MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Шість років за ґратами: бойовики ув'язнили Богдана Ковальчука ще підлітком

20.01.2022   
ХПГ-інформ
Богдана Ковальчука бойовики затримали, коли йому було сімнадцять. Його – та ще кількох хлопців – звинуватили у підривній діяльності та співпраці з СБУ. Тепер Богдану 23 роки. Він все ще за ґратами і потребує медичної допомоги.

Фото: Офіс Осбудсмана

Богдана Ковальчука бойовики затримали в Ясинуватій у 2016 році. Тоді він був ще підлітком. Його – та ще кількох хлопців – звинуватили  у підривній діяльності та співпраці із СБУ. Тепер йому 23 роки. Він все ще за ґратами, відбуває 10-тирічний термін незаконного ув’язнення у Торезькій виправній колонії № 28.

Сьогодні про хлопця нагадала Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. Він потребує медичної допомоги.

«…Того літа онук збирався їхати з Ясинуватої – хотів переїхати до мене, на підконтрольну Україні територію, щоб навчатися на автослюсаря, – згадувала  в інтерв’ю Радіо Свобода бабуся Богдана Тетяна Петрівна, яка мешкає в Торецьку. – Вже ніби й усі документи зібрав, а тут сказали, що для вступу не вистачає медичної довідки, яку треба отримати в Ясинуватій. Він поїхав. 31 серпня 2016 року я чекала його повернення. Обривала мобільний телефон, ніхто не брав слухавку або телефон було вимкнуто. Знайшла товариша Богдана, з яким він мав зустрітися. А він: “Бабушка Таня, я також не можу до нього додзвонитися”. Дуже хвилювалася. За якийсь час зателефонувала донька и повідомила, що нашого Богдана заарештували, повезли в Донецьк…» 

31 серпня 2016 року окупанти захопили сімох підлітків: Богдана Ковальчука, Владислава Пазушка, Максима Солодовникова, Дениса Хмеленка, Ярослава Миронова, Арсенія Белавина і Дениса Коваля.  Бойовики назвали їх «ясинуватськими підривниками». Російські пропагандистські канали радо показували так званих «терористів» – побитих та заляканих дітей. Згодом їх «засудили» на строки від 10 до 15 років позбавлення волі: буцімто вони за вказівкою українських спецслужб підривади автівки бойовиків та «відділок міліції ДНР». 

Наприкінці 2019-го року хлопців пообіцяли відпустити. За однієї умови: після звільнення треба було залишитися на окупованій території. 

«Погодилися всі, крім Богдана Ковальчука. Він мотивував рішення тим, що не може зрадити своїм принципам свободи, правди та відданості Батьківщині», – розповідає Омбудсман Людмила Денісова. 

«У нього міцна вдача. Він завжди такий був. Пам’ятаю, казав мені: “Бабусю, ти зрозумій: зрадиш раз – зрадиш вдруге», – пояснює Тетяна Петрівна.

У хлопця є проблеми зі здоров’ям, хворі легені. Його стан має контролювати лікар. А в колонії це неможливо. 

«До карантинних обмежень відвідувати у виправній установі могла його лише мати, яка передавала ліки та харчі. Проте, вже тривалий час рідні не мають з ним зв’язку, – зазначає Денісова. – Усі вищеназвані дії стосовно Богдана Ковальчука є порушеннями не лише українського законодавства, але і норм міжнародного права, в тому числі Женевських Конвенцій 1949 року про правила ведення війни, Додаткових протоколів до Женевських Конвенцій від 1977 року та Європейської Конвенції із захисту прав та основоположних свобод людини 1950 року». 

Омбудсман звернулася до координатора від ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Шарлотти Реландер та керівництва МКЧХ в Україні  із закликом допомогти у звільненні Богдана Ковальчука.

 Поділитися