MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ще одна заручниця окупантів: на Ольгу Мазолевську чекають удома

17.01.2022   
ХПГ-інформ

Ольга Мазолевська, фото: Офіс Омбудсмана

Близько двох років жінку тримали у в’язниці на заводі «Ізоляція». Звинувачували в абсурдному: «спробі викрадення військовослужбовця». Зараз Ольга перебуває у СІЗО-5 Донецька.

Про долю Ольги Мозолевської сьогодні нагадали в Офісі Омбудсмана. За словами Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, внаслідок тортур у Ольги – серйозні проблеми зі здоров’ям. 

За інформацією Медійної ініціативи за права людини, до війни сім’я Ольги мешкала в Авдіївці. Коли почалися бойові дії, виїхали у Мар'їнський район, до матері Ольги. 

«Туди, де менше стріляли, адже у нас був маленький син, – розповідав правозахисникам чоловік Ольги Віталій Мозолевський. – Оселилися у селі у старому будинку». 

Роботи у подружжя не було, лише наприкінці 2015 року Ольга влаштувалася офіціанткою, а потім адміністратором у ресторані в Донецьку. «Їздила щоразу на окуповані території на кілька тижнів і поверталась додому. Так мало бути і тоді», – розповідають у МІПЛ. 

Жінка зникла в жовтні 2017 року. Просто перестала відповідати на дзвінки. Більше двох років рідні нічого не знали про її долю. 

«Поїхав шукати її до Донецька – там місцева так звана міліція заяву не приймала, і ніхто нічого про Ольгу не чув. Як виявилося пізніше, перші півроку її утримували десь у підвалі під чужим прізвищем. Але це мене, мабуть, врятувало. За кілька тижнів, коли я повернувся, зателефонувала людина з Донецька – мовляв, ти заяву подавав, приїжджай. Я не зміг поїхати одразу – сину було чотири роки, він не міг лишатися без мене, мабуть, щось відчував. Коли я почав розпитувати ту людину, з ким розмовляю, почув: “Яка різниця, зустрінемо тебе прямо на блокпосту”. Потім мені в СБУ сказали, що виманювали, мабуть, аби тиснути на Ольгу», – згадував Віталій Мозолевський.

Дише в грудні 2019 року Віталію зателефонувала одна з колишніх заручниць бойовиків та розповіла, що Ольгу весь цей час тримали на «Ізоляції». 

За інформацією, отриманою Людмилою Денісовою, в «Ізоляції» Ольгу «піддавали фізичним та психологічним тортурам: били та катували електричним струмом, вимагаючи зізнань у “спробі викрадення військовослужбовця так званої “ДНР””». Відтоді у жінки дуже болить голова. 

Зараз Ольгу тримають у СІЗО-5 Донецька. Її не лікують. Дома на неї чекає чоловік і 9-тирічна дитина. 

«Такі дії стосовно громадянки України Ольги Мозолевської є порушеннями не лише українського законодавства, але й норм міжнародного права, в тому числі Женевських Конвенцій 1949 року про правила ведення війни, Додаткових протоколів до Женевських Конвенцій від 1977 року та Європейської Конвенції із захисту прав та основоположних свобод людини 1950 року», – наголосила Людмила Денісова. 

Омбудсман звернулася до координатора від ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Шарлотти Реландер та керівництва МКЧХ в Україні  із закликом допомогти Ользі Мазолевській


За інформацією Офісу Омбудсмана, зараз у в'язницях та СІЗО на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини незаконно утримують 30 жінок. П'ятеро з них потребують невідкладної медичної допомоги через проблеми зі здоров'ям.

Ми повідомляли про незаконно утримуваних  у так званій ДНР учительку фізики Наталію Шило та співробітницю Горлівського художнього музею  Олену Пєх, лікарку Наталію Стаценко. Бойовики звинувачують їх у «шпигунстві на користь України».

 Поділитися