Права людини на південному сході України, 2017, #09
Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у вересні 2017 року Повідомлення місії СММ ОБСЄ щодо моніторингу ситуації на 2017 навчальний рік у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків В "ЛНР" похитили человека с целью наживы Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Вересень 2017 року Бойовики ЛНР оприлюднили список українських та іностранних журналістів, які працювали в АТО в серпні С награждения в подвал У Плотницького заявили про затримання чергового "українського агента" Суд скасував постанову щодо розрахунків за електроенергію на території Луганської та Донецької областей Законодавство
Кабінет міністрів України вніс поправки до Постанови № 99 про Порядок переміщення товарів до району АТО Знахідки моніторингу
МГБ ЛНР теперь обыщет каждого Хто винний?
Мошенники поневоле или "пенсионный туризм" как искусство выживания
Події, факти, долі...
Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у вересні 2017 року
1 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:
1 вересня медперсонал лікарень у підконтрольному урядові м. Гірське (63 км на захід від Луганська) повідомив, що 11 серпня до них доправили жителя Горського (чоловіка у віці 29 років) з осколковими пораненнями голови, рук і ніг. У постраждалого також діагностовано перелом черепа та забій лівої легені. Медпрацівники додали, що чоловік ймовірно отримав поранення унаслідок вибуху невибухлого боєприпаса, що стався на присадибній ділянці його будинку 11 серпня. За їхніми словами, постраждалого перевезли до лікарні в підконтрольному урядові м. Лисичанськ (75 км на північний захід від Луганська), де 18 серпня він помер. По телефону співмешканка загиблого, повідомила, що вона чула вибух на присадибній ділянці, коли перебувала всередині будинку. Жінка розповіла, що на початку літа чоловік знайшов невибухлий боєприпас в Лисичанську та приніс його до їхнього додому.
3 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:
В лікарні в підконтрольній урядові Станиці Луганській, у присутності військового лікаря жінка (віком приблизно 55 років) розповіла, що 1 вересня, ідучи дорогою на північно-західній околиці Станиці Луганської, вона почула свист, а одразу потому стався вибух, який збив її з ніг. Жінка отримала поранення лівої руки, а на ногах у неї бинтові пов’язки.
7 вересня
Моніторинг ситуації, в якій опинилося цивільне населення на контрольних пунктах в’їзду-виїзду:
На південь від підконтрольного урядові м. Мар’їнка (23 км на південний захід від Донецька) група цивільних осіб повідомила членам патруля Місії про те, що для проїзду до непідконтрольних уряду районів вони вже очікують понад 10 годин. За словами командира КПВВ, затримки спричинені тим, що встановлюють нову комп’ютерну програму. Він також додав, що спостерігачам не дозволено ходити довкола блокпоста і їм слід повернутися до своїх автомобілів. Цивільні особи в тій самій групі голосно скаржилися на затримку і були явно засмучені. Вони оточили автомобілі СММ, щоб патруль не зміг поїхати з КПВВ. Орієнтовно через годину командир блокпоста попросив людей надати дорогу і тоді патруль Місії покинув це місце.
На КПВВ на схід від підконтрольного «ДНР» с-ща Кремінець (16 км на південний захід від Донецька) група з приблизно 20 цивільних осіб (чоловіків і жінок віком 20–70 років) повідомила спостерігачам про те, що для проїзду у східному напрямку вони очікують на блокпості вже понад 10 годин. За словами «командира» КПВВ, довгі черги та затримки спричинені тим, що вони встановлюють нову комп’ютерну програму.
8 вересня
Перебуваючи по обидва боки моста на південь від м. Щастя (20 км на північ від Луганська), спостерігачі здійснювали моніторинг і сприяли передачі грошових коштів із непідконтрольних урядові районів до підконтрольних. За словами українського офіцера при СЦКК, передача цих коштів здійснювалася у зв’язку із заборгованістю за водопостачання.
9 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:
9 вересня медпрацівники лікарні в Ясинуватій повідомили про те, що 8 вересня, невдовзі після 19:00, до них доправили чоловіка (віком приблизно 45 років) із вогнепальним пораненням в області черевної порожнини. За їхніми словами, після проведеної хірургічної операції він перебуває в критичному, але стабільному стані.
17 вересня
Повідомлення про постраждалу цивільну особу:
16 вересня у Донецькій обласній клінічній травматологічній лікарні у підконтрольному «ДНР» Донецьку 64 річна жінка, у якої на лівому оці була бинтова пов’язка, розповіла про те, що 15 вересня, приблизно о 18:00, стоячи біля будинку своєї матері на вул. Павлівській, 19, у Донецьку, вона почула вибух за 15–20 метрів від себе, після чого її звалило на землю. За її словами, вставши, вона помітила кров на обличчі. Після того як бригада швидкої допомоги доправила її до лікарні, їй повідомили, що на лікування та реабілітацію знадобиться приблизно один місяць.
Пошкодження у житлових районах, спричинені обстрілами:
17 вересня у Кіровському районі підконтрольного «ДНР» Донецька. На сьомому, восьмому та дев’ятому поверхах багатоповерхового житлового будинку № 10 на вул. Прудова виявлено розбиті вікна, а також фрагменти снарядів, що застрягли у внутрішніх стінах однієї з квартир. Ззовні будинку на восьмому поверсі були подряпини та сліди горіння на зовнішній стіні, що виходить на захід. Пошкодження з’явилися внаслідок влучення гранати, випущеної з північно західного напрямку. За словами мешканця будинку, вогневих уражень було завдано 16 вересня, приблизно о 22:30.
На куті даху будинку № 48 на вул. Печерській у Донецьку, з північно східного боку, виявлено тріщини у покрівлі, а також на землі хвостовий стабілізатор, за оцінкою, від гранати ОГ 9. Пошкодження виникли через влучення гранати, випущеної з північно західного напрямку. Дочка власника будинку розповіла, що на момент вогневого ураження близько 23:00 16 вересня її мати перебувала всередині будинку.
18 вересня
Повідомлення про постраждалу цивільну особу:
Медпрацівники лікарні у підконтрольному урядові смт Новоайдар (49 км на північний захід від Луганська) повідомили про те, що 6 вересня з Дмитрівки до них доправили 38-річного чоловіка з пораненнями від детонації невибухлого снаряда. Вони сказали, що чоловік втратив одне око і йому зробили операцію з ампутації обох нижніх кінцівок вище коліна і лівої кисті. За їхніми словами, після проведеної хірургічної операції він перебуває в критичному, але стабільному стані.
19 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення і спричинені обстрілами пошкодження в житлових районах:
У мікрорайоні Трудівські Петровського району підконтрольного «ДНР» Донецька (15 км на південний захід від центру міста). 19 вересня в супроводі офіцера Збройних сил Російської Федерації при Спільному центрі з контролю і координації (СЦКК) і члена «ДНР» команда Місії відвідала лікарню № 14 у Донецьку для уточнення повідомлення про те, що 18 вересня між 18:35 і 18:45 65-літній чоловік дістав поранення в результаті обстрілу, який стався біля його будинку на вул. Томській, 18, у мікрорайоні Трудівські. Медпрацівниками повідомили, що 18 вересня до лікарні доправили 65-річного чоловіка, якому зробили операцію. Також у лікарні спостерігачі зустрілися з пораненим чоловіком і побачили, що у нього перебинтована голова, права кисть і ділянка черевної порожнини.
На вул. Дунаєвського, 1, у мікрорайоні Трудівські,виявлено пошкодження від осколків на дерев’яній рамі північного вікна будівлі діючої школи. За оцінкою СММ, пошкодження виниклі нещодавно і були спричинені влученням снаряда, випущеного з озброєння невстановленого типу із північно-західного напрямку. Спостерігачі також бачили отвір діаметром 20 см на південно-західному боці даху цієї ж школи. Директор школи повідомив, що будівлі шкіл були пошкоджені внаслідок обстрілу, що стався 17 вересня між 22:00 і 23:00.
21 вересня
Повідомлення про спричинені обстрілами пошкодження в житлових районах:
У селищі Червоний Яр, що у Жовтневому районі підконтрольного «ЛНР» Луганська (6 км на північний схід від Луганська). На вул. Маріупольській, 100, виявлено 5 свіжих, спричинених осколками пробоїн (кожна діаметром 2 см) на металевих воротах, зовнішній стіні, металевому жолобі і дерев’яному паркані — усі на північно-північно-східному боці будинку. Мешканець будинку (25 років) повідомив, що численні удари були нанесені 21 вересня у період між 05:20 і 05:40. Пошкодження були спричинені влученням осколків від мінометної міни (82 мм). На вул. Маріупольській, 108, на північно-північно-східному боці будинку, зафіксовано 4 подряпини від осколків. Спостерігачі бачили, як пожежна бригада гасила зруйновану і досі жевріючу будівлю кав’ярні, розташовану на відстані приблизно за 900 м на південний схід від пошкоджених житлових будинків.
У с. Богданівка (41 км на південний захід від Донецька), на вул. Степовій, 4, виявлено будинок, на якому вщент згоріли дах і внутрішні стіни. За словами власника будинку, уночі 27 серпня на землю впала освітлювальна ракета на відстані 10–15 м на схід від будинку, внаслідок чого загорівся дах будинку. Він додав, що на момент удару його дружина і троє дітей перебували в будинку.
24 вересня
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах:
22 вересня члени патруля Місії відвідали 2 свіжі місця вогневого ураження в Горлівці. На вул. Гейне, 26/1, зафіксовано пробоїну в рамі вікна із північно-північного заходу будинку, ще одну пробоїну у внутрішній рамі того самого вікна, а також пошкодження на внутрішній стіні будинку навпроти вікна. Пошкодження виникли внаслідок влучення куль із великокаліберного кулемета (12,7 мм), випущених з північно-північного заходу. Мешканці будинку (жінка 50 років і її дочка 20 років) розповіли, що 19 вересня близько 22:30 вони чули стрілянину. На вул. Раскової, 3, команда СММ зафіксувала пробоїну внизу металевих воріт будинку. Пробоїна утворилася від влучення кулі із великокаліберного кулемета (12,7 мм), випущеної із північно-північного заходу.
23 вересня члени патруля Місії у супроводі офіцерів Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) відвідали підконтрольне урядові с. Гранітне (60 км на південь від Донецька). На вул. Карла Маркса, 10б, спостерігачі бачили, що дах будинку частково обгорів і провалився. За словами мешканця будинку (72 років), 22 вересня близько 21:45 він чув 3–4 черги із великокаліберного кулемета.
СММ уточнювала повідомлення про інцидент, що стався на складі боєприпасів у підконтрольному урядові с. Новоянисоль (30 км на північний захід від Маріуполя). 23 вересня, здійснюючи моніторинг у Новоянисолі, члени патруля Місії бачили розкидані по селу фрагменти боєприпасів, зокрема артилерійських снарядів (122 мм і 152 мм), мінометних мін (120 мм), танкових снарядів, боєприпасів протитанкових гармат (100 мм), ручних протитанкових гранатометів (РПГ-7) і реактивної системи залпового вогню (РСЗВ). На місці команда СММ також бачила приблизно 200 військовослужбовців Збройних сил України, військові і цивільні машини швидкої допомоги, пожежні машини і техніку для проведення розмінування. Жителі села і голова місцевого відділення Державної служби з надзвичайних ситуацій порізно повідомили СММ про те, що 22 вересня о 14:26 місцевий фермер запалив багаття у східній частині села. За їхніми словами, через сильні вітри полум’я швидко поширилося і дісталося складу боєприпасів, розташованого приблизно за 350–400 м на схід від житлового району, внаслідок чого стався вибух. 24 вересня члени патруля Місії провели аналіз 6 місць вогневого ураження в Новоянисолі. На будинках №№ 2, 3, 5 і 7 на вул. Світанковій спостерігачі бачили пошкодження із південного боку дахів та на зовнішніх стінах. На вул. Урожайній, 4, спостерігачі бачили численні незначні місця вогневого ураження, а саме — продірявлений наскрізь металевий паркан. На вул. Польовій, 19, команда СММ зафіксувала пошкодження із південного боку господарської будівлі, а мешканка будинку (віком 70–80 років) показала спостерігачам щонайменше 10 фрагментів боєприпасів, які, за її словами, вона підібрала. Серед цих предметів була невибухла граната (23 мм).
26 вересня
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах:
У підконтрольному «ДНР» м Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька) у готелі «Мрія» на вул. Незалежності виявлено пробоїну (діаметром 50 см) на західному боці даху, 7 розбитих віконних шибок і осколкові пошкодження на південній стіні, перебитий газопровід і осколкові пошкодження на інших зовнішніх поверхнях. Усі пошкодження спричинені вогнем із гармати бойової машини піхоти (БМП-2, 30 мм) із західного напрямку. Управляючий готелем розповів, що, за словами співробітника готелю, стрілянина сталася минулої ночі. Він також повідомив про те, що раніше вранці члени «ДНР» і офіцер Збройних сил Російської Федерації при Спільному центрі з контролю і координації (СЦКК) вже вилучили всі осколки з місця події. Два офіцери Збройних сил Російської Федерації при СЦКК повідомили СММ, що під час стрілянини вони були в готелі, але ніхто не постраждав.
У присутності офіцерів при СЦКК спостерігачі бачили незначні пошкодження на будинку, розташованому на вул. Незалежності, 21 (приблизно за 50 м від готелю): на сходах перед входом із західно-південного заходу; на стіні праворуч від входу і на західно-південно-західному боці даху, а також 2 розбиті віконні шибки (одну біля входу, а іншу на другому поверсі). Усі пошкодження спричинені вогнем із гармати БМП-2 із західного напрямку. Спостерігачі також бачили розбите вікно на південно-південно-східному боці будинку, а в сусідній кімнаті — вм’ятину у стіні і декілька розбитих предметів (зокрема комп’ютер, дзеркало та радіоприймач). Пошкодження були спричинені вогнем із гармати БМП-2 із південного напрямку.
27 вересня
Повідомлення про постраждалу цивільну особу:
У лікарні в Ясинуватій чоловік (віком 60–69 років), повідомив про те, що вранці 27 вересня в підконтрольному «ДНР» с. Василівка (20 км на північний схід від Донецька) його матір (80 років) зазнала поранень і її було доправлено до лікарні в Ясинуватій. Чоловік розповів, що його будинок розташований поблизу материного на вул. Лісній у Василівці, а також додав, що його дружина та ще один сусід чули постріл із вогнепальної зброї. Він розповів, що коли він дістався до будинку своєї матері, вона перебувала перед будинком і він побачив у неї рану на черевній ділянці з лівого боку. Медпрацівники лікарні в Ясинуватій повідомили, що 27 вересня до них доправили 80-річну жінку із Василівки, якій діагностували вогнепальне поранення поперекової ділянки з лівого боку і їй якраз робили операцію.
Повідомлення про пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах:
У підконтрольному «ДНР» м. Докучаєвськ, у двоповерховому будинку на вул. Центральній, 38, зафіксовано пробоїну (діаметром приблизно 1 м) на даху із південно-західного боку. За оцінкою спостерігачів, вона утворилася від влучення снаряда гармати БМП-2, випущеного із південно-західного напрямку.
На вул. Незалежності, 8а, виявлено осколкові подряпини на двох ділянках південної стіни будинку над вікнами 5-го поверху, а також - невеличкі фрагменти цегли на землі перед будинком. Пошкодження утворилося від вогню з гармати БМП-2 з південно-західного напрямку. Мешканець сусіднього будинку (віком 20–29 років) повідомив, що ввечері 25 вересня він чув 2 разриви.
28 вересня
Повідомлення про постраждалу цивільну особу.
25 вересня медпрацівники лікарні №3 в підконтрольному уряду м. Краматорськ (83 км на північ від Донецька) повідомили, що 19 вересня до них доправили чоловіка (51 років) з пораненнями лівої верхньої кінцівки. Медичний персонал повідомив, що у 2014 році чоловік знайшов патрон великокаліберного кулемета і тримав його у своєму будинку в Краматорську до 17 вересня, коли він вирішив розібрати його на частини, що і спричинило вибух. За словами співрозмовників, у результаті вибуху чоловік втратив частину пальця лівої руки.
Пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах:
27 вересня команда СММ відвідала 4 місця нещодавнього вогневого ураження у підконтрольному урядові м. Мар’їнка (23 км на південний захід від Донецька), а 28 вересня одне таке місце в мікрорайоні Трудівські, що у Петровському районі підконтрольного «ДНР» Донецька (15 км на південний захід від центру міста).
У Мар’їнці на вул. Прокоф’єва, 72, виявлено свіжу вирву на бетонній поверхні між будинком та літньою кухнею, за 2 м на західно-північний захід від будинку. Спостерігачі бачили незначні осколкові пошкодження стін та вікон будинку, що виходять на західно-північний захід, а також вибите вікно та пошкоджену віконну раму у літній кухні. За оцінками СММ, вирва утворилися від розриву мінометної міни калібру 82 мм, випущеної зі східного напрямку. Мешканка, що представилася сестрою власника будинку, повідомила, що вона чула обстріл приблизно о 14:00 25 вересня і що в будинку ніхто не проживає з 2014 року.
На подвір’ї будинку № 61 на вул. Прокоф’єва виявлено свіжу вирву за 1 м на східно-північний схід від будинку. Зафыксовано пошкодження стін та огорожі будинку, що виходять на східно-північний схід, а також вибиті вікна та пошкоджені віконні рами. 61-річний чоловік повідомив, що він є сином власника будинку і що він чув 3 вибухи приблизно о 14:00 25 вересня. Патруль Місії помітив пошкодження стін із західно-південно-західного боку сусіднього будинку № 68, розташованого на вул. Жовтневій. За оцінками спостерігачів, пошкодження, зафіксовані на вул. Прокоф’єва, 61, та вул. Жовтневій, 68, утворилися в результаті розриву мінометної міни калібру 82 мм, випущеної зі східного напрямку.
На подвір’ї будинку № 64 на вул. Прокоф’єва виявлено дві вирви. Спостерігачі зафіксували пошкодження частини даху із північно-східного боку літньої кухні, розташованої за 3 м на східно-південний схід від будинку. Були також помітні пошкодження західно-південно-західних стін, вхідних дверей та огорожі біля будинку. Патруль Місії виявив осколкові пошкодження східно-північно-східних стін будинку № 64а, розташованого на вул. Прокоф’єва. У будинку №62а на вул. Прокоф’єва команда СММ бачила осколкові пошкодження східно-південно-східних стін будинку та парканів, а також розбиті вікна. За оцінками спостерігачів, пошкодження утворилися в результаті розриву мінометних мін калібру 82 мм, випущених зі східного напрямку.
На вул. Прокоф’єва, 55а, патруль Місії помітив осколкові пошкодження стін із західно-північно-західного боку літньої кухні, а також наскрізні отвори від осколків у двох вікнах, що виходять на східно-південний схід. Спостерігачі не змогли встановити причину пошкодження або визначити напрямок вогню.
У мікрорайоні Трудівські Петровського району Донецька, у супроводі жінки, вдягненої у форму воєнного типу, члени патруля Місії зафіксували свіжу пробоїну (діаметром 10–15 см) на західній стороні металевої плити та дерев’яних частинах даху одноповерхового будинку, розташованого поблизу автобусної станції на вулиці Петровського. Команда СММ визначила, що пробоїна утворилася від влучання снаряда, випущеного з 30-мм гармати бойової машини піхоти з західного напрямку.
29 вересня
Повідомлення про постраждалу цивільну особу:
28 вересня СММ уточнювала повідомлення про те, що в підконтрольному урядові н. п. Жованка в смт Зайцеве (50 км на північний схід від Донецька) 45-річний чоловік отримав кульове поранення, коли працював на присадибній ділянці свого будинку на вул. Бадаєва, 10, приблизно за 1 км від лінії зіткнення. У центральній обласній лікарні в підконтрольному урядові м. Бахмут (кол. Артемівськ, 67 км на північ від Донецька) медпрацівники повідомили, що до них доправили чоловіка з кульовим пораненням правого стегна. Дружина чоловіка розповіла, що приблизно о 07:20 того ранку вона працювала на присадибній ділянці, коли почула постріл і потім побачила, як її чоловік впав на землю. Вона додала, що після цього вона чула ще 4 постріли. За словами жінки, її чоловік раніше вже отримував поранення від вогню зі стрілецької зброї.
Пошкодження цивільних об’єктів у житлових районах:
У Ясинуватій. На вул. Суворова, 19, виявлено, що в будинку із північного боку розбиті 4 вікна. Власник повідомив, що обстріл стався вранці 29 вересня, приблизно о 06:30. На вул. Суворова, 20, виявлено осколкові пошкодження південної стіни будинку, а також розбиті вікна з південного та східного боків. Команда СММ зафіксувала осколкові пошкодження стіни меншої будівлі поряд з будинком і бачила, що з південного та західного боків вікна були розбиті. Також осколками були пошкоджені двері гаража й автомобіль, що стояв всередині.
У будинку на вул. Енгельса, 17, спостерігачі бачили розбите вікно із південно-західного боку. За словами власника, він разом із родиною перебував вдома, коли вранці 29 вересня орієнтовно о 05:40 стався обстріл. Команда СММ також бачила пошкодження на будівлі готелю, зокрема осколкові пошкодження стіни і воріт із північно-північного заходу, а також розбиті вікна. За словами адміністратора готелю, він почув обстріл уранці 29 вересня, близько 06:00. На електропідстанції приблизно за 100 м на північно-північний захід від готелю спостерігачі бачили пробоїну в стіні будівлі поряд із дахом. Видавалося, що пробоїна утворилася від прямого влучення снаряда. На землі навколо були розкидані цеглини і гілки. Неподалік кілька робітників ремонтували лінію електропередачі. СММ не змогла визначити напрямок вогню та тип озброєння, яке спричинило всі зазначені вище пошкодження. Про потерпілих не повідомлялося.
Повідомлення місії СММ ОБСЄ щодо моніторингу ситуації на 2017 навчальний рік у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків
31 серпня
Спостерігачі здійснювали моніторинг ситуації, що склалася на початку навчального року, і розмовляли з вчителями шкіл з обох боків лінії зіткнення:
В одній зі шкіл в непідконтрольному урядові районі спостерігачі розмовляли з вчителем, який висловлював їм своє занепокоєння наявністю танків біля дитячого садка, але один із колег перервав його, сказавши, що для того, щоб надати детальнішу інформацію, вчителі повинні отримати дозвіл від свого керівника.
У підконтрольному урядові смт Мирне (40 км на північний схід від Маріуполя) заступник директора школи повідомив спостерігачам, що на одному з поверхів школи необхідно провести ремонт. Він також додав, що одна міжнародна громадська організація (ГО) під час щотижневих відвідувань школи надавала психологічну підтримку дітям і проводила відповідні тренінги з для вчителів.
У підконтрольному «ДНР» м. Новоазовськ (40 км на схід від Маріуполя) постійний співрозмовник повідомив членам патруля СММ про те, що всі 15 шкіл у цьому районі відкриються 1 вересня за винятком школи в Пікузах, яка 3 роки тому була зруйнована внаслідок обстрілу. За його словами, ремонту потребує лише школа в підконтрольному «ДНР» с. Саханка (24 км на схід від Маріуполя) через те, що вона була пошкоджена внаслідок обстрілу.
4 вересня
Спостерігачі продовжили здійснювати моніторинг ситуації, що склалася на початку навчального року, і розмовляли з вчителями шкіл з обох боків лінії зіткнення:
У непідконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 4 школи: дві в м. Макіївка (12 км на північний схід від Донецька) і дві в Ясинуватій. Директори обох шкіл у Макіївці та однієї школи в Ясинуватій повідомили спостерігачам про те, що школи працюють у звичному режимі і їхніми приміщеннями не користувалися озброєні особи. Директор одного навчального закладу в Ясинуватій повідомив команді СММ, що в 2017 році вони набрали вдвічі менше учнів супроти 2016 року. В іншій школі в Ясинуватій три доглядачі повідомили членам патруля СММ, що школа була закрита 1 квітня через малу кількість набраних учнів, а також через те, що пошкодження, які регулярно виникають внаслідок збройного насильства, становлять загрозу безпеці.
Обидва директори навчальних закладів у Макіївці повідомили СММ про те, що вони набрали аналогічну кількість учнів попри те, що обидві школи були пошкоджені (на одній у 2016 році були пошкоджені дах і вікна, що, за словами директора, сталося внаслідок обстрілу, але ці пошкодження потім були усунені). За словами директора однієї з шкіл у Макіївці, у школі регулярно вимикають електропостачання, водночас директор іншої школи повідомив, що водопостачання й електропостачання школи на належному рівні.
У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 4 працюючі школи: у с. Васюківка (82 км на північний схід від Донецька), у Світлодарську, у с. Чермалик (31 км на північний схід від Маріуполя) і ще одну в смт Луганське (59 км на північний схід від Донецька). Директор школи у Васюківці повідомив СММ, що школу нещодавно відремонтували, а заступник директора школи в Луганському сказав, що на відстані 1–2 км від школи розміщені блокпости (спостерігачі бачили один блокпост за 1–2 км на північний захід і ще один за 1–2 км на південний захід).
5 вересня
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:
У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали школи в с-щі Новолуганське (53 км на північний схід від Донецька) і с. Золотий Колодязь (72 км на північний захід від Донецька). Директор школи в Новолуганському повідомив спостерігачам про те, що кількість учнів збільшилася (до 34 учнів), якщо порівнювати з минулим роком (16–18 учнів).
У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в с. Петропавлівка (57 км на схід від Донецька), м. Дебальцеве (58 км на північний схід від Донецька), Київському районі Донецька (5 км на північний захід від центру міста) і мікрорайоні Жовтневий у Куйбишевському районі Донецька (7 км на північний захід від центру міста), а також у с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя).
У школі в Петропавлівці заступник директора повідомив спостерігачам про те, що серед 130 учнів, набраних у 2017 році, 80 були з сусідніх сіл, де школи були пошкоджені внаслідок обстрілів.
Заступник директора школи в Київському районі Донецька повідомив спостерігачам про те, що школи були пошкоджені обстрілами в 2014 та 2015 роках, і що деякі ремонтні роботи там і досі тривають.
Адміністративні працівники двох шкіл мікрорайону Жовтневий в Куйбишевському районі Донецька повідомили команді Місії про те, що школи не працюють із 2014 року внаслідок спричинених обстрілами пошкоджень (у чому спостерігачі переконалися самі), а також через загрозу безпеці, оскільки школи розташовані дуже близько до лінії зіткнення.
6 вересня
СММ і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох боків від неї:
У підконтрольних урядові районах члени патруля Місії відвідали школи в с. Новогнатівка (40 км на південь від Донецька), смт Миронівський (62 м на північний схід від Донецька), Залізному і Попасній.
Директор школи в Новогнатівці повідомив спостерігачам про те, що у них набрали 36 учнів, а військовослужбовці підрозділу Збройних сил України, розміщеного в цьому районі, забезпечили школі дрова та продукти харчування на зимовий період. За словами директора школи в Миронівському, в їхній школі набрали 257 учнів, зокрема 10 із числа внутрішньо переміщених осіб, а військовослужбовці Збройних сил України раніше полагодили систему опалення, допомогли з транспортуванням і провели заняття з обізнаності щодо мінної небезпеки. Директор школи в Залізному повідомив спостерігачам, що вони набрали 152 учнів, а також додав, що укриттям у шкільному підвалі користалися лише один раз (у грудні 2015 року) у зв’язку з обстрілом, що стався неподалік.
5 вересня голова відділу освіти районної державної адміністрації у Попасній повідомив СММ про те, що військовослужбовці підрозділу Збройних сил України орендують для проживання будівлю однієї районної школи, поки вони здійснюють ремонт розташованого поблизу моста. (Члени патруля Місії відвідали школу і підтвердили присутність там військовослужбовців Збройних
сил України). За її словами, жодна інша шкільна будівля в районі не використовується військовими підрозділами, а також у відділі не мають відомостей про те, що у шкіл виникають які-небудь проблеми із військовими.
У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в с. Саханка (24 км на північний схід від Маріуполя) і м. Дебальцеве (58 км на північний схід від Донецька). Директор школи в Саханці повідомив спостерігачам, що школа працює з вересня 2014 року, за винятком двох тижнів після обстрілу, що стався 12 грудня 2016 року. За його словами, у школі набрали 30 учнів. Дві особи в школі в Дебальцевому розповіли членам патруля Місії, що внаслідок колишніх обстрілів на школі були пошкоджені дах і вікна, але їх вже відремонтували.
7 вересня
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:
У підконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали школи в м. Бахмут (кол. Артемівськ, 67 км на північ від Донецька), с. Роздолівка (87 км на північ від Донецька), с. Яковлівка (83 км на північ від Донецька), с. Калинове (кол. Калініне, 65 км на південний захід від Донецька), с. Кам’янка (38 км на північний схід від Маріуполя), смт Новотроїцьке (36 км на південний захід від Донецька) і смт Ольгинка (40 км на південний захід від Донецька).
Директор школи в Бахмуті повідомив спостерігачам, що вони набрали 960 учнів, серед яких 72 з числа внутрішньо переміщених осіб. Директор школи в Роздолівці повідомив команді СММ, що вони набрали 67 учнів, серед яких 3 із числа внутрішньо переміщених осіб. Директор школи в Яковлівці сказав, що вони набрали 102 учня, зокрема 7 із числа внутрішньо переміщених осіб.
За словами директора школи в Калиновому, в їхній школі набрали 80 учнів, зокрема 5 із числа внутрішньо переміщених осіб, а військовослужбовці Збройних сил України раніше провели заняття з обізнаності щодо мінної небезпеки і надання першої медичної допомоги. Директор школи в Кам’янці повідомив членам патруля Місії, що вони набрали 81 учня.
За словами директора школи в Новотроїцькому, в їхній школі набрали 165 учнів, тобто менше ніж до початку конфлікту, коли у них було 215 учнів. Він також додав, що у них регулярно вимикають електрику.
Директор іншої школи в Новотроїцькому повідомив спостерігачам, що вони набрали 325 учнів. Директор школи в Ольгинці сказав, що вони набрали 226 учнів. В обох цих школах спостерігачі дізналися про те, що влітку до них приїжджають учні з непідконтрольних урядові районів, щоб скласти іспити на отримання дійсного атестата.
У підконтрольному урядові с-щі Бахчовик (59 км на південь від Донецька) 38-річна жінка повідомила спостерігачам про те, що місцеву школу закрито у вересні 2016 року через брак учнів.
У непідконтрольних урядові районах команда СММ відвідала школи в м. Іловайськ (30 км на південний схід від Донецька), а також школи в Горлівці, с. Безіменне (30 км на схід від Маріуполя) і м. Голубівка (кол. Кіровськ, 51 км на захід від Луганська). Заступник директора школи в Іловайську повідомив спостерігачам, що вони набрали 187 учнів. Директор дитсадка в Іловайську повідомив спостерігачам про те, що влітку 2014 року місцеві жителі використовували підвал будівлі як укриття. За його словами, дитсадок ніколи не припиняв роботу і наразі його відвідують 152 дитини. Директор третьої школи в Іловайську повідомив членам патруля Місії, що вони набрали 350 учнів, а також додав, що школа була пошкоджена в 2014 році.
Директор школи в Горлівці повідомив спостерігачам, що в їхній школі набрали 217 учнів, а також додав, що влітку 2016 року школа була пошкоджена внаслідок обстрілу. Спостерігачі бачили, що в укритті, розташованому в підвалі школи, виконуються ремонтні роботи.
Директор школи в Безіменному повідомила СММ, що вони набрали приблизно 180 учнів, а також додала, що в їхній школі регулярно вимикають електрику. За її словами, у травні 2017 року школа була закрита на два тижні після того, як поблизу стався обстріл, внаслідок якого в школі були розбиті вікна.
Заступник голови районної адміністрації у Голубівці і голова відділу освіти повідомили членам патруля Місії про те, що внаслідок озброєного насильства школи в смт Донецький (49 км на захід від Луганська), с-щі Голубівське (51 км на захід від Луганська) і с. Березівське (53 км на північний захід від Луганська) були закриті. За їхніми словами, усі діти цього району тепер відвідують одну із трьох діючих шкіл, 3 дитсадка або гімназію в Голубівці, або школу в смт Криничанське (кол. Червоногвардійське, 42 км на захід від Луганська).
У підконтрольному «ДНР» с. Первомайське (68 км на південь від Донецька) чоловік і жінка (обидва віком 55–60 років) повідомили спостерігачам про те, що місцеву школи закрито, а діти їздять автобусом до школи в с. Кузнецово-Михайлівка (67 км на південний схід від Донецька).
8 вересня
У підконтрольному урядові с. Тепле (31 км на північ від Луганська) спостерігачі відзначили, що Збройні сили України використовували частину будівлі, в якій розміщена їдальня школи, розташованої по сусідству. Члени патруля СММ бачили учнів, які перебували в своїх навчальних класах, а також приблизно 5 військовослужбовців Збройних сил України навколо будівель школи. Учитель школи повідомив спостерігачам, що в школу зараховано 91 учня у віці від 6 до 17 років. Також, за словами вчителя, учні користуються одними дверима для входу в будівлю, а військовослужбовці Збройних сил України — інші.
11 вересня
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:
У підконтрольних урядові районах члени патруля Місії відвідали школи в с. Трьохізбенка (32 км на північний захід від Луганська) і с. Виноградне (10 км на схід від Маріуполя).
Директор школи в Трьохізбенці повідомив команді СММ про те, що вони набрали 67 учнів, і додав, що в їхній школі недостатнє водопостачання, а також і досі регулярно вимикають електрику. Директор школи у Виноградному повідомив спостерігачам про те, що в їхній школі набрали 135 учнів, з котрих 45 щоденно їздять до школи з с. Бердянське (18 км на схід від Маріуполя), с. Сопине (16 км на схід від Маріуполя), с. Піонерське (14 км на схід від Маріуполя) і с. Приморське (13 км на схід від Маріуполя) і проїжджають через урядовий блокпост, розташований приблизно за 2 км на схід від Виноградного.
У непідконтрольних урядові районах спостерігачі відвідали 2 школи в Куйбишевському районі Донецька (7 км на північний захід від центру міста). За словами директора першої школи, цього року вони набрали 300 учнів супроти 200 учнів у 2016 році. Директор другої школи повідомив, у них цього року набрали 310 учнів супроти приблизно 270 учнів у 2016 році. Директори порізно повідомили спостерігачам про те, що таке збільшення кількості учнів пов’язано з поверненням людей до цього району.
13 вересня
Місія і далі стежила за ситуацією у школах поблизу лінії зіткнення з обох її боків:
Спостерігачі бачили, об’єкт Збройних сили України за 30 м від шкільної будівлі у с. Муратове (51 км на північний захід від Луганська). Заступник директора повідомив членам патруля СММ, що в їхній школі набрали приблизно 50 учнів, у тому числі трьох із числа внутрішньо переміщених осіб.
За словами директора школи у підконтрольному урядові с. Софіївка (кол. Артемівка, 63 км на північний захід від Донецька), цього року вони набрали понад 100 учнів. Директор школи у підконтрольному урядові смт Ясна Поляна (85 км на північ від Донецька) зазначив, що в їхній школі набрали близько 460 учнів, включно з 19 із числа внутрішньо переміщених осіб.
За словами директора школи у підконтрольному «ДНР» смт Олександрівка (20 км на південний захід від Донецька), у них цього року набрали 210 учнів.
14 вересня
СММ продовжувала здійснювати моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення:
Директор школи у Щасті повідомив спостерігачам, що на навчання було зараховано понад 100 дітей (зокрема 10 учнів із числа внутрішньо переміщених осіб). За словами співрозмовника, віконні шибки у школі було вибито під час обстрілу в лютому 2015 року. Члени патруля Місії бачили, що вікна все ще не замінили.
18 вересня
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення у підконтрольних урядові районах:
Спостерігачі відвівали навчальні заклади у с-щі Майорськ (45 км на північний схід від Донецька), с. Полтавка (54 км на північний захід від Донецька) і м. Маріуполь (102 км на південь від Донецька).
У Майорську у будівлі дитячого садку чоловік (віком 30–39 років), вдягнений у камуфляжну форму військового типу, повідомив спостерігачам про те, що дитячий садок більше не працює. Він розповів, що перший поверх використовується як військовий медпункт, а на другому поверсі з травня 2016 року облаштована військово-цивільна адміністрація. Секретар військово-цивільної адміністрації повідомив, що дитячий садок закрили у 2014 році, оскільки він дуже близько розташований до лінії зіткнення. Військово-цивільна адміністрація організовує транспорт для дітей із сусідніх сіл, що відвозить їх до школи у підконтрольному урядові с-щі Опитне (63 км на північний схід від Донецька).
Голова сільської ради Полтавки повідомив команді Місії про те, що школу закрили 1 вересня через недостаню кількість набраних учнів (23). Проте дитячий садок, розташований у приміщенні школи, досі працює. Вихователька дитячого садку повідомила СММ, що до садочку набрали 6 дітей (2 хлопчиків і 4 дівчат). На території військового об’єкта навпроти школи спостерігачі бачили вантажівки військового типу та військовослужбовців.
Директор школи в Маріуполі повідомив СММ, що через зменшення кількості учнів школі загрожує закриття. Безпосередньо на північ від школи спостерігачі бачили огороджений військовий об’єкт, який займав частину шкільного спортивного майданчику.
20 вересня
Місія і надалі здійснювала моніторинг ситуації у школах та дитячих садках поблизу лінії зіткнення з обох її боків:
Спостерігачі відвідали школи у підконтрольних урядові районах, зокрема у смт Комишуваха (68 км на захід від Луганська), м. Соледар (79 км на північ від Донецька) та м. Білозерське (81 км на північний захід від Донецька).
У Комишувасі вчитель та завуч з навчально-виховної роботи повідомили СММ, що до школи було зараховано 120 учнів, тоді як у 2016 році вони набрали 105 учнів. За їхніми словами, 29 дітей були зараховані до дитячого садку. У Соледарі директор та заступник директора школи повідомили СММ, що у шкільному закладі навчаються 723 учня (серед яких 12 із числа внутрішньо переміщених осіб). Директор школи у Білозерському повідомив спостерігачам про те, що у школі проходять навчання 357 учнів (зокрема 10 із числа внутрішньо переміщених осіб). За словами співрозмовників, вчителі у вищезазначених освітніх закладах проводять заняття для підвищення рівня обізнаності щодо мінної небезпеки. У Білозерському команда СММ бачила демонстраційну таблицю з інформацією про ризики, пов’язані з наземними мінами та вибухонебезпечними предметами.
У непідконтрольному урядові районі спостерігачі відвідали дитячий садок та школу в Горлівці. Директори цих освітньо-навчальних закладів повідомили СММ, що кількість зарахованих дітей зменшилася на 50 і 70% відповідно. Директор дитячого садку також зауважила, що під час занять вони часто чують стрілянину та вибухи, що лунають неподалік. Спостерігачам також показали навчальні матеріали щодо обізнаності про мінну небезпеку.
22 вересня
СММ продовжувала спостерігати за ситуацією у школах і дитячих садках біля лінії зіткнення:
21 вересня у підконтрольних урядові районах команда Місія відвідала школу у н. п. Золоте-4/Родіна (60 км на північний захід від Луганська). Директор школи повідомив спостерігачам про те, що у цьому році набрали 50 учнів, порівнюючи з 60 учнями у 2014 році. У будівлі школи спостерігачі бачили інформаційні плакати для підвищення рівня обізнаності про мінну небезпеку.
22 вересня у непідконтрольному урядові районі команда СММ відвідала школу і дитячий садок у с-щі Бетманове (кол. Красний Партизан, 23 км на північний схід від Донецька). Директор школи повідомив Місії, що вони набрали 59 учнів супроти 140 у 2014 році. Спостерігачі відмітили, що замість скла усі вікна затягнуті полімерною плівкою або забиті дошками. Завідувач дитячого садку повідомила СММ, що цього року набрали 13 дітей, і додала, що у будівлі немає укриття і у разі надзвичайної ситуації дітей збирають у коридорі, де, за спостереженнями Місії, вікна не були захищені. У будівлі дитсадку команда Місії також бачила інформаційні плакати для підвищення рівня обізнаності про мінну небезпеку.
26 вересня
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації у школах поблизу лінії зіткнення. 25 вересня співробітники 3 дитячих садків у підконтрольному «ДНР» смт Пантелеймонівка (26 км на північний схід від Донецька) повідомили Місії про те, що від початку конфлікту кількість дітей, що відвідують ці садки, знизилася приблизно на 30 % і наразі становить 111, 54 і 40 дітей відповідно. Водночас всі ці дитсадки мають спеціальні приміщення, що їх можна використовувати як укриття у разі обстрілів.
В "ЛНР" похитили человека с целью наживы
Харьковская правозащитная группа на протяжение трех лет собирает информацию, связанную с нарушениями прав человека на территориях, оккупированных пророссийскими боевиками.
Если составить неофициальный график нарушений прав человека на оккупированных территориях, то получится, что первое место этого безрадостного хит-парада займут обстрелы жилых массивов и связанные с ними гибель местного населения и ранения, а второе – похищения гражданского населения боевиками.
Только за летние месяцы 2017 года мы зафиксировали в июне 8 случаев похищения гражданских лиц в "ЛДНР". Трое из них через некоторое время были найдены со следами насильственной смерти и огнестрельными ранениями.
В июле таких случаев нами зафиксировано 4. Трое из пропавших без вести в дальнейшем были найдены расстрелянными.
В августе – 3 случая. Где находятся все трое на настоящий момент неизвестно.
С какой целью были похищены эти 15 человек гражданских и почему 6 из них были зверски убиты можно только догадываться.
О том, что жить на территориях непризнанных республик опасно, по сути, любому и каждому человеку уже доказывать лишний раз не нужно. А если ты предприниматель, или просто у тебя были какие-то запасы денег и про них случайно узнали в спецслужбах «ЛДНР», а ты еще и отказался поделиться своим капиталом с чинами, то в идеальном варианте – просто беги. Если же ты решил оставаться и пытаться сражаться за свое честно заработанное, то будь готов к тому, что рано или поздно к тебе придут. И чем этот визит закончится неизвестно.
На настоящий момент нам известен один подтвержденный случай похищения человека в т.н. ЛНР с целью наживы.
На настоящий момент Романа, по-прежнему, держат в подвале «МГБ ЛНР». Со слов родных стало известно, что последний раз Романа живым, но с явными следами физического насилия видели в день его рождения 29 августа. После этого родных перестали пускать на свидание с сыном.
29 сентября, в 10.00 должен состояться «суд» об избрании меры пресечения Сагайдаку. То есть, спустя три месяца, которые мужчину держат в подвале, ему наконец-то решили избрать меру пресечения.
Боевики долго путались, в чем же обвинить предпринимателя. Первая версия звучала, как «организация теракта в Луганске» 7 июля. Она быстро перестала быть логичной по причине хотя бы того, что на момент совершения теракта Роман уже неделю как числился без вести пропавшим даже в сводках МГБ ЛНР.
Далее предпринимателя обвинили в мошенничестве по отношению к компаньону Рясному. Но позже снова «переквалифицировали» обвинение в «разбой». Что вменяют Роману по состоянию на сегодня, и как будут избирать меру пресечения завтра, ни родным Романа, ни самому Роману не известно.
Все три месяца со дня похищения Сагайдака в центре Луганска, «спецслужбы ЛНР» занимались систематическим вымогательством денежных средств, движимого и недвижимого имущества у родителей похищенного Романа.
Сестра пленного Анна утверждает, что за все время, когда Роман находится в подвале «МГБ» с родителей «МГБшники» стребовали под угрозой физической расправы с заложником или членами его семьи почти 50 тысяч долларов, автомобиль и всю технику, находящуюся в доме.
Все денежные средства у родителей отняли, попросту шантажируя их, или же под предлогом, что «в этот раз Роман точно дома будет». После очередной суммы денег переданной родственниками через Александра Рясного (бывшего компаньона Романа), родители официально обратились в "МГБ ЛНР", т.к.деньги закончились, а Роман, по-прежнему, оставался в подвале.
Поход родителей в "МГБ" закончился уголовным делом против последних по ст. «взятка должностному лицу».
Дальше мама пленного Сагайдака с нервным срывом попала в неврологическое отделение городской больницы. Но гонцы из «МГБ» решили так просто не сдаваться и навестить ее прямо в палате. За 10 тысяч долларов «мгбшники» предложили все же закрыть уголовное дело против мамы. Но т.к. деньги в семье закончились, то давать уже было нечего.
Желающих «решить» проблему Романа за все три месяца его пребывания в подвале, нашлось достаточно много. Каждый из которых представлялся «сотрудником МГБ», подкреплял информацию фамилией Басов, забирал порцию денег и уходил.
От источника на «той» стороне стало известно, что за определенную сумму денег и по личной просьбе бывшего компаньона Сагайдака Александра Рясного, дело Романа состряпал и курирует лично зам.министра МГБ Александр Басов.
Источник: «Рясного этого так тщательно покрывают «МГБ» потому, что он теперь после истории с вашим Романом личный ювелир нашего замминистра Басова. Саша Рясной сейчас работает без патентов, разрешений, налогов, еще и процент регулярно «отстегивает» лично Басову. У нас все знают, что Басов деньги любит. Ну и вы сами уже в курсе, что это все с подачи Саши Рясного и заварилось… У него ж в «МГБ» родыч какой-то работает. И иногда через этого родыча Саша и стучит на неугодных ему в МГБ».
О Басове известно мало. Лишь то, что в мирное время он был сотрудником Луганского управления СБУ. Одно из показательных его интервью появилось в сети в апреле этого года. Тогда Басов заявил, что только «настоящие чекисты» из экс-сотрудников ГУ СБУ в Луганской области «остались в «ЛНР» служить делу обеспечения безопасности».
Басов тогда также заявил, что «были заменены все руководители ключевых подразделений СБУ Луганской области», а «буквально перед началом взятия 6 апреля 2014 года «восставшим народом» комплекса зданий управления СБУ в Луганске, руководство главка «сбежало из города», и «через некоторое время из Киева пришла команда «всем выдвинуться в Старобельск»».
По его словам, в ОРЛО «остались те люди, которые работали на благо народа, работали не на страх, а на совесть», которые «стали основой» так называемого «МГБ» «ЛНР».
Интересно, а российские кураторы вообще в курсе таких вот спецопераций спецработников "МГБ ЛНР", какие проводит Басов, например?
Чем закончится завтрашний «суд» над Романом Сагайдаком, не ясно. Но история этого молодого предпринимателя, решившегося вести бизнес в оккупированном Луганске, наиболее показательна в контексте вопроса: а стоит ли оно того?…
Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Вересень 2017 року
1 вересня
Приблизно 17:00 годині громадянка Д., 1963 року народження, мешканка смт. Станиця Луганська, перебуваючі в лісосмузі, що поблизу вул. Жукова смт. Станиця Луганська, під час збору дров, внаслідок вибуху невстановленного пристрою, на ростяжці, отримала тілесні ушкодження у вигляді міно-вибухової травми, осколкових поранень м яких тканин та нижніх кінцівок.
6 вересня
*Мінськ. Гуманітарна підгрупа, де українську сторону представляли Віктор Медведчук, експерти з СБУ та Валерія Лутковська в присутності представників ОБСЄ підтвердили пропозицію щодо негайного звільнення заручників. Серед вимог звільнення 87 українців , чиє місцезнаходження досі не встановлено.
Українська сторона в рамках компромісу готова звільнити 309 осіб.
В рамках попередніх домовленостей МКЧХ вдалося передати листи й посилки від родин заручникам на окуповані території. Однак, представникам МКЧХ не дали можливості безпосередньо зустрітися з полоненими, побачити їх, все прийняв керівник тюрми. За всі роки війни жодного прямого доступу МКЧХ до заручників не було.
*На контрольно-пропускному пункті "Новотроїцьке" українські прикордонники зупинили мешканку непідконтрольної Києву території Донбаса.
При огляді у жінки виявили військовий квиток онука, виданий в "ДНР". За її словами, прямувала вона для оформлення документів у зв’язку зі смертю онука.
7 вересня
*В руках 38-річного мешканця по вул.Миру с.Дмитрівка Новоайдарського району вибухнув боєприпас, який він намагався розібрати. З тяжкими тілесними ушкодженнями у вигляді: «травматичне пошкодження очних яблук, численні колото різані рани обличчя, травматична ампутація верхньої лівої кінцівки по середню третину передпліччя, травматична ампутація 3, 4 пальців правої руки, травматична ампутація нижніх кінцівок по нижню третину голені та численні осколкові поранення тулубу», чоловіка госпіталізовано до лікарні.
Під час огляду місця події поліцією було виявлено ще вибухонебезпечні предмети, які власник зберігав за місцем свого мешкання: дві частини гранати ПГ-7Л, частина гранати ОГ-9М, 2 підривачі РГН - 2Н, постріл ГП - 25П, постріл реактивної гранати РПГ-26.
*У Щурово - Лиманський район Донецької області, на розтяжці підірвався грибник. Він доставлений в Лиманську лікарню з імовірною травмою хребта.
14 вересня
*Мешканка окупованого Донецька була зупинена на блокпості в Маріуполі під час перевірки за базами МВС. В 2014 році жінка працювала в Донецькому міськуправлінні «поліції ДНР» та після проходження випробувального терміну мала очолити один з підрозділів. Як її вербували терористи - далі зі слів затриманої.
29-річна працівниця правоохоронної структури фейкової республіки прямувала з Донецька у Маріуполь по справах та була затримана під час перевірки документів на стоп-контролі.
Затримана є колишнім співробітником міліції України, де працювала 5 років та була звільнена в лютому 2014 року через прогули. Однак після захоплення бойовиками влади в Донецьку у липні 2014 року колишні колеги, які перейшли на бік терористів, запропонували їй приєднатися до них.
«Співбесіду», за словами затриманої, проводили працівники карного розшуку «поліції ДНР».
- До мене додому приїхали 4 чоловіка з автоматами, двоє з яких були у масках, посадили в машину та привезли в Донецьке міськуправління. Коли я відмовилася працювати на запропонованій посаді, назвали мене зрадницею та почали використовувати фізичну силу, вдарили по обличчю, погрожували, - розповідає жінка.
Новій співробітниці запропонували посаду начальника одного з підрозділів, хоча ані необхідних знань, ані досвіду в цьому напрямку вона не мала, та призначили випробувальний термін.
- Жодних критеріїв відбору працівників не було – у більшості, набирали людей без освіти – шахтарів, таксистів. Вони не мали юридичної освіти та взагалі не мали поняття, що таке кримінальне право, - каже підозрювана.
Жінка була незадоволена умовами роботи, зокрема зарплатнею, яку отримувала. За місяць вона отримувала від 3 до 5 тисяч рублів.
Зловмисниця пропрацювала 5 місяців, а потім за рішенням «кадрової комісії» на чолі з «міністром МВС ДНР» Олексієм Диким була звільнена.
Відносно затриманої відкрито кримінальне провадження з попередньою кваліфікацією за ч. 1 ст.258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 15 років позбавлення волі.
*47-річний місцевий мешканець прифронтової Галицинівки в пошуках роботи добровільно погодився на пропозицію свого товариша вступити до лав незаконних збройних формувань «ДНР». Чоловік ховався в окупованому Донецьку, а тепер вирішив повернутися, проте був затриманий поліцейськими.
До правоохоронців Мар’їнського відділення поліції надійшла інформація, що у Галицинівці чоловік розгулює по селу у військовій формі «ДНР». На місце негайно виїхали поліцейські.
Правоохоронці затримали чоловіка та при перевірці встановили, що у минулому він – учасник незаконних збройних формувань.
Затриманий розповів, що у 2014 році поїхав до окупованого терористами Донецька. Одним із окупантів був його товариш, який і запропонував йому стати охоронцем і працювати на «нову владу».
Наступного дня новобранець вже почав патрулювати біля будівлі Донецької облдержадміністрації, яку захопили терористи. Новоспечений бойовик отримав форму, спецзасоби та ніс службу. Разом з ним кожного дня заступали ще близько 15 найманців.
З квітня по травень 2014 року щоденно чоловік виконував завдання керівників терористів, після чого вирішив покинути «роботу», адже не бачив ніяких перспектив.
Повертатися на підконтрольну Україні територію колишній бойовик побоявся, тому залишився там та працював пастухом на одній із ферм.
У серпні 2017 року він повернувся додому і був затриманий.
16 вересня
За даними Держприкордонслужби України 13 вересня 2017 року після закриття о 18.30 КПВВ «Мар’їнка» з території ОРДО на лінію розмежування сторін («сіру зону») було запущено 8 автомобілів з пересічними громадянами, які перебували там всю ніч до відкриття КПВВ.
У цей час обстрілів безпосередньо цієї зони не було.
Подібна ситуація повторилася і наступного дня – 14 вересня о 19.10 після закінчення робочого дня (закриття) КПВВ на лінію розмежування сторін («сіру зону») КПВВ «Мар’їнка» з боку непідконтрольної Урядом України території було запущено до 20 автомобілів з цивільним населенням.
Вранці 15 вересня з відкриттям КПВВ вони були пропущені на підконтрольну Уряду України територію.
17 вересня
У Краматорську 51-річний чоловік вдарив по великокаліберному патрону, який здетонував у нього в руках. Внаслідок вибуху краматорчанин отримав вибухову травму руки і ампутацію пальця.
З початку року внаслідок поводження з вибухонебезпечними предметами на Донеччині загинули 12 людей, ще 18 отримали травми різного ступеню тяжкості.
19 вересня
На КПВВ «Майорське» та «Станиця Луганська» прикордонники Краматорського та Луганського загонів виявили у 2 громадян України підроблені документи. Українці пред’явили паспорта громадян України з ознаками часткової підробки, а саме - підроблені печатки Державної міграційної служби України.
21 вересня
*КПВВ Майорськ завершує роботу із пропуску громадян о 18.30, однак бойовики після цього часу випустили близько 20 машин з цивільними особами за межі свого пункту пропуску.
Отже, люди, що намагалися в’їхати на підконтрольну Україні територію, стали заручниками ситуації. У той же час, стався обстріл. Цивільні особи, серед яких люди похилого віку та жінки із дітьми, опинилися на лінії вогню.
Про цю провокацію негайно було проінформовано СЦКК та наглядову місію ОБСЄ.
*Луганська обласна військово-цивільна адміністрація не підтримала пропозицію представників «ЛНР», озвучену 20 вересня на засіданні робочої підгрупи з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи у Мінську, щодо відкриття пункту пропуску в районі міста Щастя з огляду на стратегічну недоцільність цього кроку.
22 вересня
*Прикордонним нарядом за 50 метрів від контрольного поста «Березове-1» виявлено двох неповнолітніх осіб (2002 та 2003 років народження), які рухались в напрямку населеного пункту Докучаєвська, що на непідконтрольній Україні території. Встановлено, що діти розшукувались з 18 вересня 2017 року. Вони самовільно залишили територію одного з маріупольських шкільних інтернатів. Дітей передано представникам Волноваського відділу поліції в Донецькій області.
*До камер відеоспостереження місії ОБСЄ, які вже використовуються, додалася ще одна – на контрольно-перепускному пункті в’їзду-виїзду “Марʼїнка” (Донецька область).
*Поліція спільно з військовою прокуратурою проводять перевірку за фактом детонації боєприпасів в Нікольському районі. Близько 16.20 на складах боєприпасів в районі села Малоянісоль пролунали вибухи. На місце події спрямовано співробітників ДСНС.
За попередніми даними, пожежа виникла у полі. Евакуйовано 30 осіб з найближчих будинків.
*Близько 21:30 під час обстрілу в районі населеного пункту Зайцеве-Північне під вогонь потрапили житлові квартали. Внаслідок обстрілу пошкоджено дах житлового будинку по вулиці Майорська, 27.
А з 21:30 до 21:50 під час обстрілу в районі населеного пункту Гранітне (Маріупольський напрямок), під вогонь потрапили житлові квартали зазначеного населеного пункту.
Внаслідок обстрілу від запалювального боєприпасу загорівся житловий будинок по вулиці Куїнджі, 18.
25 вересня
Під обстріл потрапили будинки місцевих мешканців Мар'їнки по вулиці Прокоф’єва, а також по вулиці Жовтневій.
28 вересня
*45-річний чоловік госпіталізований з наскрізним кульовим пораненням ноги. Мешканець прифронтового селища Зайцево отримав поранення, коли працював на присадибній ділянці свого будинку на вул. Бадаєва, 10. близько 7 ранку.
*В районі Мар'їнки під вогонь потрапили житлові будинки по вулиці Прокоф’єва. Пошкоджені вікна та стіни житлових будинків.
Бойовики ЛНР оприлюднили список українських та іностранних журналістів, які працювали в АТО в серпні
На сайті "МВС ЛНР" з’явилися списки з персональнальними данними журналістів українських та західних ЗМІ, які відвідували протягом 22-25.08.2017 року зону АТО.
За інформацією ворожого ресурсу відомості операторам «гарячої лінії» "МВС ЛНР" передав офіцер штабу батальону ЗСУ «Луганськ».
«Був наказ максимально сприяти їхній роботі. У нас і «сприяли». Подивіться на маршрути і порівняйте їх з місцями «випрошування» нами вогню з вашого боку. Дуже багато цікавого відкриєте », - йдеться в повідомленні.
Також бойовики повідомляють, що цей факт внесено до "Книги обліку подій і злочинів МВС ЛНР" та призначена перевірка, а отримані відомості передані всім "зацікавленим сторонам".
Раніше "міністр внутрішніх справ ЛНР генерал-майор поліції Ігор Корнет" говорив про готовність "МВС ЛНР" оплачувати інформацію про злочини "українських карателів". «Це звичайна цивілізована практика, світова практика. Вона дуже дієва. Міністерство внутрішніх справ працює в тісному контакті з МГБ, Генеральною прокуратурою та Народної міліцією Республіки, а також з колегами з ДНР. Жоден злочин українських карателів на території Донбасу не повинно і не залишиться без покарання », - підкреслив "глава правоохоронного відомства" республіки.
Також відомо, що "міністерством внутрішніх справ ЛНР" організована «гаряча» телефонна лінія для жителів Луганщини. Оператори лінії приймають заяви про "факти порушення закону і злочинах членів добровольчих батальйонів і підрозділів ЗСУ".
С награждения в подвал
Вчера из социальных сетей стало известно, что в момент церемонии награждения на соревнованиях в оккупированном Стаханове мастер спорта по полиатлону Виктор Степаненко набросил на плечи украинский флаг и порвал грамоту эленер.
Сейчас он находится в лапах МГБ и ему грозит ответственность, предусмотренная статьей 343 УК ЛНР - возбуждение ненависти либо вражды, а равно унижение человеческого достоинства.
Сегодня боевики опубликовали видео допроса задержанного спортсмена.
У Плотницького заявили про затримання чергового "українського агента"
Бойовики "ЛНР" заявили про затримання в окупованому Луганську місцевого мешканця, який, на їхню думку, за завданням України планував масову акцію протесту для дестабілізації ситуації.
Спікер так званого "Міністерства держбезпеки ЛНР" Євгенія Любенко заявила, що затриманий Станіслав Дусяк "закликав в соцмережах до проведення в місті Луганську незаконного мітингу".
Також бойовики опублікували відео із затриманим, на якому він говорить, що визнає провину і заявляє, що до написання матеріалу із закликами вийти на мітинг його наштовхнула розмова з помічником прокурора Марковки (Луганська область) Дмитром Морозовим.
Суд скасував постанову щодо розрахунків за електроенергію на території Луганської та Донецької областей
Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабміну щодо встановлення черговості розрахунків за електроенергію на території Луганської та Донецької областей, на підставі якого жителі підконтрольних Україні територій Луганщини і Донеччини оплачували борги за електроенергію жителів непідконтрольних частин областей. Про це повідомляють «Наші гроші».
Своє рішення суд аргументував тим, що тимчасово непідконтрольні Україні території не охоплюють Донецьку та Луганську області цілком.
Відзначимо, в постанові Кабміну було визначено, що розрахунки за електроенергію неконтрольованими територіями здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання в якості першочергових в обсягах загальних платежів за Донецька і Луганська області.
Нагадаємо, що «Луганське енергетичне об’єднання» (ЛЕО) є єдиним постачальником електроенергії на територію Луганської області, але підприємство не контролює енергорозподіляючі активи в ОРЛО з липня 2016 року.
Поставки ж електроенергії були припинені на непідконтрольну територію з дозволу уряду тільки з 25 квітня 2017 року.
При цьому ЛЕО неодноразово попереджало про можливість відключення об’єктів ЖКГ області від енергопостачання у зв’язку з великими обсягами заборгованості.
Так, за станом на 1 березня 2017 року споживачі заборгували «ЛЕО» 5,5 млрд грн, з них понад 80% заборгували споживачі ОРДЛО.
Відзначимо, СММ ОБСЄ в своєму звіті повідомила, що представники ОРДЛО в п’ятницю, 8 вересня, передали кошти за послугу водопостачання, поставлену з контрольованою України території Луганської області.
Нагадаємо, у 2015 році Кабмін Арсенія Яценюка визначив ТОВ "Луганське енергетичне об’єднання" єдиним постачальником електроенергії на Луганщині і зобов’язав постачати електроенергію на непідконтрольну українській владі територію області. На виконання постанови №263, ДП "Енергоринок" та ТОВ "ЛЕО" уклали договір купівлі різниці перетоків електроенергії, переміщеної з контрольованої на неконтрольовану територію.
У травні 2016 року уряд вніс зміни до постанови №263, якими затвердив новий порядок розрахунків за електроенергію на територіях Луганської та Донецької областей.
Отримані компанією "ЛЕО" кошти від споживачів підконтрольних територій Луганської області, почали зараховувати на рахунки "Енергоринку" в якості оплати за електроенергію, поставлену на неконтрольовану територію. Щомісячно "ЛЕО" постачало на окуповані території електроенергії на 300 млн грн.
За неповні розрахунки з "Енергоринком" у грудні 2016 року НКРЕКП наклала на "ЛЕО" фінансові санкції – обов’язкове утримання у вигляді щоденних відрахувань розміром 8,5-20 млн грн. При цьому, як повідомляв директор "ЛЕО" Володимир Грицай, компанія отримувала на підконтрольній території 3-4 млн грн за добу.
Щодо ситуації з водопостачанням на окуповані території більш детально читайте ТУТ.
Законодавство
Кабінет міністрів України вніс поправки до Постанови № 99 про Порядок переміщення товарів до району АТО
Кабінет міністрів України вніс чергові поправки до Постанови № 99 про Порядок переміщення товарів до району або з району проведення антітерорістічної операции, який було прийнято КМУ 1 березня 2017 року.
Нові зміни були внесені 18 серпня 2017 року. Згідно ним тепер переміщення будь-яких товарів, крім гуманітарних вантажів, через лінію розмежування припиняється.
Нагадаємо, при прййнятті 1 березня 2017 року Порядок визначив правовий режим переміщення товарів, у тому числі тих, що визнані в установленому порядку гуманітарною допомогою, до району або з району проведення АТО (через лінію зіткнення та/або в її межах) та поширюється на фізичних осіб і суб’єктів господарювання, які здійснюють такі переміщення.
Знахідки моніторингу
МГБ ЛНР теперь обыщет каждого
Если театр начинается с вешалки, то государство начинается с законов. По крайней мере, именно так решили в молодых республиках и с апреля 2014 года приступили к активному нормативному творчеству. Одним из недавних плодов такого творчества стала “Инструкция о порядке проведения сотрудниками Министерства государственной безопасности Луганской Народной Республики гласного оперативно-розыскного мероприятия обследование помещений, зданий, сооружений, участков местности и транспортных средств” (*). Она была принята относительно недавно - 21 июня 2017 года.
Первое, что обращает на себя внимание, когда открываешь Инструкцию - неаккуратность авторов. «Нормативный акт» содержит грамматические ошибки на первой же странице, в его тексте нет определений ключевых терминов, которые используются. Все это говорит об уровне юридической техники ЛНР.
Но самое печальное вовсе не в технике, а в том, что эта Инструкция ставит под угрозу право на личную жизнь. Она дает возможность любому сотруднику «органов государственной безопасности ЛНР» инициировать осмотр любого помещения, кроме жилья, до возбуждения уголовного дела на основании одного лишь рапорта на имя начальника подразделения МГБ. Практически это означает, что может быть обследовано абсолютно любое помещение без контроля так называемой “прокуратуры” или “суда ЛНР”. Обследование включает право войти на территорию объекта в любое время суток (предпочтительным называется дневное время, кроме безотлагательных случаев), право осмотреть объект, а главное, право изъять вещи и документы.
Здесь следует остановиться на юридической природе так называемого «обследования». Инструкция не содержит его определения, порядок которого, собственно, и регламентирует. Вероятно, под обследованием понимается как осмотр, так и обыск, который может проводиться в помещении, на участке местности или транспортном средстве. В демократических странах эти следственные, по своему содержанию, действия, проводятся под жестким контролем со стороны органов надзора или судов, и только в рамках уголовного производства, то есть, при наличии состава преступления. Действие же Инструкции ограничено лишь наличием у «органов МГБ» достаточных сведений для возбуждения уголовного дела, что открывает для них широкий спектр всяческих злоупотреблений. Своеобразной гарантией является и то, что Инструкция не распространяется на жилые помещения. Впрочем, на практике может оказаться, что действие Инструкции незаметно расширится и на жилой фонд.
При проведении обследования по Инструкции подлежат изъятию обнаруженные документы, имеющие признаки подделки, а также вещи, изъятые из гражданского оборота или ограниченно оборотоспособные, находящиеся у лиц без специального разрешения, а также другие предметы и документы, которые имеют отношение к возможному совершению преступления. Таким образом, сотрудник «МГБ» теперь вправе изъять практически любой предмет у любого лица, в том числе, электронные носители, по собственному желанию. Это автоматически приведет к тому, что на оккупированной территории, где и так о правах человека только слышали краем уха, исчезнет понятие личной жизни как таковой. По международным стандартам изъятие вещей и документов должно проводиться только на основании и в порядке, который предусмотрен законом. Такое изъятие разрешается в исключительном случае в уголовном производстве, а также, в некоторых других случаях, но всегда – под контролем сдерживающих органов. В случае квази республик контроль предполагается только один – со стороны вездесущего МГБ ЛНР.
Нарушение права на личную жизнь может привести к нарушению и других прав. Такие осмотры, по сути своей напоминающие несанкционированных обыски, будут использоваться для сбора ненадлежащих доказательств и фальсификации материалов будущих уголовных дел. Они же станут основой для преследования мирных жителей на оккупированных территориях. Это – новый путь для всяческого рода нарушений права на справедливый суд в “ЛНР”, который на этот раз прикрыт благовидной Инструкцией. Да и во время осмотров можно будет изъять любые вещи, в том числе, достаточно ценные. Так как контроль над подобными осмотрами будет проводить только начальник оперативного отдела «МГБ ЛНР», то изъятые вещи могут никогда не вернуться к хозяевам. И тогда эта процедура будет использоваться еще и для нарушения права собственности неугодных террористическим группам лиц.
* С текстом “Инструкция о порядке проведения сотрудниками Министерства государственной безопасности Луганской Народной Республики гласного оперативно-розыскного мероприятия обследование помещений, зданий, сооружений, участков местности и транспортных средств” можно ознакомиться по ссылке:
Инструкция МГБ ЛНР о порядке проведения гласного оперативно-розыскного мероприятия .pdf
Хто винний?
Мошенники поневоле или "пенсионный туризм" как искусство выживания
Я отдаю отчет себе и всему тому, о чем сейчас буду говорить. Я понимаю, что все патриоты Украины, которые читают информпортал ХПГ, с радостью возжелают спалить меня на костре инквизиции или заклеймить "пособником". Но я все равно скажу.
Объявляя каждый раз Донбасс украинской территорией, власть на деле продолжает изощренный геноцид жителей Донбасса.
Любая власть всегда сильнее всех притесняла социально-незащищенные категории граждан. Это аксиома. Посмотрите по сторонам: кто сидит в очередях в поликлинике и занимает все места в городском транспорте, кто торгует вдоль обочин ветошью, кто просит денег около метро? Старики. Представители более состоявшихся социальных слоев нашего общества могут позволить себе поездку в такси или на собственном транспорте; посетить платную поликлинику, в которой очередь не актуальна, да и отношение к пациенту на более высоком уровне.
Скажу о том, что приходится пережить каждой той старушке, которая из последних сил преодолевает линию разграничения, чтоб не погибнуть с голоду.
С июля 2014 до апреля 2015 года пенсии во всех городах, селах и поселках оккупированных частей Луганской и Донецкой областей не платились вообще – ни Украиной, ни властями квазиреспублик. Тогда только единицы получателей социальных пособий, в том числе и пенсионеры, выезжали на контролируемую украинским правительством территорию и оформляли выплаты. В противном случае многим из них грозила голодная смерть. К слову, в оккупированном Краснодоне Луганской области в 2014 году была зафиксирована голодная смерть пожилой женщины.
В апреле 2015 года выплаты пенсий и некоторых социальных пособий начались в «ЛДНР». Выплаты производились в рублях, по курсу 1 к 2. Суммы этих выплат по состоянию на сегодняшний день настолько ничтожны, что и говорить о них имеет мало смысла.
В начале сентября 2015 года руководители "ЛНР" объявили размеры "государственных" пенсий для "граждан ЛНР": для пенсионеров и инвалидов I группы - 1800 гривен, для инвалидов II группы - 1620 гривен, для инвалидов III группы - 900 гривен. Из каких источников поступят на это деньги, сепаратисты не объяснили.
В "ЛНР" говорят, что пенсии выплачивают через почтовые отделения, которые возобновили работу.
По неофициальным подсчетам, в целом на территории, контролируемой "ЛНР", проживает около 300 тысяч пенсионеров.
Жители других городов Луганской области остались без пенсий и несколько раз с 2014 года по сегодняшний день даже выходили на стихийные митинги. В сентябре и октябре 2015 года пенсионеры протестовали в Стаханове и Ровеньках. А в Брянке и Свердловске митингующих разогнали боевики, применив огнестрельное оружие.
О пенсионном туризме, его зачатках, схемах и т.д. в украинском обществе сейчас знает практически каждый, кого этот вопрос хоть как-то коснулся. О том, что искусственно созданный властью «пенсионный туризм» уже вылез боком обеим сторонам конфликта, много говорить не нужно.
«Пенсионный туризм», как следствие военных действий на Донбассе, стал активизироваться и набирать обороты в конце 2015 года. Власть Украины, судя по всему, уверенно решила придушить его на корню, а любые ростки этого явления искоренять подчистую.
Каждый, кто до 2014 года заработал себе пенсию, а учитывая специфику промышленности оккупированного региона, делал это с большим трудом, сегодня обязан доказать по новой обоснование ранее начисленных пенсионных выплат. Если же все свести до одного абзаца, то получается что:
- очереди на блокпостах из «ЛДНР» выросли на многие километры;
- в отделениях ПФУ, УТСЗН, ОЩАДБАНКА в городах близ линии разграничения стоят тысячи стариков;
- участившиеся пассажирские перевозки дали не новый, но внезапный источник дохода перевозчикам,
- самые находчивые, которые придумали способ «быстрого» переоформления пенсий за энную сумму, как всегда сообразили новый бизнес на чужом несчастье.
В таком контексте становится понятно, что "пенсионный туризм" – это вынужденная мера для тех, кто не имеет возможности уехать из зоны оккупации.
Крайний год войны на Донбассе наиболее востребованным для пенсионеров стали два направления через линию разграничения, – Майорск Донецкой области и Станица Луганская Луганской области. Ежедневно каждый из двух КПВВ пересекают порядка 11 тысяч украинцев. Подавляющее число которых – пенсионеры.
Для того, чтобы лучше понимать проблему пенсионного туризма, для своего исследования отправляюсь на КПВВ «Станица Луганская». В 11 вечера автобус отправляется, в 4.00 утра – на месте назначения.
Когда выхожу из автобуса, сразу понимаю, что день будет тяжелым. К этому времени очередь на КПВВ в сторону оккупированного Луганска уже около 100 человек. При этом КПВВ начинает пропускные процедуры с 7.00 утра. К моменту открытия пропускного пункта собралась очередь порядка 400 человек. Из общения с людьми выясняю, что большая часть желающих идти в Луганск – пенсионеры. Те, которые выполнили все необходимые процедуры идентификации и оформления пенсионных выплат за два предыдущих дня и возвращаются домой. В Луганск.
Заранее созваниваюсь через знакомую с ее знакомой бабушкой-пенсионеркой, которая согласилась показать мне на месте, как проходит оформление и переоформление пенсии на украинской территории.
Моя будущая спутница на КПП со стороны боевиков в сторону Украины занимает очередь в 6.00 утра. В 10.00 мы созваниваемся, она уже в очереди на паспортный контроль на украинскую территорию.
Все то время, пока я жду свою новую знакомую, отмечаю, что очередь, образовавшаяся в 4 утра со стороны Украины, движется достаточно живо с началом работы КПВВ. И те, кто были в хвосте за два с небольшим часа, проходят паспортный контроль в сторону оккупированного Луганска.
В противовес этому с оккупированной территории в сторону Украины очередь практически недвижима. Хвоста очереди я, естественно, видеть не могу, но по количеству людей, которые прошли все контрольные процедуры и выходят из зоны контроля, делаю вывод, что впускать граждан без тщательного контроля никто не собирается. Может быть и логично, но на улице -1, а люди, в том числе старики и дети находятся под открытым небом. За три года войны, судя по всему, народ уже привык к такой ситуации и жаловаться никто не решается.
Свою знакомую, пусть она будет Надеждой Семеновной, я жду до трех часов дня. То есть, с того времени, как она заняла очередь в 6 утра и до того момента пока она пришлачерез КПВВ, прошло 9 часов. За то время, пока я ждала Надежду Семеновну бригады МЧС 3 раза из зоны контроля вывозили стариков, которым стало нехорошо и самостоятельно передвигаться они уже не имели возможности.
Когда с Надеждой Семеновной мы все же встретились, направились в необходимые инстанции для оформления пенсионных выплат.
Первый пункт назначения – Управление труда и социальной защиты – сразу же стал последним на сегодня, потому как очередь к специалистам заканчивалась далеко на улице и судя по темпу ее продвижения было очевидным за два часа, которые еще будет идти прием, моя новая знакомая однозначно не успеет пройти процедуру регистрации, как ВПО.
Надежда Семеновна вздохнула и сообщила, что придется искать ночевку. Возвращаемся к КПВВ. Около палаток для обогрева МЧС расклеены несколько объявлений о сдаче квартиры в аренду на ночь. Набираем первый попавшийся номер. Приятная женщина на другом конце связи сообщает, что пока еще есть несколько коек незанятых, поэтому мы должны поторопиться в ее сторону.
Идем с новой подружкой в сторону нашей ночлежки. Когда пришли оказалось, что сдают нам не квартиру на сутки, а койкоместо. «Ну ладно. Одну ночь пережить можно» - подумалось мне сначала. Хозяйка дома, в который в 2015 году залетел снаряд, и в котором мы остановились с Надеждой Семеновной, проводит нас к нашим спальным местам. У меня уже начали потихоньку шевелиться волосы на голове, но желание пережить тот путь, который проходят эти несчастные старушки при переоформлении своих честно заработанных пенсий было сильнее желания убежать, поэтому жду продолжения.
Дом пятикомнатный. На тот момент, когда мы пришли проситься переночевать, в доме уже забронировали места 7 человек. К тому моменту, когда пришло время ложиться спать, в доме собралось 22 человека! 22 пенсионера, которые также, как и моя новая пожилая подружка, не успели пройти все необходимые инстанции для дальнейшего начисления им украинских пенсий и ждут завтрашнего утра, чтобы продолжить этот адский путь. Итого получается, что в каждой комнате нас разместилось по 5-6 человек. Кроватей всем не хватало, поэтому я и еще 5 человек улеглись на полу.
Ночь была тяжелой. Большинство народу в нашей коммуне мучала бессонница, и они бесцельно бродили по комнатам, периодически наступая на товарищей по несчастью, которые в ответ шепотом или не шепотом матерились. За ночь сквозь сон я узнала о всех существующих медпрепаратах от давления, бессонницы, а также о том, как нужно выбирать тонометр. О качестве сна говорить вообще нет смысла. За свой ночной кров каждый из присутствующих заплатил хозяйке дома по 70 грн.
До того момента, как бабульки улеглись спать, выясняю, что очередь в УТСЗН, ПФУ и Ощадбанк нужно занимать часа в 4 утра. Иначе если позже, то можно снова не успеть и придется оставаться на ночевку еще раз.
В 4 утра следующего дня большая часть соседей по, так сказать, хостелу разошлась занимать очередь по вышеперечисленным инстанциям. Мы с Надеждой Семеновной отправились в УТСЗН в 7 утра.
У Надежды Семеновны в Станице Луганской живет сестра, поэтому проблем с указанием адреса, где якобы она будет временно проживать не возникнет. А вот у большей части пенсионеров родственников в Станице нет. Пока мы с Надеждой Семеновной топали к зданию УТСЗНа, имели возможность наблюдать картину: мужчина дергает за рукав каждого мимо него проходящего и предлагая денег, просит дать ему свой адрес, чтоб иметь возможность зарегистрироваться как переселенец. Ну как-то так.
В голове очередной раз возникает чисто юридический вопрос: зачем этих несчастных пенсионеров привязывать к адресу, если все прекрасно понимают, что человек не живет тут постоянно. Тем более, что идентификацию все равно следует раз в полгода проходить в отделении Ощадбанка.
В 13.30 мы наконец-то получаем справку о том, что Надежда Семенова является ВПО и направляемся в отделение Ощадбанка, чтоб открыть пенсионный счет и оформить пластиковую карту для выплат.
И тут началось… Сколько именно очередей было перед Ощадбанком я так и не смогла обозначить для себя. Но не менее пяти точно. Одни стояли в очереди на банкомат за собственно пенсией. Эта очередь брала свое начало со вчерашнего вечера, начал ее вести кто-то, кто уже снял свою пенсию и уехал обратно в Луганск, а сейчас уже снимал деньги кто-то под номером 845, а номера 833 и 832 уже с 845 начали ругаться, потому что, они-то в списке были раньше, а деньги не сняли еще, хотя никуда не отходили. Получается 845 –й влез без очереди и сбил нумерацию. А деньги в банкомате скоро закончатся.
Вторая очередь состояла из тех, кому нужно попасть непосредственно внутрь отделения, чтоб пройти идентификацию, чтоб им продолжили начислять ранее оформленную пенсию, потому что если они не пройдут эту идентификацию, то пенсию приостановят и придется по новой все проходить сначала.
Третья очередь, в которую мы и попали с Надеждой Семеновной, это те, кто оформляют пластиковую карту впервые. Тут к трем часам дня оставалось все лишь 9 человек впереди нас. Наша очередь все больше стояла молча, потому что «новенькие» еще и не полностью понимали, что происходит в других очередях.
Четвертая очередь – это местные, которым нужно снять деньги с банкомата. Эта очередь самая громкая. Тут ругались все и со всеми. Местные высказывали переселенцам все, что думают по поводу верификации, идентификации, ВПО, что «местных должны пускать к банкомату без очереди», все тезисы из рубрики «понаехали тут» и «пусть вам Путин платит», а также «когда же это все закончится».
Помимо этих четырех очередей, были еще две. Но куда стояли эти люди я так и не поняла.
К специалисту в банк мы с Надеждой Семеновной попали в 14.55. вся процедура оформления карты заняла всего лишь 15 минут.
В 15.30 уже были около пенсионного фонда, но оценив масштаб очереди около ПФУ, сразу поняли, что сегодня нас снова ждет хостел на 22 койкоместа, бессонная ночь и еще один сумасшедший день. Я понимала, что просто не выживу, если останусь еще на сутки в этом пенсионном ужасе. Решила ехать обратно в Харьков. А вот Надежда Семеновна решила оставаться до конца! Я уехала, она осталась еще на сутки.
Итого процедура переоформления украинской пенсии в общей сложности обходится человеку в три дня, нервный срыв и обострение хронических заболеваний. Сюда же можно прибавить затраты на проезд и аренду жилья.
После того, как моя новая подруга Надежда Семеновна переоформит свою пенсию еще и в пенсионном фонде, то ей по месту регистрации временного проживания в Станице Луганской необходимо будет появляться в ближайшие пару недель еще как минимум два раза. Один раз, чтоб получить пластиковую карточку для выплат, а второй раз, чтоб комиссия могла составить акт о том, что она ВПО и действительно проживает по указанному адресу. А если Надежды Семеновны по этому адресу не окажется, то пенсию ей снова заморозят.
Надежда Семенова не будет постоянно проживать в Станице Луганской. Она будет жить дома, в Луганске. А в Станицу будет приезжать только для того, чтоб показаться на глаза комиссии. Это один раз в полгода. А также каждые 58 дней Надежда Семеновна будет пересекать линию разграничения, чтоб ее пенсию не перекрыли снова.
Она снова, так же, как и сотни тысяч других пенсионеров-переселенцев, вновь будет простаивать в жару и в холод 10-часовые очереди на пересечение линии разграничения. Снова будет стоять в очередях, как и все остальные пенсионеры-переселенцы в ПФУ, Ощадбанк, УТСЗН. Так же, как и все остальные, будет вынужденно обманывать комиссию, которая проверяет фактическое место проживания пенсионера-переселенца, приезжая в Станицу один раз в полгода. Так же, как и все пенсионеры-переселенцы, будет ночевать в разбитом снарядом доме на 22 койки. И все это только ради того, чтобы получить свои несчастные 1247 гривен, заработанные за 35 лет трудового стажа в Украине. 1247 гривен и три дня ада, чтоб иметь возможность выжить еще 28 дней в месяце.
Отдельным пунктом стоит вынести вопросы, связанные с оформлением украинской пенсии через третье лицо. То есть, человек, который сумел "договориться" с ПФУ, Ощадбанком и УТСЗН за определенную сумму денег, готов помочь переселенцу-пенсионеру в кратчайшие сроки уладить данную проблему. Цена таких услуг, опять-таки со слов тех пенсионеров, которые прибегнули к ним, варьируется от трех до шести тысяч гривен с каждого пенсионера.
Чаще всего к услугам посредников обращаются родственники пенсионеров, которые физически не могут самостоятельно выехать на украинскую территорию с оккупированной.
Кроме того, стоит отметить, что пенсии от т.н. ЛДНР получают далеко не все пенсионеры фактически проживающие на оккупированной территории.
К примеру, в 2015 году в ХПГ обратилась женщина-пенсионерка, 78-летняя Анастасия Ивановна из Луганска. Она живет одна в своей квартире. Ее муж умер шесть лет назад, родственников нет. Пенсию женщине домой приносил почтальон. В начале августа 2015 года она его не дождалась. Пошла на почту, но та была закрыта. С тех пор ни разу пенсии ей больше не приносили.
О том, что есть возможность перерегистрироваться и получать пенсию в городе, где действует украинская власть, Анастасия Ивановна слышала, но уезжать из дома не хочет.
Говорит, что уже слишком стара для таких "путешествий", и пенсии, скорее всего, не хватит даже на то, чтобы снимать жилье, а еще надо что-то кушать.
Как утверждают в СБУ, количество "пенсионных туристов" достигает 900 тысяч. А общее количество граждан, которые имеют законное право на любые виды пенсионного обеспечения, проживающих по разным причинам на оккупированной территории, превышает 2 млн. человек. Если сложить адресные выплаты и украинскую пенсию, борьба с фейковыми переселенцами позволяет правительству сэкономить приличную сумму.
Но как выживать миллионам украинских пожилых людей? Эвакуировать их из зоны оккупации не получится.
В сложившейся ситуации "пенсионный туризм" смягчает последствия ошибок украинского государства. Но теперь, когда правительство пытается "впихнуть" условие получения выплат в рамки закона, оно автоматически выталкивает сотни тысяч граждан за грань нищеты, нивелируя все права все еще своих граждан .
Понимают ли это в правительстве – вопрос спорный. Чиновники не раз озвучивали идею, что получить пенсию можно будет прямо на линии разграничения, в специальных логистических центрах. Однако никаких успехов в этом направлении нет и даже "на горизонте не видно".
Исходя из вышесказанного, можно смело утверждать, что опасения волонтёров и правозащитников в вопросе формирования государством Украина концепции о выплатах пенсий гражданам, оказавшимся на оккупированных территориях, небезосновательны. И, к сожалению, подтверждены реалиями...
Донбасс - это Украина?
Комментарий юриста Харьковской правозащитной группы Николая Соболя:
"Чтобы ответить на вопрос «Платить или не платить пенсии проживающим на временно оккупированных территориях (ВОТ) Украины?» необходимо сначала ответить на вопросы «Является ли Украина правовым государством?» и «Отвечает ли это стандартам прав человека, закрепленным в актах национального и международного законодательства?».
Согласно Конституции Украины, а именно ее третьей статье, Украина провозглашается независимым, демократическим, социальным, правовым государством. Также не стоит забывать, что Украина является членом Организации Объединенных Наций и Совета Европы, ратифицировала ряд международных договоров, среди которых: Всеобщая декларация прав человека, Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах (в рамках ООН) и Конвенцию о защите прав и основных свобод вместе с протоколами к ней (в рамках Совета Европы).
Все эти документы содержат положения об позитивных обязательствах государства в части выплаты пенсий и иных социальных выплат. Да и вообще, существует обязательная для Украины, как члена Совета Европы, устоявшаяся практика Европейского суда по правам человека, согласно которой пенсия является собственностью человека. Временно оккупированные территории Украины остаются территориями Украины, что подтверждают официальные власти Украины, ООН, Совет Европы, практически все государства на планете Земля. На этих территориях, что являются неотъемлемой частью территории Украины, проживают граждане Украины, права и свободы которых наше государство обязано соблюдать.
Следовательно, невыплата пенсий проживающим на временно оккупированных территориях не отвечает принципам правового государства и стандартам прав человека. Наше государство обязано максимально упростить механизм выплаты пенсий проживающим на ВОТ Украины и прекратить стимулировать переселение на подконтрольную ему территорию через невыплату пенсии"