MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Жахливий стан пенітенціарної медицини та необхідність її підпорядкування Міністерству охорони здоров’я (прес реліз)

10.02.2022   
Проблема відсутності медичної допомоги та тривала неефективна процедура звільнення від відбування покарання за станом здоров'я стала ще гострішою. ЦОЗ ДКВС та Міністерство юстиції, незважаючи на декларації, не хочуть передавати Міністерству охорони здоров'я медичні частини пенітенціарних установ та 16 спеціалізованих тюремних лікарень. У той же час повною мірою виявився значно гірший катастрофічний стан тюремної медицини.

Офіс парламентського Уповноваженого з прав людини підготував спеціальну доповідь про порушення медичних прав в’язнів та безпорадність пенітенціарної медицини в цілому. Харківська правозахисна група (ХПГ) узагальнила ці питання за період 2014-2021 рр. у книзі «Реформа пенітенціарної медицини».

5-річна реформа пенітенціарної медицини, яка мала закінчитися 2021 року, не досягла своїх цілей. В’язні не отримують належну медичну допомогу, часто їх взагалі не лікують. Медичні установи ДКВС потерпають від браку фінансування, персоналу, ліків та обладнання. Звернення до цивільних медичних установ вкрай утруднене і взагалі неможливе для в’язнів, які не в змозі платити за цю допомогу. Такі висновки досліджень ХПГ та Омбудсмана, в яких наводяться численні вражаючі приклади нехтування хворобами засуджених та відсутності медичної допомоги. Наведемо декілька прикладів утримання в’язнів, які мали б бути звільнені.

1. Ф. звернувся до ХПГ з проханням надати йому юридичну допомогу у зв'язку з тяжкою хворобою. Він хворий на туберкульоз у відкритій формі, проте його продовжують утримувати у загальному житловому відділенні в Одеській ВК №14, хоч і в ізольованому приміщенні. Це тому, що у колонії фактично відсутня медична частина. Вивезення його на лікування також затягується. Ф. документів адвоката не отримав. За словами адміністрації, вони не приходили. Крім того, Ф. почали погрожувати, щоб він не розголошував ситуацію в установі, і тоді він попросив адвоката більше не писати листів до колонії.

2. Л. звернувся до адвоката ХПГ під час моніторингового візиту до Дніпровської УВП № 4. Він розповів, що йому потрібна термінова консультація уролога та операція на сечовому міхурі. Зараз його стан настільки поганий, що він не може приймати їжу, у нього постійне блювання, з організму не відводиться сеча. Проте працівники медичної частини не надають йому допомоги – навіть не оглядають його, а сечовивідний катетер він повинен встановлювати собі сам. У медичній частині відмовилися надати медичну карту Л.

3. До ХПГ звернулася дружина пана К. та повідомила, що він не може самостійно пересуватися на інвалідному візку та обслуговувати себе в умовах Харківської ВК № 43, оскільки у колонії немає для цього умов. У нього є ряд діагнозів, що перешкоджають подальшому відбуванню покарання, стан після перенесеної важкої політравми (25.08.04) – випадкове падіння з 5-го поверху. має першу А-групу інвалідності з 2007 року.

4. Б. знаходиться у Вільнянському УВП №11. Він не може самостійно пересуватися та обслуговувати себе на інвалідному візку, оскільки в колонії немає для цього умов. Б. має ряд діагнозів, що перешкоджають його подальшому відбуванню покарання. Б. – інвалід І «Б» групи довічно.

5. М. відбуває покарання у лікарні при Дніпровській УВП №4. Він переніс інсульт, після якого за допомогою сусіда справляється із природними потребами, майже не розмовляє, самостійно не може пересуватися та обслуговувати себе.

Жоден з перелічених хворих не звільнений, навіть позитивного висновку ЛКК поки що не було.

Проблема відсутності медичної допомоги та тривала неефективна процедура звільнення від відбування покарання за станом здоров'я стала ще гострішою. ЦОЗ ДКВС та Міністерство юстиції, незважаючи на декларації, не хочуть передавати Міністерству охорони здоров'я медичні частини пенітенціарних установ та 16 спеціалізованих тюремних лікарень. У той же час повною мірою виявився жахливий катастрофічний стан тюремної медицини, значно гірший, ніж раніше, і небажання Міністерства юстиції та його пенітенціарних підрозділів змінити ситуацію, що склалася.

Наше спільне бачення: необхідно створити окремий департамент у Мінздраві, який буде опікуватися пенітенціарною медициною, з максимальним використанням програм та процедур цивільної медицини, наскільки це можливо в умовах позбавлення волі. В медичних частинах має бути хоча б один лікар загальної практики, до якого в’язні звертатимуться напряму. Вторинна медична допомога має надаватися в цивільних медичних установах.

ХПГ підготувала Стратегію реформування пенітенціарної медицини та відповідні зміни до Кримінально-виконавчого кодексу та внутрішніх нормативних актів.

Спікери: Людмила Денисова, парламентський Уповноважений з прав людини, Наталія Бородич, представник Уповноваженого з питань дотримання прав людини в місцях несвободи, Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи, Михайло Романов, к.ю.н., доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, експерт ХПГ з питань пенітенціарного права.

 Поділитися