«Його тихо вбивають» – донька Олега Приходька заявила, що батька катують у російській колонії
«Батько дуже погано виглядає, у нього набряки. Йому не дають жодних ліків, які він має приймати. Ані від шлунку, ані від сечостатевої системи. Ноги також набряклі», – розповіла донька Олега Приходька Наталія Швецова в інтерв’ю Крим.Реалії. 18 січня вона мала короткострокове побачення з батьком у Володимирському централі.
63-річний український активіст Олег Приходько засуджений російським судом до 5 років позбавлення волі за терористичною статтею. Він відбуває покарання у Володимирському централі (в’язниця для особливо небезпечних злочинців ФКУ Т-2).
Наталія Щвецова заявила, що під час етапу з Ростова-на-Дону до Володимира у колонії №7 батька «катували струмом, обливали водою, тримали із загнутими руками в кайданках». Зокрема вона розповіла:
«Його намагалися примусити відмовився від своєї ідеології. Йому нав’язували під диктовку, буцімто він воював в якихось гарячих точках, на які йому вкажуть. Коли він прибув, його тримали в карантині. Він сидів в одиночній камері, заснув сидячи и його знову відправили до карцеру. Там знущаються на повну. Він так і каже: “Мене вбивають, я звідси не вийду. Навіть мого тіла вам не віддадуть”. У нього там уже онкологія, я вже не розумію, як він взагалі тримається без ліків. Ми відправляли йому ліки, а вони йому нічого не дають. Його не лікують. Там взагалі нікого не лікують, їх просто тихо вбивають. Він сказав, що держава про нього просто “забула”».
Олег Приходько скаржиться на сильні болі, але лікар на це ніяк не реагує. Наталія каже, що батько в листуванні не може писати про своє здоров’я, адже такий лист просто пропустять.
«Його поховають у закритій труні і навіть тіло не віддадуть. Його тихо вбивають. Ми просто нажахані, адже навіть не у являли цього», – в розпачі ділиться Наталія.
Коротко про справу Приходька
Олега Приходька затримали в окупованому Росією Криму 9 жовтня 2019 року. Під час хатнього трусу російські силовики вилучили кримськотатарський та червоно-чорний прапори.
«Вони обшукували все, вительбушили всі шафи, вилучили кримськотатарський прапор, червоно-чорний прапор, два ноутбуки, телефон, ну і всякі дрібниці. А потім знайшли вибухівку», – розповіла тоді дружина активіста Любов Приходько.
Наступного дня підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя заарештував Приходька.
28 жовтня 2019 року ФСБ РФ висунула Приходьку обвинувачення в підготовці теракту та незаконному виготовленні вибухових речовин.
Раніше, 8 лютого 2019 року, ФСБ трусила хату Олега Приходька в селі Ореховому Сакського району. Силовики вилучили тоді українську символіку, прапори ВО «Свобода», червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку та компактдиски. Після трусу Приходька відвезли до Сімферополя на допит, на якому розпитували про його діяльність і зв’язки на т. зв. материковій частині України. У червні 2016 року російські силовики затримували активіста через українські номерні знаки на авті.
16 січня 2020 року стало відомо, що Приходьку висунули нове обвинувачення – у «незаконних придбанні, переданні, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв».
На початку лютого 2020 року стало відомо, що Приходька також обвинуватили у плануванні підриву будівлі генерального консульства РФ у Львові.
7 квітня 2020 року повідомлено, що Приходька доставили до СІЗО в Ростові-на-Дону.
1 жовтня 2020 року на засіданні Південного окружного військового суду в Ростові-на Дону Приходько заявив, що «відкриє собі вени», якщо тюремники не передадуть йому ліки, які відправили для нього в СІЗО родичі.
3 березня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону (РФ) засудив Приходька до 5 років колонії суворого режиму та сплати штрафу у розмірі 110 тисяч рублів.
17 травня 2021 року Апеляційний військовий суд міського округу Власиха Московської області залишив вирок Олегу Приходьку в силі.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав Олега Приходька політв’язнем.
У жовтні 2021 року про жорстоке поводження із Приходьком з боку установи виконання покарань повідомляв його адвокат Сергій Легостов.