MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь – друга в Європі за кількістю в’язнів на 100 тисяч населення

18.01.2022   
ХПГ-інформ
Такі відомості оприлюднив Інститут дослідження кримінальної політики (ICPR). Насправді показник Білорусі може бути ще вищим.

Мінськ. Тюрма на Окрестіна (зображення з сайту Радіо Свобода)

Згідно з відомостями Інституту дослідження кримінальної політики (ICPR) (Біркбек, Лондонський університет), Білорусь посідає друге місце в Європі за кількістю ув’язнених на 100 тисяч населення – 345 людей. Більш високий показник має лише Туреччина – 347. Про це повідомляє білоруська служба Радіо Свобода. ICPR опублікував 13-е видання «Світового списку тюремного населення».

Загалом, згідно зі Списком, кількість ув’язнених білорусів складає 32 556 осіб (зазначимо, що в Україні кількість в’язнів на 100 тис. – 140 осіб, загальна кількість – 49 211 осіб).

Насправді показник Білорусі може бути ще вищим, адже дані, заведені до Списку стосовно Білорусі, були актуальними станом на грудень 2018 року. За інформацією правозахисників, тільки з початку президентської кампанії 2020 року у Білорусі було порушено щонайменше 2 218 кримінальних справ, пов’язаних із протестами під час та після виборів. З відомих правозахисникам 1 285 засуджених у 2021 році, волі були позбавлені 537 людей, що становить 41,8 % від усіх засуджених.

Окрім цього, передає Свобода, офіційну статистику озвучували й білоруські відомства. Згідно з відомостями Генпрокуратури РБ, станом на квітень 2021 року у країні було заведено понад 3 тисяч «постпротестних» справ, а Слідчий комітет РБ заявив у липні минулого року про порушення 4 691 «постпротестної» справи.

Якщо експерти ICPR не врахували ці дані під час своїх розрахунків, цілком імовірно, що цифри їхнього дослідження щодо Білорусі можуть виявитися заниженими, зазначає Радіо Свобода.


За відомостями Правозахисного центру «Весни», станом на 18 січня у Білорусі визнані політв’язнями 993 особи. Більша частина цих людей потрапила під політично мотивоване кримінальне переслідування у зв’язку з подіями під час і після президентських виборів 2020 року.


Серед сусідніх з Білоруссю країн кількість в’язнів на 100 тис. населення складає: у Росії – 326, у Польщі – 190, у Литві – 184, у Латвії – 165. Країни з найбільшим у світі тюремним населенням на 100 тис: США – 629, Руанда – 580, Туркменістан – 580.

Протести у Білорусі

9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією, повідомлялося про масові фальсифікації.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Тоді почалися безпрецедентні репресії влади РБ проти власного населення. Масові порушення прав людини і норм права відбувалися на всіх етапах контактування людей із представниками силових структур.

Також правозахисники заявляли про нечувані знущання білоруської влади з жінок, цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих.

Здійснюється тиск на неурядові організації, незалежні ЗМІ, немало журналістів засуджені або перебувають під вартою.

27 серпня Верховний суд РБ ліквідував Білоруську асоціацію журналістів – організацію, засновану 1995 року, яка об’єднує працівників ЗМІ та займається, зокрема, захистом прав колег, підвищенням професійного рівня журналістів, здійснення моніторингу висвітлення теми вибрів білоруськими медіа.

 Поділитися