MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Права людини на південному сході України, 2018, #09

Події, факти, долі...

Діти, які подорослішали на ціле життя


Війна не щадить нікого - ні жінок, ні старих, ні тих, хто кликав цю війну і йшов на неї зі зброєю в руках, ні тих, хто був проти неї.
Але є у цієї війни особлива, найстрашніша цифра - загиблі діти і діти травмовані, фізично і психологічно.

Вони вже звикли - до темних вікон, постійних "бабахів" за вікном, переляканих очей батьків і зібраних речей біля входу. Знають, де найближче бомбосховище, і де можна сховатися.

"Ми з мамою ходили в підвал, який у нас в під’їзді. Там раніше було страшно і брудно, а зараз чисто, тому що бабусі там підмели і поставили стіл, стільці і розкладачки. Коли починають стріляти дуже близько, всі йдуть в підвал і читають там книги або газети.
Папа говорить, що в підвалі небезпечно, тому що будинок може завалитися, якщо в нього що-небудь потрапить. І тоді з підвалу ніхто не вибереться",
– говорить Каріна із Троїцького під час нашого спілкування.

Тільки протягом першого року військових дій в Україні, за даними ЮНІСЕФ, в одній лише Луганській області загинули 18 дітей, ще 23 - постраждали.

За той же період на території Донецької області загинули 48 дітей, травмовано - 167.

Станом на поточний період 2018 року моніторинговими групами ХПГ зафіксовано понад 3 тисяч смертей серед цивільних з початку конфлікту, в тому числі 138 дітей (91 хлопчик і 47 дівчаток).

8 червня 2014 року в Слов’янську в результаті артилерійського обстрілу житлових кварталів загинув 8-річний хлопчик. Його вбило осколком.

11 червня 2014 року в Слов’янську знову сталася трагедія - осколком артилерійського снаряду вбило двох дітей, хлопчика і дівчинку 12-ти і 6-ти років.

20 червня 2014 року в Слов’янську 5-річний хлопчик, зачеплений осколком, помер в реанімації. За його життя боролися лікарі, але врятувати малюка не змогли.

2 липня 2014 року в результаті авіаудару по селищу Станиця Луганська загинув 5-річний хлопчик.

27 липня 2014 року в Горлівці молода жінка, прикрила своїм тілом дочку Кіру, але не змогла вберегти її від снаряду, що розірвався поруч. Обидві загинули на місці.

У той же день в результаті удару "Граду" загинула ще одна однорічна дитина.

21 серпня 2014 року в результаті обстрілу села Катеринівка загинув 7-річний хлопчик-сирота разом зі своїм дідусем, коли вони від родичів їхали на велосипедах додому. З-за безперервних обстрілів села, онука та діда змогли вивезти з місця події і поховати лише через два дні.

17 листопада 2014 року в Горлівці загинула молода сім’я: чоловік, дружина, син дев’яти і дочка чотирьох років. У вікна їхньої квартири на восьмому поверсі в будинку № 17 по вулиці Бессонова влетіло два снаряда.

7 грудня 2014 року в Дебальцеве загинула ціла сім’я: жінка похилого віку, її син та онук. Снаряд розірвався, коли вони перебували на вулиці.

10 січня 2015 року в Волноваському районі у дворі будинку загинули 14-річна дівчинка, її 64-річна бабуся та 50-річна мама.

14 січня 2015 року внаслідок обстрілу села Гранітне загинула дівчинка - 2,5 року.

17 січня 2015 року в результаті обстрілу Вуглегірська з "Градів" відбулося пряме попадання в приватний будинок. Загинули діти - хлопчики 7 та 16 років, брати. Дівчинка 8 років, їх сестра була важко поранена.

22 січня 2015 року снаряд потрапив у приватний будинок в Мар’їнці. 9-річний хлопчик помер на очах у батьків. Його брат, 14 років, і бабуся отримали осколкові поранення.

Під час обстрілу Мар’їнки 18 серпня 2015 року 5-місячна дівчинка Ліля отримала важке поранення в живіт. 31 серпня малятко померло в реанімації Дніпра.

Цей перелік зовсім нелюдських трагедій можна продовжувати ще довго ...

Нарівні з жахливою ситуацією на сході України, де в результаті невибіркових обстрілів гинуть мирні громадяни і діти в тому числі, правозахисні організації та інші відомства зазначають, що навіть після закінчення активної фази збройних протистоянь зростання статистики щодо жертв не припиниться ще тривалий час – дорослі та діти і далі будуть отримувати тілесні ушкодження в результаті необережного поводження з вибухонебезпечними предметами. І цей фактор на сьогоднішній день є основним, на який варто звернути увагу обом сторонам конфлікту. І саме вирішення питання щодо розмінування територій близ лінії зіткнення повинно стати пріоритетним для обох сторін конфлікту.

Зона бойових дій на сході України є однією з найбільш завантажених за кількістю мін та вибухових предметів в світі. Це створює загрозу для 220 тисяч дітей, які живуть, грають і ходять в школу в районах, де залишається багато мін, боєприпасів та інших смертельних вибухонебезпечних залишків війни.

Найбільша кількість випадків підриву на невстановлених вибухових пристроях фіксуються вздовж 500-кілометрової смуги лінії зіткнення, що розділяє підконтрольні і непідконтрольні уряду райони і бойові дії на якій найбільш інтенсивні.

Протипіхотні міни, що не розірвалися, боєприпаси і вибухонебезпечні залишки війни є причиною приблизно двох третин випадків смерті або поранення цивільного населення, в тому числі дітей. Поранені діти часто отримують інвалідність на все життя.

«Спершу ми ходили в школу по дорозі з мінами. Вони прямо на асфальті лежать, треба через них переступати. Потім батьки вирішили, що через поле ходити буде не так небезпечно. Але там треба слід у слід ступати і, якщо раптом бахне, сховатися ніде. Падаєш в канавку і лежиш, чекаєш, поки стихне. Можна і десять хвилин лежати, а можна і сорок ... », - розповідає підліток з селища Жованка.

Крім того, перед дітьми виникають ризики, пов’язані з тим, що поблизу шкіл і дитячих садів з обох сторін лінії зіткнення знаходяться військові об’єкти, частини, склади боєприпасів і контрольно-пропускні пункти.

За період військових дій правозахисними організаціями зафіксовано не менше ніж півтора десятка випадків, коли військові об’єкти і об’єкти збройних груп розміщувалися в межах 500 метрів від дитячих садків та шкіл, або прямо на їх території.

В середньому щомісяця з початку бойових дій на сході України фіксується не менше трьох випадків підриву на розтяжках або мінах в населених пунктах уздовж лінії зіткнення.

30 вересня цього року троє дітей загинули і один отримав важкі поранення в результаті вибуху протипіхотної міни (ймовірно МОН-50) на околиці Горлівки, поблизу селища Зайцеве. Наймолодшій дитині було всього 10 років, він вижив, і в даний момент знаходиться в лікарні в Горлівці, хлопчик отримав осколкові поранення м’яких тканин усього тіла. Троє його товаришів (13-14 років) загинули на місці події.

Більше чотирьох років діти сидять в підвалах, гинуть під обстрілами, позбавляються рук і ніг. І це відбувається в цивілізованому 21 столітті, в центрі Європи.

Найважливішим у житті діти вважають дружбу, гру із ровесниками, любов, родИну.

При цьому вони бояться страшних мультиків, темряви, війни.

Слово «війна» у дітей зі сходу країни викликає різні емоції. Самі діти або їхні рідні багато говорять про те, як на їхнє життя вплинула війна. Не потрібно бути експертом, щоб розуміти, які психологічні наслідки для них це має і що переживають ці маленькі громадяни.




Обзор событий в сентябре 2018 года на ОТДЛО

Харьковская правозащитная группа продолжает сбор и обработку информации, связанной с нарушениями прав человека на временно оккупированных территориях Луганской и Донецкой областей. В сентябре 2018 года на территории т.н. "ЛНР" и "ДНР" нами выявлены следующие события, которые содержат признаки нарушений прав человека согласно международным стандартам.

Луганская область

6 сентября

В Луганске на ул. Ленина прогремел взрыв. 

Хозяйка дома выбежала во двор и увидела дыру в заборе.

В бетонный забор выстрелили из гранатомета. Кто причастен к происшествию не сообщается.

11 сентября

В результате обстрела п.Михайловка (Золотое-5) по адресу ул.Котляревского 6 – попадание в крышу жилого дома. В районе кладбища – повреждено 2 памятника. 

Также в результате обстрела в школе №4, в которой обучается 103 ребенка, пришлось прервать учебный процесс.

16 сентября

В результате обстрела п.Михайловка (Золотое-5) повреждены  дома по адресам: ул. Дундича 2,3; ул. Мира 2; ул. Лизы Чайкиной 11.

      

По ул.Челюскина полностью сгорела летняя кухня частного домовладения.

22 сентября

Маршрутный автобус Первомайск – Марьевка попал под обстрел.

«Ехал по маршруту Первомайск – Марьевка. Это было около 8 часов утра. При повороте на поселок Михайловка, я услышал выстрелы. Одна из пуль попала в боковое стекло автобуса. Я быстро остановился, побоялся ехать дальше», – рассказал водитель автобуса Михаил.

По его словам, на момент обстрела в автобусе находилось 12 человек. Обошлось без жертв.

24 сентября

В п.Георгиевка в жилом доме взорвалась граната, четыре человека получили ранения различной степени тяжести.

26 сентября

В результате обстрела Первомайска повреждено остекление одного дома и высоковольтной линии 0,4 кВ, без электроснабжения остались шесть жилых домов.

Донецкая область

3 сентября

«Коллегия судей верховного суда ДНР», рассмотрев дело по заявлению и.о. «генерального прокурора ДНР», постановила запретить деятельность религиозного объединения «Свидетели Иеговы» на территории «республики» в связи с «осуществлением этим религиозным объединением экстремисткой деятельности».

В «суде» уточнили, что экстремистскими признаны следующие печатные материалы: книги «Чему на самом деле учит Библия?», «Приближайся к Иегове», брошюра «Добрая весть от Бога», журнал «Сторожевая башня возвещает царство Иеговы», а также интернет-ресурс http://jw.org.

3 сентября

В результате обстрела п.Зайцево полностью сгорели дома по адресам: ул.Есенина, 18;  ул. Есенина, 20;  ул. Есенина, 24; ул. Есенина, 26; ул. Есенина, 28.

Кроме того, огнем уничтожены хозяйственные постройки домов 6 и 8 по ул. Есенина. 

6 сентября

*В результате обстрела с.Коминтерново повреждения получили жилые дома по адресам: ул. Ахматовой, 37; ул. Кирова, 68 – жилой дом сгорел полностью; ул. Кирова, 70; ул. Кирова, 72; ул. Кирова, 74; ул. Кирова, 82; ул.Кирова, 80; ул. Победы, 17; ул. Победы, 19; ул. Победы, 21; ул. Победы, 23; ул. Победы, 25 – жилой дом сгорел полностью.

*В результате обстрела Горловки повреждения получил жилой по адресу: 
ул. Вознесенского, 30/4, – повреждены оконная рама, остекление и стена дома. 

8 сентября

В Макеевке группа подростков 14-16 лет задержана за поджог памятника погибшим на фронтах Второй мировой войны шахтерам.
Виновники пожара рассказали, что они приехали к монументу на велосипедах. Один из ребят увидел лежавшую на земле бумагу и решил ее поджечь. Когда бумага разгорелась, дети бросили ее возле монумента и уехали домой.

9 сентября

В результате обстрела Коминтерново повреждены два жилых дома: ул. Кирова, 88; ул. Ахматовой, 50. Также зафиксировано повреждение жилого дома в с.Октябрь: ул. Щорса, 3.

11 сентября

В результате обстрела п. Доломитное сгорел жилой дом по адресу ул.Железнодорожная, 39. 

12 сентября

В результате обстрела с. Саханка, осколочное ранение ноги получил местный житель, 1958 г.р. 

Кроме того, повреждены фасад и остекление дома по адресу: ул. Гавриленко, 59. 

13 сентября

Жилой дом по адресу: улица Пустовойтово 24, на окраине Горловки был уничтожен в результате обстрела.

14 сентября

В «аппарат уполномоченного по правам человека в ДНР» поступило заявление о задержании мужчины (1981 г.р.) в апреле при пересечении линии разграничения.

По данным «республики», украинской стороной удерживаются 283 человека, в том числе: 
— 82 человека, нахождение которых на украинской территории подтверждено; 
— 201 человек, информация по которым отсутствует или уточняется украинской стороной. 

По состоянию на 14 сентября в списке «ДНР» лиц, пропавших без вести, числится 473 человека.

14 сентября

В результате обстрела п.Старомихайловка повреждены 7 жилых домов по адресам: ул. Чкалова, 46; ул. Шевченко, 14; ул. Шевченко, 18; ул. Шевченко, 30; ул. Шевченко, 49; ул. Шевченко, 55; ул. Молодежная, 26.

15 сентября

В результате обстрела с. Коминтерново повреждения получил жилой по ул.Кирова, 82.

16 сентября

В с.Стыла  в результате подрыва на неразорвавшемся боеприпасе, погиб мужчина 1959 года рождения

19 сентября

*В результате обстрела г. Ясиноватая поврежден газопровод по ул. Франко, а также поврежден дом по адресу: ул. Воровского, 20. 

Кроме того, ранение получил местный житель Ясиноватой.

*Управление верховного комиссара ООН по правам человека зафиксировало случаи захвата квартир боевиками в Донецке. Пострадали по меньшей мере пять семей. Об этом говорится в докладе ООН по правам человека в Украине за период с 16 мая по 15 августа 2018 года.

Один из таких случаев касался квартиры семьи, которая получила ее по программе государственного финансирования до начала конфликта.

«В январе 2015 года вооруженные люди (как считается, представители «МГБ») ворвались в эту квартиру и изъяли личные вещи, после чего семья стала получать угрожающие телефонные звонки с требованиями отдать ключи от квартиры. За несколько дней, до того, как семья сообщила об этих инцидентах в «МГБ» и «полицию», «МГБ» потребовало обеспечить доступ в квартиру для проведения «специальных операций» в течение трех дней. Ключи были возвращены только через девять месяцев, но, по словам семьи, из квартиры исчезли некоторые вещи. 4 марта 2018 года «МГБ» опечатало квартиру, и с тех пор семья не имеет к ней доступа», - говорится в отчете.

В 2018 году семья неоднократно подавала жалобы в различные ответственные органы на территории, контролируемой вооруженными группами.

В мае 2018 года представители Управления начал посещать «гражданские слушания» по поводу экспроприации квартиры, но в июне «суд» решил проводить «закрытые заседания» и приказал УВКПЧ покинуть помещение. Никаких других представителей общественности на заседаниях не было.

*Обвинямых в сотрудничестве со Службой безопасности Украины группировки «Л-ДНР» «судят» на закрытых заседаниях, об этом говорится в квартальном Докладе о ситуации с правами человека в Украине Мониторинговой миссии ООН по правам человека.

При этом эксперты отмечают, что «адвокаты», которых назначают представлять интересы лиц, задержанных в связи с конфликтом, лишь формально выполняют свои функции защиты.

«Предоставление адвоката, как кажется, осуществляется с целью легитимизации "осуждения"», – говорится в докладе.

В документе отмечается, «судами Л-ДНР» рассмотрены тысячи дел, при этом на территориях, контролируемых группировкой «ЛНР»  действует структура, которая не предоставляет доступ к средствам правовой защиты, поэтому люди подвергаются риску бессрочного содержания под стражей.

*В результате обстрела с.Коминтерново поврежден жилой дом по адресу: 
ул. Кирова, д. 83.

21 сентября

В Донецке прогремел мощный взрыв в районе Текстильщика возле Шахты №19 в одном из местных продуктовых магазинов.

В результате взрыва пострадали двое человек, один из которых – обвиняемый во взрыве. По предварительной информации причиной взрыва стала граната. В то же время некоторые источники сообщают о самодельном взрывном устройстве.

23 сентября

*В результате обстрела повреждена трансформаторная подстанция. Без эктроснабжения остались 5 населенных пунктов: Саханка, Коминтерново, Дзержинское, Заиченко, Сергеевка

В результате обстрела Горловки повреждено 12 домостроений по адресам: ул. Нансена 13/2; ул. Нансена, 13/3; ул. Нансена, 11/2; ул. Нансена, 11/4; ул. Нансена, 11/6; ул. Нансена, 11/7; ул. Нансена, 11/8; ул. Нансена, 6/7; ул. Нансена, 6/11; ул. Нансена, 6/13; ул. Артиллеристов, 42; ул. Артиллеристов, 42/1.

*В результате обстрела с.Саханка ранения получили двое местных жителей: 
мужчина 1962 г.р. – осколочное ранение грудной клетки и множественные осколочные ранения рук и женщина 1972 г.р. – легкие осколочные ранения голени и плеча. 

По словам одного из пострадавших, занимаясь хозяйственными делами у себя во дворе, он услышали жужжание беспилотного летательного аппарата неподалеку от двора. После произошел взрыв.

24 сентября

*Во дворе жилого дома в селе Красный Октябрь в результате взрыва неизвестного устройства мужчина 1963 года рождения получил минно-взрывную травму, травматическую ампутацию левой стопы, глубокие ссадины правого бедра. 

*В результате обстрела п.Гольмовский повреждены два жилых дома:  ул. Комсомольская, 1/33; ул. Гардина, 6/9.

26 сентября

*В результате обстрела п. Коминтерново, находясь во дворе собственного дома ранения получили два местных жителя – женщина 1958 г.р. – осколочные ранения голени и шеи и мужчина 1957 г.р. – осколочное ранение брюшной стенки.

*В Макеевке массово начали обращаться в медицинские учреждения местные жители с отравлениями
По предварительным данным причина отравления – недостаточная дезинфекция питьевой воды. В связи с нехваткой хлора в соответствующих службах, дезинфекция проводилась частично с применением марганца. Расследование причин инфекционной вспышки продолжается. В настоящее время ситуация с хлором нормализована и питьевая вода соответствует допустимым показателям. 

30 сентября

*В результате подрыва на мине в «серой» зоне между позициями сторон в районе Горловки и Майорска смертельные ранения получили трое подростков, четвертый доставлен в ГБ № 2 Горловки в состоянии средней тяжести. 

Данные по погибшим: Коробов Кирилл, 7 класс; Максименко Андрей, 13 лет; Бербинов Виталий 8 класс.

Один раненый - Тулуп Дмитрий Вадимович 01.01.2008г.р. Спортивная,7. Д-з осколочные ранения мягких тканей всего тела.

*В п.Старомихайловка в результате обстрела минно-взрывную травму, осколочное ранение брюшной области и правого бедра получила девочка, 2002 г.р.




Ситуація в зоні проведення ООС: обстріли, жертви серед цивільного населення. Вересень 2018 року

5 вересня
Під обстріл потрапив житловий сектор міста Красногорівка. Від влучень у будинок розпочалась пожежа. Вогонь охопив і сусідні споруди. В результаті одне помешкання згоріло повністю, ще одне зазнало серйозних пошкоджень.

7 вересня
Під обстріл потрапив житловий сектор населенного пункту Майорськ.
Внаслідок обстрілу було пошкоджено помешкання на третьому поверсі п’ятиповерхового будинку по вул. Станція Майорськ, 15.

 

10 вересня
55-річний мешканець смт. Станиця Луганська підірвався на невідомому вибуховому пристрої (ймовірно розтяжці), неподалік від залізничної станції Кіндрашівська-Нова,.
 

11 вересня
Тортури електричним струмом, підвішування, щоденні побиття - таким чином працівники МГБ «ЛНР» намагалися вибити «зізнання» з 33-річного бізнесмена з м. Антрацит.
На КПВВ Станиця Луганська чоловік розповів поліцейським, що на тимчасово окупованій території Луганщини працівники так званого «МГБ «ЛНР» протягом двох місяців катували його та врешті решт «видворили» з території, що підконтрольна бойовикам на територію підконтрольну українській владі.
Під час розмови чоловік розповів, що до початку бойових дій на Донбасі він у м. Антрацит займався власною справою. Коли бойовики захопили місто, він виїхав до родичів у АР Крим. Повернувшись через деякий час до рідного міста чоловік побачив, що його кафе розграбовано, а магазин захоплений бойовиками.
Згодом, їхавши автомобілем з товаришем, їх зупинили працівники МГБ «ЛНР» та одягнувши на голови мішки доставили до колишньої будівлі СБУ в м. Луганськ, де кинули до підвалу, та майже два місяці намагались вибити зізнання у терактах на території, що підконтрольна «ЛНР», та співпраці зі спецслужбами України.
Зрозумівши, що нічого «повісити» на чоловіка не вдасться, його, не пустивши додому за речами, відвезли до КПВВ Станиця Луганська та «виштовхали» на територію підконтрольну українській владі.
 

16 вересня
В результаті обстрілу житлових кварталів міста Золоте-4, пошкодження скління отримали 14 квартир в двох багатоповерхових будинках. Також в ході обстрілу було пошкоджено лінії електропередачі.

 

18 вересня
*Жінка віком 66 років, мешканка тимчасово окупованої території України, перетинаючи КПВВ “Станиця Луганська”, внаслідок падіння отримала травму ноги.

*У смт.Олексієво-Дружківка Донецької області, в одному з приватних будинків по вулиці Янко, внаслідок вибуху невідомого предмета загинув чоловік.


19 вересня
За період з 1 січня по 17 вересня СММ ОБСЄ зафіксувала 34 випадки загибелі та 148 випадків поранення мирних жителів в результаті конфлікту на Донбасі. Про це і на брифінгу в Луганську заявив перший заступник керівника СММ Олександр Хуг.
Він зазначив, що третина всіх жертв - це жителі, які підірвалися на мінах, встановлених на лінії зіткнення.


24 вересня
Внаслідок обстрілу смт.Південне пошкоджено дах жилого будинка по вулиці Лісова


27 вересня
Оголошено вирок судді так званого Верховного суду терористичної організації «ДНР» - 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна
54-річна жінка з 2000 року працювала суддею, а після проведення на території Донецької області незаконного референдуму та створення псевдореспубліки «ДНР», у січні 2015 року вона погодилася співпрацювати з окупантами та була призначена на посаду так званого "судді Верховного суду ДНР".
Спільниця терористів, діючи всупереч Конституції України та чинного законодавства України, виносить незаконні постанови та вироки. Зокрема суддя брала участь у розгляді справи військового трибуналу терористичної організації «ДНР» при Верховному суді «ДНР», де одного з громадян засуджено до смертної кари.
Судовий процес над суддею «ДНР» був заочним, оскільки вона перебуває на непідконтрольній українській владі території.


28 вересня
*Внаслідок обстріла Майорська на вулиці Кільцевій, 10б за місцем свого проживання отримала дотичне кульове поранення голови місцева жителька.

*Внаслідок обстріла Новолуганського на сільськогосподарському підприємстві «Бахмутський аграрний союз», пошкоджено дах одного з приміщень для утримання тварин та технічні споруди




Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у вересні 2018 року

1 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

31 серпня в н. п. Верхньоторецьке (підконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Донецька) жінка (віком від 20 до 29 років) розповіла, що в другій половині дня 27 серпня вона разом зі своєю донькою стояла біля дитячого садка на вул. Залізничній, 75, коли почула звук, а тоді відчула різкий біль і побачила кров на правому передпліччі та кулю на нозі. Того ж дня персонал військового медпункту у Верхньоторецькому повідомив, що 27 серпня вони надавали допомогу жінці (віком від 20 до 29 років), на правому передпліччі якої була рана від стрілецької зброї.

СММ продовжує слідкувати за ситуацією, в якій опинилося цивільне населення на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) уздовж лінії зіткнення. 31 серпня на КПВВ у Станиці Луганській спостерігачі бачили 3 крани, 4 вантажівки та робітників, які виконували будівельно-монтажні роботи. Крім того, у черзі на перетин стояли приблизно 100 осіб. У різних точках контрольного пункту команда Місії бачила оголошення про тимчасове закриття КПВВ із 2 до 7 вересня. Фельдшер Державної служби України з надзвичайних ситуацій розповів, що 31 серпня, приблизно о 10:00, чоловік (віком від 70 до 79 років) втратив свідомість на мосту і помер попри надану медичну допомогу.
Того ж дня офіцер Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) повідомив СММ, що вранці 31 серпня КПВВ у н. п. Новотроїцьке (підконтрольний урядові, 36 км на південний захід від Донецька), а також блокпост у н. п. Березове (підконтрольний урядові, 31 км на південний захід від Донецька) знову відкрили. (Раніше ці блокпости були закриті)


2 вересня

Повідомлення про тимчасове закриття блокпостів у непідконтрольних урядові районах Донецької області після інциденту, під час якого, за повідомленнями, загинув Олександр Захарченко. Увечері 31 серпня члени збройних формувань повідомили СММ, що блокпости збройних формувань у непідконтрольних урядові районах Донецької області неподалік від Горлівки, н. п. Олександрівка (20 км на південний захід від Донецька), н. п. Оленівка (23 км на південний захід від Донецька) і н. п. Верхньошироківське (кол. Октябр, 85 км на південь від Донецька) залишалися закритими. У другій половині дня 1 вересня вони поінформували про те, що блокпости відновили свою роботу. У цей же час камери СММ, установлені на КПВВ у н. п. Майорськ (45 км північний схід від Донецька), н. п. Мар’їнка (23 км на південний захід від Донецька) та Пищевику (через які можна перетнути лінію зіткнення в напрямку Горлівки, Олександрівки та Верхньошироківського відповідно), зафіксували пасажиро-транспортний рух в обидві сторони. Пізніше того ж дня БПЛА СММ дальнього радіуса дії зафіксував, як цивільні транспортні засоби проїжджали через КПВВ біля Майорська і н. п. Березове (31 км на південний захід від Донецька, через лінію зіткнення в напрямку Оленівки), а також через блокпост поблизу Горлівки.


3 вересня
Повідомлення про осіб, які дістали поранення внаслідок вибуху:

3 вересня спостерігачі відвідали морг Донецької обласної клінічної лікарні імені М. І. Калініна, де їм повідомили, що до них доправили тіла Олександра Захарченка і іншого члена збройних формувань (члена особистої охорони Захарченка), які дістали смертельні поранення внаслідок вибуху. Того ж дня медпрацівники Інституту невідкладної і відновної хірургії імені В. К. Гусака в Донецьку повідомили, що після вибуху 31 серпня до них доправили 6 осіб з різними пораненнями від вибуху, проте співрозмовники відмовилися надавати будь-яку іншу інформацію. Того ж дня медпрацівники Донецької обласної клінічної лікарні імені М. І. Калініна відмовилися надати спостерігачам інформацію про осіб, які дістали поранення внаслідок вибуху 31 серпня без дозволу керівників збройних формувань.


5 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

У лікарні в н. п. Щастя (підконтрольний урядові, 20 км на північ від Луганська) медперсонал повідомив, що 4 вересня одразу після півночі до них доправили чоловіка (26 років) з переломом лівої руки і осколковими пораненнями грудної клітки, черевної порожнини та ока, отриманими в результаті вибуху. Співробітник поліції в н. п. Новоайдар (підконтрольний урядові, 49 км на північний захід від Луганська) повідомив команді СММ, що постраждалий чергував на теплоелектростанції в Щасті, коли дістав поранення внаслідок розриву снаряду великокаліберного кулемета (калібру 12,7 мм). У н. п. Артема (підконтрольний урядові, 26 км на північ від Луганська) команда Місії поспілкувалася з батьком постраждалого, який розповів, що його син знайшов в одному з приміщень електростанції в Щасті снаряд великокаліберного кулемета, який згодом вибухнув.

 

6 вересня
Безпілотний літальний апарат СММ дальнього радіуса дії виявив щонайменше п’ять будинків, які згоріли вщент, на вулиці Єсеніна в непідконтрольній урядові частині н. п. Зайцеве
(50 км на північний схід від Донецька). Цей самий БПЛА виявив ще три будинки, які все ще горіли (ці пошкодження не було видно на зображеннях від 29 серпня 2018 року). Того ж дня представник місцевої громади повідомив, що 3 вересня близько 12:00 вони чули обстріл, а пізніше того ж дня помітили, що на покинутій сусідній ділянці горіла суха трава.
Крім того, 5 вересня БПЛА СММ дальнього радіуса дії зафіксував щонайменше 4 вибухи від розривів, ймовірно, мінометних мін калібром 82 мм, а також 1 палаючий будинок на території військового табору приблизно за 600 м на південь від н. п. Травневе (підконтрольний урядові, 51 км на північний схід від Донецька).

 

9 вересня
Повідомлення про свіжі пошкодження внаслідок стрілянини в житловому районі н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька)
. 7 вересня на вул. Майорській, 15, зафіксовано свіжу пробоїну у південній стіні та розбите вікно, що виходить на південь, на третьому поверсі 5 поверхового багатоквартирного будинку. За оцінкою СММ, пошкодження були спричинені ураженням з озброєння невстановленого типу з південно східного напрямку. Мешканець цього будинку (чоловік віком 60–70 років) показав членам команди СММ кулю калібру 12,7 мм, яка, за його словами, стала причиною пошкодження вікна. Троє інших мешканців будинку розповіли, що вони чули стрільбу ввечері 6 вересня.

Після завершення будівельних та ремонтних робіт, які проводилися 2–7 вересня, контрольний пункт в’їзду-виїзду поблизу Станиці Луганської відновив свою роботу 8 вересня. Уранці 8 вересня у районі КПВВ Збройних сил України спостерігачі бачили, що в укриттях, приміщеннях та на дорозі досі тривали деякі будівельні та ремонтні роботи. Вони також бачили до 1 000 осіб, які очікували в черзі на перетин із підконтрольних урядові районів. Того ж ранку на блокпості збройних формувань, розташованому на південь від мосту, команда СММ бачила близько 300 осіб, які поверталися від закритого КПВВ. Об 11:50, за спостереженнями Місії, КПВВ відкрили і було відновлено рух через нього. Пізніше того ж дня співробітник Державної прикордонної служби України повідомив, що 8 вересня через цей КПВВ до підконтрольних урядові районів увійшли 2 287 осіб, а з підконтрольних урядові районів вийшли 2 306 осіб.


18 вересня
Повідомлення про свіжі пошкодження внаслідок обстрілу в житлових районах н. п. Золоте-5 (Михайлівка, непідконтрольний урядові, 58 км на північний захід від Луганська) :

На вул. Миру, 2, виявлено велике місце вогневого ураження на західній стіні триповерхового житлового будинку і 3 вибиті вікна з його західної сторони. За оцінкою СММ, пошкодження виникли через влучання снаряда, випущеного з північно західного напрямку. Мешканка (70 років) розповіла, що обстріл стався 16 вересня між 15:00 і 17:00.
На вул. Миру, 4, у двох окремих квартирах на другому поверсі триповерхового житлового будинку зафіксовано тріщини у північних вікнах і пробоїну в дерев’яній рамі одного з вікон. За оцінкою СММ, пошкодження спричинені вогнем зі стрілецької зброї, що вівся з північно-західного напрямку. Мешканка (65 років) розказала, що у момент влучання кулі у вікно вона перебувала у тій самій кімнаті.
На вул. Миру, 6, зафіксовано розбите вікно у квартирі на другому поверсі чотириповерхового житлового будинку. Мешканці обох будинків порізно повідомили, що обстріл відбувся вдень 16 вересня.

На вул. Лізи Чайкіної, 11, зафіксовано, що покрівля на західній секції даху двоповерхового житлового будинку пошкоджена чи повністю відсутня, а дерев’яні стропила мають пошкодження. За оцінкою СММ, пошкодження виникли через влучення мінометної міни; напрямок вогню визначити не вдалося. На вул. Лізи Чайкіної, 8, зафіксовано 12 вікон на північно-західній стіні двоповерхового житлового будинку вибиті чи розбиті. У двоповерховому житловому будинку на вул. Лізи Чайкіної, 20, зафіксовано, шо вікно на другому поверсі з північного боку вибите. Мешканці усіх трьох будинків розповіли, що обстріл відбувся вдень 16 вересня.

На вул. Дундича, 2, зафіксовано, що три вікна квартири на першому поверсі розбиті, а північна зовнішня стіна будинку пошкоджена. За оцінкою СММ, пошкодження є осколковими і виникли через влучання снаряда, випущеного з північно західного напрямку.
На електропідстанції в житловому районі н. п. Золоте-5/Михайлівка виявлено пробоїну у даху підстанції і тріщину шириною 30 мм вздовж південної стіни зазначеної будівлі. За оцінкою СММ, пошкодження виникли через влучення снаряда, випущеного з північного напрямку. Дві мешканки цього району (55–60 років) повідомили, що обстріл стався 16 вересня.

СММ продовжувала спостерігати за ситуацією, у якій перебувають мирні мешканці, які проживають поблизу лінії зіткнення та перетинають її. На контрольному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) в н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) 10 цивільних осіб (чоловіків та жінок, 60–80 років) повідомили, що перетин лінії зіткнення займає багато годин, проте через відсутність або дуже поганий стан туалетів вони намагаються їсти і пити якомога менше. У н. п. Горлівка (непідконтрольний уряду, 39 км на північний схід від Донецька) СММ провела інформаційний захід за участю 15 цивільних осіб. Багато хто з них озвучував проблему складності перетину лінії зіткнення, а також поганих умов на блокпостах вздовж лінії зіткнення.


19 вересня
Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу з легкого озброєння в житловому районі н. п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південь від Донецька):

На вулиці Леніна, 100, у квартирі на другому поверсі п’ятиповерхового будинку виявлено свіжу пробоїну в зовнішній шибці подвійного склопакету вікна, що виходить на західно-південний захід. Члени команди Місії також бачили 5,45-мм кулю, що застрягла між двома шибками вікна, та оцінили, що вона була випущена із західного напрямку. 71-річна жителька квартири повідомила, що приблизно о 14:00 16 вересня вона була у вітальні, коли почула звук розбитого скла.

 

23 вересня
Повідомлення про жертву серед цивільного населення:

23 вересня спостерігачі відвідали лікарню в н. п. Попасна (підконтрольний урядові, 69 км на захід від Луганська), де вони бачили 47-річного чоловіка з бинтовими пов’язками на верхній частині тулуба з лівої сторони. За словами постраждалого, вранці 18 вересня він випасав кіз на східній околиці н. п. Новоолександрівка (65 км на захід від Луганська), коли одна з них привела в дію розтяжку, після чого чоловік почув і відчув вибух. Головний лікар цього медичного закладу повідомив, що чоловік дістав осколкові поранення грудної клітки, лівої легені і плеча і що впродовж кількох днів він перебуватиме в лікарні.

Повідомлення щодо обстрілів і стрілянини в житлових районах:

22 вересня в н. п. Ясинувата (непідконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Донецька) на вул. Воровського, 2, виявлено пробоїну в зовнішній шибці подвійного склопакету вікна, що виходить на північний захід, і кулю, що лежала між двома віконними шибками. За оцінкою СММ, це була 7,62–мм куля, випущена з західного напрямку. Мешканець будинку (36-річний чоловік) повідомив, що рано-вранці 22 вересня він був вдома, коли куля влучила у вікно.

22 вересня в н. п. Пікузи (кол. Комінтернове, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Маріуполя) виявлено 1,5–2,5-метрову пробоїну у даху культурного центру, розташованого за адресою: вул. Ахматової, 2. На вул. Перемоги, 6, виявленно численні пробоїни в металевій огорожі та металевій хвіртці на присадибній ділянці напроти будинку. В обох місцях, з огляду на міркування безпеки, СММ не змогла провести подальшу більш детальну оцінку. У місцевому магазині, розташованому на вул. Перемоги, 1, виявлено пробоїни діаметром приблизно 1 см, СММ визначили, що вони утворилися внаслідок вогню зі стрілецької зброї, що вівся з західного напрямку. За словами місцевого жителя, обстріл стався надвечір 21 вересня.

23 вересня на східній околиці н. п. Ужівка (кол. Ленінське, непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя) зафіксовано 2 свіжі вирви на східному узбіччі дороги, що веде на південь у напрямку н. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя). За оцінкою СММ, ці вирви утворилися внаслідок розриву мінометних мін (невстановленого калібру), випущених із південно-південного заходу. Приблизно за 30 м на південний схід на території електропідстанції зафіксовано 3 свіжі вирви, усі з яких утворилися, за оцінкою СММ, внаслідок розриву 82-мм мінометних мін, випущених з південно-південного заходу. Також були зафіксовані осколкові пошкодження на західній стіні розташованого поблизу металевого контейнера для обладнання і на великому трансформаторі неподалік.


СММ продовжила фіксувати труднощі, з якими стикається цивільне населення, перетинаючи лінію зіткнення. 23 вересня на урядовому блокпості в н. п. Березове (підконтрольний урядові, 31 км на південний захід від Донецька) спостерігачі бачили на землі тіло, яке було частково накрито білою тканиною. Команда СММ поговорила з жінкою (віком 50–59 років), яка розповіла, що, очікуючи на перетин блокпосту, її чоловік (58 років) раптом знепритомнів і помер. За словами жінки, у чоловіка були проблеми з серцем. Військовослужбовці Збройних сил України на блокпості повідомили, що чоловік очікував на перетин блокпосту, щоб потрапити до Донецька. Команда СММ бачила, як на місце прибув автомобіль, призначений для транспортування тіл до моргу, щоб забрати тіло.


24 вересня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення:

24 вересня в лікарні н. п. Новоазовськ (непідконтрольний урядові, 40 км на схід від Маріуполя) спостерігачі бачили чоловіка (50–60 років) з бинтовими пов’язками на грудній клітині, ногах та руках. Він розповів, що приблизно о 09:00 23 вересня, коли він був зі своєю дружиною поблизу свого будинку в н. п. Саханка (непідконтрольний урядові, 24 км на північний схід від Маріуполя), то почув вибух неподалік, після чого відчув біль і звернувся за допомогою. Він додав, що його дружина також дістала поранення в результаті цього вибуху. Медперсонал цієї лікарні повідомив, що 23 вересня до них доправили 56-річного чоловіка і його 46-річну дружину. За словами медпрацівників, чоловік дістав осколкові поранення ніг, грудної клітини, рук та нижньої частини спини, а його дружина отримала осколкові поранення гомілки та руки. Медпрацівники також додали, що жінку випасали в той же день.

Повідомлення про місця вогневого ураження в Саханці. 23 вересня на вул. Жовтневій, 2, виявлено 2 свіжі вирви: перша — на подвір’ї приблизно за 2 м на північний захід від одноповерхового будинку, а друга — на тому ж подвір’ї, за близько 6 м на захід від будинку. Члени патруля Місії бачили плями крові на західних сходах входу до будинку. За оцінкою, обидві вирви виникли внаслідок розриву гранати автоматичного гранатомета, але напрямок вогню спостерігачам встановити не вдалося.

 

26 вересня
Повідомлення про місця вогневого ураження в Горлівці.
У Горлівці на вул. Нансена, 13, у районі шахти ім. Гагаріна, зафіксовано осколкові пошкодження на зовнішній стіні із західно-північно-західного боку двоповерхового багатоквартирного будинку. Також зафіксовано, що на другому поверсі того самого будинку було розбито вікно із західно-північного заходу. Виявлено вирву на подвір’ї приблизно за 25 м на західно-південний захід від двоповерхового багатоквартирного будинку на вул. Нансена, 11. Команда СММ не змогла визначити тип використаного озброєння або напрямок вогню. У тому ж районі кілька місцевих жителів (дві жінки і четверо чоловіків) розповіли, що обстріл стався рано-вранці 23 вересня.


28 вересня
Повідомлення про жертви серед цивільного населення і свіжі пошкодження, спричинені обстрілами в н. п. Пікузи (кол. Комінтернове, непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Маріуполя):

26 вересня поблизу н. п. Куликове (непідконтрольний урядові, 30 км на північний схід від Маріуполя) подружжя (віком 50–59 років) розповіли СММ, що раніше того дня вони отримали осколкові поранення внаслідок обстрілу в Пікузах. Спостерігачі бачили в чоловіка на череві бинтову пов’язку, але в його дружини не помітили видимих поранень. За словами чоловіка, вони спробували поїхати до лікарні в н. п. Маріуполь (підконтрольний урядові, 102 км на південь від Донецька), але їх не пропустили через блокпост у н. п. Верхньошироківське (кол. Октябр, непідконтрольний урядові, 29 км на північний схід від Маріуполя). Пізніше фельдшер СММ надав чоловікові першу медичну допомогу, а потім приїхала машина швидкої допомоги і забрала подружжя. Наступного дня медпрацівники в лікарні в н. п. Новоазовськ (непідконтрольний урядові, 40 км на схід від Маріуполя) повідомили СММ, що 26 вересня до них доправили подружжя і чоловікові зробили хірургічну операцію. У лікарні поранена жінка розповіла спостерігачам, що в її нозі та шиї ще залишаються два осколочні фрагменти.
27 вересня в Пікузах жінка (віком 60–69 років), яка відрекомендувалася родичкою пораненого подружжя розповіла СММ, що 26 вересня близько 12:40, коли вона та подружжя перебували перед її будинком на вул. Ахматової, 34, поблизу стався вибух, внаслідок якого поранення отримали усі троє. Спостерігачі бачили поранення на її правій руці. Приблизно за 50 м на південний схід від будинку команда СММ бачила свіжі залишки снаряда (за оцінкою, гранати ВОГ-17), що застрягли вертикально в асфальтовому покритті. За оцінкою, він був випущений вертикально з озброєння невстановленого типу (калібру не більше 30 мм). Ще приблизно за 50 м східніше, на ділянці радіусом 20 м, спостерігачі бачили в полі ще 3 подібні місця вогневого ураження. За їх оцінкою, ці снаряди теж були випущені з озброєння невстановленого типу (калібру не більше 30 мм), ймовірно, також вертикальним пострілом.

На вул. Ахматової, 24, зафіксовано свіжі осколкові пошкодження з західно-північного заходу будинку і найближчого вікна, а також 2 свіжі вирви приблизно за 10 м на захід від будинку, які, за оцінкою СММ, утворилися від розриву гранат з автоматичного гранатомета, випущених із західно-північного заходу.
На вул. Ахматової, 17, виявлено свіжу вирву одразу на південь від будинку, свіжі осколкові пошкодження на розташованому поряд паркані з південної сторони, а також свіжі залишки гранати (ПГ-7), які, за оцінкою СММ, були випущені з західного напрямку.
На вул. Ахматової, 15, зафіксовано 3 свіжі отвори на даху з південного заходу складського приміщення, а також ще один свіжий отвір на даху з північного сходу. Усередині споруди зафіксовано свіжі залишки від щонайменше 4 гранат (ПГ-7 і ПГ-9). Команда СММ визначила, що пошкодження були спричинені влученням гранат, випущених з автоматичного гранатомета з сектору між півднем і заходом.
Мешканці (чоловік і жінка віком 50–59 років) будинків № 17 та № 24 на вул. Ахматової розповіли СММ, що вони чули вибухи 25 вересня у період з 17:00 до 17:15. (Члени патруля Місії нещодавно бачили танк (ймовірно Т-72) на східній околиці Пікуз, приблизно за 500 м на північний схід від зазначених вище місць вогневого ураження.

27 вересня зафіксовано свіжі пошкодження, спричинені обстрілом в н. п. Первомайськ (непідконтрольний урядові, 58 км на захід від Луганська). На вул. Вінницькій, 31, виявлено свіжу вирву приблизно за 10 м на схід від будинку, а також два розбиті вікна зі східного боку будинку. Спостерігачі не змогли визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню. Три сусідки (віком 60–69 років) розповіли спостерігачам, що вони чули вибухи 26 вересня приблизно о 20:00.

 

30 вересня

Повідомлення про загибель і поранення дітей унаслідок вибуху в н. п. Горлівка (непідконтрольний урядові, 39 км на північний схід від Донецька). За словами лікаря медичного закладу в Горлівці, 29 вересня до них доправили 10-річного хлопчика з осколковими пораненнями (подряпинами) на обличчі та животі. На думку дідуся постраждалого, який також був у лікарні, хлопчик дістав поранення внаслідок вибуху міни або спрацювання іншого вибухового пристрою, коли той перебував поблизу залізничної станції в Горлівці. Лікар, дідусь і член збройних формувань у Горлівці окремо розповіли, що внаслідок вищезгаданого інциденту загинули ще 3 дітей (як повідомлялося, віком 12, 13 і 14 років).




На оккупированных территориях Луганской области покончили с собой не дождавшиеся передачи на Украину заключенные

Харьковская правозащитная группа от своих источников в учреждениях исполнения наказаний оккупированной части Луганской области получила информацию о том, что в августе в колониях умерло пятеро заключенных.

Источник сообщил о том, что двое заключенных в 36 и 60 колониях покончили жизнь самоубийством (повесились). Смерть еще одного заключенного в 19 колонии полна неясностей. Также неясными остаются обстоятельства смерти еще двоих заключенных, которых нашли в канализационной системе одной из колоний. Как сообщил источник, на телах заключенных были заметны следы физического насилия, но версия администрации колонии исключала возможность признания насильственной смерти - якобы заключенные пытались  осуществить побег.

Трое из погибших в августе ранее изъявили желание быть переданными на подконтрольную Украине территорию и ожидали процедуры передачи. У двоих умерших срок отбывания наказания заканчивался в этом году.

В то же время следует отметить, что вопрос о передаче заключенных на подконтрольные Украине территории обсуждался в Минске, и его процедура была согласована и подтверждена представителями Украины. Все заключенные, которые попали в списки подлежащих передаче, неоднократно подписывали документы о согласии на передачу и уже несколько месяцев ожидали объявления окончательной даты передачи. 

Практически все заключенные рассказывают о бесчеловечных условиях обращения со стороны администрации колоний, отмечая отсутствие медицинской помощи, антисанитарные условия в жилищных помещениях, совершенно непригодное питание, издевательства со стороны сотрудников колоний. 

Как выразился источник - "... лучше сидеть в украинской тюрьме, чем возле луганской..."

Заключенные ожидают более решительных действий украинской стороны по решению вопроса передачи. Тем более, что из луганских колоний пока было передано только двоих заключенного. В то время, как с оккупированной части Донецкой области уже были переданы 188 заключенных...  




Аналітика

Доповідь про втрати цивільного населення, руйнування житла та інфраструктури внаслідок збройного конфлікту на сході України

ГО «Харківська правозахисна група» (ХПГ), українська недержавна неприбуткова правозахисна організація, представляє цю доповідь, яка містить різноманітну інформацію про загиблих та поранених цивільних осіб та руйнування житла та інфраструктури внаслідок воєнних дій під час збройного конфлікту на сході України в 2014–2018 рр.

У розділі 2 «Вступ» надані короткі відомості про ХПГ, висловлені подяки міжнародним благодійним інституціям, які підтримували наші зусилля, та партнерським організаціям, які брали участь у зборі інформації.

У розділі 3 «Методологія» описані види джерел інформації, методика проведення моніторингових візитів до НП на підконтрольній уряду території, опитування постраждалих від воєнних дій, методика збору, перевірки та узагальнення інформації щодо втрат цивільного населення та атак на цивільні об’єкти на підконтрольній уряду території, методика збору, перевірки та узагальнення аналогічної інформації на непідконтрольній території, а також БД ХПГ як інструмент аналізу зібраних даних. БД ХПГ містить більше 26 800 епізодів із закодованими персональними даними щодо близько 6,6 тис. цивільних жертв збройного конфлікту та близько 20,3 тис. зруйнованих та пошкоджених житлових будинків та об’єктів інфраструктури з ідентифікацією їх адрес.

У розділі 4 аналізуються відповіді на інформаційні запити до місцевих органів влади та ОМС, з яких випливає, що єдиного обліку цивільних осіб, постраждалих від збройного конфлікту не існує, і що різні органи влади оперують геть різними даними, відповідно, не існує жодних державних механізмів компенсації завданої шкоди.

У розділі 5 розглядаються події збройного конфлікту у географічному вимірі – по населеним пунктам, де мешканці найбільше страждали від бойових дій. У додатку 1 події збройного конфлікту розглядаються в часовому вимірі.

У розділі 6 та додатках 2, 3, 4 надається інформація про загибель та поранення цивільних мешканців НП вздовж ЛЗ. У додатках 2 та 3 розглядаються події, що призвели, відповідно, до смерті та поранення цивільних у семі районах – Станично-Луганський, Попаснянський, Новоайдарський, Мар’їнський, Волноваський, Бахмутський, Ясинуватський, а також містах Авдіївка та Маріуполь, і наводяться уривки з інтерв’ю з очевидцями подій. Додаток 4 присвячений смерті та пораненням цивільних осіб в тих же місцевостях внаслідок підриву на мінах, розтяжках та інших вибухонебезпечних предметах. Окремо розглядаються цивільні жертви авіаційних нальотів та смерті й поранення на БП та під час перетину ЛЗ.

У розділі 7 показані масштаби втрат цивільного населення в часовому та географічному вимірах. За результатами моніторингу ХПГ втрати оцінюються як приблизно 3500 загиблих та 7000 поранених цивільних осіб.

У розділі 8 розглядається як одна з причин істотних втрат цивільного населення та руйнувань цивільних об’єктів розміщення воєнних частин і ведення бойових дій з території НП. Такі факти зафіксовані як щодо НЗФ, так і щодо ЗЗФ, обидві сторони застосовували, зокрема, системи залпового вогню.

У розділі 9 наведена різноманітна інформація щодо руйнувань та пошкоджень житлових будинків та об’єктів інфраструктури як на підконтрольній, так і на непідконтрольній уряду території. Деякі приклади руйнувань в окремих районах на непідконтрольній території наведені в додатку 5. У додатках 6 та 7 надаються приклади захоплень, відповідно, навчальних та медичних закладів й атаки на них. У додатку 9 надаються приклади руйнування мостів.

Моніторинг ХПГ показує, що постраждало близько 40 тис. житлових будинків та 10 тис. об’єктів інфраструктури, в тому числі в Донецькій області більше 26.2 тис. житлових будинків та 7.4 тис. об’єктів інфраструктури.

Результати доповіді узагальнюються у вигляді висновків та рекомендацій органам влади.

Скачати Доповідь у форматі PDF




Правозахисники розповіли про екстраординарні порушення прав людини на Донбасі

19 вересня у прес-центрі «Главкома» відбулась прес-конференція на тему: «Екстраординарні порушення прав людини в ході збройного конфлікту на сході України у 2014-2018 рр. та Міжнародний кримінальний суд».

Євген Захаров, директор ГО «Харківська правозахисна група», розповів про грубі порушення прав людини, вчинені в ході збройного конфлікту на Донбасі.  ХПГ та «Мирний берег» підготували подання до Міжнародного кримінального суду, в якому узагальнили зібрану інформацію про злочини, скоєні в ході воєнного конфлікту на Донбасі, та обґрунтовують можливість кваліфікації цих діянь як злочинів проти людяності або воєнних злочинів за статтями 7 та 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Мова йде про такі злочинні діяння:

– вбивства (позасудові страти, катування, що призвели до смерті, убивства цивільних осіб в ході нападів – із стрілецької зброї, на блок-постах тощо);

– напади на незахищені цивільні об’єкти, що не є воєнними цілями;

– завдання смерті та каліцтва цивільного населення внаслідок атак на цивільні об’єкти; – застосування методів ведення війни, які є невибірковими за своєю суттю (обстріли, вибухи, міни, розтяжки та інші);

– використання присутності цивільних осіб або інших охоронюваних осіб як «живих щитів»; – ув’язнення або інше жорстоке позбавлення фізичної свободи;

– сексуальне та гендерне обумовлене насильство;

– посягання на людську гідність.

Учасники конференції навели кількісні та якісні показники, які характеризують масштаб та розповсюдження цих злочинів. Вони також презентували доповідь «Про втрати цивільного населення, руйнування житла та інфраструктури внаслідок війни на сході в Україні».

Відео прес-конференції




Хто винний?

«Екстраординарні порушення прав людини в ході збройного конфлікту на сході України у 2014–2018 рр. та Міжнародний кримінальний суд» (ПРЕС-РЕЛІЗ)

Київ, 19 вересня 2018 року
ІА «Главком»

У рамках проекту, підтриманого ПРООН, була узагальнена інформація, яка стосується скоєння насильницьких злочинів під час воєнного конфлікту на сході України в 2014–2018 рр., що спричинили смерті та каліцтва цивільних та військовополонених, катування та жорстоке поводження з військовополоненими та заручниками, незаконне позбавлення свободи, незаконне утримання під вартою, руйнування житла та об’єктів інфраструктури. Узагальнення проводилось шляхом обробки інформації, що вміщена в бази даних, створені ГО «Мирний берег» та ХПГ. На основі узагальненої інформації підготовлене подання до Міжнародного кримінального суду (МКС), в якому наведені узагальнені дані щодо жертв порушень прав людини і детальним описом декількох прикладів по кожному виду порушення. Також підготовлені українською та англійською мовами дві доповіді щодо: позасудових страт, катувань та незаконного позбавлення волі; втрат цивільного населення та руйнувань житла й інфраструктури та проводяться дії з метою інформування міжнародної спільноти й українського суспільства та зміни ситуації на краще. Проект закінчується, але ми будемо й далі збирати та узагальнювати інформацію та проводити адвокаційні кампанії.

У поданні до МКС обґрунтовується можливість кваліфікації досліджуваних порушень прав людини як злочинів проти людяності та/або воєнних злочинів за статтями 7 та 8 Римського статуту МКС. Йдеться про такі злочини:

1. Вбивства (позасудові страти, катування, що призвели до смерті, убивства цивільних осіб у ході нападів – із стрілецької зброї, на блокпостах тощо);

2. Напади на незахищені цивільні об’єкти, що не є воєнними цілями;

3. Завдання смерті та каліцтва цивільному населення внаслідок атак на цивільні об’єкти;

4. Застосування методів ведення війни, які є невибірковими за своєю суттю (обстріли, вибухи, міни, розтяжки та інші);

5. Використання присутності цивільних осіб або інших охоронюваних осіб як «живих щитів»;

6. Катування та жорстоке поводження;

7. Ув’язнення або інше жорстоке позбавлення фізичної свободи;

8. Сексуально та гендерно обумовлене насильство;

9. Посягання на людську гідність.

Нами задокументовано та досліджено 108 випадків вбивств, у т. ч. 50 цивільних та 68 військовослужбовців, 90 вбивств – на окупованій, 18 – на підконтрольній території. З них 78 випадків – позасудові страти, 6 – поодинокі вбивства (снайпери, на блок-постах тощо), 24 – закатовані до смерті (13 військовослужбовців та 11 цивільних осіб).

Від обстрілів, вибухів на мінах, розтяжках та інших вибухонебезпечних предметах було знайдено та введено в базу даних ХПГ персональні дані щодо 3 187 загиблих та 5 390 поранених цивільних осіб, встановлено 19 586 випадків знищення або псування будівель та об’єктів інфраструктури, у т. ч. 18 154 житлових будинків. Загалом моніторинг ХПГ показує, що загинуло щонайменше 3 500 та було поранено 7 000 цивільних осіб, постраждало близько 40 тис. житлових будинків та 10 тис. об’єктів інфраструктури, в тому числі в Донецькій області більше 26,2 тис. житлових будинків та 7,4 тис. об’єктів інфраструктури.

Постраждали 160 медичних установ, 130 з них частково або повністю припинили роботу.

Нами зафіксовані випадки захоплень і атак на 58 навчальних закладів у 20 містах Донецької області та 21 навчальний заклад у 14 містах Луганської області – як незаконними збройними формуваннями, так і військовими частинами Збройних сил України.

Внаслідок воєнний дій істотно постраждали культові споруди. На початок січня 2015 р. в Донецькій області постраждало 62 православних храмів, в Луганській – 10. 10 храмів знищені дощенту. Пошкодження отримали також греко-католицький і протестантські храми, а також одна мусульманська мечеть.

В поданні показане, що присутність військових у межах населених пунктів, розміщення зброї в житлових масивах та ведення вогню фактично означає використання цивільних осіб як «живого щита», що і є однією з причин загибелі та поранень людей і знищення та пошкодження їхнього майна. Це стосується й незаконних збройних формувань в ОРДЛО, і Збройних сил України. Тому необхідно розглядати як пріоритет безпеку місцевого населення при розміщенні військовослужбовців ЗСУ на території населених пунктів та заборонити військовим підрозділам відкривати вогонь з їх території.

Масовий характер мали незаконне позбавлення волі, катування та жорстоке поводження. ХПГ досліджено 246 особистих історій людей, які перебували у полоні, та зафіксовано 146 незаконних місць несвободи, 139 з яких створені на окупованій частині Донбасу за підтримки РФ. За інформацією, яка міститься у базі даних «Мирного берегу», через незаконні місця несвободи на окупованій території пройшло щонайменше 5,5 тис. в’язнів, серед них 1 286 жертв незаконних затримань, 1 024 викрадених, 541 військових, затриманих під час бойових дій та інші. Умови утримання в цих місцях несвободи можна прирівняти до катування та жорстокого поводження. Крім того, за нашими оцінками, щонайменше 80 % військових та половина цивільних були піддані прямим катуванням. В поданні представлені способи фізичних катувань, жорстокого поводження, психологічного впливу та приниження, які застосовувалися.

Задокументовано низку випадків сексуально та гендерно обумовленого насильства і на окупованій, і на підконтрольній території. Розповсюджене вздовж лінії розмежування примушення жінок до сексу в обмін на продукти харчування має ознаки сексуального насильства. Зокрема, з цим може бути пов’язаний такий феномен, як зростання народжуваності у 2016 р. майже вдвічі в порівнянні з 2015 р. в окремих місцевостях вздовж лінії розмежування, коли народили майже всі жінки, які стояли на обліку з безпліддя, навіть ті, яким уже за 40.

Як випадки воєнного злочину «посягання на людську гідність» розглядаються марші полонених, що супроводжувалися насильством та образами з боку натовпу; утримання у приміщеннях з неналежними умовами (відсутність належних умов та місця для сну, прийому їжі, відсутність туалету та інше); примушування до оголення або перевдягання чоловіків у жіночій одяг; різного роду тяжкі роботи; примушування до спостерігання за катуваннями або зґвалтуваннями інших осіб; примушування до незаконних дій з державними символами та знаками військової приналежності, такі як спалювання, з’їдання або інші дії, примушування до збирання тіл мертвих людей (цивільних, військових) та їх розчленування. В усіх випадках примушування дії, що зафіксовані нами, здійснювалися під загрозою застосування зброї або фізичного насильства.

В Україні відсутня єдина державна політика щодо обліку цивільного населення, постраждалого під час збройного конфлікту. Державний облік цивільних осіб, постраждалих від війни, не здійснюється взагалі. Цивільні жертви збройного конфлікту не отримують компенсації. Необхідно розробити нормативно-правовий акт щодо формування національного реєстру фізичних осіб, які постраждали внаслідок збройного конфлікту (загинули, отримали поранення, зникли безвісти), а також розробити законопроект про компенсації шкоди, завданої цивільним жертвам збройного конфлікту. Вочевидь необхідно розробити та прийняти програму відновлення зруйнованого або пошкодженого при проведенні воєнних дій житла та об’єктів інфраструктури.

Контактна особа: Євген Захаров, 050 402 4064, [email protected]

Прес-конференція відбулась в рамках проекту «Підготовка подання до Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних під час воєнного конфлікту на сході України» за підтримки Програми розвитку ООН в межах діяльності Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».

 




Права людини на південному сході України, 2018, #09