MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Казахстан: В кількох містах введено надзвичайний стан через масові протести

05.01.2022   
ХПГ-інформ

Підвищення цін на скраплений газ призвело до того, що 2 січня люди вийшли на вулиці. Протести почалися на заході країни, у місті Жанаозен, але за три дні охопили всю країну.

Фото: Радіо Свобода

Нинішній очільник держави Касим-Жомрат Токаєв пішов на поступки, закрема оголосив про запровадження державного регулювання цін на соціальні товари,  бензин та дизель. Крім того, він пообіцяв не підвищувати комунальні тарифів для населення протягом півроку. Уряд пішов у відставку. Втім, це не зменшило напругу в країні. Як повідомляє Радіо Свобода, мітингарі «вимагають відходу з політики колишнього президента Нурсултана Назарбаєва, нині голови Ради безпеки Казахстану, який зберігає свій вплив». Серед протестуючих лунає гасло «Шал, кет!» («Старий, іди геть!»).

На разі режим надзвичайного стану до 19 січня введено у столиці Казахстану Нур-Султані, в Алмати, Алматинській та Мангістауській областях. 

Міністерство внутрішніх справ Казахстану заявило, що вночі на 5 січня під час розгону демонстрацій було затримано понад 200 осіб.

За повідомленням Радіо Азаттик, казахської служба Радіо Свобода, сьогодні озброєні гумовими кийками та щитами протестувальники прорвали кордони поліції на площі Республіки в Алмати та захопили мерію (акімат). Будівля горить. Крім того, палають генеральна прокуратура та офіс пропрезидентської партії «Нур Отан». 

Є свідчення про постріли та постраждалих: «Кореспонденти Азаттика, що перебувають поряд з акіматом в Алмати, повідомляють, що невідомі захопили покинуту військовими вогнепальну зброю та відкрили стрілянину. Ймовірно, бойовими патронами. Репортери повідомляють про поранених. Стріляли і силовики, що перебувають у будівлі колишньої президентської адміністрації». 

За інформацією Дінари Касимбекової, співробітниці Центру прав людини ZMINA, яка зараз перебуває в Алмати, у Кахахстані заблоковано всі месенджери та новинні сайти, що вели репортажі з місця подій, зокрема KazTAG, Orda.kz. Силовики затримують протестувальників та журналістів. В Алмати застосували світлошумові гранати. 

У соціальних мережах повідомляють про введення до міста військової техніки.

«Інтерфакс-Казахстан» передає, що пожежа почалася у президентській резиденції.

Активісти у місті Жанаозен висунули вимоги до влади. 

Скріншот фейсбук-сторінки Aliya Turusbekova


За останнє десятиліття фундацією «Відкритий діалог» було задокументовано не менш ніж 7 500 випадків політично мотивованих ув’язнень і переслідувань у Республіці Казахстан. Від дій режиму постраждали лідери опозиції, незалежні журналісти, активісти громадянського суспільства та користувачі соціальних мереж, які просто висловили підтримку маніфесту ДВК, а також соратники та родичі Аблязова, які стали жертвами особистої ворожнечі Назарбаєва.

Нагадаємо, у березні 2018 року казахстанським судом було заборонено мирний опозиційний рух «Демократичний вибір Казахстану».  Його  оголосили «екстремістською організацією». Відтоді тисячі прихильників ДВК зіткнулися з переслідуванням і тюремним ув’язненням. У лютому 2020 року боротьба влади з «екстремізмом» призвела до трагічної загибелі активіста ДВК Дулата Агаділа, вбитого в поліцейському відділку. 


Міністерство закордонних справ України закликало наших співгромадян утриматися від поїздок до Казахстану.

«У зв’язку з введенням з 05 січня по 19 січня 2022 року надзвичайного стану в м. Алмати, Алматинській та Мангістауській областях рекомендуємо утриматися від прибуття до Казахстану, а громадянам, які перебувають на території Казахстану, утриматися від відвідування місць масового скупчення людей на період надзвичайного стану в країні», – йдеться в повідомленні посольство України в Казахстані. 

 Поділитися