MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На Лукашенка подали заяву в Гаагу

01.02.2022   
ХПГ-інформ

Олександр Лукашенко (фото: Sergei Gapon AFP)

Польський адвокат Томаш Вілінський подав до Міжнародного кримінального суду в Гаазі заяву проти Олександра Лукашенка та його спільників. Їх звинувачують в геноциді та злочинах проти людяності, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода із посиланням на білоруського опозиціонера Павла Латушка.  

Томаш Вілінський, фото: Радыё Свабода

Заява вміщує 160 сторінок правового обґрунтування та 40 тисяч сторінок документів у додатку. Крім Лукашенка, підозрюваними в заяві є голова КДБ Іван Тертеля, заступник міністра внутрішніх справ країни Микола Карпенков та інші представники білоруських силових структур. 

Заяву підтримали багато громадян Білорусі, заявляє керівник Народного антикризового управління Павло Латушко у своєму телеграм-каналі.

– Це важлива заява, яка разом з іншими інструментами має підштовхнути керівництво різних країн до більш активних юридичних дій: до подання заяв до Міжнародного суду від імені урядів, оголошення в розшук підозрюваних у рамках універсальної юрисдикції та інших. Ще до винесення вироку Міжнародний кримінальний суд після аналізу поданих матеріалів має право видати ордер на арешт та оголосити у розшук до Інтерполу представників режиму, – написав Павло Латушко.

Наприкінці грудня аналогічну заяву Вілінський подав до Національної прокуратури Польщі. 

Протести у Білорусі

9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією, повідомлялося про масові фальсифікації.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Тоді почалися безпрецедентні репресії влади РБ проти власного населення. Масові порушення прав людини і норм права відбувалися на всіх етапах контактування людей із представниками силових структур.

Також правозахисники заявляли про нечувані знущання білоруської влади з жінок, цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих.

Здійснюється тиск на неурядові організації, незалежні ЗМІ, немало журналістів засуджені або перебувають під вартою.

27 серпня Верховний суд РБ ліквідував Білоруську асоціацію журналістів – організацію, засновану 1995 року, яка об’єднує працівників ЗМІ та займається, зокрема, захистом прав колег, підвищенням професійного рівня журналістів, здійснення моніторингу висвітлення теми вибрів білоруськими медіа.

 Поділитися