MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: засуджений за шпіонаж українець Марченко не виходить на зв’язок

14.01.2022   
ХПГ-інформ
Про це розповіла його дружина. Марченка етапують до колонії вже місяць. Перед цим його поставили на облік як схильного до суїциду.

Як повідомляє російське видання «Новая газета» із посиланням на правозахисний проект «Первый отдел», Олександра Марченка етапують з СІЗО Челябінська до колонії в Улан-Уде вже місяць. Про зникнення українського громадянина заявила його дружина Катерина Марченко. Вона вважає, що її чоловіку загрожує небезпека.

«Його намагаються ізолювати від суспільства. Не дозволили передати передачу в СІЗО-1, повезли етапом далі. Складається враження, що Олександра зараз намагаються морально придушити та позбавити будь-якої взаємодії та спілкування з близькими людьми», – цитує «Новая газета» Катерину Марченко. 

За інформацією адвоката Євгена Смірнова, який захищає інтереси Олександра Марченка, напередодні етапування українця поставили на облік як схильного до суїциду. 

Коротко про справу Марченка

Український громадянин Олександр Марченко був затриманий спецслужбами самопроголошеної «ДНР» 17 грудня 2018 року. 18 лютого 2019 року, після двох місяців у ізоляторі МДБ «ДНР», Марченка доставили на кордон Донецької області й Ростовської області Росії та передали представникам ФСБ РФ. Кримінальну справу проти Марченко порушили лише 30 квітня 2019 року. Майже два з половиною місяці його утримували під адміністративним арештом, а також у депортаційному центрі Краснодарського краю. Однак Олександра не видворили в Україну, а помістили до СІЗО, обвинувативши у приготуванні до придбання та незаконного переміщення з території Росії продукції військового призначення.

На думку слідства, Марченко зі спільником із Росії навесні 2018 року розробив план покупки і провезення через російсько-український кордон двох комплектів електровакуумних приладів (клістронів), призначених для використання в зенітно-ракетному комплексі моделі С-300. Захист Марченка заявляв про його невинність, тортурні умови утримання в «ДНР» та про самообмову, зроблену на кордоні з примусу спецслужб. Адвокати пояснювали, що у 2009 році Марченко придбав автомобіль, який залишив ремонтувати в Донецьку. Повернутися за ним після початку військового конфлікту не мав змоги. Наважився приїхати за машиною в Донецьк лише у 2018 році, де й був арештований. 

За словами Катерини Марченко, здоров’я її чоловіка постійно погіршується – хронічні порушення сну, панічні атаки, оніміння лівої частини тіла після тортур у «ДНР». «Моєму чоловікові необхідний постійний контроль рівня гормонів щитуватої залози, оскільки цей орган йому видалили унаслідок раку, а медичне обслідування так досі й не провели в повному обсязі», – розповіла вона в листопаді.

Правозахисний центр «Меморіял» визнав Олександра Марченка політв’язнем.

Наприкінці листопада 2020 року Олександр Марченко був засуджений до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за обвинуваченнями в підготовці до придбання продукції військового призначення та шпіонажі.

16 листопада минулого року Верховний Суд РФ залишив вирок щодо Олександра Марченка у силі.

 Поділитися