MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Меморіал» не можна закрити – це потреба у правді про трагічне минуле: заява українських правозахисних організацій

30.12.2021    доступно: in English
Цим листом ми висловлюємо солідарність з нашими російськими друзями, з якими ми більше 30 років разом допомагали колишнім в’язням ГУЛАГУ, захищали права людини, а в останні роки – виступали проти російської агресії в Криму та на Донбасі.

Міжнародний Меморіал

28 грудня Верховний Суд РФ ліквідував Міжнародне товариство «Меморіал». Російська генпрокуратура звинуватила правозахисну організацію у «систематичних порушеннях закону про іноземних агентів», які полягали у відсутності відповідного маркування. І хоча «Меморіал» вже сплатив усі штрафи, його вдруге покарали за це, і як! За рішенням суду підлягає закриттю Міжнародне товариство «Меморіал» та всі його відділення. Комічність цього рішення полягає у тому, що «відділення» товариства – французьке, чеське та українське без статусу юридичної особи, які перебувають поза юрисдикцією РФ, і тому воно їх не може стосуватися взагалі. Ще одне відділення у Пермському краї має статус юридичної особи. Решта членів товариства не є відділеннями, це самостійні юридичні особи в Німеччині, Італії, Бельгії, чотири організації в Україні (Одеське, Маріупольське й Миколаївське товариства «Меморіал» та Харківська правозахисна група) та 32 юридичних особи в різних регіонах Росії. Тобто юридично це рішення не розповсюджується на регіональні російські товариства «Меморіалу». Але, знаючи практику російського правозастосування, це можна сприйняти як команду на полювання для місцевих влад.

Судовий процес чітко і ясно продемонстрував, що проблеми зовсім не в маркуванні іноагента. Під час дебатів прокурор Олексій Жафяров заявив, що «Меморіал» «замість пам’яті про славне минуле примушує каятися за радянське минуле», а також «обіляє нацистських злочинців» (хоча потрапляння трьох помічників нацистів в Литві в базу даних жертв політичних репресій, в якій більше 3 млн. політичних в’язнів, – незначна помилка для такого великого інформаційного масиву, яка пояснюється неможливістю перевірити інформацію в російських архівах). Крім того, на думку російської Генпрокуратури, правозахисна організація «спекулює на темі політичних репресій, спотворює історичну пам’ять, в тому числі про Велику Вітчизняну війну, і створює брехливий образ СРСР як терористичної держави». За це, заявив Жафяров, «хтось платить».

А 29 грудня Московський міський суд закрив Правозахисний центр «Меморіал» – з тих самих причин. Суддя оголосив рішення за 10 секунд, а для ухвалення вистачило 30 хвилин.

Отже, справжня причина організацій «Меморіалу» в тому, що Російська держава, на думку російської влади, поза критикою! Як сказано у заяві організації, рішення судів «ще раз підтвердили, що історія політичного терору, який організовує і спрямовує державна влада, залишається для Росії не академічною темою, яка цікавить лише фахівців, а гострою проблемою сучасності. Наша країна потребує чесного та сумлінного осмислення радянського минулого; у цьому – запорука її майбутнього. Смішно вважати, що судова ліквідація Міжнародного Меморіалу зніме це питання з порядку денного. Пам’ять про трагедії минулого потрібна всьому російському суспільству. І не лише російському: пам’ять про державний терор об’єднує всі колишні радянські республіки.» Додамо: не тільки радянські, а всі країни світу, які постраждали від комуністичного режиму СРСР. В ГУЛАГу були німці, поляки, французи, чехи, угорці, болгари, серби, американці, японці…

Рішення судів за місяць буде оскаржуватися в касаційних інстанціях, поки що «Меморіал» працює, як і раніше. Вчора Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у порядку Правила 39 Регламенту Суду: виконання рішень про ліквідацію Міжнародного Меморіалу та Правозахисного центру «Меморіал» має бути призупинене до винесення Судом рішення за заявою 2013 року від 11 російських організацій про порушення прав людини законом про «іноземних агентів».

Цим листом ми висловлюємо солідарність з нашими російськими друзями, з якими ми більше 30 років разом допомагали колишнім в’язням ГУЛАГУ, колишнім остарбайтерам, вели дослідження державного терору, шукали місця поховань його жертв, захищали права людини, допомагали біженцям, а в останні роки – виступали проти російської агресії в Криму та на Донбасі, здійснювали спільні польові місії для документування воєнних злочинів й захищали «в’язнів Кремля» та інших російських політв’язнів. Безперечно, Міжнародний Меморіал зі своїми членами в 7 країнах знайде законні форми для продовження своєї діяльності. Меморіал – не організація, навіть не громадський рух, це насамперед потреба людей знати правду про своє трагічне минуле, про долю батьків та дідів. Пам'ять не можна ліквідувати.

Заява є відкритою для підписання та поширення. Ви можете підписати заяву через поле внизу.

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Українське відділення Міжнародного товариства «Меморіал»

Гуманітарна студія «Хвиля»

Благодійний фонд «Людина і право»

Центр стратегічного захисту

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу

Черкаський правозахисний центр

ГО «Донбас СОС»

Асоціація єврейських організацій та общин (Ваад) України

Конгрес національних громад України

Фонд «Демократичні ініціативи»

ГО «Центр ‘Соціальна Дія’»

Освітній дім прав людини - Чернігів

Асоціація УМДПЛ

ГО «MART»

ГО «Центр громадянської просвіти ‘Альменда’»

ГО «Правозахисне об'єднання ‘Праве діло’»

ГО «Міжнародне товариство прав людини - Українська секція»

Харківський інститут соціальних досліджень

ZMINA. Центр прав людини.

ГО «Платформа прав людини»

Ін-т демократії ім. Пилипа Орлика

ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ»

ГО «Територія успіху»

Фундація Відкритий Діалог

ГО «Бахмат»

Проєкт «Без кордонів»

ХОФ Громадська Альтернатива

ГО «Альянс української єдності»

БО «БФ Україна за гратами»

ГО «Інформаційний ресурсний центр ‘Правовий простір’»

Ініціативна група «1 грудня»

ГО «Центр правових та політичних досліджень ‘СІМ’»

ГО «Флора»

ГО «Група впливу»

 Поділитися