MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

За дискримінацію в рекламі штрафуватимуть

10.01.2022   
ХПГ-інформ
Це має вплинути і на роботодавців, які шукають співробітників. За законом у рекламному оголошенні про відкриту вакансію не можна вказувати бажану стать, вік, соціальне походження кандидата. Як це діятиме насправді – невідомо.

Від 8 січня набрали чинності зміни до закону «Про рекламу». Відтепер рекламувати автівки за допомогою зображень оголених дівчат не можна. 

Фото: fizkes, Shutterstock

Дискримінація в рекламі була заборонена і раніше, але визначення термінів «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі» не було. Це призводило до неоднозначного тлумачення контролюючими органами та судами ввідповідної статті закону «Про рекламу», зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту.

Отже, «дискримінаційна реклама – реклама, що вміщує чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб;

дискримінаційна реклама за ознакою статі – реклама, що містить твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; використовує зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання».

Раніше в законі «Про рекламу» згадки про «зображення тіла людини виключно як сексуального об’єкта» не було.

Посилено відповідальність за порушення закону «Про рекламу» – відтепер порушник-рекламодавець сплачуватиме до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 65 тисяч грн.

Це має вплинути і на роботодавців, які шукають співробітників. За законом в рекламному оголошенні про відкриту вакансію не можна вказувати бажану стать, вік, соціальне походження кандидата. Як це діятиме насправді – невідомо. Експерти вказують на невизначеність критеріїв, за якими можна «упіймати роботодавця на гарячому»: оголошення може бути складене без вказівки на стать і вік, але під час співбесіди від непотрібних кандидатів все одно позбудуться.

«У законі є багато недоліків. Наприклад, у магазин жіночої білизни потрібна консультантка-продавець, і зрозуміло, що чоловіка не візьмуть на цю посаду. Проте якщо у роботодавця є вимоги щодо того, що йому потрібен саме чоловік на фотосесію чи жіночий голос у кадрі, то все одно це буде порушенням. Якщо будуть виставляти штрафні санкції, то роботодавець може заперечити і може оскаржити це подання»,  – розповіла в ефірі Українського радіо розповіла керівниця експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua Руслана Березівська.


Щорічно до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходить понад півтисячі скарг щодо дискримінаційної реклами. У 2019 році було сплачено понад два мільйони гривень штрафів за розповсюдження рекламної продукції, що дискримінує людей за ознакою статі.

 Поділитися