MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Залишилася на окупованій території доглядати маму – бойовики п’ять років тримають у заручниках Олену Федорук

26.01.2022   
ХПГ-інформ

Жінку звинуватили у «шпигунстві». Вона пройшла через сумнозвісну «Ізоляцію» і зараз перебуває в Сніжнянській виправній колонії №127. У неї тяжке захворювання судин. Про заручницю бойовиків нагадали в Офісі Омбудсмана. 

Фото: Офіс Осбудсмана

Олена Федорук – жителька Кальміуського Донецької області. Коли у 2014 році почалися бойові дії, її доньки виїхали до Києва. Олені довелося залишитися: її матері замінили тазостегновий суглоб, за нею треба було доглядати.  

«Ті, хто вимушено залишався у Кальміуському, все ж продовжували їздити в мирну частину країни. Якось мама приїхала зі своїм знайомим. Його затримали практично одразу після повернення. Маму – 25 липня 2017 року, за два тижні після того, як вони повернулися додому», – розповідала донька Олени, Юлія Савко в інтерв’ю журналісту газети «День».  

Бойовики відвезли її до сумнозвісної в’язниці «Ізоляція». Там над жінкою знущалися, принижували. Примушували працювати на кухні. За звинуваченням у «шпигунстві» так званий «суд» виніс Олені покарання – 11 років позбавлення волі. 


«Ізоляція» – територія колишнього заводу, яку у 2014 році контрольовані Росією угруповання перетворили на в’язницю для полонених і заручників. За інформацією Офісу генпрокурора України, у цій в’язниці утримували не менше 3500 осіб, 1600 з яких – цивільні.


«У Сніжнянській виправній колонії №127 Олена тяжко працює швачкою по 10-12 годин на добу. О 7.00 ранку їх привозять до цеху і повертають близько 19.00, – розповідає Уповноважена з прав людини Людмила Денісова. – Від постійної сидячої роботи у неї розвинувся тромбофлебіт: сильно набрякають ноги. Коли біль в ногах біль стає нестерпним, жінці дозволяють залишитися в камері, але її при цьому змушують працювати: вручну розвантажувати чи завантажувати машини зі сміттям або носити дрова та вугілля. Через шиття по 12 годин і погане штучне освітленням на виробництві та у камері, в Олени Федорук також погіршився зір і турбують часті головні болі».

Ніякої медичної допомоги у колонії жінці не надають. Ліки передає хвора мама. 

Координаторка напрямку «Проблема заручників в ОРДЛО» Медійної ініціативи з прав людини Тетяна Катриченко розповіла в ефірі Громадського: «Пані Олена не потрапила, як мінімум, вже у три обміни… Варто ще сказати про таку особливість: жінок, яких було затримано за «шпигунство», страшенно катували і більшість з них були на “Ізоляції”. Ті жінки, які вийшли у 2019 році, розповідають про ці жахливі катування, про які в ефірі говорити страшно».

Людмила Денісова звернулася до координатора від ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Шарлотти Реландер та керівництва МКЧХ в Україні  із закликом допомогти Олені Федорук.


За інформацією Офісу Омбудсмана, зараз у в'язницях та СІЗО на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини незаконно утримують 30 жінок. Деякі з них потребують невідкладної медичної допомоги через проблеми зі здоров'ям.

 Поділитися