MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

1 лютого – головне за день

01.02.2022   
Ізраїль відзначив сімох громадян України як Праведників народів світу, що рятували життя євреїв під час Другої світової війни; сертифікат про бустерну вакцинацію – вже в «Дії»; у Верховній Раді утворили слідчу комісію щодо розслідування фактів, які сприяли тимчасовій окупації Криму, – коротко про важливе.

Вручення звання Праведника народів світу, фото з фейсбук-сторінки Посольства Ізраїлю в Україні

• Ізраїль відзначив сімох громадян України як Праведників народів світу, що рятували життя євреїв під час Другої світової війни, повідомляє Радіо Свобода. Церемонія відбулася 31 січня в Національному музеї історії України часів Другої світової війни. Звання Праведників народів світу присвоєно: братам Петру та Гнату ПавловськимПавлу та Марії  Натаровичам, Олександрі Байнак, Юлії Банько, Ользі Конахевич (усім посмертно). Нагороди отримали нащадки героїв.  «За кожною із цих історій можна зняти фільм або написати книгу, і кожна із них достойна цього. Що спільного між усіма цими людьми? Я думаю, що спільне насамперед у тому, що в умовах загального божевілля, нелюдської ситуації вони зробили простий вибір, – незважаючи ні на що, залишатися людьми. Сьогодні ми називаємо тих, хто рятував євреїв, героями, праведниками, а те, що вони зробили, – подвигом. Але я впевнений, що для них самих у тому, що вони зробили, не було нічого героїчного. Для них самих це була нормальна людська реакція: пустити в дім, нагодувати, захистити, врятувати життя», – заявив посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський.

• Громадяни, які отримали бустерну дозу щеплення від COVID-19, відсьогодні можуть завантажити новий COVID-сертифікат, заявляють в МОЗ. Для цього достатньо надіслати запит на порталі чи в застосунку «Дія». Термін дії нового сертифікату – 270 днів. «Наразі понад 350 тисяч українців посилили свій захист та вже отримали бустерну дозу антиковідної вакцини.  Принаймні 1 дозою вже вакциновано половина дорослого населення. Більше 47% отримали повний базовий курс вакцинації, а саме 2 дози. Збільшення відсотку вакцинованих українців, дозволить нам з більшою впевненістю дивитися у майбутнє», – наголосив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

• У Верховній Раді утворили Тимчасову слідчу комісію щодо розслідування фактів, які сприяли тимчасовій окупації Автономної Республіки Крим. Комісія перевірятиме інформацію про сприяння українськими посадовими особами тимчасовій окупації Криму Російською Федерацією у 2013-2014 роках. Крім того, серед задач ТСК – «отримання пояснень від осіб, а також від підприємств, установ, організацій, центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб», що мають відношення до кримського питання. Комісія складатиметься з 10 депутатів.  

• Польський адвокат Томаш Вілінський подав до Міжнародного кримінального суду в Гаазі заяву проти Олександра Лукашенка та його спільників. Їх звинувачують в геноциді та злочинах проти людяності. Заява вміщує 160 сторінок правового обґрунтування та 40 тисяч сторінок документів у додатку. Крім Лукашенка, підозрюваними в заяві є голова КДБ Іван Тертеля, заступник міністра внутрішніх справ країни Микола Карпенков та інші представники білоруських силових структур.

• Президент України Володимир Зеленський підписав указ щодо припинення призову на строкову військову службу з 2024 року. Згідно з ним, Кабінет Міністрів має передбачити достатнє фінансування армії (за законом про національну безпеку, «обсяг видатків на фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше 5 відсотків запланованого обсягу внутрішнього валового продукту, з яких не менше 3 відсотків - на фінансування сил оборони»). Зокрема, до цьогорічного бюджету доведеться внести зміни, щоб підвищити грошове забезпечення військовослужбовців. Крім того, у Кабміні мають підготувати законопроєкти щодо «поетапного збільшення чисельності Збройних Сил України в період з 2022 по 2025 роки на 100 000 осіб для підвищення оборонних спроможностей держави; запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року».

 Поділитися