Це однозначна перемога для України. Адже вона наочно свідчить, що культура Криму є надзвичайною і її необхідно оберігати. На міжнародному рівні. Вдячний Євгену Нищуку за початок цієї ініціативи, а командам Міністерства культури та інформаційної політики та Міністерства закордонних справ за те, що ми завершили цю відповідальну справу», – написав міністр.

 Поділитися