Бюлетень "Права Людини", 1999, #25
ДЕРЖАВНА ДОПОВІДЬ УКРАЇНИ ПРО СТАНОВИЩЕ УВЯЗНЕНИХ ВИЗНАНА РАДОЮ ЄВРОПИ НЕПРИЙНЯТНОЮ ЛЕГИТИМЕН ЛИ СЕГОДНЯ НАШ ПРЕЗИДЕНТ? ВВЕДЕНИЕ СИСТЕМЫ ЛИЦЕНЗИРОВАНИЯ ПРЕДПРИЯТИЙ-ПРОВАЙДЕРОВ ИНТЕРНЕТ-УСЛУГ ПОКА ОТЛОЖЕНО СУДОВІ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ПРЕСИ ТРИВАЮТЬ... ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ... БЮРОКРАТИЧНА ПАСТКА ДЛЯ МІГРАНТІВ Політика і права людини
ДЛЯ КОГО ЗАКОН НЕ ПИСАН Захист від дискримінації
ПРЕС-РЕЛІЗ СЕВАСТОПОЛЬСЬКОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ ГРУПИ ЛЕКАРСТВА ИЛИ НАРКОТИКИ? Міжетнічні відносини
ХТО ВИНЕН? «ДЕДОВЩИНА» И ОФИЦЕРЫ Кримінально-виконавча система
НОВА ПРАВОЗАХИСНА ГАЗЕТА «ЧЕРНОМОРСКИЙ ВЕСТНИК» У ХАРКОВІ СТВОРЕНО РОБОЧА ГРУПА МТПЛ-УС ПО ЗАХИСТУ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ Погляд
ВЛАСТИ ОПЯТЬ ПРЕСЛЕДУЮТ ЭКОЛОГОВ, ИСПОЛЬЗУЯ НЕДОЗВОЛЕННЫЕ МЕТОДЫ ЭКСТРЕННОЕ СООБЩЕНИЕ Жертви політичних репресій
УКРАЇНА В РАДІ ЄВРОПИ: ЗДОБУТКИ, ПЕРСПЕКТИВИ, ПРОБЛЕМИ Міжнародна політика і права людини
ПАМЯТИ ЛЬВА РАЗГОНА
Хроніка
ДЕРЖАВНА ДОПОВІДЬ УКРАЇНИ ПРО СТАНОВИЩЕ УВЯЗНЕНИХ ВИЗНАНА РАДОЮ ЄВРОПИ НЕПРИЙНЯТНОЮ
Згідно з процедурою, передбаченою Європейською конвенцією з запобігання катуванням, держава не зможе прикрасити стан речей з переповненістю місць позбавлення волі, антисанітарією, епідеміями туберкульозу, шкірзахворювань, масовою дистрофією вітчизняних увязнених тощо, і буде змушена їх ліквідувати. Як заявила Ніна Карпачова, доповідь, яка готувалася в таємному режимі, містить значні розбіжності з результатами візиту інспекторів комітету, які відвідали Україну минулого року. Україна отримала перші рекомендації щодо виправлення ситуації. Процедура передбачає, якщо рекомендації не буде виконано, оприлюднення «тюремної ганьби».
11 вересня минає два роки з часу, відколи в Україні набрала чинності Європейська конвенція про захист прав та основних свобод людини. За цей час до Європейського суду з прав людини надійшло 1132 звернень. Серед них багато стосується умов утримання осіб, засуджених до страти. Уповноважений ВР з прав людини, зокрема, повідомила, що 2 скарги надійшли з Івано-Франківського СІЗО, 1 з Хмельницького, 1 із Запорізького та 2 із Сімферопольського. Багато скарг стосуються судових рішень та невиплати заробітної плати.
ЛЕГИТИМЕН ЛИ СЕГОДНЯ НАШ ПРЕЗИДЕНТ?
Ю.Кармазин считает, что, согласно Конституции Ук-раины, единственным носителем власти в нашем госу-дарстве является народ, который избрал Л.Кучму и наделил его президентскими полномочиями сроком на пять лет с момента принятия присяги. Поскольку Л.Кучма вступил на пост Президента, приняв присягу перед народом Украины, 19 июля 1994 года, то, соответ-ственно, 19 июля 1999 года его президентские полно-мочия истекли. Ю.Кармазин отмечает, что только народ своим волеизъявлением может продлить полномочия Л.Кучмы на срок более пяти лет (так, полномочия Президента Беларуси А.Лукашенко были продлены по итогам всенародного референдума — И.Л). Пунктом 3 Переходных положений Конституции Верховная Рада назначила выборы Президента на октябрь 1999 года, однако не продлила при этом полномочия нынешнего главы государства, поскольку не имела на это права. Ю.Кармазин полагает, что на данный момент Л.Кучма незаконно исполняет президентские полномочия.
Сложно предсказывать, как выйдет из этой правовой коллизии Верховный Суд, но ясно, что любое его решение нынешнему гаранту Конституции лавров не прибавит.
ВВЕДЕНИЕ СИСТЕМЫ ЛИЦЕНЗИРОВАНИЯ ПРЕДПРИЯТИЙ-ПРОВАЙДЕРОВ ИНТЕРНЕТ-УСЛУГ ПОКА ОТЛОЖЕНО
СУДОВІ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ ПРЕСИ ТРИВАЮТЬ...
А в Чернівцях з позовом про захист честі й гідності до редакції газети «Доба» (сума позову 7000 грн.) і до журналістки Галини Тарасюк (сума позову 3000 грн.) звернувся військовий прокурор Леонід Мельников. У статті «Дезертир» підполковник Мельников знайшов образу для себе у таких словах, як «людська мотивація дезертирства ніколи не цікавила військові трибунали, суди і прокуратури», а також у фразі «Даремно я намагалася зазирнути у очі молодого підполковника, він так і не підняв їх на мене».
У Харкові відкрита кримінальна справа за фактом публікації наклепницьких статей у газеті «Адвокат плюс», у яких працівників Харківського УБОЗу звинуватили в численних злочинах. Справу веде міська прокуратура. Крім того, УБОЗ подав в суд позов про відшкодування моральної шкоди і про закриття газети до її засновників (сума позову 600 000 грн., по 300 тис. кожному засновнику) і до автора статті «Акція» Сергія Єрмакова (сума позову 50 000 грн.). Ця стаття фігурує і по справі про наклеп. Суддя Дзержинського райсуду в забезпечення позову наклала арешт на майно засновників газети і особисте майно автора статті.
А найбільша сума позову — 4 млн. гривень — заявлена у позові відомого бізнесмена колишнього харківÿнина Вадима Рабіновича до органу Соціалістичної партії газети «Товариш» з приводу публікації статті «Феномен Рабіновича». У статті, яка містить виражені антисемітські нотки, стверджується, що Рабінович є одним з авторитетів у кримінально-економічному середовищі України з численними прикладами, окрім того, він фактично звинувачується в участі організації низки замовних вбивств. Можна зрозуміти пана Рабіновича, який хоче в судовому порядку спростувати такі тяжкі обвинувачення, але сума позову настільки велика, що газета збанкрутує, якщо програє судовий процес.
ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ЗРОСТАЄ...
БЮРОКРАТИЧНА ПАСТКА ДЛЯ МІГРАНТІВ
От і потерпають бідолашні жертви одного із кривавівших міжетнічних конфліктів у пострадянському просторі тепер вже від такого знайомого, спільного ра-дянського безладдя
Політика і права людини
ДЛЯ КОГО ЗАКОН НЕ ПИСАН
Аналогичная ситуация и с ведением предвы-борной агитации. В нарушение ст. 33 Закона Украины «О выборах Президента Украины», принятого в марте 1999 г., государственные телерадиокомпании, печат-ные средства массовой информации ведут неприкрытую агитацию за Л.Кучму, не только попирая интересы других кандидатов, но и подбрасывая «компромат» на них. Предпринимаются попытки дискредитировать дру-гих претендентов на президентский пост в глазах об-щественности и широкого круга потенциальных изби-рателей.
Не отстают в стремлении засвидетельствовать Леониду Даниловичу свои верноподданические чувства и государственные чиновники, которые тоже, ничуть не стесняясь, точно так же нарушают упомянутый выше закон. К примеру, в газете Одесского горсовета «Одесский вестник» еще 29 мая было опубликовано интервью с губернатором Одесской области С.Грине-вецким, который, даже не дожидаясь официальной регистрации Л.Кучмы в качестве кандидата на пре-зидентских выборах, заявил, что именно за него будет голосоватть, а заодно, походя охаял других возможных претендентов.
В том же «Одесском вестнике» от 17 июля уже мэр Одессы Р.Боделан, получивший власть в городе, по сути, не в результате законных выборов, а после пере-ворота, осуществленного по президентскому указу, в своем интервью, достаточно красноречиво озаглавленном («Человек, который хочет нам добра»), посвященном «дорогому Леониду Даниловичу», заявляет, что это «самый подготовленный» для президентской должности человек и т.д. и т.п.
Помпезное празднование «Дня города» в Одессе, прошедшее в первых числах сентября, тоже проходило «под знаком Кучмы», который специально приехал на это, в общем-то заурядное мероприятие, превращенное в его предвыборное шоу. В то же время местные власти создают препятствия для встреч других кандидатов на пост Президента с избирателями как в Одессе, так и в других местах.
Подобных примеров — бессчетное количество. Есть и значительно худшие, когда сторонников тех или иных кандидатов увольняют с работы, подвергают пре-следованиям.
В то же время Л.Кучма назвал «абсолютно аб-сурдными» утверждения о возможности серьезных кадровых перестановок в случае его переизбрания на новый срок. По его мнению, сегодня на уровне областей созданы «дееспособные команды», которым под силу решать социально-экономические проблемы. Как решаются у нас эти проблемы, мы чувствуем по виткам инфляции. Но подобное заявление в период избира-тельной кампании есть ни что иное, как прямой подкуп госчиновников.
Так можем ли мы думать о том, что нас ожидают честные выборы?
Захист від дискримінації
ПРЕС-РЕЛІЗ СЕВАСТОПОЛЬСЬКОЇ ПРАВОЗАХИСНОЇ ГРУПИ
Севастопольська правозахисна група володіє інформацією про те, що в 1993 році на Чорноморському Флоті проводилися роботи по демонтажу ядерних боєзарядів, окремі частини яких були потім поховані на території міста Севастополя. Управлінням Служби Безпеки України було проведено перевірку цього факту, в результаті якої було винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.
Однак, таке рішення старший слідчий з особливо важливих справ слідчого відділу Управління Служби Безпеки України в м. Севастополі підполковник юстиції С.В.Дєдов, прийняв лише на підставі свідчень одного з колишніх військовослужбовців Чорноморського Флоту Російської Федерації, що займав посаду помічника командира військової частини по роботі з особовим складом.
На думку СПГ, прийняті з боку СБУ дії не можуть вважатися достатніми для того, щоб розсіяти сумніви громадськості. Тому, організація офіційно звернулася до Командуючого Чорноморським Флотом Російської Федерації адмірала В.П.Комоєдова з проханням підтвердити або спростувати інформацію про поховання радіоактивних матеріалів на території міста Севастополя.
Беручи до уваги надзвичайну важливість проблеми, Севастопольська правозахисна група закликає всіх, хто зацікавлений у встановленні істини в цій справі направити свої запити на адресу компетентних посадових осіб; розпочати журналістські розслідування; проводити публічні обговорення та обмін інформацією.
Обращение Севастопольської правозахисної групи
Командующему
Черноморским Флотом
Российской Федерации
Адмиралу Комоедову В.П.
Копия: СМИ
Уважаемый Владимир Петрович!
Наша организация располагает сведениями, пока не имеющими своего подтверждения из официальных источников, о том, что в 1993 году, в некоторых воинских частях Черноморского Флота производились работы по демонтажу ядерных боезарядов. Затем, согласно той же информации, материалы, содержащие радиоактивные элементы, были тайно захоронены в одной из штолен в городской черте Севастополя.
Вся информация, касающаяся возможного вредного воздействия веществ либо материалов на здоровье людей или окружающую среду представляет особый интерес для общества. Поэтому мы вынуждены не оставлять без внимания любые сообщения, касающиеся этой проблемы, независимо от надежности источника информации. В то же время, те данные, которыми мы располагаем, не позволяют на сегодняшний день делать какие-либо определенные выводы.
В связи с этим обращаюсь к Вам с настоятельной просьбой предоставить официальную информацию о том, действительно ли имели место вышеизложенные факты. Напоминаю Вам, что Ст.50 Конституции Украины гарантирует каждому право на безопасную окружающую среду, право доступа к информации о состоянии окружающей среды, а также запрещает засекречивание такого рода информации.
С уважением, Роман Романов
Исполнительный директор Севастопольской правозащитной группы
ЛЕКАРСТВА ИЛИ НАРКОТИКИ?
В 1997 году этот список был расширен и в него дополнительно включили транквилизаторы (реланиум, сибазон, тазепам и др.), а также некоторые противосудорожные препараты (фенобарбитал и его производные). Каковы же цели этого изменения и к каким последствиям это привело?
Явная цель — прекратить или хотя бы сократить до минимума злоупотребления этими препаратами, а последствия развернулись весьма серьезные
Врачам, применяющим эти препараты в своей медицинской практике, приходится выписывать рецепты для получения лекарств на специальных бланках (так называемых «розовых бланках»). Количество таких бланков ограничено и врач должен согласовывать выписку каждого такого рецепта с представителем администрации медицинского учреждения. Это отнимает у врача время, которое он мог бы посвятить больному. Кроме того, кабинеты врачей и администрации могут быть далеко друг от друга.
Еще труднее стало тем больным, которым эти препараты жизненно необходимы. Это, прежде всего, лю-ди, страдающие длительным нарушением сна, навязчивыми страхами или люди, попавшие в стрессовую ситуацию, тревожное состояние которых можно было бы облегчить медикаментозной поддержкой.
Кроме того, фенобарбитал и сибазон применяются для срочного прекращения судорожных припадков у эпилептиков, особенно, если припадки следуют один за другим. А каждый припадок, который может продолжаться несколько минут, ведет к необратимым изменениям мозга, прогрессирующим изменениям личности и, в конце концов, слабоумию. Конечно, упомянутые лекарства не единственные противосудорожные сред-ства, но другие еще труднодоступнее.
На черном рынке цены на транквилизаторы резко возросли, и это вполне логично. Если уголовная от-ветственность такая же, как за наркотики, то и стоимость должна соответствовать. Как следствие, высокая прибыль для торговцев лекарствами.
Серьезные статистические исследования, отве-чающие на вопрос о том, насколько широко распространено злоупотребление транквилизаторами на фоне других видов нарко- и токсикоманий, трудно доступны либо отсутствуют вообще. По данным начала 80-х годов, случаи злоупотребления транквилизаторами ред-ки, они обычно употребляются вместе с другими нарко-тиками.
Часто зависимость от транквилизаторов появляется у больных, которые долгое время получали их по назначению врача.
Насколько же опасны транквилизаторы? С одной стороны, они могут вызвать наркозависимость и, по данным экспертов ВОЗ, существует незаконный оборот некоторых лекарств этой группы, с другой, по некоторым медицинским показаниям их применение может быть рекомендовано в терапевтической и хирургической практике, не говоря уже о лекарствах для психически больных.
То, что больные, особенно хроники, не могут получить транквилизаторы в нужный момент и в нужном количестве приносит вред, на мой взгляд, несопоставимый с возможной наркозависимостью, которая может возникнуть у больных. Кроме того, если больные ищут возможность купить транквилизаторы на черном рынке, тем самым, они нарушают Уголовный кодекс и могут быть привлечены к уголовной ответственности.
В ряде европейских стран практически все лекар-ственные препараты продаются по рецептам, которые выписывает семейный врач, в том числе, и рецепты на наркосодержащие препараты. В этих странах авторитет и репутация дипломированного врача имеют совсем другой вес. Врачей контролируют, прежде всего, раз-личные врачебные ассоциации, которые объединяют профессионалов, а не государство, как у нас.
1 сентября 1999 года Верховная Рада приняла Закон Украины «Про обіг наркотичних речовин і прекурсорів». Изменит ли новый закон нынешнее положение, в значительной степени зависит от инструкций, которые будут разработаны Министерством здравоохранения и тем, какой перечень препаратов будет составлен, т.е. какие препараты будут отнесены в разряд «прекурсорів і наркотичних речовин».
Будем надеяться на здравый подход медиков из Министерства здравоохранения.
Міжетнічні відносини
ХТО ВИНЕН?
Нижче ми публікуємо з деякими скороченнями медичний висновок військової лікарської комісії ГВКГ психоневрологічного профілю Київського шпиталю, зроблений рівно через рік після того, як хлопець був призваний на військову службу Орджонікідзевським РВК м. Харкова.
В анамнезі лікарі встановили, що «батько хлопця зловживав спиртним, з родиною не жив. Мати закінчила школу для розумово відсталих. Сашко с дитинства відставав від однолітків у розумовому відношенні: у школі навчався погано, бо «навчання не давалося». З великими зусиллями закінчив 7 класів, потім навчався у вечірній школі. Вдача в нього важка, часто ображався. Був запальним. Після конфліктів з матірю на декілька тижнів залишав домівку, бродяжничав по країні. Від обстеження перед призовом у психоневрологічному диспансері відмовився. До військової служби адаптуватися не зміг, конфліктував з товаришами по службі, і в серпні 1999 року самовільно залишив частину. Через 1,5 місяця був затриманий, засуджений на 3 роки служби у дисциплінарному батальйоні. Під час утримання на гауптвахті декілька днів співав пісні, бився головою об стінку, потім заспокоївся. У дисбаті його характеризували, як відлюдного, такого, що потребує контролю».
Безпосередньо під час обстеження лікарі встановили, що «запас знань малий, однак, життєві навики достатні. Настрій, поведінка не стійкі: то він відлюдний, напружений, то метушливий, роздратований, багато-слівний. При згадці про військову службу посилюється емоційна лабільність, афектірується, промовляє суїцідні погрози. Критика свого стану недостатня. Висновок: повторні патохарактеріологічні реакції у примітивної осо-бистості».
Крім того, у нього «уроджена аномалія розвитку хребта, а також правосторонній сколіоз поперечного відділу».
На підставі ст.18-б гр.II комісія визнала, що Г-ла непридатний до військової служби у мирний час. Обмежено придатний у військовий час.
На підставі рішення ВЛК 6 серпня 1999 року військовий суд Дарницького гарнізону постановив: Г-лу О.М. від подальшого відбування покарання звільнити достроково по хворобі та вважати його не мавшим судимості по даній справі. Рішення виніс суддя військового суду Дарницького гарнізону, майор юстиції М.М.Заїка. І все було б гаразд, але… цілий рік юнак провів у нестерпних для хворого умовах (не кажучи вже про небезпеку від неврівноваженого юнака для інших юнаків у частині) Ми стикалися з випадками, коли такі, як Г-ла не тікали, а стріляли у тих, хто, як їм здавалося, їх ображав. А об-ражають і бють хворих в армії дуже часто. Треба, щоб відносини в частині були бездоганні, щоб слабеньких або відсталих розумово та неврівноважених хлопців не ображали.
Знову до призову хворого Г-ли причетні ті ж самі інстанції — це Орджонікідзівський військкомат. Читач «ПЛ» памятає справу іншого втікача А.Н-ци, який від-сидів більш двох років у колонії суворого режиму за де-зертирство, і був звільнений Постановою Верховного суду України. Він теж був призваний цим військоматом.
У справі втікача К-ва (теж, до речі, призваного на військову службу Орджонікідзевським РВК) справа до суду не дійшла. Вистачило кількох спроб і загроз скінчити життя самогубством, щоб юнака поклали до шпиталю, де він і був комісований. Чи незабагато для одного РВК призваних в армію хворих не тільки психічно, але й соматично? Зайве питати, куди витрачаються наші податки, і яку ж армію ми маємо!
Але ж відразу після втечі Г-ли ХОССМ повідомила Житомирську прокуратуру про те, що Г-ла має відхілення форм поведінки і надіслали копію історії хвороби, з якої було очевидно, що хлопець має вади фізичного та психічного розвитку. Мати теж передала до прокуратури заяву та довідку про те, що юнак був направлений на психіатричне обстеження. Крім того, у розпорядженні про-куратури були листи молодого солдата, зміст яких був дуже коротким: бють, гроші забирають, знов бють…
Але Житомирська військова прокуратура не звер-нула на це ніякої уваги і у листопаді 1998 року за підпи-сом слідчого військової прокуратури Житомирського гарнізону капітана Сидорчука надіслала до ХОССМ таку відповідь:
«… в даний час обвинувачений рядовий в/ч А-2038 Г-ла О.М. перебуває на лікуванні в медчастині установи ЯЮ 309/179 з приводу бронхіту. В подальшому стан здоровя Г-ли О.М., в тому числі і психічний, буде детально обстежено медичною та психіатричною комісією, а також буде зясована придатність Г-ли до військової служби в ЗС України».
Після того, як у січні 1999 року Г-лу було засуд-жено на 3 роки, ХОССМ звернулася до Генеральної про-куратури України. Відповідь прийшла у квітні:
«Повідомляю, що Ваші звернення розглянуті Генеральною прокуратурою України з вивченням матеріалів кримінальної справи стосовно засудженого за ст. 240 п. «в» КК України Г-ли О.С.
В ході попереднього та судового слідства версія про застосування до Г-ли О.С. нестатутних відносин свого підтвердження не знайшла.
17 листопада 1998 року Г-лі О.С. була проведена судова психолого-психіатрична експертиза, яка визнала його психічно здоровим. Згідно висновку військово-лікарняної комісії Г-ла О.С. придатний до служби у Збройних Силах України.
За таких обставин вважаю вирок військового суду Житомирського гарнізону від 16 грудня 1998 року щодо Г-и О.С. обгрунтованим і законним. Ухвалою військового суду Центрального регіону України від 23 лютого 1999 року, який розглядав касаційну скаргу засудженого, даний вирок залишений без змін.
Підстав для опротестування названих судових рішень не вбачаю». Підписав цього листа начальник головного управління військових прокуратур, генерал-лейтенант юстиції В.І.Кравченко.
На превеликий жаль, висновки зроблені на підставі результатів обстежень солдата Г-ли у Житомірському військовому шпиталі та висновків слідчих Житомирської прокуратури військового гарнізону. Звісно, деяку негативну роль зіграли обставини, повязані з тим, що мати солдата загубила і свої, і його документи.
І не зважаючи на те, що у таких історіях існує багато запитань до цивільних та військових медиків, го-ловне питання до наших законодавців: доки ми будемо, при нашому дефіциті бюджету, несплачених пенсіях та заробітних платах (і офіцерам також) палити гроші? Наші з Вами. Ми вже не раз про це писали, але це галас волаючого у пустелі. Доки кожен лікар — і військовий, і цивільний не буде в повній мірі відповідати за свої висновки матеріально (я не маю на увазі тих лікарів, в діях яких є кримінальні ознаки), ми будемо мати серед військовослужбовців «стрільців» із зором –6 (у нас був і такий випадок) чи може окремий психіатричний танковий батальйон. Тому, що за повідомленням Сімферопольської військової прокуратури, тільки з однієї частини, розташованої в Криму, комісовано троє хлопців-харківян з психічними розладами, а четвертий зараз отримав направлення до психіатричного відділення шпиталю.
Тому й приходить думка, чи не настав час підсипати галоперідол прямо у водовід? Що ще робити у божевільному суспільстві!
Ми вже писали про досвід Росії, коли військова частина має право подати судовий позов на тих, хто призвав хворого. Шпиталь має право обстежувати і лікувати за кошти тих організацій, які винні у таких «помилках». Маємо надію, що, коли дійде до власних коштів, помилок буде значно менше. Чому ж в Україні ця ідея, яка лежить на поверхні, ніяк не здійсниться? Хто зацікавлений у тому, щоб щеплення не відбулося? Ми думали і не додумалися. Можливо Ви щось підкажете?
«ДЕДОВЩИНА» И ОФИЦЕРЫ
Зародилось это явление после Второй мировой войны, когда призывники военных лет, имеющие часто большой боевой опыт, ранения и правительственные награды, не были уволены в запас после окончания войны. Срок службы некоторых достигал 6-8 лет, они получили название — старослужащие. Откуда и возникло понятие «дед». В то же время в войска приходили новобранцы, «не нюхавшие пороха». И на их плечи легла основная нагрузка по несению должностных войсковых обязанностей. Старослужащие во многом отстранялись от текущей работы. В то время такое перераспределение нагрузки не выглядело несправедливым ни в глазах самих новобранцев, ни в глазах офицеров, боевых товарищей старослужащих, ведь эти солдаты вынесли на своих плечах все тяготы тяжелейшей войны и победы над фашизмом и имели моральное право, если не на демобилизацию, то на отдых.
Проследить распространение этого явления с течением времени на всю структуру вооруженных сил СССР в настоящее время не представляется возможным ввиду малой изученности вопроса. С уверенностью можно сказать, что последние 35 лет эта система существует, перейдя без изменений из Советской Армии в армии стран СНГ. Если в начале «дедовщина» проявлялась в довольно «мягких» формах и касалась по большей части выполнением «молодыми» за «дедов» должностных обязанностей, то к концу шестидесятых положение новобранцев резко ухудшилось.
Результатом этого ухудшения стало как массовое и систематическое нарушение основных элементарных прав человека на первом году службы, так и резкое снижение качества обслуживания техники и боеготовности армии. В числе тысяч военнослужащих, погибающих в мирное время только в Российской армии, немалое количество — жертвы «дедовщины». В избавлении от «дедовщины» заинтересованы как гражданское общество, так и армия. И они должны действовать сообща. Можно ли преодолеть это явление, и если можно, то как?
В настоящее время среди правозащитных организаций широко распространен взгляд, что избавиться от «неуставных взаимоотношений» можно введением контрактной службы и профессиональной армии. В перспективе мы, конечно, разделяем эти представления, но произойдет это, как мы все понимаем, не скоро. А что делать сейчас, когда большое количество новобранцев подвергается унижениям, а, порой, и издевательствам?
Нам хотелось бы обратить внимание на другой путь, который практически не рассматривается в правозащитных работах.
Кто виноват?
Для этого надо понять основную причину, порождающую «дедовщину». Ответить на вопрос «Кто виноват?» и «Кому это выгодно?»
По нашему мнению, основными причинами «дедов-щины» являются не «плохое материальное положение», не «призыв ранее судимых», не «состояние общест-венных процессов», на которые так любят ссылаться военные прокуроры и социологи. Основная роль в поддержании «дедовщины» лежит в сознании и армейской практике российского офицерства. Именно они перек-ладывают на плечи двадцатилетних «дедов» организационную работу в отделениях и взводах. Именно с «дедов» спрашивают боевую и парко-хозяйственную подготовку. При этом офицеры закрывают глаза на «педагогические» приемы (если не поддерживают их) исключительно «физического» воспитания и обучения солдат первого года службы.
Армейская «педагогика» в войсках ежедневно формулируется на разводах одной фразой: «Через ноги лучше доходит, чем через голову». Это касается не только линейных, но и учебных частей, где главный войсковой учебный навык — «подъем переворотом». (Из Черновицкой учебки в/ч 82648 сержанты, командиры орудий «горных минометов» М-100, уходили в Афганистан в 1981 году, произведя по одному учебному выстрелу). Следствием такой офицерской установки становятся приседания и отжимания сотнями раз за любую мелкую провинность или ошибку при обучении, дли-тельные пробежки в противогазах и, конечно, постоянные побои. Не только «деды», но и офицеры смутно представляют себе, сколько необходимо провести учеб-ных занятий для получения нормативных навыков. Поэ-тому с первого же занятия обучаемый оказывается под прессом «постоянной вины», как «козел», «кретин», «идиот» и т.д. Еще хуже бытовые отношения. «Молодые» оказываются в рабском состоянии и готовы на любую работу по «обслуживанию» старослужащих и офицеров, лишь бы не били.
Такое положение тоже выгодно офицерам, так как существует большой круг тяжелых, круглосуточных обязанностей, возникающих внезапно. И хорошо иметь абсолютно безропотных подчиненных, готовых их исполнять. Кроме того, «забитые молодые» с удовольствием трудятся, когда офицеры их используют в личных целях — ведь при этом в награду обычно кормят.
Что делать?
То, что офицеры являются главной причиной «дедовщины», доказывает приведенный ниже пример быстрого устранения неуставных взаимоотношений, в том случае, когда старшее офицерство на уровне роты, дивизиона, полка борется с этим явлением.
Это происходит, если действуют два фактора:
1. приказ и контроль со стороны высшего офицерства;
2. моральное и материальное поощрение со стороны государства и гражданского общества.
Этот вывод сделан на основе анализа улучшения состояния воинской дисциплины в некоторых частях Прикарпатского военного округа после издания летом 1982 года приказа Министра обороны СССР № 0100, направленного на пресечение неуставных отношений в солдатских и сержантских коллективах.
До оглашения приказа нормой внутриказарменных отношений были ежедневные побои, недоедание и хроническое недосыпание солдат первого года службы и, как следствие, частые побеги из части, самовольные длительные отлучки и самоубийства. После предпринятых командованием мер, обстановка резко оздоровилась.
Эти меры включали:
• круглосуточное нахождение старших офицеров в казарме. Было организовано ночное дежурство по графику. Присутствие хотя бы по одному старшему офицеру в парках при проведении учебы и парко-хозяйственных работ.
• усиление учебной работы и снижение занятости солдат и сержантов на неармейских работах.
• возобновление уголовного преследования за неуставные взаимоотношения (дивизионным и армейским прокурорам округа разрешили возбудить несколько показательных уголовных дел).
• вовлечение (как не комично это звучит) в систематическую культурно-массовую работу военнослужащих обоих годов службы с привлечением гражданского населения (учащихся женских профессионально-технических училищ). Были концерты, и даже шахматные турниры внутри отдельных частей. Более свободным стал режим общения военнослужащих с родственниками.
• была также приведена в соответствие с уставом караульная служба и исключен порядок оставления в карауле военнослужащих больше, чем на сутки.
Все эти мероприятия привели к тому, что, после демобилизации «дедов», офицерам удалось всего за два месяца переломить ситуацию. Конечно, остались мелкие нарушения со стороны старослужащих, и солдаты первого года службы по-прежнему выполняли основную тяжелую работу, но практически были сведены к нулю наиболее жестокие издевательства, продолжавшиеся часто в казарме всю ночь, а в парке — весь день.
Большинство военнослужащих первого года службы страдает не от тяжести воинских обязанностей, а от моральных и физических унижений. Надо, в то же время, отметить, что, став старослужащими они будут, почти все, с не меньшим ожесточением унижать новый призыв, передавая эстафету «дедовщины» новым и новым поколениям.
На основании этого анализа мы можем высказать утверждение, что даже до введения контрактной формы призыва возможно коренным образом улучшить взаимоотношения внутри солдатских и сержантских коллективов.
Для этого необходимо развивать совместные гражданско-военные исследования в области этих отношений. К сожалению, накопившие огромный опыт военные социологи и юристы не свободны в высказывании своих точек зрения и зависят от приказа. Это часто ведет к не соответствующему реальным фактам изложению положения вещей в армейских коллективах.
Значительно смягчает внутриармейские отношения взаимодействие с негосударственными гражданскими сообществами, так как под их воздействием армейские коллективы открываются и дрейфуют в сторону общечеловеческих ценностей. Недаром наиболее страшные армейские преступления в мирное время совершаются в войсковых группах, оторванных от гражданской жизни, таких, как отдаленные склады, воинские составы, от-дельно вынесенные небольшие подразделения. (Исклю-чая пограничные заставы, где в общем благотворно влияют жены офицеров, смягчая отношения).
Необходимо также продумать государственные и негосударственные методы поощрения офицеров, непосредственно работающих с солдатским и сержантским личным составом.
Важнейшим фактором может стать также развитие военной педагогики.
Представляется, что именно в открытом взаимодействии армейских и гражданских структур достижим быстрый прогресс, как в защите прав и человеческого достоинства солдат первого года службы, так и в области повышения боеготовности. При этом выиграют все, и военные — тоже. Военкоматам не нужно будет ловить уклоняющихся от службы, ведь многие призывники хотят пойти в армию, чтобы «стать мужественными сильными мужчинами», а вовсе не для того, чтобы измерять спичечным коробком казарму или скакать на стуле через ряд «дедов», хлещущих ремнями.
Идеал этот иногда можно видеть осуществленным. Те, кто остался сержантами в учебных подразделениях, посвящают значительную часть свободного времени занятиям с гирями и на турниках.
Основное препятствие.
Основным препятствием на пути таких преобразований стал, по нашему мнению, широко распространенный предрассудок, что «дедовщина» — основа дисциплины в армейских подразделениях. Насколько это закоренелое заблуждение — можно судить по недавней (28-29 мая 1999 года) сессии «Консультативного комитета по вопросам срочной службы», где эту точку зрения твердо отстаивали не только военные, но и депутат Госдумы, профессор, весьма известный как сторонник профессиональной армии и закона об АГС.
Это говорит о полном непонимании роли армейских отношений в формировании гражданского общества. Ведь через мясорубку превращений из «молодого раба» в «деда-рабовладельца» проходил и проходит целый слой мужского населения страны под надзором миллионной армии «офицеров-латифундистов». Под воздействием «дедовщины» формируется реальность, где нет места правовому сознанию. Есть заданный традицией четкий внеправовой «ролевой репертуар», часто находящийся в противоречии с основными человеческими ценностями, и требующий одного: неукоснительного исполнения неписаных инструкций поведения.
Почему мы ждем политической активности от людей, которые вынесли из армии мысль, что любая апелляция к закону и праву будет квалифицирована, как «стукачество», как «предательство» общих «солдатских интересов»? Что достойного существования можно достигнуть не упорной работой и соблюдением законов, а «правильным» прыжком из «плохой роли» в «хорошую». Такое мышление исключает обсуждение политических порядков, тем более их изменение. Не потому ли мы сейчас обнаруживаем на деле обескураживающее пренебрежение высшего военного и гражданского руководства страны интересами общества (воровство, взяточничество), что годы армейской службы «вбили» в их коллективное бессознательное сознание миф о безропотном подчинении реальности?
Кримінально-виконавча система
НОВА ПРАВОЗАХИСНА ГАЗЕТА «ЧЕРНОМОРСКИЙ ВЕСТНИК»
Тематика газети, перш за все, — порушення соціальних та громадянських прав мешканців Чорноморська, конкретні приклади з практики правозахисту, консультації конкретних питань.
Редактором газети є Олександр Юрченко, голова районної організації захисту прав людини, депутат районної Ради.
Сам факт створення незалежного правозахисного видання в наших скрутних економічних умовах, викликає професійну повагу.
Редакція «ПЛ» бажає успіхів колегам, довгих років і плідної праці газеті «Чорноморський вісник»!
У ХАРКОВІ СТВОРЕНО РОБОЧА ГРУПА МТПЛ-УС ПО ЗАХИСТУ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ
В групу частково увійшли активісти Харківської обласної спілки солдатських матерів. Головою робочої групи обраний В.Дзеревяго. Робоча група має наміри не тільки займатися допомогою громадянам у конкретних питаннях, повязаних із порушенням прав військовослужбовців, а й проводити моніторинг і аналіз порушень прав людини в армії, публікувати аналітичні матеріали. Головні напрямки діяльності нової організації:
• правова допомога військовослужбовцям, призовникам та членам їх сімей;
• моніторинг та аналіз порушень прав людини в армії;
• публікація фактичного та аналітичного матеріалу з зазначених питань.
Додаткову інформацію можна отримати у секретаря робочої групи Крюкової М.О. тел. (0572) 143 171
Погляд
ВЛАСТИ ОПЯТЬ ПРЕСЛЕДУЮТ ЭКОЛОГОВ, ИСПОЛЬЗУЯ НЕДОЗВОЛЕННЫЕ МЕТОДЫ
В. Сливяк был задержан прямо около собственного дома, без каких-либо объяснений. Неизвестные (предположительно сотрудники МУРа и/или ФСБ) никак не реагировали на неоднократные требования объяс-нить причину задержания, они насильно поместили Сливяка в машину и без всяких причин начали угрожать физической расправой в случае, если он откажется от-вечать на их вопросы. Когда, во время разговора, чело-век, назвавшийся Костерковым, посчитал, что Сливяк говорит неправду, он достал из кармана небольшой па-кет с наркотиками (марихуаной) и в грубой форме зая-вил, что сейчас «найдет этот пакет в сумке Сливяка, который сядет на 3 года». Также в течение этого разго-вора человек, назвавшийся Костерковым, несколько раз утверждал, что экологические организации непос-редственно связаны с террористами, осу-ществившими взрыв на Манежной площади 31 августа 1999 года.
Настойчивые просьбы Сливяка о том, чтобы проехать в отделение милиции и составить протокол задержания, систематически игнорировались задержавшими его людьми. После полутора часов «заключения» в машине, Владимир Сливяк был освобожден, однако ему так и не вернули удостоверение личности. Когда же Владимир попросил вернуть документ неизвестные и сотрудник МУРа быстро сели в машину и уехали, крикнув из окна, что Сливяк «может считать себя арестованным».
Владимир Сливяк начал свою общественную активность в конце 1989 года, участвовал и организовывал десятки кампаний в защиту природы в разных регионах России и Европы. Автор многих статей о защите природы и ненасилии, как единственно возможной форме протеста. В настоящее время Владимир Сливяк является координатором Антиядерной кампании Соци-ально-Экологического Союза, крупнейшего объеди-нения экологов на территории Евразии, награжденного ООН за выдающиеся успехи. Кроме того, Сливяк яв-ляется членом рабочей группы по созданию закона о радиоактивной безопасности населения Калининградской Областной Думы. Он также является членом Совета международной экологической группы «Экозащита!» и редактором российского отделения Всемирной Информационной Службы по Энергетике.
Дополнительную информацию можно получить по телефону: (095) 298-1893
Информация предоставлена Сергеем Федоринчиком
ЭКСТРЕННОЕ СООБЩЕНИЕ
Информация, полученная из сети Internet (http://yabloko.ru/Forums/Main/posts/39570.html) косвенно подтверждается из других источников. Надеюсь, что ужасные детали трагедии в Москве все же позволят столичным правозащитникам проверить полученные сведения.
«Распоряжение о задержании лиц, не имеющих прописки в Москве или Московской области, подпишет сегодня губернатор Подмосковья Анатолий Тяжлов. Для выяснения личности такие люди будут доставляться в специально подготовленные места, например, на территории бывших пионерских лагерей». Об этом Тяжлов сообщил в понедельник на заседании правительства области.
Участники заседания минутой молчания почтили память погибших от терактов в Буйнакске и Москве. «После заседания члены правительства должны разъехаться по закрепленным за ними городам и районам, чтобы лично проконтролировать надежность охраны объектов государственной важности», — сказал Тяжлов...
Жертви політичних репресій
УКРАЇНА В РАДІ ЄВРОПИ: ЗДОБУТКИ, ПЕРСПЕКТИВИ, ПРОБЛЕМИ
Україна набула 9 листопада 1995 року статусу держави-члена Ради Європи, що є, в першу чергу, зобовязанням для держави дотримуватись визначених в документах Ради Європи норм та правил. Сьогодні ці правові інструменти — біля 170 конвенцій, хартій, інших багатосторонніх угод, а також велика кількість ухвалених Парламентською асамблеєю та Комітетом міністрів резолюцій та рекомендацій — складають правове поле Ради Європи, яке визначає стандарти в області захисту прав людини, забезпечує здійснення верховенства права та дійсної плюралістичної демократії в державах-членах.
Рада Європи стала для України реальним індикатором розвитку демократичних процесів, показником дійсної відповідності її внутрішньої правозастосовчої практики міжнародним правовим стандартам.
Даючи оцінку перебуванню України в Раді Європи, слід зважати на численні фактори — як обєктивного, так і субєктивного порядку — що вплинули на формування сьогоднішньої до певної міри критичної ситуації, повя-заної з виконанням Україною власних зобовязань, які були взяті нею під час вступу до Ради Європи. Сам процес вступу був започаткований ще в перший рік існування України як суверенної держави – заявку про вступ до організації Україна подала 14 липня 1992 року. А вже 16 вересня 1992 року делегати українського парламенту отримали статус «спеціальних запрошених» в Парламентській асамблеї Ради Європи.
27 липня 1995 року — в надзвичайно напружений час, коли вирішувалось питання про набуття Україною дійсного членства в Раді Європи, — від української держави було надіслано листа за підписами Президента України Леоніда Кучми, Голови Верховної Ради Олександра Мороза і Премєр-міністра Євгена Марчука, в якому, зокрема, наголошувалось, що «конституційна, правова та економічна реформи, які здійснюються в Україні, спрямовані на побудову державної системи, яка б повністю відповідала європейським стандартам, забезпечувала права і свободи людини, зокрема, дот-римання положень Європейської конвенції з прав людини».
В цей же час Державна міжвідомча комісія з питання вступу України до Ради Європи підготувала від-повіді на запитання Парламентської асамблеї, на підставі яких було сформульовано зобовязання України, що їх держава взяла на себе під час вступу до організації.
Доповідачами з питання прийняття України до Ради Європи були 3 юристи – пані Северинсен (Данія), пан Немет (Угорщина) та пан Массере (Франція). Пані Северинсен і пан Келам (Естонія) увійшли до моніторингового комітету Ради Європи, який слідкував за виконанням зобовязань Україною, власне, й постійно нагадував Україні про необхідність виконувати взяті зобовязання.
До безперечних здобутків, які надбала Україна від 9 листопада 1995 року – часу вступу до Ради Європи – стала участь нашої держави в 43 документах Ради Європи, з яких 29 ратифіковані, а 14 підписані і мають відповідну юридичну силу (перелік підписаних та ратифікованих правових документів Ради Європи див. у додатку 1 та 2).
Одним із беззаперечних досягнень, які вирізняють Україну серед інших держав-членів, є те, що в новій Конституції України, яку було прийнято 28 червня 1996 року, враховано майже всі основні положення ЄКПЛ. Наведені в розділі ІІ Конституції «Права, свободи та обов’язки людини та громадянина» формулювання прав, які держава гарантує своїм громадянам, корелюють з положеннями конвенції, про що свідчить наведена відповідність окремих статей Конституції України статтям ЄКПЛ :
Конституція України відповідає ЄКПЛ Стаття 27 статті 2
28 3
29 5 30, 31, 32 8
35 9
34 10
36 11
Важливою датою для України стало 11 вересня 1997 року – в цей день у Страсбурзі Повірений у справах України при Раді Європи пан Є. Перелигін передав Генеральному секретареві Ради Європи Д. Таршису документ про ратифікацію Україною Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ). Відповідно до статті 66 Конвенції цей документ набув чинності для України від цієї дати. В результаті, за час від 11 вересня 1997 року до 10 травня 1999 року до контрольних органів Страсбургу – Європейської комісії з прав людини та Європейського суду з прав людини – надійшло 1132 звернень від громадян, які скаржились на порушення Україною прав, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини. За цей же час зареєстровані були 255 звернень, 2 з яких були визнані прийнятними, а 5 надіслані до України для зясування обставин. Отже, незважаючи на всі недоліки й складнощі механізму контролю конвенції, слід визнати, що він починає набирати оберти і працювати в Україні.
Окремим питанням серед зобовязань України є скасування смертної кари як інституту покарання. Зокрема, в Резолюції 1112 (1997) Парламентської Асамблеї Ради Європи невведення мораторію на виконання смертних вироків і неінформування Ради Європи про те, що страти продовжувались протягом 1996 року, визначені як серйозне порушення взятих зобовязань. Слід визнати, що саме через постійний тиск з боку Ради Європи з постійним нагадуванням про необхідність «грати по правилам» – виконувати взяті зобовязання, процедура страт була, хоч і без юридичного закріплення, припинена. Питання скасування смертної кари, однак не набуло остаточного вирішення і продовжує залишатись проблемним у стосунках між українською стороною і Радою Європи.
Під час січневої і червневої сесій Парламентської асамблеї Ради Європи розглядалось питання про виконання, а точніше, акцентувалась увага на невиконанні зобовязань України, які вона взяла на себе під час вступу до Ради Європи. В Резолюції № 1179 (1999) Парламентської асамблеї була зроблена неупереджена оцінка стану виконання українською стороною зобо-вязань. В цьому документі відзначається, зокрема, що Україна має значні досягнення, такі, як вирішення між-народних спірних питань мирним шляхом, уникнення значних соціальних заворушень, і як результат, визначення України як стабілізуючого фактору в регіоні. В резолюції також були відзначені: прийняття Конституції, приєднання до основних документів Ради Європи, ухвалення закону про вибори Президента України, прийняття Конституції Республіки Крим.
Однак разом з тим, в документі зазначається і ціла низка недоліків, на які звертається увага парламентарів. До зауважень більш загального характеру належать такі, як відсутність чіткого розмежування між судовою, законодавчою і виконавчою гілками влади, намагання контролювати ситуацію і утримувати політичну владу, інколи навіть незаконно, з боку органів виконавчої влади, зростання корумпованості і злочинності, повільний процес законодавчих реформ, застосування катувань та поганого поводження до осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі, державний контроль за засобами масової інформації. Знову в пунктах 8 та 13 було наголошено на необхідності встановити мораторій de jure на виконання смертних вироків в Україні.
В 14 пункті Парламентська асамблея зробила закид українським органам державної влади, в тому числі й Верховній Раді України, поклавши на них відповідальність за неприйняття пяти важливих документів:
·рамкового документу про правову політику України щодо захисту прав людини;
·рамкового документу про правову та судову реформи;
·нових кримінального та кримінально-процесуального кодексів;
·нових цивільного та цивільно-процесуального кодексів;
·нового закону про політичні партії
(це зобовязання України викладене в підпункті V пункту 12 Висновку № 190 Парламентської Асамблеї Ради Європи).
В результаті нового розгляду на Парламентській асамблеї Ради Європи у червні 1999 року питання про виконання зобовязань, взятих Україною, було ухвалено Рекомендацію 1416 ПАРЄ, в якій було підкреслено, що у вирішенні основних проблемних питань (що викладені в Резолюції № 1179 (1999) ПАРЄ) до 20 травня 1999 року «не було досягнуто значного прогресу». Проте в той же час було взято до уваги ті кроки, які були вжиті Україною — у квітні 1999 року. Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект «про судоустрій», 14 червня 1999 року Конституційний Суд переніс слухання питання про неконституційність смертної кари, яке було внесено парламентарями за ініціативою Постійної делегації Ук-раїни в Раді Європи, 17 червня 1999 року Верховна Ра-да прийняла рамковий документ про правову політику України щодо захисту прав людини.
Як результат, загальною оцінкою стало «досяг-нення певного прогресу на шляху виконання зобовязань Україною». В той же час Асамблея рекомендувала Комітету міністрів Ради Європи посилити програми ADACS для України — програми заходів, які спрямовані на розвиток і консолідацію демократичної ста-більності.
Одночасно із зобовязаннями Рада Європи пропонує новим державам-членам також програми сприяння, які враховують експертну, інформаційну, фінансову та іншу допомогу з боку Ради Європи. Так, для України, окрім програм співробітництва «Демосфен», «Феміда», «ЛОДЕ» та «Демо-Право» було підготовлено та здійснено три річні програми («Допомога розвиткові та консолідації демократичної безпеки. Співробітництво і допомога країнам Центральної Східної Європи. Програма на 1996 рік, на 1997 рік та на 1998 рік»). Серед основних напрямків цих програм — допомога в правовій, законодавчій, судовій, правоохоронній сфері, реформування системи місцевих та регіональних влад. Повний зміст означених вище програм та звіти про їх виконання наведено в випусках Бюлетеню Центру інформації та документації Ради Європи в Україні.
Слід зазначити, що ефективність від членства в Раді Європи залежить від активного та результативного використання її правових інструментів кожною із сторін, що означає не просто дотримання взятих державами-членами зобовязань, а вироблення, запровадження та оптимізація внутрішнього механізму використання міжнародних правових документів й інформування про їхнє практичне застосування іншими державами-сторонами.
Додаток 1
СПИСОК
ратифікованих Україною конвенцій Ради Європи
(станом на 20 липня 1999 року)
001 Статут Ради Європи (Рішення Верховної Ради України від 31 жовтня 1995 про приєднання), 9 листопада 1995 р. — передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи)
002 Генеральна Угода про привілеї та імунітети Ради Європи та Протокол до Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи (Закон України про приєднання — 1 жовтня 1996 р., дата набуття чинності для України — 6 листопада 1996 р.)
005 Європейська конвенція з прав людини, 1950 р. (підписана — 9 листопада 1995 р., ратифікована 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
009 Протокол до Європейської конвенції з прав людини (перший) — (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
010 Протокол до Генеральної Угоди про привілеї та імунітети Ради Європи, 1952 (ратифікований 6 листопада 1996 р.)
018 Європейська культурна конвенція, 1954 р. (Постанова Верховної Ради України від 24 лютого 1994 р. про приєднання, ратифікована 13 червня 1994 р.)
024 Європейська конвенція про видачу правопорушників, 1957 р. (Постанова Верховної Ради України від 22 вересня 1995 р. про приєднання, 11 березня 1998 р. — передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності для України — 9 червня 1998 р.)
030 Європейська конвенція про взаємну допомогу у кримінальних справах, 1959 р. (Постанова Верховної Ради України від 22 вересня 1995 р. про приєднання, підписана 30 травня 1997, 11 березня 1998 р. — передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності для України — 9 червня 1998 р.)
044 Протокол № 2 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
045 Протокол № 3 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
046 Протокол № 4 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 19 грудня 1996, ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
051 Європейська конвенція про нагляд за умовно засудженими або умовно звільненими правопорушниками, 1964 р. (Постанова Верховної Ради України від 22 вересня 1995 р. про приєднання,) 28 вересня 1995 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
055 Протокол № 5 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
062 Європейська конвенція про інформацію щодо іноземного законодавства, 1968 р. (Постанова Верховної Ради України від 14 липня 1993 р. про приєднання, 13 червня 1994 р. — ратифікація)
073 Європейська конвенція про передачу про-вадження у кримінальних справах, 1972 р. (Постанова Верховної Ради України від 22 вересня 1995 р. про приєднання, 28 вересня 1995 передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи)
086 Додатковий протокол до Європейської конвенції про видачу правопорушників, 1975 (11 березня 1998 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності для України — 9 червня 1998 р.)
097 Додатковий протокол до Європейської конвенції про інформацію щодо іноземного законодавства, 1978 р. (Постанова Верховної Ради України від 14 липня 1993 р. про приєднання), 13 червня 1994 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
098 Другий додатковий протокол до Європейської конвенції про видачу правопорушників, 1978 (11 березня 1998 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності для України — 9 червня 1998 р.)
099 Додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах, 1978 (11 березня 1998 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності для України — 9 червня 1998 р.)
104 Конвенція про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (5 січня 1999 року)
106 Європейська конвенція про основні принципи транскордонного співробітництва між територіальними общинами або органами влади, 1980 р. (Постанова Верховної Ради України від 14 липня 1993 р. про приєднання), 21 вересня 1993 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
112 Європейська конвенція про передачу засуджених осіб, 1983 р. (Постанова Верховної Ради України від 22 вересня 1995 р. про приєднання), 28 вересня 1995 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
117 Протокол № 7 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 19 грудня 1996 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
118 Протокол № 8 до Європейської конвенції з прав людини (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
122 Європейська хартія місцевого самоврядування, 1985 р.(підписана 6 листопада 1996 р.), 11 вересня 1997 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
126 Європейська Конвенція про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, 1987 р. (підписана 2 травня 1996 р., Закон України про приєднання від 24 січня 1997 р.), 5 травня 1997 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи
141 Конвенція про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, 1990 (Закон України про приєднання від 15 вересня 1995 р., підписана 30 — 31 травня 1997 р., 26 січня 1998 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності в Україні — 1 травня 1998 р.)
155 Протокол № 11 до Європейської кон-венції з прав людини (підписаний 9 листопада 1995 р., ратифікований 17 липня 1997 р., дата набуття чинності для України — 11 вересня 1997 р.)
157 Рамкова Конвенція про захист національних меншин (підписана 15 вересня 1995 р., 26 січня 1998 р. передані ратифікаційні грамоти Генеральному Секретарю Ради Європи, дата набуття чинності в Україні — 1 травня 1998 р.)
Додаток 2
СПИСОК
підписаних Україною конвенцій Ради Європи (станом на 20 липня 1999 року)
035 Європейська соціальна хартія (дата підписання — 2 травня 1996 р.)
114 Протокол № 6 до Європейської конвенції з прав людини щодо скасування смертної кари (дата підписання — 5 травня 1997 р.)
Європейська конвенція про транскордонне телебачення (дата підписання — 14 січня 1996 р.)
135 Антидопінгова конвенція (дата підписання — 2 липня 1998 р.)
143 Європейська конвенція про захист археологічної спадщини (переглянута) (дата підписання — 2 липня 1998 р.)
148 Європейська хартія регіональних мов та мов меншин(дата підписання — 2 травня 1996 р.)
151 Протокол № 1 до Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (дата підписання — 26 січня 1998 р.)
152 Протокол № 2 до Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (дата підписання — 26 січня 1998 р.)
160 Європейська конвенція про здійснення прав дітей (дата підписання — 7 травня 1999 р.)
162 Шостий Протокол до Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи (дата підписання — 3 листопада 1998 р.)
163 Європейська соціальна хартія (переглянута) (дата підписання — 7 травня 1999 р.)
165 Конвенція про визнання кваліфікацій у сфері вищої освіти в європейському регіоні (дата підписання — 11 квітня 1997 р.)
169 Протокол № 2 до Європейської конвенції про основні принципи транскордонного співро-бітництва між територіальними общинами або органами влади (дата підписання — 3 листопада 1998 р.)
173 Конвенція з кримінального права щодо корупції (дата підписання — 27 січня 1999 р.)
Міжнародна політика і права людини
ПАМЯТИ ЛЬВА РАЗГОНА
Родился 1 апреля 1908 года в г.Горки Белорусской ССР. В 1932 окончил Исто-рический факультет МГПИ. С конца 1920-х годов начал работу как редактор, критик и публицист в детской и юно-шеской литературе.
Жизнь и главные книги Льва Разгона неотделимы от эпохи ГУЛАГа. 17 лет (1938-1955) провел он в советских концентрационных лагерях. После освобождения вступил в Союз Писателей СССР. Автор многих книг, посвященных исследованию детской и юношеской литературы, а также повестей о жизни выдающихся русских ученых.
Но пережитое в ГУЛАГе стало темой лучших его книг. С 1988 года не было образованного человека, который бы не прочел его произведений, беспощадно свидетельствующих о преступлениях сталинского режима. Не только книги стали его вкладом в преображение нашей жизни. В 1988 Лев Разгон вместе с Андреем Сахаровым и Алесем Адамовичем стал одним из основателей Историко-просветительского и правозащитного общества «Мемориал». До последних дней он помогал создавать музей и архив «Мемориала».
В 1992 Лев Эммануилович был одним из основных свидетелей в Конституционном суде по делу КПСС. Он был одним из тех немногих, кто отчетливо понимал, что без осознания всем обществом масштабов творившихся в стране беззаконий и без покаяния виновных невозможно двигаться дальше. Общество равнодушно и с непростительной забывчивостью отнеслось к осуждению недавнего прошлого. Не это ли причина нынешних наших бесконечных неурядиц?
Лев Разгона – Лауреат Сахаровской литературной премии «За гражданское мужество писателя». Его книги переведены на многие языки, удостоены многочисленных международных наград и премий.
Основные произведения:
«Волшебство популяризатора»
«Живой голос науки»
«Зримое знание»
«Мир в котором дети — не гости»
«В.Ян»
«Один год и вся жизнь»
«Шестая станция»
«Сила тяжести»
«Перед раскрытыми делами»
«Позавчера и сегодня»
«Непридуманное"
«Плен в своем отечестве»
Лев Эммануилович был приверженцем основных либеральных ценностей. И он отстаивал их в своей ежедневной многолетней работе в Комиссии по помилованию при Президенте РФ (с 1993г.)
Его человеческие качества и многолетняя и правозащитная работа сделали Льва Эммануиловича Разгона одним из символов тысяч бывших заключенных сталинских лагерей.
Общество «Мемориал»