MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію щодо прав людини в Криму

17.12.2021   
ХПГ-інформ
Органи та посадові особи РФ, що діють у тимчасово окупованому Криму, – нелегітимні. Їх треба називати «окупаційними органами влади Російської Федерації», йдеться в документі.

ООН (ілюстраційне зображення з відкритих джерел)

Органи та посадові особи РФ, що діють у тимчасово окупованому Криму, – нелегітимні. Їх треба називати «окупаційними органами влади Російської Федерації», йдеться в документі. 

Про ухвалення оновленої резолюції ООН «Ситуація з правами людини в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна» повідомляє Укрінформ.

За резолюцію проголосували – 65 держав, проти – 25, серед них: Російська Федерація, а також Вірменія, Венесуела, Білорусь, Зімбабве, Індія, Іран, Камбоджа, Китай, Казахстан, Киргизстан, Куба, Північна Корея, Сербія, Сирія, Судан, Філіппіни. Утрималися – 85 держав-членів ООН.

Фото: Укрінформ

Генеральна асамблея ООН висловила занепокоєння тим, що окупаційна влада переслідує  осіб за оприлюднення доповідей генерального секретаря щодо стану прав людини у Криму, які лежать в основі резолюції. 

ООН вимагає від Росії припинити безпідставні затримання та арешти кримчан, а також звільнити незаконно утримуваних за гратами громадян України, зокрема Еміра-Усеїна Куку, Галину Довгополу, Сервера Мустафаєва, Владислава Єсипенка, Нарімана Джеляла та інших. 

Крім того, у резолюції йдеться про обмеження, з якими стикаються українці, у тому числі кримські татари, у реалізації економічних, соціальних та культурних прав, зокрема права отримувати освіту українською та кримськотатарською мовами. В ООН занепокоєні мілітаризацією та асиміляцією Росією кримської молоді, зокрема військовою підготовкою дітей, запровадженням «військово-патріотичної» системи освіти.

Автори документу звертають увагу на факти знищення культурної та природної спадщини, незаконних археологічних розкопок, передачі культурних цінностей та переслідування релігійних традицій.

Проведений російською владою перепис населення Криму визнано незаконним.

Окремо згадується проблема з питною водою на півострові. В ООН вважають, що  саме окупаційна влада має забезпечити нею кримчан.

У підсумку резолюції вказано, що «силове захоплення Криму є порушенням міжнародного права, і окуповані території мають бути негайно повернуті Україні». 

«Цьогоріч нам вдалося внести в текст відповідальність Росії за дотримання прав кримських татар як корінного народу Криму, а також вимогу скасувати вироки, винесені заочно щодо лідерів кримськотатарського народу та кримських татар, – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. – Документ закликає держав-членів ООН посилити співпрацю в рамках Кримської платформи задля поліпшення ситуації з правами людини в Криму». 

Це вже шоста  резолюція Генасамблеї ООН щодо прав людини в окупованому Криму і одинадцята у контексті міжнародного реагування на спробу незаконної анексії Росією українського півострова, нагадав міністр. Вперше в ООН назвали дії Росії в Криму агресією у 2019 році. 


Окупація Криму

Захоплення Криму російськими військами розпочалося 20 лютого 2014 року. Окупанти, що висадилися на півострові, не мали розпізнавальних знаків і відомі як «зелені чоловічки» (у російському інформаційному просторі їх називають «ввічливими людьми»). «Ввічливі люди» захопили сімферопольський аеропорт, Керченську паромну переправу, інші стратегічні об’єкти.

1 березня самопроголошений глава Ради міністрів АРК С. Аксьонов звернувся до президента РФ В. Путіна про надання сприяння у забезпеченні миру і спокою на території Автономної Республіки Крим. Того ж дня Держдума РФ проголосувала за введення військ на територію України.

16 березня у Криму відбувся «референдум» про статус півострова. За результатами «референдуму», які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.

Потому почалися репресії російської влади щодо незгодних з окупацією кримчан, людей, які мають проукраїнську позицію, громадських активістів, кримських татар, зокрема за участь в організації «Хізб ут-Тахрір», що заборонена на території РФ, однак легально діє на території України.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова і називає свої дії «відновленням історичної справедливости».

 Поділитися