MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Amnesty International: ескалація збройного конфлікту в Україні матиме руйнівні наслідки для прав людини в усьому світі

28.01.2022   
ХПГ-інформ

Фото: Amnesty International

Неурядова правозахисна організація виступила із заявою через загрозу застосування Росією військової сили. 

«Чергова ескалація збройного конфлікту в Україні матиме руйнівні наслідки для прав людини в регіоні, створить загрозу життю цивільного населення, засобам до існування та інфраструктурі, призведе до гострої нестачі продовольства й потенційно спричинить масове переміщення населення», – йдеться в документі.

Правозахисники наголошують, що напруга на кордоні вже негативно вплинула на соціальні, економічні та освітні права людей: зростають ціни на продукти харчування, товари першої необхідності та ліки, постійні погрози про мінування порушують освітній процес у школах. 

«Загроза застосування військової сили з боку Росії вже зачіпає права мільйонів людей в Україні та за її межами, – заявила Аньєс Калламар, генеральна секретарка Amnesty International. – Наслідки застосування реальної військової сили, швидше за все, будуть руйнівними. Недавня історія України перемежовується конфліктами за участю російських військ на Донбасі й незаконною анексією Криму. Ці епізоди розділили громади та життя на частини, оскільки збройні сили безкарно зневажають права цивільних осіб – настав час розірвати це порочне коло».

Аньєс Калламар, фото: Amnesty International

На початку війни на Донбасі, зазначають в Amnesty International, міжнародне гуманітарне право порушили усі сторони конфлікту, внаслідок чого загинуло більше 13 000 осіб. Неприцільну вибухову зброю в населених цивільних районах, використовували й українські сили, і підтримувані Росією бойовики. При цьому російські військові продовжують безкарно нехтувати правами людини в різних регіонах світу. 

«Наприклад, у період із вересня по листопад 2015 року російська авіація в Сирії завдала серію авіаударів по житлових районах Хомса, Ідліба і Алеппо, в результаті яких загинуло щонайменше 200 мирних жителів/ьок. А 2020 року Amnesty International повідомила, що російські літаки завдавали удару як по школах, так і по лікарнях у Сирії, частина з яких, за рішенням ООН, повинні бути захищені від будь-яких нападів», – йдеться у заяві. 

«Історія військових інтервенцій Росії – чи то в Україні чи то в Сирії, чи то її військова кампанія на своїй території в Чечні – заплямована кричущим нехтуванням міжнародним гуманітарним правом. Російські військові неодноразово порушували закони війни, не захищаючи цивільних осіб і навіть нападаючи на них. Російські війська здійснювали невибіркові атаки, застосовували заборонену зброю, а іноді, імовірно, навмисно нападали на цивільних осіб і цивільні об’єкти, – усе це воєнні злочини», – заявила Аньєс Калламар.

Також в Amnesty International занепокоєні перспективою створення нових збройних формувань на території України. 

Конфлікт вплине на життя не тільки українців, але й усього Європейського регіону, зазначають у правозахисній організації, адже призведе до збільшення незаконного обігу зброї, загального зростання насильства і безкарності, напливу мільйонів біженців, економічних та енергетичних наслідків.

«Подальший збройний конфлікт у самому центрі Європи за участі ядерної держави і з потенційним залученням інших країн може зруйнувати всю систему геополітичних стримувань і противаг з непередбачуваними наслідками для прав людини в усьому світі, – наголосила Аньєс Калламар. – Якщо Захід і Росія вступлять у більш запеклу конфронтацію, це потенційно може призвести до більш активного втручання сторін у регіональні конфлікти по всьому світу, озброєння енергетичної політики і збільшення кількості країн, готових застосовувати силу в рамках своєї зовнішньої політики».

В Amnesty International запевнили, що будуть стежити за ситуацією та виявляти порушення міжнародного гуманітарного права (законів війни) і міжнародного права у сфері прав людини всіма сторонами.

 Поділитися