MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Справа «Україна та Нідерланди проти Росії» – в ЄСПЛ розпочалися слухання

27.01.2022   
ХПГ-інформ
Очікуване рішення Європейського суду про прийнятність справи «Україна та Нідерланди проти Росії» суттєво полегшить підтримання індивідуальних позовів громадян та компаній проти Російської Федерації як у самому Європейському суді, так і в інвестиційних арбітражах, кажуть в Мін'юсті.

Depositphotos
26 січня у ЄСПЛ пройшли усні слухання щодо прийнятності спільної міждержавної справи  «Україна та Нідерланди проти Росії» за заявами №№ 8019/16, 43800/14, 28525/20. 

Влітку 2020 року Королівство Нідерланди подало до Європейського суду міждержавну заяву проти Російської Федерації щодо збиття у липні 2014 року пасажирського літака компанії Malaysia Airlines МН17 (№28525/20). У листопаді того ж року Велика Палата ЄСПЛ приєднала до справи Ukraine v. Russia (re Eastern Ukraine) №. 8019/16 ще справи Ukraine v. Russia №o. 43800/14 (щодо дітей з державних закладів, яких незаконно вивозили до Росії на початку війни) та the Netherlands v. Russia № 28525/20. 

«Ті три скарги, які ЄСПЛ почав розглядати зараз, суд об'єднав, щоб швидше прийняти принципові рішення: чи визнати юрисдикцію Росії на чужій території, якщо так - з якого моменту і стосовно яких подій», - цитує ВВС редактора інформаційно-аналітичного «Бюлетеня ЄСПЛ» Юрія Берестнєва.

Слухання були заплановані ще на 24 листопада минулого року. Але Росія як могла затягувала час: буцімто заважав карантин та різноманітні юридичні перепони. 8 листопада суддя, представлений за квотою РФ, заявив, що відкликає свою участь у розгляді. Це посунуло дату слухань ще на два місяці. 

Власне вчора у Стразбурзі почали вирішувати, чи є у ЄСПЛ взагалі юрисдикція розглядати події на Сході України. Тільки після цього можна буде перейти до розгляду скарг України та Нідерландів по суті. 

Україна звинувачує Російську Федерацію в порушенні одразу багатьох статей Європейської конвенції з прав людини: 2 (Право на життя), 3 (Заборона катування), 5 (Право на свободу та особисту недоторканість),  6 (Право на справедливий суд), 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя), 9 (Свобода думки, совісті і релігії), 10 (Свобода вираження поглядів), 11 (Свобода зібрань та об’єднання), 14 (Заборона дискримінації) у поєднанні зі статтями 3, 8, 9, 10, 11 Конвенції та статтею 1 (Захист права власності) Першого протоколу до Конвенції, статтею 2 (Свобода пересування) Протоколу № 4 до Конвенції.

Як повідомляють в Міністерстві юстиції України, РФ наполягає, що не є стороною конфлікту в Україні, території  Донецької та Луганської областей перебувають поза російським суверенітетом, тому  РФ не визнає жодної із заявлених у міждержавних заявах скарг. Міждержавну скаргу російський уряд вважає сфабрикованою. 

Україна доводить, що одразу після встановлення Росією ефективного контролю над Кримським півостровом, у квітні 2014 року розпочалася окупація східних областей України, саме тоді РФ і встановила ефективний контроль над територією Донбасу. Тому Російська Федерація має екстратериторіальну юрисдикцію у розумінні статті 1 Конвенції найпізніше – з кінця квітня 2014 року. У якості доказів цього українська сторона наводить безліч доказів, зокрема перехоплені розмови та заяви ватажків бойовиків, які доводять російський контроль над бойовиками. Крім того, з 2019 року мешканці окупованих територій легко можуть стати російськими громадянами.  

«Для ЄСПЛ найбільш переконливий елемент того, що територія перейшла під контроль іншої держави, зветься "boots on the ground", тобто наявність іноземних військ на цій території. Але нещодавно Страсбург почав ширше дивитися на це питання і бере до уваги не тільки війська, але й політичну, економічну, культурну підтримку. Ми вирішили доводити окремо кожен із цих пунктів», розповідав влітку уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина в інтерв’ю «Європейській правді».

 «Очікуване рішення Європейського суду про прийнятність справи «Україна та Нідерланди проти Росії» суттєво полегшить підтримання індивідуальних позовів громадян та компаній проти Російської Федерації як у самому Європейському суді, так і в інвестиційних арбітражах та буде основою, на якій індивідуальні справи, справи в арбітражах рухатимуться далі, а заявники зможуть стягувати компенсації з Росії за порушені права, адже міжнародним судом буде встановлено факт окупації (ефективного контролю) частини території України з боку Росії, як це вже відбулося у справі” Україна проти Росії (щодо Криму)”», – йдеться в повідомленні на сайті Мін’юсту.

 Поділитися