MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ЄСПЛ вимагає призупинити ліквідацію Міжнародного Меморіалу та ПЦ «Меморіал»

30.12.2021    джерело: memohrc.org
ХПГ-інформ
Це історичне рішення за Правилом 39 щодо НКО.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення в порядку Правила 39 Регламенту Суду: виконання рішень про ліквідацію Міжнародного Меморіалу та Правозахисного центру «Меморіал» має бути припинено до ухвалення постанови ЄСПЛ за скаргою на закон про «іноземних агентів».

У 2013 році була подана перша скарга на закон про «іноземних агентів» від одинадцяти російських НКО – це скарга, зареєстрована під номером 9988/13, «Екозахист та інші проти Росії».

Міжнародний Меморіал та Правозахисний центр «Меморіал» були одними із заявників у цій скарзі. На жаль, на сьогодні Суд не виніс за нею ухвали. Пізніше, у 2020 році, Міжнародний Меморіал (спільно з Яном Рачинським) та Правозахисний центр «Меморіал» (спільно з Олександром Черкасовим) також подали самостійні скарги, у яких скаржилися на численні штрафи, призначені організаціям та їхнім посадовим особам у 2019–2020 роках, пов’язані із законодавством про іноземних агентів.

Запит про термінові забезпечувальні заходи відповідно до Правила 39 був поданий 18 листопада у зв’язку із загрозою ліквідації двох організацій за позовами Генпрокуратури та Мосміськпрокуратури. Юристи просили Суд – як забезпечувальний захід – або приписати владі Російської Федерації не ліквідовувати організації-заявники на період розгляду трьох вищезгаданих скарг, або, альтернативно, призупинити виконання будь-якого національного рішення про ліквідацію організацій-заявників, яке може бути винесене.

«Це прецедентне рішення Суду за Правилом 39, яке переважно застосовується щодо людей, якщо їм загрожує смерть або серйозне погіршення стану здоров’я. Воно вперше застосоване до НКО, а досі лише один раз застосовувалося до організації (грузинського телеканалу Руставі 2). У рішенні Суду за Правилом 39 не зазначено, що саме ЄСПЛ визнав „серйозною та непоправною шкодою“, але можна припустити, що, на думку Суду, розглянути скаргу на закон про „іноземних агентів“ по суті не буде можливим, якщо рішення про ліквідацію будуть виконані.

Чи може Росія не виконувати рішення, ухвалене в порядку Правила 39? Юридично – ні. Фактично, на жаль, може. У нас перед очима приклад Олексія Навального, якого ЄСПЛ зобов’язав звільнити, але той вже майже рік перебуває в ув’язненні», – каже старша юристка ПЦ «Меморіал» Тетяна Глушкова, яка працювала у справах про ліквідацію обох організацій.

ЄСПЛ не виніс негайного рішення на запит, поданий у листопаді, але просив інформувати про хід кожного засідання. Вчора і сьогодні, відповідно, ми повідомили його про рішення судів – і сьогодні дізналися про застосування Правила 39.

 Поділитися