Крим: «суд» залишив заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла у СІЗО
Журналіст Наріман Джелял, а також кримськотатарські активісти Асан та Азіз Ахтемові, залишаться у СІЗО щонайменше до 23 лютого, повідомляють Крим.Реалії із посиланням на адвоката Миколу Полозова. Підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму відхилив апеляційну скаргу захисту на арешт Джеляла та Ахтемових.
«Сьогодні відбулося засідання з розгляду апеляційних скарг сторони захисту на продовження запобіжного заходу Наріману Джелялу, Асану та Азізу Ахтемовим. Ми просили обрати запобіжний захід, не пов’язаний із утриманням у СІЗО, тим більше що в Криму є приклади, коли людям, які обвинувачуються у тяжких злочинах, обирають домашній арешт. Суд скарги відхилив, що ми однозначно вважаємо за тиск. Крім того, варто зазначити, що засідання пройшло у закритому режимі, а сам суд був посилений спецпризначенцями ФСВП, що ми однозначно вважаємо тиском та спробою затулити рота», – заявив Полозов.
У ніч проти 4 вересня 2021 року російські спецслужби провели обшук у журналіста, заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла.
7 вересня підконтрольний Москві Київський районний «суд» арештував до четвертого листопада Нарімана Джеляла та кримськотатарських активістів, братів Азіза та Асана Ахтемових. Їм усім оголосили підозру в нібито причетністі до пошкодження газопроводу в селі Перевальне 23 серпня (частина 1 статті 281 УК РФ – «диверсія»). Необхідність арешту сторона обвинувачення мотивувала тяжкістю злочину, який закидають активістам, а також тим, що буцімто вони можуть сховатися від правосуддя.
Зарештовані повідомляли про тиск і тортури з боку співробітників ФСБ. 10 вересня ЄСПЛ відреагував на заяву адвокатки Євгенії Закревської про вжиття термінових заходів (за правилом 39) для захисту Нарімана Джеляла та Асана Ахтемова від катувань та жорстокого поводження, а також для доступу до Асана Ахметова незалежного адвоката.
9 листопада російські правоохоронці висунули Наріману Джелялу нове обвинувачення. До обвинувачень у скоєнні диверсії у складі організованої групи та незаконному придбанні, зберіганні та перевезенні вибухових пристроїв, додалася ще й контрабанда вибухового пристрою. Санкція за цією статтею складає від 7 до 12 років позбавлення волі.
15 грудня стало відомо, що попереднє розслідування у справі про «диверсію на газопроводі» в Перевальному завершено. Джелялу висунули остаточне звинувачення – до попередніх пунктів додали завдання значної матеріальної шкоди ГУП РК «Крымгазсети» у розмірі 105 237 рублів 25 копійок (це приблизно $1 425), а також кваліфікували відімкнення газу від військової частини підрозділу Берегової оборони ЧМ РФ як підрив обороноздатності РФ. Джелял провину не визнав.
ООН вимагає від Росії припинити безпідставні затримання та арешти кримчан, а також звільнити незаконно утримуваних за гратами громадян України, зокрема Еміра-Усеїна Куку, Галину Довгополу, Сервера Мустафаєва, Владислава Єсипенка, Нарімана Джеляла та інших.