РФ: Міжнародний Меморіал оскаржив рішення Верховного суду про ліквідацію
Юристи Міжнародного Меморіалу подали апеляцію на рішення Верховного суду РФ про ліквідацію правозахисної організації.
Наприкінці минулого року Міжнародний Меморіал та його струтктурні підрозділи були ліквідовані «через систематичні порушення законодавства про “іноземних агентів”».
Згідно з російським законодавством, «іноземним агентом» є некомерційна організація, яка отримує грошові кошти та інше майно від іноземних держав, громадян, організацій (в тому числі і міжнародних) і бере участь у політичній діяльності на території РФ в інтересах іноземних джерел.
Правозахисну організацію звинуватили в тому, що деякі її матеріали не мали маркування про те, що вони створені «іноземним агентом».
В апеляції йдеться, зокрема, про те, що російське законодавство про некомерційні організації протирічить міжнародним договорам, на що вже вказали п’ять комітетів ООН: Комітет проти катувань, Комітет з прав людини, Комітет з ліквідації расової дискримінації, Комітет з прав дитини. Відсутність маркування, зазначають адвокати Міжнародного Меморіалу, не є грубим неодноразовим порушенням закону: організація завжди сумлінно виправляла всі порушення, а також платила штрафи, тож її притягають до відповідальності двічі за одне й те саме. Ліквідація Міжнародного Меморіалу є неспівмірним заходом реагування, наголошують правозахисники.
Нагадаємо, у жовтні 2016 року Мін'юст РФ заніс Міжнародний Меморіал до реєстру «некомерційних організацій, що виконують функцію іноземного агента».
У листопаді минулого року Генпрокуратура Росії подала позов до Верховного суду про ліквідацію Міжнародного Меморіалу – за систематичні порушення законодавства про «іноземних агентів», а саме про немаркування матеріалів організації.
28 грудня Верховний Суд РФ ліквідував Міжнародний Меморіал. Хоча формальним приводом, заявленим у позові Генеральної прокуратури РФ, була відсутність на деяких матеріалах ярлика «іноземний агент», прокурори стверджували, що «Меморіал» неправильно трактує радянську історію, «створює брехливий образ СРСР як терористичної держави», «обрушує критику на органи державної влади».
29 грудня минулого року Московський міський суд ліквідував правозахисний центр «Меморіал» за позовом прокуратури через «систематичне» порушення закону про «іноземних агентів».
30 грудня Європейський суд з прав людини ухвалив рішення в порядку Правила 39 Регламенту Суду: виконання рішень про ліквідацію Міжнародного Меморіалу та Правозахисного центру «Меморіал» має бути припинено до ухвалення постанови ЄСПЛ за скаргою на закон про «іноземних агентів». Йдеться про подану ще у 2013 році перша скарга російських НКО на закон про «іноземних агентів» (9988/13, «Екозахист та інші проти Росії»).
27 січня естонські парламентарі висунули правозахисне товариство «Меморіал» на здобуття Нобелівської премії миру.