MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

9 лютого – головне за день

09.02.2022   
ХПГ-інформ
Кабмін погодив призначення державної стипендії імені Левка Лук’яненка кримському політв’язню Наріману Джелялу; слідство розглядає три версії трагедії у Дніпрі; в Україні минулого року було зафіксовано 52 випадки антисемітизму – коротко про важливе.

Наріман Джелял, фото: Аліна Смутко, RFE/RL

• Кабмін погодив призначення державної стипендії імені Левка Лук’яненка кримському політв’язню, журналісту, заступнику глави Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялу, повідомляє Сіспільне. «Державна стипендія імені Левка Лук’яненка становить три прожиткові мінімуми.  Її присвоюють громадянам, яких Росія незаконно утримує на своїй або окупованій території через політичну або громадську діяльність», – йдеться в повідомленні. Її мають виплачувати і після звільнення в’язня – протягом року. Нагадаємо, 7 вересня минулого року підконтрольний Москві Київський районний «суд» арештував Нарімана Джеляла та кримськотатарських активістів, братів Азіза та Асана Ахтемових. Їм усім оголосили підозру в нібито причетності до пошкодження газопроводу в селі Перевальне 23 серпня (частина 1 статті 281 УК РФ – «диверсія»). 15 грудня Джелялу висунули остаточне звинувачення: скоєння диверсії у складі організованої групи, незаконне придбання, зберігання та перевезення вибухових пристроїв, контрабанда вибухового пристрою, завдання значної матеріальної шкоди ГУП РК «Крымгазсети», підрив обороноздатності РФ. Джелял провину не визнав.

• Згідно зі звітом Об’єднаної єврейської общини України минулого року було зафіксовано 52 випадки антисемітизму.  Знизилася кількість випадків пов’язаних з насиллям, а зазіхання на синагоги завдали меншої шкоди і не супроводжувалися фізичними нападами. При цьому збільшилася кількість випадків вандалізму. Найбільше їх сталося під час святкування Хануки: постраждало 6 Ханукій та меморіал у Лисичанську. «Вперше за роки та одразу за двома інцидентами, різними злочинцями, що повалили Ханукію в Ужгороді та Дніпрі, присудили за 1 рік умовно саме за 161 статтею КК України», – йдеться в повідомленні ОЄОУ.

• Від 14 березня українці старші 14 років, які щепилися від ковіду бустерною дозою, зможуть отримати 500 гривень. Крім того уряд збільшив строк використання коштів, отриманих в межах програми єПідтримка. Тепер ці гроші можна витратити протягом 9 місяців з моменту зарахування (раніше цей термін складав 4 місяці).«Зовсім скоро українці від 14 років зможуть подати заявку на кошти за бустерну дозу, а люди з інвалідністю за гроші від програми матимуть можливість оплатити комунальні послуги та ліки»‎, – заявив Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров

• Слідство розглядає три версії трагедії у Дніпрі. Як заявив директор ДБР Олексій Сухачов, основною версією слідства є вчинення підозрюваним злочину через нестатутні відносини. Крім того, є версія розстрілу через психічне захворювання підозрюваного. «Третя – вчинення злочину за дорученням іноземних спецслужб, недержавних організацій, приватних осіб з метою дискредитації системи правоохоронних органів в Україні, дестабілізації правопорядку в країні тощо», – йдеться в повідомленні на сайті ДБР. Загалом розслідування триває за низкою кримінальних правопорушень:

- навмисне вбивство двох або більше осіб (п. 1 ч. 2 ст. 115 ККУ);

- дезертирство зі зброєю (ч. 3 ст. 408 ККУ);

- викрадення військовослужбовцем зброї та бойових припасів в умовах особливого періоду (ч. 3 ст. 410 ККУ);

- бездіяльність військової влади в умовах особливого періоду (ч. 3 ст. 426 ККУ);

- недбале ставлення до військової служби (ч. 3 ст. 425 ККУ).

• О четвертій ранку одночасно в кількох районах окупованого Криму відбулися обшуки в кримськотатарських оселях. Російські правоохоронці забрали на допит чотирьох осіб: Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва і Ернеста Сейтосманова. Дев’ять дітей залишилося без батьків, зазначають у «Кримській солідарності». Адвокат Эміль Курбедінов повідомив про відключення мобільного зв’язку одразу у кількох кримських адвокатів саме в час проведення слідчих дій. Крім того, не працювали телефони у координатора та корреспондента «Кримської солідарності» Дилявера Меметова і Зідана Аджикелямова.

 Поділитися