MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

МКС розслідує кібератаки на цивільну інфраструктуру України як імовірні воєнні злочиниПід час облоги Маріуполя росіяни застосували навмисну тактику голоду — висновки GRCМасовий голод на озброєнні РФ Росіяни створили ‘федеральні комісаріати’ на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областейРосійські хакери атакують правоохоронців, які збирають свідчення про воєнні злочини РФЛежати на ліжку можна не більше двох годин на деньПолітв’язня Азамата Еюпова етапували з окупованого Криму до Челябінської області, попри 4 ішемічні інсульти Верховний Суд у Москві залишив за ґратами колишнього вчителя музики з КримуПАРЄ: спроби Росії знищити українську культуру й ідентичність — частина кампанії геноцидуПротикорабельною ракетою — по музею Сковороди: оголошено підозру російському командиру

Росія хоче ‘евакуювати’ музейні цінності з окупованого Криму

17.06.2024   
Марина Гарєєва
Як повідомляє Центр національного спротиву, так званий департамент окупаційної адміністрації Криму, який відповідає за історичні артефакти та об’єкти культури на півострові, наказав готувати музейні цінності до “евакуації”.

Воронцовський палац у тимчасово окупованій Алупці. Фото з відкритих джерел.

На підтвердження цієї інформації Центр національного спротиву (ЦНС) оприлюднив лист нелегітимного “Міністерства культури Республіки Крим”. Лист окупантів був адресований керівникам музейних установ півострова. Адміністрації музеїв мають надати відповідь до 1 липня.

Російські окупанти не вказують, куди саме планують вивозити цінності, проте існує ризик того, що “найбільш вартісні екземпляри перевезуть з Криму на міжнародно визнану територію РФ”, наголошують у ЦНС.

Оприлюдений ЦНС лист.

Лист нелегітимного “Міністерства культури Республіки Крим”, оприлюднений ЦНС.

“У документі, який передано в розпорядження ЦНС, напряму йдеться про необхідність уточнити перелік ‘місць евакуації цінностей’ на випадок катастроф або воєнних дій, — повідомляють у Центрі нацспротиву. — Важливо, що перелік таких місць, згідно з російськими законами, мав бути затверджений вже давно, але уточнити інформацію просять через новий лист Мінкульту РФ”.

Центр національного спротиву звернув увагу на останній абзац листа, який свідчить про те, що російські окупанти планують вивозити за межі півострова частину пам’яток культури та історії. “Просимо окремо врахувати необхідність надання відомостей щодо договорів про евакуацію цінностей до музейних установ поза територією Республіки Крим”, — мовиться у ньому.

У ЦНС також зауважили, що лист Мінкульту РФ, який змусив окупаційну адміністрацію Криму звертатися до музейників, також є у розпорядженні Центру, проте наразі його неможливо оприлюднювати, оскільки він містить чутливу інформацію. 

Поза тим у Центрі нацспротиву розповіли, що лист Мінкульту РФ свідчить про те, що Росія намагається пришвидшити процеси типологізації та оцінки музейних артефактів у Криму. Зокрема музейники окупованого півострова створюють електронні реєстри творів мистецтва та пам’яток історії та передають інформацію до електронного музейного фонду Російської Федерації. 

“За старою російською традицією Москва готується до пограбування кримських музеїв та вивезення найцінніших експонатів, коли росіянам прийде час покинути Крим”, — підсумували у Центрі національного спротиву.

Там також зауважили, що лист нелегітимного “Міністерства культури Республіки Крим” підписав колишній очільник окупаційної адміністрації Ялти, так званий “заступник міністра культури” Андрій Ростенко. За даними ЦНС, через обвинувачення в оборудках з землею Ростенко був у російському СІЗО, натомість суду не відбулося. Вийшовши з СІЗО, Ростенко опинився в нелегітимному “мінкульті”.

У Центрі національного спротиву наголосили, що “грабунок або знищення історичних і культурних об’єктів та пам’яток на окупованих Росією територіях виведено на системний рівень”. За даними ЦНС, “вже на цей момент у російських музеях зберігають тисячі артефактів українського походження”.

Загальний контекст

Раніше ми писали про боротьбу за “скіфське золото”, яке марно намагалася загарбати РФ. Улітку минулого року Верховний Суд Нідерландів постановив повернути Україні 565 музейних експонатів, які виставлялися у світі ще до початку російської окупації Криму. Після окупації Криму так звані представники “кримських музеїв” намагалися загарбати колекцію, проте цього разу Росії не вдалося привласнити чужу історію.

Про розграбовані українські музеї та об’єкти історичного значення можна прочитати у нещодавньому дослідженні ХПГ. У дослідженні згадували й те, як під Мелітополем російські військові викрадали археологічні артефакти з Національного історико-археологічного заповідника “Кам’яна Могила”. Викрадене вивезли до окупованого Криму та згодом продемонстрували у севастопольському музеї-заповіднику “Херсонес Таврійський”. Тоді на виставці у Севастополі показали понад 1200 вкрадених археологічних артефактів: ієрогліфи на камінні, репродукції петрогліфів на схилах печер, побутові предмети древніх народів, кераміку та знаряддя кам’яного віку...

Ще у квітні 2022 року радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв, що російські окупанти грабують музеї Маріуполя та планують вивозити найцінніші експонати на територію Росії, а спочатку вивезти все до тимчасово окупованого Донецька. “Окупанти розграбовують архівний та культурний фонди маріупольських музеїв. Повідомляють про намір все вивезти в Донецьк, а після оцінювання ‘відправити найбільш цінні експонати на експозицію до Росії’. Росія — країна офіційного грабування”, — писав Андрющенко 26 квітня 2022 року у своєму телеграм-каналі.

Ілюстративне зображення. Місто Маріуполь у квітні 2022-го. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Петра Андрющенка.

Місто Маріуполь у квітні 2022-го. Фото оприлюднене в телеграм-каналі Петра Андрющенка.

Російські окупанти постійно вивозили викрадене з українських музеїв на тимчасово окуповані території України. У квітні цього року у Херсонському обласному художньому музеї імені Олексія Шовкуненка ідентифікували 103 твори мистецтва, які у 2022 році з музею викрали представники РФ. При цьому загальна кількість незаконно вивезеного з Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка перевищувала 10 тисяч музейних експонатів. 102 твори перебували в окупованому Сімферополі, у Центральному музеї Тавриди. Місцеперебування ще однієї роботи не вдалося встановити, проте російські окупанти підтверджували, що вона перебуває у них, писала команда музею. “З 31 жовтня по 4 листопада 2022 року Херсонський художній музей був розграбований російськими окупантами, — зазначено на сайті музею. — З майже 14 тисяч творів мистецтва, які налічувала музейна колекція до повномасштабного вторгнення, викрадено більше 11 тисяч найцінніших експонатів”. 

Ми неодноразово наголошували, що, окупувавши українські міста, РФ не лише відбирає житло та викрадає майно у мирних людей, а й знищує унікальні пам’ятки. Харківська правозахисна група писала про курган Дід — у Маріуполі, Ханський палац — у Бахчисараї та багато інших українських пам’яток, яким загрожує РФ. Через російське повномасштабне вторгнення вже постраждало понад 1000 об’єктів культурної інфраструктури: унікальний будинок-музей української художниці Поліни Райко, Кам’янська Січ тощо. За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, від 24 лютого 2022-го до 25 квітня 2024 року Росія зруйнувала чи пошкодила 1062 об’єкти культурної спадщини, з-поміж яких були 123 пам’ятки національного значення. Крім того, як свідчило дослідження ХПГ, російські війська пошкодили кожну десяту українську школу.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися