18 січня – головне за день
• У СІЗО-1 міста Ростова-на Дону, де незаконно утримують 33 українських політв’язнів, – спалах коронавірусної інфекції. Про це повідомила Омбудсман Людмила Денісова. Крім того, через порушення санітарних норм, ув’язнені хворіють на коросту, небезпечне захворювання шкіри. «Від початку пандемії COVID-19 систематично вимагаю від країни-окупанта РФ забезпечити засобами індивідуального захисту наших співгромадян у місцях позбавлення волі. Втім звернення залишаються без відповідного реагування. Крім того, від адвокатів постійно отримую інформацію про ненадання медичної допомоги, вилучення ліків та ігнорування скарг українських політв’язнів на стан здоров’я. Вищевказані дії є грубим порушенням пункту 22 Мінімальних стандартних правил поводження з ув’язненими, схвалених Економічною і соціальною радами ООН», – заявила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини.
• Президент України звернувся до міністра оборони щодо «скорочення переліку спеціальностей та професій, споріднених із відповідною військово-обліковою спеціальністю, згідно з яким жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних, з огляду на реальні потреби оборони держави». Таким чином Володимир Зеленський відреагував на петицію, що вимагала скасувати наказ МОУ про розширення переліку спеціальностей жінок, які підлягають військовому обліку. Як ми повідомляли, у грудні за п’ять днів вона набрала необхідні для розгляду понад 25 тисяч голосів (25 913). Президент вважає, що новий перелік спеціальностей і професій, згідно з яким жінок беруть на військовий облік, наказ Міністерства оборони викликав суспільний резонанс через «недостатньо обґрунтований і тому надто широкий», крім того, відсутня чітко визначена процедура постановки на такий облік. Нагадаємо, учора заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що жінок, які не стануть на військовий облік цього року, штрафувати не будуть.
• В Україні кількість розслідувань щодо порушень прав журналістів минулого року зросла на 69% у порівнянні попереднім, 2020-м роком. Про це йдеться у відповіді Офісу генерального прокурора на запит ІМІ. У 2021 році було зареєструвано 248 кримінальних проваджень щодо злочинів за «журналістськими статтями» Кримінального кодексу України, до суду правоохоронці передали 27 відповідних справ. У 2020 році таких справ було 16.
• Згідно з відомостями Інституту дослідження кримінальної політики (ICPR) (Біркбек, Лондонський університет), Білорусь посідає друге місце в Європі за кількістю ув’язнених на 100 тисяч населення – 345 людей. Більш високий показник має лише Туреччина – 347. ICPR опублікував 13-е видання «Світового списку тюремного населення». Загалом, згідно зі Списком, кількість ув’язнених білорусів складає 32 556 осіб (зазначимо, що в Україні кількість в’язнів на 100 тис. – 140 осіб, загальна кількість – 49 211 осіб).