10 січня – головне за день
• У Казахстані затримали майже 8000 людей, яких звинувачують в участі в заворушеннях, повідомляє ВВС із посиланням на Міністерство внутрішніх справ країни. Силовики заявляють, що «ситуацією скористалися терористичні, екстремістські та кримінальні групи для ескалації напруги та насильства». Журналісти зазначають, що напередодні йшлося про 5969 затриманих мітингарів, тобто їхня кількість зросла за добу майже на дві тисячі. Точна кількість загиблих у заворушеннях на разі невідома. «У неділю МВС країни повідомило у Telegram про 164 загиблих у протестах. Але потім цей допис зник», – розповідає ВВС. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що в країні намагалися здійснити держпереворот.
• «Ковідну тисячу» платитимуть за повну вакцинацію підлітків. Програма «єПідтримка» для українських громадян віком 12-18 років ще розробляється. Про це йдеться у повідомленні на сайті Президента України. Тим часом уже понад 6,7 млн українців чекають на отримання 1 тис. грн допомоги від держави. «Наразі проти COVID-19 в Україні вакциновано 14,8 млн осіб, з яких 13,98 млн отримали дві дози. 9 січня відкрилася можливість щеплення бустерною дозою. І на сьогодні додаткову дозу отримало 20 тисяч осіб», – розповів Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
• Сім останніх років стали найтеплішими за всю історію спостережень за змінами клімату, розповідають журналісти Суспільного, посилаючись на дані Служби з питань зміни клімату імені Коперника. Так середня температура у 2021 році була на 1,1-1,2°С вища, ніж у допромисловий період (150 років тому). «У Європі у 2021-му зафіксували одне з найтепліших літ в історії: в італійській Сицилії температура сягла рекордних +48,8°С, що на 0,8°С більше за попередній максимальний показник», – йдеться в повідомленні.
• З 8 січня за дискримінацію в рекламі штрафуватимуть. Посилено відповідальність за порушення закону «Про рекламу» – відтепер порушник-рекламодавець сплачуватиме до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 65 тисяч грн. Це має вплинути і на роботодавців, які шукають співробітників. За законом в рекламному оголошенні про відкриту вакансію не можна вказувати бажану стать, вік, соціальне походження кандидата. Як це діятиме насправді – невідомо. Експерти вказують на невизначеність критеріїв, за якими можна «упіймати роботодавця на гарячому»: оголошення може бути складене без вказівки на стать і вік, але під час співбесіди від непотрібних кандидатів все одно позбудуться.