MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Права людини на південному сході України, 2017, #11

Події, факти, долі...
Полный текст отчета Офиса прокуроров МУС о предварительном исследовании по Украине в 2017 году Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у листопаді 2017 року Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Листопад 2017 року Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Жовтень 2017 року Дещо про заколот у Луганську На КПВВ "Станица Луганская" пропал без вести луганчанин Олег Бушуйченко Законодавство
Товари, які дозволено перевозити через лінії зіткнення, – перелік затверджено ЗАЯВА УКРАЇНСЬКИХ ПРАВОЗАХИСНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ З ВИМОГОЮ ПОВЕРНУТИ НА ДООПРАЦЮВАННЯ ЗАКОНОПРОЕКТ № 7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» Права та обов’язки громадян під час дії воєнного стану Про введення безстрокових пропусків в зону АТО Рада може затвердити отримання пенсій жителями Донбасу без довідки переселенця Аналітика
Дослідження інформаційного споживання, потреб та поглядів мешканців Луганської та Донецької областей Хто винний?
Експерти ООН попереджають про небезпеку хімічної катастрофи і ризики для водопостачання у зв’язку з ескалацією конфлікту на сході

Події, факти, долі...

Полный текст отчета Офиса прокуроров МУС о предварительном исследовании по Украине в 2017 году

4 декабря Офис Прокурора Международного уголовного суда обнародовал Отчет о предварительном исследовании по Украине в 2017 году.

В русскоязычном варианте отчета в п. 94 четко выписано о международном вооруженном конфликте на Донбассе: "Канцелярия Прокурора также привела дополнительные сведения, указывающие на факт существования прямого военного противостояния между вооруженнымы силами Российской Федерации и Украины, из чего вытекает, что самое позднее с 14 июля 2014 года, параллельно с немеждународным вооруженным конфликтом на востоке Украины имел место международный вооруженный конфликт".

Напомним, что в прошлогоднем отчете за 2016 соответствующий п. 169 был выписан не так четко: "Дополнительные сведения, например, сообщения об артиллерийских обстрелах обоими государствами военных баз противника, а также аресты российских военнослужащих Украиной и наоборот, указывают на прямое военное противостояние между российскими вооруженными силами и силами правительства Украины, которое предполагает наличие международного вооруженного конфликта в контексте вооруженных действий в восточной Украине самое позднее с 14 июля 2014 г. одновременно с существованием немеждународного вооруженного конфликта".

Полный текст Отчета доступен по ссылке.




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у листопаді 2017 року

1 листопада
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

Медичні працівники медичної установи в підконтрольному «ДНР» с. Дмитрівка (85 км на схід від Донецька) повідомили про те, що 19 жовтня до них доправили 45-річного чоловіка з осколковими пораненнями правої ноги, підборіддя та шиї. За їхніми словами, після надання необхідної медичної допомоги його перевели до іншої лікарні. Співрозмовники також додали, що постраждалий повідомив їм, що 9 жовтня, коли він перебував на присадибній ділянці будинку його родича на вул. Центральній, 195, у Дмитрівці, він наступив на предмет, що після цього вибухнув. Сусідка постраждалого повідомила, що в день інциденту вона чула вибух, що стався біля будинку №195 на вул. Центральній.

Пошкодження будинків спричинені обстрілом  у підконтрольному «ДНР» с. Ужівка (кол. Ленінське, 24 км на північний схід від Маріуполя). У будинку на вул. Сергіївській, 74/1, зафіксовано 2 вибиті вікна, що виходили на північ, та осколкові пошкодження огорожі на північ від будинку, а також виявлено свіже місце вогневого ураження на вулиці з північної сторони будинку. За оцінкою, воно утворилося в результаті розриву снаряда озброєння невстановленого типу, випущеного з південно-південного заходу. Власниця будинку (віком 60–69 років) розповіла, що розрив снаряда стався 31 жовтня, приблизно о 19:00. На західній стороні будинку №10, розташованого на вул. Гавриленка, зафіксовано 4 забиті дерев’яними дошками вікна, а також виявлено осколкові пошкодження стіни будинку, дерева й опори лінії електропередачі. Визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося. Власниця будинку (віком 80–89 років) розповіла, що розрив снаряда стався 31 жовтня, приблизно о 18:00.

5 листопада
Повідомлення про постраждалу цивільну особу:
4 листопада медперсонал лікарні № 14 у Петровському районі Донецька повідомив про те, що до них доставили 31‑річну жінку з кульовим пораненням лівої ступні, яка, за словами медпрацівників, розповіла їм, що незадовго до опівночі 3 листопада в неї влучила куля, коли вона перебувала на подвір’ї біля свого будинку № 6 на вулиці Шестакова у мікрорайоні Трудівські. Медпрацівники також додали, що жінку виписали з лікарні 4 листопада. 5 листопада постраждала повідомила команді СММ по телефону, що пізно ввечері 3 листопада, проходячи біля свого будинку, вона відчула, що якийсь предмет влучив їй у ліву ступню, але вона продовжила йти далі. За її словами, вона йшла до сусіднього будинку, діставшись до якого вона виявила кулю у ступні, яка кровоточила. Постраждала також додала, що до лікарні її доправила бригада швидкої допомоги.

Пошкодження житлових будинків у результаті обстрілів з важкого та легкого озброєння:
4 листопада з південного боку багатоквартирного житлового будинку № 38 на вул. Дагестанській у Старомихайлівці зафіксовано потріскані та розбиті шибки у п’ятьох вікнах, а також незначні осколкові пошкодження на стіні будинку. Окрім цього, виявлено вирву на дорозі приблизно за 10 м на південь від будинку. За оцінкою, вона утворилася від розриву 82‑мм мінометної міни, випущеної із західно‑північного заходу. Два мешканці будинку розповіли, що вибух стався незадовго до опівночі 29 жовтня. Із західного боку будівлі лікарні № 25, розташованої на вул. Кірова, 332, члени патруля Місії помітили потріскане скло у чотирьох вікнах і незначні осколкові пошкодження на стіні будівлі. Однак жодного місця влучення снарядів виявлено не було. Медпрацівники у лікарні повідомили про те, що вибух стався 29 жовтня.

СММ продовжила стежити за ситуацією з цивільними особами, які перетинають міст у Станиці Луганській:
3 листопада, перебуваючи біля КПВВ з підконтрольного урядові боку на північ від мосту, спостерігачі чули і бачили, як співробітники Державної прикордонної служби України (ДПСУ) кричали та направляли зброю на чоловіка (близько 30 років) за 30 метрів на схід від дороги. Прикордонники затримали цього чоловіка. Менш ніж за годину під час бесіди зі спостерігачами офіцер ДПСУ пояснив, що чоловік намагався вийти з підконтрольних урядові районів в обхід КПВВ. За його словами, чоловіка згодом відпустили.
Того ж дня біля КППВ з підконтрольного урядові боку спостерігачі бачили жінку (віком від 65 до 69 років), яка лежала на спині обабіч дороги, де стояла черга у напрямку підконтрольних урядові районів. Майже годину член патруля СММ робив штучне дихання та непрямий масаж серця, а також здійснював реанімаційні заходи з використанням відповідних медичних препаратів та дефібрилятора, доки не приїхала бригада швидкої допомоги, яка її забрала і повезла у напрямку Станиці Луганської. 4 листопада заступник головного лікаря лікарні у Станиці Луганській зазначив, що до них доправили жінку, яку згодом перевели до лікарні в підконтрольному урядові м. Сєвєродонецьк (74 км на північний захід від Луганська). За словами завідувача реанімаційного відділу лікарні у Сєвєродонецьку, жінка перебуває у важкому стані, проте її вдалося стабілізувати.

6 листопада
Повідомлення про жертви серед цивільного населення:

Співробітники морга лікарні ім. Калініна у Донецьку повідомили, що 5 листопада до них було доправлено тіло 9-річного хлопчика, який помер від осколкових поранень голови та шиї.
В Донецькій обласній клінічно травматологічній лікарні медпрацівники розповіли, що 5 листопада до них доправили двох хлопчиків (віком 9 і 10 років) з осколковими пораненнями. За словами медичних працівників, ці два хлопчики були разом із загиблим хлопчиком, коли розірвався невибухлий снаряд, вбивши одного та поранивши двох інших. Медичні працівники повідомили, що один із хлопчиків отримав поранення правого ліктя, а в іншого серйозні травми стегна і після хірургічної операції він залишається у критичному стані. За словами медичного персоналу з педіатричного відділення, один із хлопчиків все ще перебуває у шоковому стані після того, як на його очах загинув його друг. Згідно з повідомленнями у ЗМІ, троє хлопчиків знайшли невибухлий снаряд на ігровому майданчику школи № 110 у Петровському районі Донецька.
У цій лікарні спостерігачі розмовляли з 65-річним чоловіком, ліве око якого було перев’язане. Він повідомив, що 5 листопада, приблизно о 18:15, коли він перебував на кухні свого будинку № 84, що на проспекті Партизанському у Київському районі Донецька (5 км на північний захід від центра), він почув 2 вибухи, що пролунали один за одним. Співрозмовник також додав, що його відкинуло на підлогу ударною хвилею від другого вибуху. За його словами, відразу після цього він помітив, що з його голови йшла кров, і він викликав швидку допомогу.
У лікарні четвертий постраждалий, 35-річний чоловік із перев’язаною правою рукою, повідомив, що 5 листопада, о 21:20, він перебував на вул. Кедріна, 12, що у Київському районі Донецька, коли почув декілька вибухів, а затим осколок розбитого скла влучив йому в праву руку.

Пошкодження житлових будинків в результаті обстрілів:

6 листопада виявлено місця вогневого ураження в Київському районі Донецька. За результатами аналізу члени патруля Місії визначили, що всі пошкодження були спричинені влученням артилерійських снарядів калібру щонайменше 122 мм, випущених із західного напрямку.
Виявлено пробоїну (3,3х1,7 м) в залізобетонному даху 9-поверхового багатоквартирного житлового будинку № 5б, розташованого на Київському проспекті. Спостерігачі також бачили уламки даху, що лежали на землі перед північною стіною будинку. Члени патруля Місії розмовляли з жінкою (віком 40–49 років), яка розповіла їм, що перебувала у будинку, коли в нього влучив снаряд. Співрозмовниця повідомила, що вона почула вибухи неподалік 5 листопада, приблизно о 17:00, а удар по будівлі стався в період між 19:00 і 20:00; ніхто не постраждав.
На ділянці між будинками № 63 та № 63а на Київським проспекті зафіксовано свіжу вирву на асфальтованій дорозі, а також ремонтну бригаду, що ремонтувала лінії електропередачі та газопроводи, а також прибирала велике дерево, яке, за оцінкою СММ, також нещодавно було пошкоджене. На Київському проспекті, 63, виявлено щонайменше 14 вибитих вікон, що виходили на північ, а також пошкоджений балкон. На Київському проспекті, 63а, зафіксовано вибиті вікна, що виходили на захід, а також розбите скло на підлозі кімнати у квартирі, що належала 60-річній жінці і розташована у західному крилі будинку. За словами жінки, 5 листопада вона дивилася телевізор, коли почула 3 гучні вибухи, після яких всі жителі будинку зібралися на вулиці, щоб сховатися за стіною іншого будинку. В іншій квартирі будинку № 63б на Київському проспекті 50-річний чоловік повідомив, що чув 3 гучні вибухи у період між 17:30 і 17:40 5 листопада, однак ніхто не постраждав.
У Донецькому технічному навчальному закладі на вул. Арістова, 78,виявлено посічені фасади та сходи, а також вибиті вікна з південного боку. Команда СММ бачила пробоїну (1,2х0,8 м) у західній стіні спортзалу училища на вул. Арістова, 7. Усі вікна будівлі, що виходили на захід, були вибиті, а осколки скла були у коридорі всередині будівлі. У студентському гуртожитку на вул. Арістова, 3, команда Місії бачила, що  вибиті вікна з північного боку. Спостерігачі розмовляли з координатором училища (жінкою у віці 40–49 років), яка повідомила, що удари сталися у період між 17:45 і 18:00 5 листопада; однак ніхто не постраждав. Співрозмовниця також повідомила, що коли почалися вибухи, із гуртожитку було евакуйовано 70 студентів, а під час вибухів в училищі, де вчиться 300 студентів, перебували лише охоронці.
На Київському проспекті, 71, зафіксовано значні пошкодження цегляної кладки будинку, а пошкодження 3 балконів і 4 вибиті вікна з північного боку, а також свіжу вирву за 2 м на північ від будівлі. За 30 м на північ на Партизанському проспекті, 84, виявлено численні пошкодження південної стіни будівлі та щонайменше 15 розбитих і потрісканих вікон, що виходили на південь. 65-річний житель повідомив, що удар відбувся в період між 18:00 і 18:05 5 листопада і в результаті удару він отримав поранення ока.

9 листопада
Повідомлення про осіб, які отримали поранення та загинули в результаті підриву ручних гранат під час сварок у підконтрольних «ДНР» м. Харцизьк (36 км на схід від Донецька) і м. Макіївка (12 км на північний схід від Донецька):
У Харцизьку жінка (20–25 років) розповіла, що 1 жовтня її колишній хлопець (22 років і, ймовірно, колишній член «ДНР»), сперечаючись з іншим чоловіком (27 років), підірвав ручну гранату. За її словами, її колишнього хлопця було госпіталізовано, а інший чоловік загинув. У Макіївці кілька жителів розповіли, що 28 жовтня під час сварки зі своєю подругою чоловік підірвав ручну гранату. 2 листопада медпрацівники лікарні у Макіївці повідомили, що 28 жовтня до них доправили 19-річну дівчину і 35-річного чоловіка.

Пошкодження внаслідок обстрілу в житловому районі:
У підконтрольному «ДНР» с. Саханка (24 км на північний схід від Маріуполя) зафіксовано вибиті вікна з південного боку будинку № 18 на вул. Миру. Власниця цього будинку й одна з її сусідок (обидві віком 40–49 років) повідомили, що 8 листопада, приблизно о 17:00, вони бачили «вогняну кулю у небі», а затим поблизу пролунав вибух. За оцінкою СММ, пошкодження виникли внаслідок влучення снаряда з озброєння невстановленого типу із західного напрямку, який розірвався, влучивши у дерево.

10 листопада
СММ продовжувала спостерігати за ситуацією у школах і дитячих садках біля лінії зіткнення і бачила озброєних осіб на вході до дитячого садка у підконтрольному «ДНР» смт Ольховатка (52 км на північний схід від Донецька). Жителька Ольховатки повідомила спостерігачам про те, що вже близько року діти відвідують дитячий садок при школі в Ольховатці, приблизно за 1 км від вищезгаданого садка.

12 листопада
Пошкодження цивільних об’єктів унаслідок обстрілу:

В житлових районах підконтрольного «ДНР» с. Пікузи (кол. Комінтернове, 23 км на північний схід від Маріуполя) на вулиці Ахматової, 112, зафіксовано розбиті шибки у чотирьох вікнах будинку, що виходять на захід, а також кілька пробоїн у даху й одну пробоїну у вхідних дверях із західного боку. Були також зафіксовані пробоїни у даху сусідньої літньої кухні із західної сторони. У полі, на відстані близько 15–20 м на захід від будинку, виявлено свіжу вирву, яка, за оцінкою, утворилася від розриву 122-мм артилерійського снаряда, випущеного з північно‑західного напрямку. За словами 65‑річної власниці будинку, інцидент стався 10 листопада, приблизно о 16:00.

13 листопада
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

13 листопада судмедексперт моргу в підконтрольному урядові м. Красногорівка (21 км на захід від Донецька) повідомив, що 12 листопада з підконтрольного урядові м. Мар’їнка (23 км на південний захід від Донецька) військовослужбовці Збройних сил України доправили до них тіло чоловіка. За словами судмедексперта, цей чоловік загинув на місці 10 листопада від отриманих осколкових поранень ніг і тулуба внаслідок вибуху міни. Він додав, що вибух стався на вул. Гагаріна, 17, у Мар’їнці, на відстані приблизно 2,5 км від контрольного пункту в’їзду-виїзду «Мар’їнка», коли чоловік ішов замінованою ділянкою. 13 листопада співробітник поліції в Мар’їнці повідомив, що чоловік (50–60 років, який проживав на вулиці Полоцькій у мікрорайоні Трудівські Петровського району підконтрольного «ДНР» Донецька) загинув 10 листопада, підірвавшись на розтяжці, встановленій на вул. Гагаріна, 17, у Мар’їнці.

16 листопада
Повідомлення про жертви серед цивільного населення:
16 листопада у лікарні підконтрольного урядові м. Бахмут (кол. Артемівськ, 67 км на північ від Донецька) медпрацівники повідомили про те, що 13 листопада, приблизно о 15:40, до них доставили 54-річну жінку з підконтрольного урядові с. Кодема (57 км на північний схід від Донецька), у якої було діагностовано осколкові поранення лівої ноги, лівого передпліччя та лівої частини грудної клітки. Постраждала жінка розповіла, що була у полі неподалік Кодеми, коли палицею натрапила на якийсь предмет, який потім вибухнув, внаслідок чого вона дістала поранення лівої сторони тіла.

16 листопада медпрацівники Обласної клінічної лікарні ім. Мечникова у Дніпрі повідомили, що 14 листопада до них перевели жінку з лікарні у Попасній. За їхніми словами, у жінки було діагностовано вогнепальні поранення та перелом правого стегна та правої стегнової кістки. Постраждала жінка розповіла, що 13 листопада була у квартирі своєї доньки у Попасній, коли близько 06:30 вона почула, як стукають у двері та хтось голосно сказав, що здійснюється перевірка документів, що посвідчують особу. Жінка розповіла, що вона відкрила двері та побачила двох озброєних чоловіків у балаклавах та у формі військового типу з українськими знаками розрізнення. Вона також повідомила, що один із двох чоловіків здійснив постріл і незабаром після цього другий чоловік теж вистрелив. Вона додала, що після того як одна куля, що ймовірно зрикошетила, влучила в неї, двоє чоловіків прокричали, що вони помилилися та залишили місце інциденту. 16 листопада поліцейський у Попасній повідомив , що по факту інциденту військовою прокуратурою розпочато розслідування.

21 листопада
Місія продовжує спостерігати за ситуацією з цивільними особами, що перетинають міст у Станиці Луганській. 21 листопада на КПВВ з підконтрольного урядові боку на північ від моста спостерігачі бачили близько 600 пішоходів, які очікували на прохід до підконтрольних урядові районів, водночас у протилежному напрямку черги не було. На КПВВ з підконтрольного «ЛНР» боку на південь від моста члени патруля СММ бачили, що у черзі на перехід до підконтрольних урядові районів чекали близько 1 200 пішоходів, тимчасом у черзі у протилежному напрямку стояло орієнтовно 600 пішоходів. Місія продовжує відзначати поганий стан дерев’яних конструкцій над зруйнованою частиною мосту. Спостерігачі також зазначили, що дерев’яні дошки — слизькі, а поруччя дедалі більше розхитуються. За оцінкою СММ, перехід по цих дерев’яних конструкціях є небезпечним для пішоходів, у тому числі для спостерігачів Місії.

22 листопада
21 і 22 листопада в Луганську, за спостереженнями Місії, район у радіусі приблизно 600 метрів від будинку № 38 на вулиці Луначарського був огороджений. Протягом цих двох днів в огородженому районі спостерігачі бачили близько 100 невстановлених озброєних осіб, більшість з яких були в масках (або ховали обличчя) і з білими пов’язками на руках. У цьому ж районі команда СММ бачила 4 бронетранспортери, які стояли в чотирьох різних місцях: на вулиці Котельникова (типу БТР), на вулиці Лермонтова (типу БТР), на вулиці Котельникова (БТР-80) і на вулиці Польського (БТР-70).
Вранці 22 листопада за 20 метрів на південь від перехрестя вулиць Радянської та Лермонтова спостерігачі бачили щонайменше 4 вантажівки військового типу (без номерних знаків), 1 бронетранспортер (типу БТР) і групу з 5 невстановлених озброєних осіб у формі військового типу з білими пов’язками на руках. Вони не дозволили патрулю Місії проїхати в південному напрямку по вулиці Лермонтова.
СММ також зазначила, що з опівдня 21 і до вечора 22 листопада в готелях, де проживають спостерігачі, не працювало телебачення і радіо.

23 листопада
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації з безпекою в Луганську.
В цілому спостерігачі констатували спокійну ситуацію в місті, люди і транспортні засоби рухалися як зазвичай, не беручи до уваги окремі райони. На вулиці Лермонтова команда СММ бачила близько 30 невстановлених озброєних осіб в одязі військового типу. Вони були вдягнені у різного типу камуфляжний одяг помітно невисокої якості, у руках тримали стрілецьку зброю (переважно типу АК), а на рукавах мали білі пов’язки. Цього разу спостерігачі не побачили великокаліберних кулеметів, кулеметів типу ПКМ або автоматичних гранатометів, які вони нещодавно бачили там. Команда СММ помітила, що броньованої машини, яку бачили 22 листопада на перехресті вулиць Лермонтова і Радянської, вже не було, але спостерігачі бачили, що на тому місці стояли 2 військові вантажівки (із закритими вантажними відсіками і без номерних знаків), а пізніше — 3 військові вантажівки (так само з закритими вантажними відсіками і без номерних знаків).
Члени патруля Місії зауважили, що були прибрані всі загородження і броньовані машини, які раніше 21 листопада були зафіксовані на вулиці Коцюбинського. На кількох перехрестях, що ведуть до вулиці Луначарського, команда СММ бачила сукупно 16 осіб (деякі були з закритими обличчями). Біля будівлі на вул. Коцюбинського, 3, де раніше розташовувалося Міністерство внутрішніх справ, спостерігачі бачили 15–20 озброєних осіб із білими нарукавними пов’язками, а також 2 нерухомі бронетранспортери. На вул. Коцюбинського, 2а, команда СММ бачила зелений автобус (без позначень) і 2 озброєних осіб із білими нарукавними пов’язками. Поблизу будівлі, яку займали збройні формування («комендатура») на вул. Карла Маркса, 63, спостерігачі бачили, що навколо будівлі охорону забезпечували приблизно 5 озброєних осіб, на одязі яких були позначки «комендатура».

Пошкодження спричинені обстрілом в житловому районі підконтрольного «ДНР» м. Докучаєвськ (30 км на південний захід від Донецька). Зафіксовано свіжі осколкові пошкодження (5 отворів, кожен завширшки 5–10 см) на західній стіні будівлі дитячого садка на вул. Центральній, 72а. Три працівниці закладу (віком 50–60 років) повідомили, що 20 листопада близько 15:50, коли почався обстріл, вони разом із приблизно 50 дітьми, працівниками садка і батьками перебували в дитячому садку. За їхніми словами, ніхто не постраждав.
На вул. Комсомольській, 45/8, зафіксовано, що в квартирі 29 всі 4 стіни вітальні зазнали осколкових пошкоджень (численні свіжі отвори діаметром 1–2 см), розбита шибка балконних дверей із південно-західного боку, а також осколками пошкоджено жалюзі. Двері квартири і стіна в коридорі були пошкоджені осколками (5 отворів діаметром 1–2 см). Власники квартири (жінка віком 70–79 років та її син віко 50–59 років) повідомили, що обстріл почався 20 листопада близько 15:50, і додали, що ніхто не постраждав.

24 листопада
Місія і далі здійснювала моніторинг ситуації в Луганську. За спостереженнями СММ, 24 листопада ситуація у місті залишалася спокійною. На вул. Радянській, 59 і 48, а також на вул. Карла Маркса, 63, команда Місії бачила щонайменше 30 невстановлених озброєних осіб в одязі військового типу з білими нарукавними пов’язками. Спостерігачі відзначили, що приблизно половина з них була в балаклавах. Біля будівель № 3 і № 4 на вул. Коцюбинського, де раніше розташовувалося Міністерство внутрішніх справ, члени патруля СММ бачили 12 озброєних осіб і 2 нерухомі бронетранспортери (БТР-80). Поблизу будівлі, яку займали збройні формування («комендатура») на вул. Карла Маркса, 63, спостерігачі бачили, що 2 озброєних чоловіків, на одязі яких були позначки «комендатура», здійснювали патрулювання навколо будівлі. Спостерігачі також відмітили, що перехрестя вулиць Лермонтова і Дзержинського було перекрите вантажівкою військового типу («КамАЗ»). Команда СММ бачила 9 вантажівок військового типу (шість «КамАЗів» і три «Урали»), що стояли на автостоянці, розташованій на вул. Лермонтова, 2г. На західній околиці Луганська члени патруля Місії бачили 20 вантажівок військового типу (ЗІЛ-131), що рухалися в південному напрямку.

Спостерігачі уточнювали інформацію про ситуацію, в якій опинилися цивільні особи, які проживають поблизу лінії зіткнення. 23 і 24 листопада двоє жителів с-ща Травневе (51 км на північний схід від Донецька) окремо у телефонних розмовах розповіли СММ про те, що у селищі, де ще проживають близько 120 осіб (у тому числі двоє дітей віком до 5 років), з 16 листопада відсутнє електропостачання.

26 листопада
Повідомлення про те, що Збройні сили України увійшли до с-ща Травневе (51 км на північний схід від Донецька). У сусідньому підконтрольному урядові с-щі Новолуганське (53 км на північний схід від Донецька) жінка віком 60–69 років повідомила, що у період між 21 і 22 листопада до Травневого увійшли військовослужбовці батальйону «Айдар» і 54-ої бригади Збройних сил України. Також вона додала, що ввечері 14 листопада до Травневого не зміг заїхати рейсовий автобус, яким робітники поверталися зі свиноферми у Новолуганському, оскільки командир Збройних сил України на блокпості, розташованому поблизу с-ща Доломітне (53 км на північний схід від Донецька), заборонив його пропускати. Унаслідок цього, за її словами, цим робітникам довелося залишитися у Новолуганському. Співрозмовниця додала, що у подальші дні деякі робітники повернулися до Травневого через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Майорськ», проте більшість із них залишилася у Новолуганському. За її словами, електропостачання Травневого припинилося 14 листопада, а жителі Травневого (переважно люди літнього віку) не могли виїхати з селища, аби купити продовольчі товари у розташованому неподалік підконтрольному «ДНР» смт Гольмівський (49 км на північний схід від Донецька). Вона також сказала, що у Травневому немає жодної крамниці.
На блокпості поблизу Доломітного, неподалік від свиноферми, солдат, який представився як військовослужбовець батальйону «Айдар» Збройних сил України, повідомив членам патруля СММ, що його підрозділ увійшов до Травневого 22 листопада і наразі контролює селище. За кілька хвилин прибув командир, який представився командуючим 1-го штурмового підрозділу, і порекомендував звертатися зі всіма питаннями до його командування.
За даними повітряного спостереження за районом станом на 13 листопада виявлено передову траншею для спостереження на північ від селища, а також основну мережу траншей та укріплені позиції для бойових машин на відстані 1200 м далі на північ.
Крім цього, спостерігачі порізно розмовляли телефоном із чотирьома жителями Травневого (трьома жінками й чоловіком) й одною жителькою Новолуганського. Співрозмовники повідомили, що Збройні сили України перебувають у Травневому з ночі з 21 на 22 листопада. За словами чотирьох жителів, з 16 листопада у селищі відсутнє електропостачання, що у свою чергу вплинуло на водопостачання. Житель Травневого, депутат Новолуганської сільської ради, повідомив команді СММ, що з 26 листопада у Гладосовому немає електрики і що з 27 листопада для пішоходів відкрито дорогу між Травневим, Гладосовим і Гольмівським, яка була закрита з 22 листопада.

Повідомлення про поранення восьмирічної дівчинки внаслідок обстрілу
В підконтрольній урядові Попасній 17 листопада. На вул. Водопровідній 51 чотири родичі дівчинки (чоловік і жінка віком 30–39 років і дідусь із бабусею віком 60–69 років) повідомили, що в результаті обстрілу дитина отримала забої ступні та руки і тепер боїться залишатися у темряві. Спостерігачі бачили вирву на подвір’ї, приблизно за 10–12 м на захід від будинку. За твердженнями родичів дівчинки, вона утворилася внаслідок обстрілу 17 листопада.Зафіксовано осколкові пошкодження на даху і стінах, а також розбиті вікна по всьому периметру будинку (за оцінкою спостерігачів, пошкодження спричинені вибуховою хвилею й осколками). Вікна із західної частини будинку були повністю видалені, деякі віконні рами — пошкоджені, а інші вікна — затягнуті пластиковою плівкою.

Уточнюючи повідомлення про обстріл, отримані від офіцерів Збройних сил Російської Федерації при СЦКК, члени патруля Місії відвідали підконтрольне «ДНР» с-ще Ясне (30 км на південний захід від Донецька). За вказаними адресами (вул. Щорса 8, 10 і 16, відповідно) спостерігачі не зафіксували жодних ознак обстрілів, а двоє мешканців будинків на цій вулиці порізно підтвердили, що вулиця не потрапляла під обстріли з 2015 року.

СММ і далі здійснювала моніторинг ситуації у Луганську. Спостерігачі не бачили броньовані машини та озброєних осіб у районі готелю, розташованого на вул. Радянській, 48, а також відмітили, що спорткомплекс із протилежного боку готелю, де раніше перебували озброєні особи, був знову відкритий для загального користування. Патрулювання навколо будівлі колишнього Міністерства внутрішніх справ (МВС) й інших колишніх адміністративних будівель було припинено. Команда Місії відзначила, що знято стаціонарної позиції поблизу будівлі колишнього МВС.

25 листопада, перебуваючи з обох боків лінії зіткнення, спостерігачі сприяли дотриманню режиму припинення вогню для забезпечення передачі залишків тіл трьох військовослужбовців Збройних сил України з непідконтрольних урядові районів до підконтрольних через міст у м. Щастя (20 км на північ від Луганська).

 

 

 

 




Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Листопад 2017 року

5 листопада

*Під час обстрілу населеного пункту Піски, під вогонь потрапили господарські будівлі. По вулиці Степовій, 27 на присадибній ділянці житлового будинку утворилось чотири воронки діаметром від 2,5 до 3 метрів і глибиною від 1 до 1,5 метрів. А по вулиці Степовій, 51 – вщент зруйнований гараж та знищений санітарний автомобіль.

7 листопада

*Співробітник Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ протягом години надавав медичну допомогу жінці на українському пункті пропуску через лінію зіткнення в районі Станиці Луганській, поки до місця добиралася машина швидкої допомоги.

"(3 листопада) СММ помітила жінку у віці старше 65 років, яка лежала на спині на узбіччі дороги біля урядового блокпоста, де формується черга з людей, що прямують в підконтрольні уряду України райони. Співробітник патруля СММ протягом майже години, поки не прибула машина швидкої допомоги, проводив серцево-легеневу реанімацію, надавав спеціалізовану реаніматологічну допомогу, здійснював медикаментозне лікування і дефібриляцію. Бригада швидкої допомоги відвезла жінку в напрямку Станиці Луганської"., - повідомили в міжнародній місії.

* У сірій зоні в районі населеного пункту Золоте військові виявили останки 80-річного чоловіка, який зник безвісти рік тому, коли повертався від рідних з Лисичанська додому в Алчевськ.

Годинники загиблого зупинився в минулому році першого листопада о 6:00. При ньому була сумка з дитячими підгузками, які він віз в Алчевськ, пенсійні картки, гроші і документи.

«Зовсім близько від місця знаходження трупа є стара воронка. Ми звідти осколки зібрали. Безпосередньо під трупом знаходився його телефон, який теж був пошкоджений одним з осколків. І теж поруч розірвався постріл від РПГ », - розповів військовий.
Останки загиблого поліцейські передали рідним з Лисичанська.

9 листопада

*До Білокуракинського відділу поліції надійшло повідомлення 54-річної місцевої мешканки про те, що 5 листопада її 59-річний співмешканець поїхав до м.Авдіївка та до теперішнього часу не виходить на зв’язок.

*До Новоайдарського відділу поліції надійшло повідомлення 29-річної мешканки с.Колядівка про те, що 30 жовтня вийшла з дому та поїхала до м.Луганськ її 52-річна матір, яка по теперішній час не повернулась.

*Під обстріл потрапили житлові будинки селища Трьохізбенка. В житлових будинках в районі провулку Донецький та вулиці Вакулюка осколками посічено стіни, пошкоджено фундамент і дахи, вибиті шибки. На території земельних ділянок з нежитловими будинками зафіксовано воронки від розривів мін.


11 листопада

*У Мар’їнському районі підірвався на розтяжці мешканець Донецька. Поліцейські за допомогою евакуаційної служби витягли чоловіка з так званої «червоної лінії». Місцеві розшуковці, тим часом, встановили особу загиблого. Ним виявився мешканець Донецька 1959 року народження.

Всього з початку року внаслідок підриву на вибухових пристроях загинуло 12 осіб, з яких 1 дитина, поранено ще 20, з яких троє дітей.

12 листопада

*В районі селища Зайцеве потрапили під обстріл будинки місцевих мешканців. Внаслідок влучання запалювальних боєприпасів виникла пожежа на подвір’ї приватного житлового будинку по вулиці Арсеньєва, 37. Господарські приміщення та майно згоріли вщент.

13 листопада

*Поблизу с.Кодема жінка підірвалась на вибуховому пристрої. В результаті вибуху жінка отримала травму ноги.
За попередньою інформацією, потерпіла натрапила на розтяжку в полі, коли пасла корів.

*У місті Попасна було затримано військовослужбовців Збройних Сил України, які завдали тілесних ушкоджень цивільній особі.
Двоє військовослужбовців самовільно покинули розташування військової частини А-3715, при цьому захопили з собою два автомата Калашникова.

Бійці викликали таксі і намагалися умовити водія, щоб він відвіз їх до Харкова - в об’їзд блокпостів. Водій відмовився, так як це дуже ризиковано. У підсумку він доставив військових на ж / д станцію міста Попасна.

Там бійці придбали алкоголь, а от подальше не піддається нормальному поясненню. Близько сьомої години ранку військовослужбовці зайшли в під’їзд багатоповерхівки і стали стукати в усі двері на їхньому шляху. На сьомому поверсі їм відчинила літня жінка - військові відкрили стрілянину з автоматів Калашникова.

Після чого вони вибігли з під’їзду, почали стріляти в повітря, потім зайшли в сусідній під’їзд. На сходовому прольоті їх і затримали правоохоронці, які прибули на виклик.

*Під обстріл потрапили будинки місцевих мешканців Мар’їнки. По вулиці Петра Карпова, 36а та Молодіжна, 29 - пошкоджені ганок, вікна та стіни житлового будинку, а також дах господарчої будівлі.

14 листопада

*Під час обстрілу в районі населеного пункту Зайцеве-Північне під вогонь потрапили житлові квартали. Внаслідок обстрілу НЗФ ОРДО з РЗСО БМ-21 «Град» частково зруйнований житловий будинок по вулиці Коляденко,34.

15 листопада

*В зв’язку з різким збільшенням кількості громадян у другій половині дня, які перетинають лінію розмежування через КПВВ Станиця Луганська, на момент закриття КПВВ на підконтрольній українській владі території залишилось 192 громадянина. Працівники ДСНС за допомогою польової кухні організували безкоштовне харчування для громадян та ночліг у будівлі ДК.

16 листопада

*Внаслідок обстрілу околиць селища Водяне осколками пошкоджено стіни, вікна та дах вулиць Північна, 11 та Дачна, 13. На території земельних ділянок з нежитловими будинками зафіксовано воронки від розривів снарядів

17 листопада

*Внаслідок обстрілу м.Попасна пошкоджено господарчі споруди по вул.Водопровідна, вибиті вікна у будівлі Попаснянського відділу поліції, а також пошкоджено лінію електропостачання через що без електрики залишилось 128 будинків.

Внаслідок обстрілу малолітня місцева жителька отримала поранення у вигляді різаної рани першого пальця лівої стопи.

22 октября

*Підрозділи ЗСУ увійшли в селища Гладосове (Горлівка) і Травневе (Артемівськ).

24 листопада

*За матеріалами СБУ у Луганській та Донецькій областях засуджено трьох бойовиків терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР».
Правоохоронці встановили, що двічі судимий мешканець міста Перевальськ на Луганщині після звільнення з в’язниці у 2014 році приєднався до незаконних збройних формувань терористів. Перебуваючи у лавах бойовиків, він працював у «комендатурі» та зі зброєю охороняв «штаб» бандфомування «Призрак» в Алчевську.

У складі НЗФ зловмисник пройшов підготовку під керівництвом російського інструктора, який навчав бойовиків поводженню з кулеметами та мінометами. У лютому 2015 року за вказівкою ватажків його направили до Дебальцевого для здійснення збройного спротиву силам АТО.
Співробітники СБУ затримали терориста у 2016 році у місті Рубіжне, де він переховувався від правосуддя.

Другий зловмисник, мешканець міста Лисичанськ, перебуваючи у складі незаконного збройного формування, залучався до спорудження незаконних блокпостів бойовиків та брав безпосередню участь у бойових діях проти сил АТО.

У травні 2017 року оперативники спецслужби спільно з військовими Збройних Сил України затримали терориста поблизу лінії розмежування.
Суд визнав зловмисників винними за ч. 1 ст. 258-3 і ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді десяти та восьми років позбавлення волі відповідно.

*Поліцейські Донеччини допомогли матері дізнатися про долю зниклого сина, якого вбили на окупованій території.
Навіть не маючи доступу на тимчасово окуповану територію, поліцейські за місяць дистанційно розшукали зниклого безвісти мешканця окупованого міста Кіровське, по-звірячому вбитого невідомими. Завдяки цьому рідні змогли знайти та поховати тіло чоловіка.

Звернення до поліції Донеччини стало для 59-річної жінки, переселенки з Кіровського, останньою надією знайти сина.
Родину розділила війна - в 2015 році, у розпал боїв, мати та дружина 33-річного громадянина разом з маленькими дітьми виїхали до Запорізької області. А голова сім’ї залишився берегти квартиру від мародерів.

Останній раз мати бачила хлопця, коли провідувала його у травні 2017 року. Вже наступного дня він перестав відповідати на дзвінки. Спочатку шукали своїми силами. Все, що вдалося дізнатися, - що близько 20.00 чоловік вийшов купити цигарок та більше не повернувся.

Підозрілим був ще той факт, що він вів пристойний спосіб життя, спиртні напої не вживав. Три місяці пошуків нічого не дали.

В Головному управлінні Нацполіції в Донецькій області у матері прийняли заяву та почали пошукові заходи. Поліцейські відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст.115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство), а чоловіка одразу було оголошено у державний розшук. Тіло чоловіка зі слідами катувань знаходилось у лісопосадці окупованого Кіровського.

На сьогодні нерозшуканими на Донеччині залишаються 1288 осіб, з них 457 – які зникли на непідконтрольній території.

*92 цивільних особи загинули та 432 - отримали поранення з початку року в результаті конфлікту в Донбасі. Про це йдеться в щомісячному звіті управління з координації гуманітарних питань ООН.

Відзначається, що це на 4% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. За даними ООН, тільки за час дії «шкільного перемир’я» жертвами конфлікту стали семеро людей, ще 35 - отримали поранення.

З звіт управління з координації гуманітарних питань ООН: «Зіткнення як і раніше відбуваються в густонаселених районах по обидва боки лінії зіткнення, що говорить про неповагу міжнародного гуманітарного права учасниками українського конфлікту. Тисячі мирних жителів залишаються під вогнем і занадто часто несуть основний тягар цього часто непомітного, але незмінно смертоносного конфлікту».

Нагадаємо, «шкільне перемир’я» було погоджено Контактною групою і вступило в дію 25 серпня 2017 року.

26 листопада

*У Маріуполі суд заарештував на 60 діб підозрюваного у викраденні людини.

Зокрема, у 2014 році саме підозрюваний був одним із тих, хто близько трьох місяців протримав в полоні іншого бійця батальйону «Донбас», який на той час займався кадровими питаннями. За словами полоненого, 90 днів його тримали зв’язаним, годували раз на три дні, не дозволяли вставати зі стільця та готували до страти.

Судове слухання проходило у закритому режимі за проханням потерпілого, який був присутній на обранні запобіжного заходу. Рішення про обрання запобіжного заходу прийнято судом у рамках кримінального провадження, відкритого за кількома статтями Кримінального кодексу.
Зокрема, за ч. 4 ст. 358 (використання завідомо підроблених документів); ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою); ч. 1 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби); ч. 2 ст. 127 (катування); ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла); ч. 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), а також за ч. 2 статті 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини).

27 листопада

*Радник голови СБУ Юрій Тандіт заявив, що київська сторона готова до обговорення списків полонених в Донбасі і готова йти на компроміс.
"Ми готові до обговорення списків. В списку з 306 осіб ми нікого не вносили з боку, всі ці особи чинили злочини проти цілісності України, вони були подані в списках з боку ОРДЛО... Зараз мова йде про 74 наших заручниках ... ми говоримо про те, що ми бачимо місцезнаходження більше 90 наших заручників і ми, звичайно, зробимо все можливе, щоб стала відома доля 158-162 чоловік тих, хто вважається заручниками. Це дуже серйозна робота, ми сподіваємося, що найближчим часом дійсно поновиться процес. Ми не будемо говорити про терміни, Україна готова до цього процесу, щоб по закону передати туди цих людей ", - сказав Тандіт.

Тандіт також зазначив, що київська боку готова до будь-яких компромісів у переговорах з представниками ЛНР і ДНР, щоб забрати всіх своїх полонених. "Служба безпеки України і центр звільнення заручників забезпечать швидку передачу туди цих людей. Ми готові до будь-яких компромісів", - додав він.

*В Дружківці поліцейські виявили колишнього чергового КПП "ДНР"

21–річний чоловік добровільно приєднався до бойовиків та під час окупації міста ніс службу на блокпості по вулиці Б.Хмельницького. Найманець обмежував вільне пересування громадян та незаконно оглядав автотранспорт.

Під час патрулювання на залізничному вокзалі співробітники Дружківського відділення поліції зупинили для перевірки документів місцевого мешканця 1996 року народження, який виявився причетним до незаконних збройних формувань.

З початку року поліцією Дружківки затримано 16 учасників незаконних збройних формувань. 8 з них вже оголошено про підозру за ст. 260 КК України.

28 листопада

Українська сторона СЦКК інформує, що російська сторона СЦКК та ОРДО відмовилися надавати гарантії безпеки із заведенням режиму «Тиша» для проведення робіт з пошуку та евакуації тіла загиблого громадянина України в районі населених пунктів Кадема, Гольмовське, Гладосове та Травневе (Донецької області).
У відповіді російської сторони СЦКК та НЗФ ОРДО повідомляється, що пошук та евакуація тіла загиблого громадянина України в районі зазначених населених пунктів «розцінюються як проведення заходів чергової спроби провокацій з боку ЗС України». 




Ситуація в зоні проведення АТО: обстріли, жертви серед цивільного населення. Жовтень 2017 року

1 жовтня
*У Костянтинівці при перетині блокпосту затримано бойовика, який під час найжорстокіших боїв прикривав пересування техніки з РФ.
На стопконтролі при перевірці документів та речей пасажирів автобусу, що прямував до Костянтинівки, його було викрито.

Всі два роки, поки чоловік воював проти України, сім’я мешкала на вільній її частині, а тому, коли сум за рідними став нестерпним, бойовик повернувся до них. Але не додому, бо там могли затримати, а вивіз всю родину до Мирнограду, де і переховувався. Там же влаштувався на офіційну роботу пекарем і отримував зарплатню. Під час спроби повернутися у Костянтинівку його було затримано.  Сьогодні екс-бойовику повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.260 «Створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їх діяльності» Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 8 років позбавлення волі. Запобіжний захід не обирався.

*Під час обстрілу селища Зайцеве, внаслідок влучання запалювальних боєприпасів виникла пожежа в житловому будинку по вулиці Журавського, 31. Будинок та майно згоріли вщент.

2 жовтня

*Під час обстрілу Мар’їнки, під вогонь потрапили житлові будинки місцевих мешканців. Внаслідок влучення у подвір’я по вулиці Жовтневій, 171 від вибуху боєприпасів РПГ-7 та вибухової хвилі від них майже повністю зруйнована дерев’яна господарча будівля. По вулиці Жовтневій, 157 пошкоджену стіну житлового будинку.

4 жовтня

*В Дружківці поліція виявила соратницю бойовика «ДНР». Весь час, доки на Донеччині тривають бойові дії, 42-річна жінка підтримує свого співмешканця, який воював у бойовиків.

Громадянка перевіряється на причетність до сприяння незаконним збройним формуванням.

В ході відпрацювання за місцем мешкання осіб, причетних до незаконних збройних формувань, співробітниками Дружківського відділу поліції було викрито місцеву мешканку, яка зберігала у себе вдома символіку самопроголошеної «республіки». Як виявилось, це подарунок, який їй привезли з окупованого Донецька, де воював її чоловік.

За даним фактом вирішується питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 256 (Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності) Кримінального кодексу України.

* Український військовий побив літнього жителя села Лопаскине. Господарі будинку звернулися до українських бійців з проханням залишити житлову будівлю, але у відповідь з боку військових пішла жорстка реакція: один з військовослужбовців завдав удар автоматним прикладом по спині старому і наказав забратися в грубій формі.

5 жовтня

*Близько 10:30 бойовики почали обстріл з мінометів та озброєння БМП по позиціях підрозділів АТО неподалік КПВВ «Новотроїцьке». Внаслідок чого КПВВ одразу тимчасово припинив свою роботу задля безпеки цивільного населення. Саме в цей час через КПВВ «Новотроїцьке» патруль СММ ОБСЄ здійснював перетинання лінії розмежування сторін.

*Українські військові відкрили вогонь по чоловікові, який переходив міст в Щасті. Про це повідомляється в звіті СММ ОБСЄ, оприлюдненому 3 жовтня.

"Офіцер Збройних сил України в Старобільську повідомив спостерігачам, що 6 вересня, коли чоловік проходив через міст в Щасті, його підстрелили. Раніше офіцер Збройних сил України при Спільному центрі контролю і координації (СЦКК) повідомив команді СММ, що 6 вересня військовослужбовці Збройних сил України підстрелили чоловіка, який переходив через міст в Щастя ", - йдеться в звіті.

Відзначається, що медперсонал лікарні в Щасті підтвердив патрулю СММ ОБСЄ, що 6 вересня військовослужбовці ЗСУ доставили чоловіка, який помер від втрати крові. Також медпрацівники додали, що у чоловіка були три поранення в нижній частині тіла. У лікарні медики констатували смерть пораненого.

В той же день, при процесуальному керівництві військової прокуратури Луганського гарнізону Новоайдаровскім ВП було розпочато досудове розслідування за ч. 1 ст. 115 КК України.

9 жовтня

*В Селидовому 13-річний хлопчик постраждав внаслідок вибуху петарди.

Небезпечний предмет підліток знайшов на дорозі і вирішив з ним «проекспериментувати». Дитяча цікавість обернулась для хлопця опіком обличчя. Поліція проводить перевірку за фактом травмування дитини.

До поліції надійшло повідомлення від медиків з Дніпра, що до них з тілесними ушкодженнями доставлено 13-річного хлопця з Донеччини. З’ясувалось, що вчора в Селидовому близько 15.30 школяр йшов в гості до бабусі та дідуся та дорогою знайшов невідомий предмет синього кольору, схожий на петарду.

Підліток намагався підпалити небезпечний предмет, однак він був мокрий й не загорявся. Тоді хлопець розібрав петарду, висипав порох і підпалив його. Суміш миттєво вибухнула, опаливши обличчя дитини.

Друг хлопчика, який знаходився біля будинку на цій же вулиці, побачив, що сталося, і відвів постраждалого додому до бабусі, будинок якої був в 20 метрах від місця трагедії. Налякана жінка відразу повідомила батькам, які відвезли дитину до лікарні в місто Покровськ, а потім у Дніпро.

Відносно проти батьків відкрито кримінальне провадження з попередньою правовою кваліфікацією за ст. 166 «Злісне невиконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування» Кримінального кодексу України, яке карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

З початку року від поводження з вибухонебезпечними предметами на Донеччині загинуло 12 людей, з них одна дитина, та ще 19 були травмовані, серед яких троє – діти.

* В СБУ хочуть заборонити в’їзд до Росії для політиків і чиновників. Порушникам загрожує кримінальна відповідальність. У відомстві вже підготували відповідний законопроект і готуються передати його в Раду, але юристи в подиві: за їхніми словами, СБУ порушує Конституцію «За шкоду інтересам України».

За словами глави СБУ Василя Грицака, ідея законопроекту належить йому особисто. До Кримінального кодексу внесуть правки, згідно з якими за поїздки в РФ політиків і чиновників «з метою нанесення шкоди інтересам України» каратимуть позбавленням волі до трьох років.
А якщо чиновник відправився в Росію повторно або «за попередньою змовою групою осіб», то нехай готується сидіти у в’язниці від трьох до шести років.

12 жовтня

* Мешканця Брянки затримали на КПП "Новотроїцьке" за документи на зброю, видані в "ЛНР". Документи були виявлені під час огляду українськими прикордонниками.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду "Новотроїцьке" за маршрутом Луганськ - Одеса проїжджав громадянин України на автомобілі. При проведенні поглибленого огляду автотранспорту прикордонниками Донецького загону були виявлені два дозволи на травматичну зброю від так званого "МВС ЛНР."

В ході бесіди було встановлено, що ці посвідчення громадянин отримав замість прострочених, виданих йому раніше МВС України. Як зазначив затриманий, представник правоохоронних органів т.зв. "республіки" сам вийшов на нього в телефонному режимі і сказав взяти з собою документи для оформлення нових посвідчень військовослужбовця.

13 жовтня

*Покровські правоохоронці затримали 2 учасників незаконних збройних формувань

18-річний та 21- річний приятелі вступили в ряди так званої ДНР та обидва проходили службу у батальйоні «Восток», однак згодом покинули свою службу та повернулись додому, де їх і викрили правоохоронці.

18-річний мешканець с. Курахівка в квітні втратив рідного батька, який загинув від рук зловмисника. Останній, аби уникнути покарання, втік в ДНР. Син вирішив розшукати вбивцю і разом із своїм 21-річним другом в квітні 2015 року вирушили до Донецька.

Там їх зустрів спільний знайомий з їхнього села, який обіцяв допомогти розшукати злочинця, але спочатку запропонував хлопцям вступити в ряди незаконних збройних формуваннь. Він розповів друзям, що сам служить у батальйоні «Восток» та має позивний Заєць. Хлопці погодились і добровільно написали заяви на вступ до військового батальйону. Їм видали форму, поселили в казарму і вони почали проходити початкову військову підготовку в лавах незаконних збройних формувань. Навіть отримали позивні «Честер» та «Лисий».

18-річний молодик мав інші плани, а замість цього його готували воювати. Друзі зрозуміли, що ця служба не для них і попросили керівництво відпустити їх додому. Однак, ватажки з батальйону «Восток» відмовили новобранцям. Молодих людей почали залякувати, розповідаючи, що при поверненні на Україну на них чекає жорстока розправа.

Лише в травні, завдяки втручанню родичів, найманцям вдалось повернутись додому.

За даним фактом відкриті кримінальні провадження за ч. 2 ст. 260 Кримінального кодексу України "Створення непередбачених законом воєнізованих або збройних формувань". Наразі правоохоронці проводять перевірку і якщо розповідь молодих хлопців про свою діяльність у лавах ДНР знайде своє підтвердження, вони будуть звільнені від кримінальної відповідальності.

16 жовтня

*Мешканка окупованої Амвросіївки, перебуваючи біля КПВВ "Майорськ", зійшла з дороги в лісосмугу, де підірвалася на розтяжці. В результаті вибуху 34-річна жінка отримала травми тулуба та кінцівок. Постраждала доставлена у лікарню м. Бахмут.

* Новий порядок провезення товарів і особистих речей через КПВВ на Донбасі.

Міністерство з питань неконтрольованих територій і ВПО України повідомляє про зміни в переліку дозволених до провозу через контрольні пункти пропуску на лінії розмежування товарів і техніки.

У переліку передбачені зміни щодо харчових продуктів та інших товарів:
• чай в роздрібних упаковках - загальною вагою не більше 2 кг;
• кава в зернах (смажений або НЕ смажений), кава мелена, кава розчинна в роздрібних упаковках - загальною вагою не більше 2 кг;
• садово-городній інвентар - не більше 5 одиниць;
• шини для легкових автомобілів - всесезонні, зимові або літні радіусом не більше 16 дюймів - один комплект (4 шт).

Доповнено перелік дозволених до провозу через КПВВ особистих речей:
• переносний (стаціонарний) персональний комп’ютер;
• звичайна і / або прогулянкова дитячі коляски на кожну дитину, якщо діти перетинають лінію зіткнення з батьками, в разі відсутності дітей на КПВВ - одна дитяча коляска;
• дві інвалідні коляски на кожну людину з інвалідністю, які перетинають КПВВ, в разі відсутності людини з інвалідністю - максимум однієї;
• ліки не більше 5 упаковок (раніше було не більше 2-х) кожного найменування на одну особу, крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини.

Наказ Міністерства з питань неконтрольованих територій і внутрішньо переміщених осіб України №95 від 27.09.2017 р «Про внесення змін до Переліку і обсяги товарів, дозволених для переміщення в / з гуманітарно-логістичних центрів і через лінію дотику», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2017 р № 1242/31110, вступив в силу.

*Під час обстрілу населеного пункту Залізне було поранено 48-річну жінку. Постраждалу доправили до Торецької міської лікарні з діагнозом – поранення області шиї та тулуба.

17 жовтня

*Бойовики обстріляли місто Мар’їнка близько 18.00. Зафіксовано три пошкоджених будинки, які розташовані по вулицям Жовтневій та Тельмана. Постраждалих немає.

18 жовтня

*У селищі міського типу Новоайдар військові побили літнього чоловіка за незнання "Дня захисника України". Місцева жінка розповіла, що ввечері, близько 18.00, її батька, 1947 року народження, побили двоє українських солдатів.

"Папа приїхав до нас відвідати онуків. У суботу ми відзначили Покрова, сходили в храм. А днем ​​його запросили наші родичі. І коли він від них повертався, зустрів двох військових. Каже, похитувалися і перегаром від них несло", - розповіла жінка.

"Вони йому:" Зі святом! ". А він їм і відповідай:" І вас з Покровом! "- додала вона.

Жінка повідомила, що солдати почали випитувати у її батька, які ще він знає свята, що відзначаються в цей день. Коли чоловік відповів, що більше ніяких знаменних дат йому невідомо, один з військових схопив його за шию, а другою вдарив по щоці.

* Військовослужбовці ЗСУ відібрали у жителя Алчевська пенсію за півроку. Постраждалий чоловік розповів, що 14 жовтня 2017 року його на попутному автомобілі повертався додому з селища міського типу Біловодськ, куди їздив для отримання пенсії.

По дорозі з Біловодська в Станицю Луганську автомобіль зупинили на блокпосту ВСУ, розташованому на виїзді з села Городище Біловодського району.

"Військові як знали, що я з грошима їду: відразу сказали, щоб я виходив і готувався до огляду. Потім завели мене до себе в сторожку, змусили роздягтися до трусів, перевірили всі речі. Коли гроші знайшли - навіть зраділи," чорним інкасатором " обізвали ", - розповів потерпілий.

"Я їм кажу, що це пенсія моя за півроку, а вони:" Раз гроші в Алчевськ везеш - значить терористів фінансіруешь. Вибирай: або конфіскація, або ми тебе зараз упрячем на 15 років ". Що мені залишалося робити?" - додав пенсіонер.

"Загальна сума" вилученого "склала 17 922 грн. чоловіка посадили в машину і відпустили.

* Прокуратура передала до суду справу військового, який убив місцевого жителя в Авдіївці. Військовослужбовець правоохоронного органу звинувачується в скоєнні кримінальних злочинів передбачених ч. 3 ст. 365 і п 3, 4 ч. 2 ст. 115 КК України.

Відзначається, що військовослужбовець у званні майора хотів підвищити показники своєї діяльності і, перевищуючи надану йому владу, свідомо викрав місцевого жителя. Застосовуючи до нього фізичне насильство з метою отримання визнання від невинної особи у вчиненні злочину, став наносити останньому тілесні ушкодження. Після цього військовий вивіз потерпілого за межі Авдіївки і з особливою жорстокістю, шляхом нанесення численних і послідовних ударів, позбавив життя місцевого жителя.

13 жовтня 2017 після виконання всіх необхідних слідчих дій та ознайомлення підозрюваного і його захисника з зібраними матеріалами кримінального провадження, майору вручений звинувачувальний акт за звинуваченням в скоєнні кримінальних злочинів передбачених ч. 3 ст. 365 і п 3, 4 ч. 2 ст.115 КК України.

Як повідомлялося, 10 березня 2017 року біля траси Костянтинівка-Донецьк було знайдено тіло жителя Авдіївки Володимира Єрьоміна.
Житель Авдіївки Володимир Єрьомін перестав виходити на зв’язок з родичами 3 березня.

У вбитого залишилися дружина і син, які зараз живуть в Ясинуватій.
https://youtu.be/-4cU61XgMT0

23 жовтня

*Під обстріл  потрапила Авдіївська лісосмуга поблизу промислової зони і уламки від снарядів пошкодили дах на домоволодінні, розташованому у провулку Лісному.

24 жовтня

*До Новоайдарського відділу поліції надійшло повідомлення місцевої мешканки про те, що 10 жовтня її 41-річний чоловік поїхав до м. Луганська та до теперішнього часу не виходить з нею на зв’язок.

27 жовтня

*Мінометний обстріл житлових кварталів міста Мар’їнки розпочався вчора о 20:00 та тривав близько години. Зафіксовано пошкодження 3 будинків. О 20:30 слідчо-оперативна група поліції отримала дзвінок про допомогу від подружжя пенсіонерів: по вулиці Набережній біля їх будинку розірвався снаряд. Пошкоджені всі вікна та фасад. В момент вибуху господарі оселі знаходилися на подвір’ї, їх оглушило ударною хвилею, але, на щастя, не зачепило осколками. Від допомоги лікарів пенсіонери відмовилися.

Даний факт задокументований. Зранку поліцейські продовжили огляд району. Наразі виявлені пошкодження 3-х будинків по вулиці Набережній та Каштановій.

*Під обстріл потрапив житловий сектор населеного пункту Широкине. За адресою провулок Північний, буд. № 2 внаслідок вибуху  міни на подвір’ї житлового будинку було зруйновано присадибну будівлю (літню кухню) та уламками міни пошкоджено фасад житлового будинку.

28 жовтня

*В результаті обстрілу пошкоджено дах приватного будинку, розташованого по вулиці Лермонтова в Авдіївці, літню кухню по вулиці Некрасова. А на подвір’я домоволодіння, розташованого по вулиці Колосова, прилетіла міна, яка не розірвалась. Ніхто з містян не постраждав.




Дещо про заколот у Луганську

Події в окупованому проросійськими сепаратистами Луганську два дні перебувають у топі новин по обидва боки лінії розміжування. Вдень 21 листопада стало відомо, що центр Луганська оточили "зелені чоловічки" без розпізнавальних знаків.

Згодом ватажок сепаратистів Ігор Плотницкий і колишній "глава МВС" "ЛНР" Ігор Корнет почали звинувачувати один одного в дістабілізаціі ситуації в місті. Через деякий час перестав працювати "державний телеканал". Також припинило роботу місцеве радіо, почалися проблеми з мобільним зв’язком. Пізніше повідомлялося про те, що в місто зайшли колони з боку дружньої "ДНР" на підмогу Плотницькому.

Варто зазначити, що конфлікт між Плотницьким та Корнетом дійсно має місце, і розгорався він задовго до відставки Корнета, проте кульмінація подій припала на загострення на Луганському напрямку фронту.

Також варто звернути увагу, що незважаючи на загострення пристрастей в Луганську, ніяких масових "заварушек" там все ж немає, а техніка, яку ми спостерігали на відео напередодні ввечері, до центру міста, за словами очевидців, так і не доїхала, а "затаїлася десь в полях ".

Плотницкий нікуди не тікав і сьогодні з ранку провів нараду в своєму робочому кабінеті, на якому доручив новому в.о. міністра "МВС ЛНР", "поставити крапку" в історії з Корнетом, звинувативши останнього в спробі державного перевороту.

Координатор групи "Інформаційний Опір" Дмитро Тимчук на сторінці в Facebook також прокоментував ситуацію в Луганську.

За його інформацією, в місто ввечері 21 листопада прибув підрозділ приватної військової компанії з РФ, яке за чотири дні до цього перекинули в Алчевськ з Росії, а зараз направили в Луганськ для стримування конфлікту між терористами. Також увечері 21 листопада через прикордонний пункт пропуску "Довжанський" з території РФ увійшла колона, в якій нарахували кілька десятків УРАЛів і 20 БТРів з знаряддями на причепах.

В її складі прибув А.Гайдей з позивний "Рим" - колишній командир бандформування "ЛНР" з великим "послужним списком", який має давній конфлікт з Плотницьким. Свого часу Гайдея врятував від арешту і допоміг втекти саме Корнет.

Відзначається, що більшість прибулих військовослужбовців і представників інших силових відомств "ЛНР" поки підтримують колишнього "главу МЗС" "ЛНР" Ігоря Корнета.

Також на його стороні "міністр держбезпеки" "ЛНР" Пасічник, який має суттєвий вплив на ситуацію і місцеві сили. У той час, як Плотницкий і його оточення можуть розраховувати тільки на російських військовослужбовців і ПВК.

"Подальший розвиток ситуації повністю залежить від рішення, яке приймуть в Кремлі -" злиття "" ЛНР "і" ДНР "з єдиним центром управління в Донецьку, відновлення статусу кво з примусовим" примиренням "Плотницького та Корнета або ж зміщення Плотницького, до якого у Москви також є багато претензій ", - пише Тимчук.

"Розборки" між ватажками в Луганську продовжують бурхливо обговорювати в соцмережах. І це навіть,найцікавіше із новин. Отже найяскравіші і показові коментарі приводимо нижче.

Журналіст Денис Казанський у своєму Facebook виклав фото з прибуттям військової техніки до Луганська і прокоментував їх.

"Хто міг 5 років тому уявити собі, що Донецьк одного разу направить до Луганська військову техніку і окупує його? Пророцтва африканських чаклунів, надруковані в газеті" Оракул ", і то виглядали правдоподібніше. Але ось на дворі 2017 рік, і ми бачимо колони" КАМАЗів "і БТРів, що рухаються по трасі з Донецька до Луганська", - зазначив блогер.

При цьому він додав, що йому "особливо подобаються нові напівпричепи" Камазів". Відразу видно, що це не з Росії, а у ВСУ віджали в ході "громадянської війни".

Журналіст "Радіо Свободи" Андрій Діхтяренко у своєму Facebook відмічає, що прогнозується один з 7 варіантів розвитку подій в Луганську:

Також журналіст пояснює, чому в Луганськ увійшли російські танки.

Однак, найбільш "колоритними" все ж таки можна назвати коментарі рядових користувачів соцмереж. Так мешканці міста Луганськ ось так бачуть ситуацію в городі:

Отже, станом на ранок 22 листопада Плотницкий і Корнет знаходяться на своїх робочих місцях. Ймовірно, що глава ЛНР з учорашнього дня не покидав будівлю адміністрації і знаходиться під посиленою охороною свого підрозділу. Атмосфера залишається напруженою. 
Адмінбудівлі залишаються блокованими. Робота держтелекомпанії нібито відновлено.

Співробітники "МВС" самопроголошеної "ЛНР" заарештували "в.о. генерального прокурора" Подоброго і його першого заступника - Рахно.
Керівників "генпрокуратури" затримали прямо в будівлі прокуратури. У затриманні брали участь велика кількість співробітників міліції.

Що саме відбувається в Луганську зараз сказати складно та, як будуть розвиватися події далі, чим ці розбірки закінчаться ще не ясно. 




На КПВВ "Станица Луганская" пропал без вести луганчанин Олег Бушуйченко

31 октября, примерно в 10-00, во время пересечения КВВ «Станица-Луганская», пропал без вести житель Луганска Бушуйченко Олег Станиславович, 1969 г.р.. Он направлялся в оккупированный Луганск через блокпосты т.н. "лнр".

Исчезновение произошло в результате «общения» с боевиками т.н. «лнр», которые по неизвестной причине решили «индивидуально» пообщаться с луганчанином. После пересечения поста луганских боевиков, Олег Бушуйченко на связь с семьей не вышел.

До сих пор его родные не знают, где находится пропавший и что с ним произошло.




Законодавство

Товари, які дозволено перевозити через лінії зіткнення, – перелік затверджено

Товари, які дозволено перевозити через лінії зіткнення, – перелік затверджено
Набрав чинності наказ Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і ВПО № 39 «Про затвердження переліку та обсягів товарів, дозволених для переміщення на/з гуманітарно-логістичного центру й через лінію зіткнення». Юристи Всеукраїнського благодійного фонду «Горение» розповіли, що і в якому обсязі можуть перевозити через лінію зіткнення фізичні особи.

Обсяги. У ручній поклажі та в супроводжуваному багажі можна перевозити товари з Переліку, сумарна вартість яких не перевищує 10 000 гривень, а сумарна вага – не більш ніж 75 кг на одну людину. Це правило не поширюється на особисті речі та підакцизні товари. Їх обсяги визначені окремо.

До затверджених товарів входять:

1.Харчові продукти: пшеничне й житнє борошно, хлібобулочні й макаронні вироби, крупи, яловичина, свинина, сало, м’ясо птиці, риба й морепродукти, ковбаси, напівфабрикати, молоко, сметана, м’які і тверді сири, масло, курячі яйця, цукор, соняшникова олія, сіль, прянощі, овочі, фрукти, кондитерські вироби, діабетичні товари харчового призначення.

2.Непродовольчі товари: побутова хімія, письмове й канцелярське приладдя, друкована продукція, товари особистої гігієни й індивідуальні косметичні засоби, одяг, білизна, взуття й інша галантерея, дрібна побутова техніка, лікарські засоби, визначені законом України «Про лікарські засоби» – не більш ніж 5 упаковок або 5 одиниць кожного найменування. А також вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини й контролю за її станом.

3.Підакцизні товари:

-200 сигарет, 250 грамів тютюну, або ці вироби загальним вагою не більш ніж 250 грамів;
-5 літрів пива, 2 літра вина, 1 літр міцних алкогольних напоїв.

4.Особисті речі:

-товари особистої гігієни й індивідуальні косметичні засоби в кількості, що забезпечує потреби однієї людини на період поїздки;
-одяг, білизна, взуття, які призначені виключно для власного користування й мають ознаки вживаних;
-особисті прикраси, зокрема з дорогоцінних металів і каменів, на людині в обґрунтованій кількості;
-не більш ніж 3 платіжні картки;
-один фотоапарат, одна кіно- або відеокамера разом із розумною кількістю додаткового приладдя;
-не більш ніж 2 переносні музичні інструменти;
-один переносний звуковідтворювальний пристрій – магнітофон, диктофон, програвач компакт-дисків і т. д. – й обґрунтована кількість плівок, платівок, дисків;
-один переносний радіоприймач;
-не більш ніж 2 мобільні телефони;
-один телевізор;
-переносний персональний комп’ютер – не більш ніж одна одиниця й периферійне обладнання і приладдя до нього;
-не більш ніж 3 флеш-карти;
-не більш ніж два калькулятори, електронні книги;
-дитячі коляски в кількості, що відповідає кількості дітей, які перетинають лінію дотику разом із громадянином, а у разі відсутності дітей – не більш ніж одна одиниця;
-одна інвалідна коляска на кожну людину з інвалідністю, а у разі відсутності особи з інвалідністю – не більш ніж одна одиниця;
-індивідуальні вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини й контролю за її станом з ознаками вживаних;
-лікарські засоби в кількості, що не перевищує дві упаковки кожного найменування на одну людину;
-один годинник;
-0,5 літра туалетної води зі 100 грамів духів;
-спортивне спорядження – велосипед, рибальська вудка, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, інше аналогічне спорядження, призначене для використання однією особою;
-особисті речі з ознаками користування: меблі, посуд, кухонні рнчі, постільна білизна, книги, зошити, канцелярське приладдя, килими, картини, світильники, інструменти, дитячі іграшки, у разі переїзду особи на проживання з неконтрольованої території на контрольовану територію.




ЗАЯВА УКРАЇНСЬКИХ ПРАВОЗАХИСНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ З ВИМОГОЮ ПОВЕРНУТИ НА ДООПРАЦЮВАННЯ ЗАКОНОПРОЕКТ № 7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях»

Президенту України П.О. Порошенку

Голові Верховної Ради України А.В. Парубію

Головам фракцій Верховної Ради України

Народним депутатам України

 

ЗАЯВА УКРАЇНСЬКИХ ПРАВОЗАХИСНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
З ВИМОГОЮ ПОВЕРНУТИ НА ДООПРАЦЮВАННЯ ЗАКОНОПРОЕКТ № 7163
«Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях»

 

Українські правозахисні організації, які з самого початку агресії Російської Федерації проти України опікуються питаннями захисту прав людини в ході збройного конфлікту, документуванням злочинів проти людяності та воєнних злочинів на окупованих територіях та правовою допомогою жертвам конфлікту звертаються до вас із вимогою не допустити ухвалення недосконалого законодавчого врегулювання державної політики щодо збройного конфлікту на Сході України та окупації Криму. 

6 жовтня 2017 року законопроект № 7163, визначений Президентом України, як невідкладний, було прийнято Верховною Радою України в першому читанні. Текст законопроекту був направлений до профільного комітету з питань національної безпеки та оборони на доопрацювання. 17 листопада члени профільного комітету, розглянувши понад 600 поправок, затвердили оновлений текст законопроекту і направили його до Верховної Ради з рекомендацією проголосувати в цілому за законопроект у другому читанні. Станом на 27 листопада порівняльну таблицю з прийнятими поправками на офіційному порталі Верховної Ради досі не опубліковано. Вимагаємо припинити непрозорий розгляд законопроекту всупереч Регламенту ВРУ.

Загалом вітаючи ініціативу органів влади на четвертому році збройного конфлікту на території України законодавчо врегулювати питання збройної агресії РФ, хочемо наголосити на важливості дотримання стандартів прав людини та норм міжнародного гуманітарного права. Законопроект має низку суттєвих недоліків, а саме:

  1. Вибірковий загальний підхід щодо дотримання та виконання обов’язків в сфері міжнародного гуманітарного права.
  2. Відсутність мінімальних обов’язків щодо захисту цивільного населення у небезпечних умовах згідно з міжнародними зобов’язаннями.
  3. Відсутність загальних норм щодо захисту осіб, які належать до категорії «захищених» відповідно до Женевських конвенцій.
  4. Відсутність процедури визначення конфлікту на сході України.
  5. Недоцільність включення деяких норм, які не стосуються питання врегулювання конфлікту.
  6. Недопустимість порядку визнання документів, ухвалених в т. зв. “ДНР/ЛНР”.
  7. Існування правових колізій між даним законопроектом і законодавством, на яке він містить посилання, що стосується окупованого Криму.

Аналіз вказаних недоліків додається.

Мусимо констатувати відсутність в законопроекті балансу між відстоюванням державних геополітичних інтересів та захистом цивільного населення.

На підставі викладеного та з урахуванням важливості питань, що мають бути врегульовані даним законопроектом, вимагаємо:

  1. Повернути законопроект №7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» на доопрацювання.
  2. Залучити до обговорення та доопрацювання законопроекту № 7163 фахівців у сфері міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права, представників українських неурядових організацій.
  3. Забезпечити публічний, прозорий, відповідний чинному законодавству порядок обговорення та розгляду законопроекту № 7163.

 

 

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини                       О. ПАВЛІЧЕНКО

 

Директор Харківської правозахисною групи                                                                  Є. ЗАХАРОВ

 

Координатор Медійної ініціативи за права людини                                                       М. ТОМАК

 

Аналіз та основні зауваження щодо змісту законопроекту № 7163 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях»

 

  1. Вибірковий загальний підхід щодо дотримання та виконання обов’язків у сфері міжнародного гуманітарного права.

Важливим завданням законопроекту № 7163 є визнання на території України такої, що продовжується, агресії Російської Федерації та окупації окремих територій сходу України. З метою чіткого висвітлення намірів України щодо ефективного дотримання положень міжнародного гуманітарного права, як сторони збройного конфлікту, та вимоги їх виконання іншою стороною – Російською Федерацією, в преамбулі варто додати посилання на всі чотири Женевські конвенції та додаткові протоколи до них[1]. Навіть без фактичного визнання на внутрішньому рівні існування на території України збройного конфлікту (проголошення воєнного стану), норми міжнародного гуманітарного права є обов’язковими для сторін. Стаття 2 Женевської конвенції (ІІІ) про поводження з військовополоненими  1949 р. визначає, що її положення застосовуються у всіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, який може виникнути між двома або більше договірними сторонами, навіть якщо стан війни не визнається однією з них.

  1. Відсутність мінімальних обов’язків щодо захисту цивільного населення у небезпечних умовах згідно з міжнародними зобов’язаннями[2].

З моменту ратифікації Женевських конвенцій та додаткових протоколів до них Україна взяла на себе низку позитивних зобов’язань щодо захисту жертв війни, які вона має виконувати. Це стосується цивільного населення, яке безпосередньо знаходиться у зоні бойових дій, та захищених осіб у збройному конфлікті (військовополонених, заручників, поранених, зниклих безвісті, осіб, свобода яких обмежена). Критично необхідним є визначення конкретних кроків, які дозволять збалансувати геополітичні позиції із позитивними обов’язками України, як держави по відношенню до людей відповідно до Женевських конвенцій та протоколів до них та Європейської конвенції з прав людини. У зв’язку з цим наша рекомендація Законодавцю полягає в тому, щоб створити безпечні умови для перетину лінії розмежування цивільними особами без загрози їхньому життю та враховувати ризики у зв’язку з активізацією бойових дій на непідконтрольних територіях з метою захисту цивільного населення (медичний захист, пришвидшена евакуація дітей та літніх людей, створення належних умов для евакуації). Кожен збройний конфлікт – це передусім небезпечна ситуація для цивільного населення, й Україна зобов’язана вживати всіх необхідних заходів задля його захисту. Це стосується як природних прав людини (право на життя, фізичну недоторканність та повагу до людської гідності й інші), так і соціальних (право на охорону здоров’я, соціальне забезпечення тощо) прав. Крім того, з огляду на велику кількість потерпілих від конфлікту на сході України, на нашу думку, надзвичайно важливим було б включити посилання на “Основні принципи та керівні положення, що стосуються права на правовий захист та відшкодування збитку жертв грубих порушень міжнародних норм в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права” в текст законопроекту[3].

  1. Відсутність загальних норм щодо захисту осіб, які належать до категорії “захищених” згідно з Женевськими конвенціями.

Відповідно до статті 4 Женевської конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни під захистом даної Конвенції знаходяться особи, які у будь-який момент якимось чином перебувають у ситуації війни чи окупації під владою сторони конфлікту чи держави-окупанта, громадянами якої вони не є. З прийняттям законопроекту № 7163 Україна має закріпити на національному рівні статус захищених осіб: військовополонених, заручників, зниклих безвісти, осіб, свобода яких обмежена, та визначити механізми їх захисту, відповідно до положень Женевських конвенцій. У зв’язку з цим рекомендуємо включити до законопроекту № 7163 бланкетну норму щодо захисту даної категорії жертв конфлікту: обліку, закріплення механізмів повернення, верифікації та збору даних.

  1. Відсутність процедури визначення конфлікту на сході України.

Даний законопроект не містить процедури визначення конфлікту на сході України і при цьому не враховує норми міжнародного права. Відповідно до статті 34 Статуту ООН Рада Безпеки має повноваження розслідувати будь-який конфлікт або будь-яку ситуацію, що може призвести до міжнародних незгод або викликати суперечності, для визначення того, чи не може продовження цього конфлікту або ситуації загрожувати підтримці міжнародного миру й безпеки. Відповідно до Статуту Міжнародного Комітету Червоного Хреста – це є нейтральна установа, одним із завдань якої є визнання нових чи реорганізованих національних спільнот. У зв’язку з цим МКЧХ стежить за виконанням норм міжнародного гуманітарного права в ході збройних конфліктів і так само, як і Міжнародний кримінальний суд (далі – “МКС”), відноситься до тих інституцій, які мають повноваження щодо кваліфікації конфліктів. З метою дотримання міжнародних  правових стандартів під час кваліфікації конфлікту, на національному рівні доречно враховувати попередню кваліфікацію прокурора МКС, відповідно до якої конфлікт на сході України попередньо кваліфіковано як неміжнародний паралельно з міжнародним[4].

Також ми рекомендуємо не змішувати поняття «ефективного контролю» і «загального контролю», як це пропонується у статті 1 законопроекту № 7163. Дані поняття не є тотожними, а виходять з практики різних міжнародних судових органів, але стосуються визначення контролю однієї держави над частиною території іншої. Поняття «ефективного контролю» застосовується у практиці Європейського суду з прав людини (у справах Ілашку та інші проти Молдови та РФ, Мозер проти Молдови та РФ). Натомість теорія «загального контролю» виходить з рішення Міжнародного Суду ООН у справі щодо військових та напіввійськових дій на території Нікарагуа та проти держави (Нікарагуа проти США, 1986 р.) та має дещо нижчий стандарт доказування. Враховуючи те, що Україна подала 5 міждержавних позовів проти РФ до ЄСПЛ в яких вона доводить “ефективний контроль” РФ на території ОРДЛО, на нашу думку, доцільніше було б використовувати поняття “ефективного контролю”. Під час подальшого розгляду законопроекту №7163 варто також враховувати окремі позиції структур Ради Європи та ООН, а також звіту Офісу Прокурору МКС за 2016 рік.

  1. Недоцільність включення деяких норм, які не стосуються питання врегулювання конфлікту.

Питання реституції та компенсації за порушення, завдані державою-агресором, виходять за межі національної судової юрисдикції та у різних аспектах належить до відання Міжнародного суду ООН, Міжнародного кримінального суду та Європейського суду з прав людини, в залежності від характеру порушення та міжнародно-правового регулювання. Норма щодо звільнення від сплати судового збору при зверненні до національних судових органів про визнання факту вчинення порушення Російською Федерацією та стягнення компенсації за завдані наслідки може лише зміцнити існуючу недосконалу судову практику на національному рівні. Межі юрисдикції національних судових інстанцій чітко встановлені Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Цивільним процесуальним кодексам України, Кримінальним процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України та Господарським процесуальним кодексом України. Тому, на нашу думку, більш ефективним в даному випадку буде внесення змін щодо даних норм у  відповідне національне законодавство.

  1. Недопустимість порядку визнання документів.

Адміністративний порядок визнання документів, що підтверджують факт народження та смерті, який пропонується у статті 2 законопроекту № 7163, наразі є недоцільним та передчасним. На наш погляд, документи, видані де-факто владою так званих «республік» мають бути враховані національними судами в якості доказів в порядку судової процедури, яка вже встановлена практикою застосування цивільного процесуального законодавства. Вона дозволяє верифікувати та оцінити видані самопроголошеними «республіками» документи у сукупності з іншими доказами. Така процедура не легітимізує ці документи, однак дозволяє жителям непідконтрольних територій використовувати їх в якості доказів настання фактів народження / смерті. Запровадження адміністративної процедури визнання документів, виданих на непідконтрольних територіях окремих районів Донецької та Луганської областей, на відміну від доцільності запровадження її для окупованої території Криму, є передчасним кроком з огляду на 1) відсутність функціональної системи захисту прав людини, 2) низьку ступінь інституціоналізації де-факто органів влади, 3) ведення активних бойових дій у регіоні; 4) на відсутність відповідної кваліфікації компетентними інституціями (див. п. 4 заяви). Слід констатувати, що діяльність квазі-державних органів «республік» та її воєнізованих формувань є вкрай непередбачуваною. Всі документи, що видаються такими органами, не викликають довіри також і через низький ступінь їх захищеності та достовірності. Вважаємо, що такий підхід до оцінки документів не буде суперечити практиці Європейського суду з прав людини та Міжнародного суду ООН. Немає сумнівів, що документи, видані органами «влади» самопроголошених республік, мають бути враховані в цілях захисту прав людини, особливо у випадках встановлення фактів народження та смерті.  В той же час держава має право обирати і запроваджувати механізм визнання таких документів, їх верифікації та підтвердження. 

  1. Усунення правових колізій між даним законопроектом і законодавством, що стосується врегулювання конфлікту на Кримському півострові.

15 квітня 2014 року ВРУ вже прийняла Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII. Закон визначає статус Криму (сухопутна територія, внутрішні морські води і територіальне море України, повітряний простір над цими територіями) як тимчасово окупованого внаслідок збройної агресії РФ, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. При цьому мета та зміст проекту Закону № 7163 вказують на регулювання ним відновлення державного суверенітету України над територіями в Донецькій та Луганській областях, які очевидно потребують й окремого повного регулювання правового режиму цих територій, що, на наш погляд, не запропоновано проектом повною мірою у відповідності до вимог міжнародного права та захисту прав та інтересів громадян на цих територіях. Крім того проектом закону № 7163 передбачено використання норм Закону № 1207-VII, при цьому положення самого Закону № 1207-VII залишаться незмінними. А сам ЗУ № 1207-VII визначає правовий режим окупованої території Кримського півострову і не має відношення до правового режиму в зоні конфлікту на Сході України. Отже, необхідно усунути правові колізії і узгодити законопроект з чинним законодавством про тимчасово окуповані території.

 

[1] Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих у регулярних арміях (І); Конвенція про поліпшення долі поранених, хворих осіб, що потерпіли в корабельних аваріях, зі складу збройних сил на морі (ІІ); Конвенція про поводження з військовополоненими (ІІІ); Конвенція про захист цивільного населення під час війни (ІV).

[2] У зв’язку з цим пропонуємо абзац 2 статті 5 законопроекту 7163 викласти наступним чином: “вживають всіх необхідних заходів відповідно до норм міжнародного гуманітарного права для захисту прав і основоположних свобод людини і громадянина на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Захист осіб, які не беруть активної участі в бойових діях, у тому числі з особами зі складу збройних сил, що склали зброю, а також із тими, хто hors de combat, у наслідок хвороби, поранення, затримання чи будь-якої іншої причини відбувається у відповідності до  Женевських конвенцій ІІІ та IV та додаткових протоколів”

[4] §169 https://icc-cpi.int/iccdocs/otp/161114-otp-rep-PE_ENG.pdf; замість терміну “тимчасово окуповані території” пропонуємо вживати термін “ деякі території Донецької та Луганської областей , непідконтрольні уряду України внаслідок збройної агресії РФ”

 




Права та обов’язки громадян під час дії воєнного стану

06.10.2017 р. Президентом України було подано до Верховної ради проект Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». Правові аналітики БФ «Право на захист» проаналізували цей законопроект і підготували інфографіку*, щоб ознайомити громадян з особливостями обмежень, які передбачає правовий режим воєнного стану, що наступить, в разі ухвалення зазначеного проекту Закону.

 

 




Про введення безстрокових пропусків в зону АТО


У квітні поточного року до Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб в районі проведення АТО були внесені зміни, згідно з якими всі пропуски для перетину лінії зіткнення повинні були стати безстроковими. Однак до сих пір ця зміна не вступила в силу.

Громадська організація Донбас-SOS звернулася в Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України (АТЦ) з питанням про терміни впровадження в життя цієї норми і чи будуть всі пропуски автоматично ставати безстроковими або для цього необхідно буде писати якісь заяви.

Після першого звернення до СБУ відповіли, що «проводяться роботи по зміні програмного забезпечення на сайті для оформлення перепусток; по їх закінченню Реєстр перейде на новий формат роботи, про що громадськості обіцяють повідомити на сайті СБУ. Ті, хто оформить / продовжить дозвіл (пропуск) до переходу Реєстру на новий формат роботи і офіційного повідомлення СБУ про це матимуть дозвіл (пропуск) терміном дії 1 рік з дати оформлення відповідно до попередньої редакції Тимчасового порядку. Після закінчення терміну дії, в разі необхідності, необхідно буде подати нову заяву для отримання дозволу з терміном дії «безстроково».

Через півроку громадські працівники повторили запит. У новій відповіді сказано: «В даний час технічні роботи по внесенню змін до алгоритму роботи Реєстру дозволів для переміщення осіб в районі проведення АТО продовжуються. Про початок роботи Реєстру в новому форматі буде повідомлено шляхом оголошення на офіційному сайті СБУ».




Рада може затвердити отримання пенсій жителями Донбасу без довідки переселенця

Верховна Рада може розглянути законопроект про спрощення процедури виплати пенсій жителям неконтрольованих районів Донецької та Луганської областей. Про це в коментарі «112 Україна» заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука.

За його словами, поправка, яку пропонують депутати, дозволить пенсіонерам отримувати виплати без оформлення довідки переселенця на підконтрольній силам АТО території.

«Є ініціатива, і я її абсолютно підтримую, розірвати зв’язок між статусом вимушено переміщеної особи і можливістю отримувати пенсії. Будь-який пенсіонер, який живе на неконтрольованії території, повинен мати можливість після перетину лінії зіткнення звернутися в певні банківські установи державних банків. Після проходження верифікації людина повинна отримати свою чесно зароблену роками пенсію», - заявив він.

Тука стверджує, що таким чином вдасться протидіяти корупції в соціальних службах, співробітники яких видають пенсіонерам «липові» довідки переселенців.

«Попередньо збільшення кількості вимушених переселенців дає нашим статистичним органам перекручену інформацію, адже наступним кроком після підрахунку кількості вимушено переміщених осіб призначаються певні субвенції, освітня, медична, в залежності від кількості людей, які нібито живуть на тій чи іншій території. Зрештою ми своїми незграбними діями породили величезну корупційну машину, яка полягає в тому, що люди, які живуть на неконтрольованих територіях, щоб отримати статус вимушено переміщеної особи, платять дрібні, але постійні хабарі працівникам соціальної служби на місцях, які, все прекрасно знаючи, розуміючи, видають жителям «липові» довідки за певну мзду, після цього починається постійно діюча процедура верифікації. Щоб проходити час від часу цю верифікацію люди також кожен раз платять данину», - констатував Тука.

Для отримання виплат пенсіонерам, які проживають на підконтрольній Україні територіях Луганської та Донецької областей, на сьогоднішній день необхідно оформити статус внутрішньо переміщеного особи, а також з’являтися на підконтрольній силам АТО території раз в 60 днів.

Більш детально про оформлення пенсії для ВПО дивіться ТУТ.




Аналітика

Дослідження інформаційного споживання, потреб та поглядів мешканців Луганської та Донецької областей

Пропонуємо увазі наших читачів досить цікаве дослідження ГО "Детектор медіа", щодо інформаційного споживання, потреб та поглядів мешканців прифронтової зони на сході країни.

Дослідження інформаційного споживання, потреб та поглядів мешканців Луганської та Донецької областей (підконтрольних уряду України) було проведене в липні-серпні 2017 року і охопило 173 респонденти з 9 населених пунктів. Отримані дані дозволяють більш глибоко зрозумі- ти, як саме громадяни споживають інформацію; як обирають джерела інформації, які мають критерії достовірності; які потреби, емоції, стереотипи впливають на сприйняття ними інформації; як громадяни ставляться до медіа, до урядової комунікації щодо Сходу України тощо.

Дослідження спонукає по-новому поглянути на проблеми медіа в Україні, а також на підходи до комунікації з мешканцями Сходу України, які застосовують уряд та неурядові організації. Для представників органів влади, відповідальних за урядові комунікації; журналістів та редакторів ЗМІ; донорських інституцій, громадських організацій, що впроваджують (фінансують, ініціюють) комунікаційні кампанії на Сході України; науковців, що досліджують інформаційне споживання в кризових умовах; спеціалістів у галузях безпеки та суспільних наук.

Дослідження показує, що громадяни вкрай рідко обирають джерела інформації усвідомлено і раціонально. Частково це пов’язано із загальним скептицизмом і негативним ставленням, яке мешканці регіону відчувають практично до всіх ЗМІ. Друзі, родичі, навіть незнайомі люди є для них більш надійним джерелом новин. Ідеологічні чинники, ставлення до того чи іншого каналу чи його власника мало впливають для громадян при виборі джерел новин.

В цілому респонденти демонструють високий рівень недовіри до інформації з українських медіа. Сильною є втома від домінування негативу в дискурсі, від фокусування на негараздах, насильстві, економічній та соціальній безвиході. Невідповідність повідомлень про ситуацію на фронті реальності сприймається як цілеспрямована брехня; це, а також засилля політичного популізму в медійному дискурсі формує сильну недовіру до українських медіа та уряду (“всі брешуть”).

Існує сильне роздратування від невідповідності медіа контенту інформаційним потребам громадян, ігнорування їх проблем та невідображенням їхньої реальності, недружньості на рівні вибору тем, лексики, фокусу висвітлення подій. В цілому ставленнядо українських медіа можна визначити словами: «Це не про нас». В той же час з великою вірогідністю викликають довіру ті медійні повідомлення, що безпосередньо стосуються цих громадян; правдиво, з позиції простої людини показують дійсність; такі, що відповідають їх запитам на інформацію.

Повний текст дослідження доступний по ссилці




Хто винний?

Експерти ООН попереджають про небезпеку хімічної катастрофи і ризики для водопостачання у зв’язку з ескалацією конфлікту на сході

Україна зіткнулася з небезпекою хімічної катастрофи і ризиками для водопостачання у зв’язку з ескалацією військових дій поблизу об’єктів водопостачання на сході країни, попередили два спеціальних доповідача ООН.

«Ми стурбовані нещодавніми повідомленнями про обстріли поблизу об’єктів водопостачання в Донецькій області, на яких знаходиться газоподібний хлор та інші надзвичайно небезпечні хімічні речовини», – заявили Баскут Тункак, експерт з прав людини і небезпечних речовин, та Лео Хеллер, чий мандат охоплює питання доступу до безпечної питної води і санітарії.

«Пошкодження об’єктів, на яких містяться такі речовини, як газоподібний хлор, і руйнування водоочисних споруд можуть мати катастрофічні наслідки для населення і навколишнього середовища на сході України», – додали вони.

Газоподібний хлор, що може завдати серйозної шкоди здоров’ю і призвести до загибелі внаслідок асфіксії, використовувався як хімічна зброя, але конкретно не згадується у Конвенції про хімічну зброю. Тим не менше, використання будь-якого токсичного хімікату як зброї, включаючи хлор, заборонено відповідно до Конвенції про хімічну зброю.

За наявною інформацією, Донецька фільтрувальна станція кілька разів підпадала під обстріли в період з 3 до 4 листопада, що призвело до пошкодження резервного хлоропроводу.

Як повідомляється, пошкодження основного хлоропроводу або однієї з дев’ятсоткілограмових ємностей з хлором, що знаходяться в цих спорудах, призвело б до загибелі людей в радіусі 200 м, включаючи персонал об’єкта, і спричинило б зупинку водопостачання для майже 350 тис. осіб з обох боків від лінії зіткнення.

5 листопада Верхньокальміуська фільтрувальна станція, яка забезпечує питною водою 800 тис. осіб і де зберігається 100 тонн газоподібного хлору, також була пошкоджена через потрапляння численних снарядів. «Можливий викид токсичних газів і руйнування об’єктів водопостачання мали б катастрофічні наслідки для населених районів у Донецьку, Макіївці та Авдіївці», – відзначили експерти.

Пан Тункак, який раніше попереджав про ризик хімічної катастрофи на сході України, додав: «Усі сторони конфлікту, повинні дотримуватися міжнародного гуманітарного права, зокрема, брати до уваги можливі наслідки викиду високотоксичних хімічних речовин для цивільного населення».

Пан Хеллер зазначив: «Втручання у роботу систем водопостачання і санітарії є неприйнятним навіть в умовах конфлікту. В разі продовження обстрілів водоочисних споруд, існує ризик порушення права на доступ до безпечної питної води та санітарії для майже 1,1 млн. осіб з обох боків від лінії зіткнення».

Обидва експерти закликали сторони збройного конфлікту створити та поважати «зони безпеки» навколо критичних об’єктів водопостачання у Донецькій області, як було домовлено Тристоронньою контактною групою 19 липня цього року.

Експерти також закликали звернути увагу на споруди, які знаходяться під загрозою руйнування внаслідок недостатнього обслуговування. Приміром, не були усунуті спричинені обстрілами пошкодження шламонакопичувача фенольного заводу в Новгородському. Планові ремонтні роботи, які мають проводитися на цьому об’єкті кожні два тижні, не здійснювалися протягом року. За наявною інформацією, дамба навколо шламонакопичувача руйнується, що спричиняє загрозу викиду рідких токсичних відходів у річки Кривий Торець і Сіверський Донець.

«Забезпечення доступу до споруд, на яких містяться небезпечні речовини, їх ремонт в разі пошкодження та належне планове обслуговування, має життєво важливе значення. Ми закликаємо всі сторони узгодити і дотримуватися адекватних гарантій безпеки, які уможливили регулярне технічне обслуговування та проведення аварійно-ремонтних робіт на таких об’єктах», – підсумували експерти з прав людини.




Права людини на південному сході України, 2017, #11