MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Депутати ухвалили закон про бранців Кремля

26.01.2022   
ХПГ-інформ
Верховна Рада прийняла Закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».

Мітинг-перфоманс "Життя заручників Кремля – не іграшки", фото: Укрінформ

26 січня Верховна Рада прийняла Закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей». Ухвалення цього закону вже давно вимагали, зокрема, рідні політв’язнів. 

«Закон визначає основи соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також членів їхніх сімей, – повідомляє пресслужба Верховної Ради. – Закон визначає порядок прийняття рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України».

Зокрема, планується створення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Дія цього закону поширюється як на військовополонених, так і на цивільних осіб, що потрапили за ґрати внаслідок російської агресії, на членів їхніх родин, а також на іноземців та осіб без громадянства, які на момент позбавлення особистої свободи проходили військову службу у Збройних Силах України та «інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України». 

«Дія Закону не поширюється на осіб, стосовно яких після 20 лютого 2014 року набрав законної сили обвинувальний вирок суду України, вирок міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, за злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку, недоторканності державних кордонів та інші кримінальні правопорушення, вчинені в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях України або пов’язані зі збройною агресією проти України», – йдеться в тексті закону. 

Відповідно до закону, політв’язні та їхні рідні мають право на щорічну та одноразову державну грошову допомогу, лікування та реабілітацію. Після звільнення бранці Кремля можуть розраховувати на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання. Крім того, держава гарантує їм відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їхніх прав і законних інтересів.

За інформацією Офісу Омбудсмана, зараз у Росії в ув’язненні перебуває 121 громадянин України, у тому числі 2 жінки (15 – в тимчасово окупованому Криму, 106 – на території Російської Федерації) 76 осіб вже засуджено на тривалі терміни, решта – 45 осіб перебувають під судом і слідством. В полоні у бойовиків на тимчасово окупованих територіях перебувають понад 300 українських громадян.

 Поділитися