MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Події, факти, долі...

Матіос: з ОРДЛО відправляють «фейкові» позови до ЄСПЛ та МКС

Головний військовий прокурор заявив, що на окупованій території діють організації, що направляють позови про нібито «геноцид» з боку України, проте підписанти заяв заперечують, що їх підписували.

Як повідомив Анатолій Матіос під час брифінгу, на окупованих територіях діють незаконні нібито громадські організації, які протягом 2018-го та 2019-го років від імені мешканців ОРДЛО направили до Європейського суду з прав людини та Міжнародного кримінального суду в Гаазі 1539 позовів.

«У ході досудового розслідування встановлено, що на окупованих територіях Донецької та Луганської областей створені незаконні організації, зокрема ‘Спеціальна комісія з фіксації та збору доказів військових злочинів української влади на Донбасі’ та ‘Громадська організація ‘Справедливий захист’, які здійснюють свою протиправну діяльність щодо фіксації та розслідування так званих злочинів геноциду, злочинів проти людяності, військових злочинів, які начебто вчиняються державою Україна», — цитує Матіоса речник ГПУ Андрій Лисенко.

За словами Матіоса, представники цих «організацій» збирають серед мешканців відомості про загибель їхніх родичів, каліцтва, пошкодження та знищення майна тощо. На основі цих даних готуються позови проти України до ЄСПЛ та МКС, у яких перелічені нещастя пов’язують із наказами військовополітичного керівництва України, характеризуючи такі дії, як «геноцид».

«Допитані у ході розслідування підписанти зазначених позовів, — стверджує Матіос, — не підтвердили своє авторство та наголосили на відсутності будь-яких відомостей щодо участі Збройних Сил України у здійснених обстрілах мирного населення».

За словами очільника військової прокуратури, 20-го серпня голові «Спеціальної комісії з фіксації та збору доказів військових злочинів української влади на Донбасі», організації «Справедливий захист», а також так званим «уповноваженому з прав людини» та «міністру закордонних справ» «ДНР» Наталії Ніканоровій, — повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 2583 Кримінального кодексу (створення терористичної групи чи терористичної організації).




Аналітика

Британські аналітики зібрали для ЄСПЛ нові докази присутності РФ на Донбасі

Лондонська аналітична група каталогізувала докази російського втручання в битву під Іловайськом, які будуть використані в Європейському суді з прав людини.

Агентство Forensic Architecture опублікувало на своєму сайті свідчення участі росіян та російської військової техніки в битві під Іловайськом.

Використовуючи технології машинного навчання та комп’ютерного зору, а також безліч робіт розслідувачів та репортерів, Forensic Architecture зібрали, за їх словами, найбільш всебічну базу доказів присутності російських військових та російської техніки в Україні.

Загалом вдалося зібрати докази присутності майже 300 одиниць російської військової техніки поблизу Іловайська та Луганська. Усі ці свідчення: супутникові знімки, відео, фото, — в інтерактивному вигляді доступні на субдомені агентства — ilovaisk.forensic-architecture.org. Відеоогляд праці дослідників має україно- та російськомовні субтитри.

Тепер ці дані мають додати до позову українських добровольців проти Російської Федерації в ЄСПЛ.

Оскільки Росія заперечує наявність її збройних сил на сході України, цей факт потрібно доводити в суді. Forensic Architecture, за дорученням Центру адвокації ЄСПЛ, — об’єднали всі вагомі докази в єдиний каталог.

«Докази російського військового втручання мають бути щонайсильнішими. (…) Якщо ви просто переглядаєте онлайн-відео, ви точно не знаєте, чи не є воно підробленим, тож подібні комплексні проекти дуже корисні», — говорить у коментарі для Guardian директор із правових питань Центру адвокації ЄСПЛ Джессіка Ґаврон.

FA вперше використали машинне навчання для швидкого «просіювання» приблизно 2 500 годин зйомок, опублікованих на YouTube в період загострення під Іловайськом. Комп’ютер навчили розпізнавати кадри з високою ймовірністю наявності на них танків, щоб дослідники мали змогу використовувати їх для подальшого розслідування.

Зокрема, розслідувачі акцентують увагу на танку Т-72Б3, який введено в експлуатацію 2012-го року, і який використовується виключно російською армією.

«У теперішньому вигляді, такі технології можуть допомогти нам виявити деякі речі, які за інших обставин ми би впустили», — говорить Лаклен Кермод з Forensic Architecture.

Проте Кермод зазначає, що технології ніколи повністю не замінять верифікацію фактів людьми, хоча в майбутньому вони ймовірно зможуть знаходити кадри з конкретними моделями військових транспортних засобів чи іншого озброєння з-поміж годин відео.

Джессіка Ґаврон говорить, що є багато випадків сумнівного використання подібних технологій, у результаті чого порушуються права людини. «Тож важливо показати, як їх можна використовувати й для виявлення порушення прав», — сказала Ґаврон. 

Російська техніка на Донбасі не мала розпізнавальних знаків, проте на кузови транспортних засобів були нанесені плями білої фарби. Дослідники припускають, що саме так росіяни вирішили маркувати свої сили на сході України.

Як пише Шон Волкер, українські добровольці також позиваються до ЄСПЛ й проти України — за невдале планування операції під Іловайськом. Однак суд спершу має розглянути консолідовані позови України проти Росії, а потім перейти до скарг фізичних осіб.




Погляд монітора

Звіт за результатами моніторингового візиту до Торецької виправної колонії № 2

Загальна інформація

7 серпня 2019 року моніторингова група ХПГ у складі Володимира Глущенка, Максима Ревякіна та Ганни Овдієнко відвідала Торецьку виправну колонію № 2. Ця установа розташована у м. Торецьку (Донецька область) – на самій лінії розмежування. Населений пункт неодноразово піддавався обстрілам незаконних збройних формувань. Однак, за словами місцевих жителів, в останні декілька тижнів панує відносна тиша.

Перша проблема, з якою стикнулися монітори, коли приїхали до населеного пункту – це знайти колонію. За адресою, я вказана на сайті Державної кримінально-виконавчої служби, міститься приватний будинок. Тож, щоб знайти колонію, монітори мали добре покружляти містом, розпитуючи місцевих жителів.

Торецька виправна колонія № 2 розташована на околицях міста, біля одного з териконів. Адміністрація установи зазначила, що одразу за териконом – військові позиції терористів. Раніше, декілька років тому, бойові позиції були просто за воротами колонії. Тому під час активних бойових дій, снаряди потрапляли на територію установи (зокрема, постраждали будівлі промислової зони). На щастя, засуджені та персонал установи не зазнали травм під час таких обстрілів.

На сьогодні в установі відбувають покарання 434 засуджених. Декілька років тому (до ухвалення так званого «Закону Савченко» засуджених було у два-рази більше. Наразі частина відділень стоїть порожньою. Це установа середнього рівня безпеки для чоловіків, що вперше засуджені до позбавлення волі.

Моніторів в установі зустрів виконувач обов’язки начальника. Справа в тому, що декілька місяців тому попередній начальник колонії був затриманий за підозрою у вчиненні корупційного злочину. На сьогодні він перебуває під слідством.

Житлова зона

Житлова зона установи поділена на десять відділень для засуджених. За плануванням усі відділення приблизно однакові: наявна одна велика кімната на 60–70 ліжок, кімната для відпочинку засуджених, санітарні кімнати, кімната для приготування та споживання їжі тощо. Саме планування приміщень, на думку моніторів, є не досить вдалим, оскільки розміщення такої великої кількості засуджених у одному спальному приміщенні може стати підґрунтям для виникнення конфліктів у колективі.

У відділеннях установи поступово проводяться ремонтні роботи. Так, адміністрація провела моніторів до відділення, у якому ремонт має бути завершений наприкінці вересня 2019 року. Монітори відмітили, що приміщення відділення чисті та нещодавно відремонтовані. Всюди встановлені нові металопластикові вікна, стіни побілені та пофарбовані.

У санітарних кімнатах також виконано ремонт: встановлено нову сантехніку, стіни облицьовано плиткою. Туалетні кабінки мають перегородки та дверцята.

На етапі ремонту також перебуває ще одне відділення установи. Однак через брак фінансування, ремонт там досі не завершений.

В інших житлових відділеннях, у цілому, приміщення перебувають у задовільному стані, але деякі все ж викликали зауваження моніторів. Так, житлові приміщення обладнані старими меблями – радянського зразка. У деяких локальних секторах виконано частковий косметичний ремонт (пофарбовано стіни), а в інших навпаки на стінах наявні сліди минулого залиття приміщень.

Зокрема, в одному з відділень каналізація з другого поверху затоплює перший. У приміщені через це волого та стоїть сморід. Та й взагалі, в усіх санітарних кімнатах наявний неприємний запах. Сантехніка стара, але справна. Кабінки обладнані дверцятами.

У кімнатах для прийому їжі є столи, шафи, необхідний посуд. Деякі, хоча й не всі, кімнати обладнані холодильниками, електрочайниками. Микрохвильових пічок не було в жодному з секторів. Наявні баки з питною водою. Водопровідні крани у кімнатах для прийому їжі та у санітарних кімнатах справні. Однак адміністрація вказує, що час від часу в місті Торецьку бувають перебої з постачанням води через бойові дії. Зокрема, так було взимку 2019 року, коли місто опинилося на межі екологічної катастрофи.

Привертає увагу нерівномірна заселеність відділень установи. Так, у деяких були зайняті майже всі ліжка, тоді як у інших – лише десять-двадцять. Монітори при цьому помітили двоповерхові ліжка у спальних кімнатах. Однак адміністрація запевнила, що засуджені так ночують тимчасово – до моменту закінчення ремонту в одному з локальних секторів. Проте залишається незрозумілим, чому засуджених не розселили рівномірно по відділеннях, а розмістили так, що виникла потреба у встановленні двоповерхових ліжок.

ДІЗО ПКТ

На момент візиту до установи в дисциплінарному ізоляторі утримувалося троє засуджених. Жоден з них не скаржився ні на умови тримання, ні на законність їхнього поміщення до дисциплінарного ізолятору. У цілому в установі достатньо широка дисциплінарна практика – з початку року до ДІЗО було поміщено 132 особи.

Камери ДІЗО перебувають у задовільному стані. Засуджені мають доступ до води, можуть прочинити вікно та подихати свіжим повітрям. На ділянці є прогулянкові дворики, куди засуджених виводять за графіком.

Монітори також оглянули слідчі камери. У них виконано ремонт, встановлені нові, але двоповерхові ліжка. Виокремлений санітарний блок із рукомийником (вода є) та туалетною кабінкою. Однак з моменту створення камери до неї не було поміщено жодного засудженого.

Їдальня

Монітори мали змогу побувати в їдальні одразу після обіду. Вони оглянули рибний цех, де була свіжа риба (мала приємний запах та свіжий вигляд). Після цього монітори також завітали до гарячого цеху. Засуджені там перебували в білих халатах та головних уборах. У всіх були санітарні книжки (за словами адміністрації, їх оформили після візиту інших перевіряльників).

У гарячому цеху стояв приємний запах приготованої їжі. Для огляду моніторам надали контрольні порції, які з вигляду були достатньо свіжими. В установі є власна пекарня, яка забезпечує засуджених хлібом. За словами адміністрації, в установі готуються страви за двома дієтичними столами (8А та 8Б), але продемонструвати приготовані страви моніторам не змогли, пояснивши, що обід вже пройшов.

Після цього монітори оглянули безпосередньо приміщення для прийому їжі. Воно доволі просторе, але перебуває в незадовільному стані. На стінах наявні сліди минулого залиття – приміщення доволі старе, ремонт даху давно не проводився, тому під час дощів залиття тут не рідкість. Крім того, монітори звернули увагу, що у кранах для миття рук у їдальні немає води. Біля умивальників немає мила та рушників. Це є грубим порушенням санітарії та може призвести до спалаху інфекційних захворювань серед засуджених.

Група засуджених на момент візиту ще продовжувала обід. Вони запевнили, що скарг на якість харчування не мають.

Медична частина

Медична частина установи перебуває в гарному стані. Моніторам вдалося поспілкуватися з її начальницею, яка повідомила, що в установі укомплектовано 5 посад лікарів із 7 та повністю укомплектований молодший медичний персонал. Це однозначно позитивний момент. Адже в цілому по Україні медичні частини установ недостатньо укомплектовані лікарями (подекуди є лише один лікар, і той – на пів ставки, або лише один фельдшер). За словами начальника медичної частини, установа достатньо забезпечена лікарськими засобами.

Палати медичної частини перебувають у гарному стані: стіни та підлога пофарбовані, вікна металопластикові. Всюди чисто та охайно. Хворі засуджені вказували, що медична допомога їм надається у достатньому обсязі.

Начальниця медичної частини також зазначила, що декілька місяців тому установа придбала нове стоматологічне крісло. Однак воно й досі не встановлено через те, що це має право зробити лише спеціаліст із Києва, який і досі до установи не прибув. Вона також зазначила, що минулого разу такого спеціаліста чекали півтора роки. Тому поки крісло простоює у коробці.

Банно-пральний комплекс

У банно-пральному комплексі встановлені пральні машини (не нові, але у задовільному стані). Також є обладнання для прасування та зберігання речей засуджених.

У душовій виконаний ремонт. Між душовими кабінами встановлені перегородки висотою в людський зріст. На момент візиту моніторів у душі не було ні килимків, ні шторок, але, за твердженнями адміністрації, ті перебувають на санітарній обробці. І дійсно: працівник установи продемонстрував моніторам килимки, що замочені у мильному розчині.

Промислова зона

Засуджені не досить охоче йдуть працювати, та й промислова зона установи працює не на повну силу. На сьогодні працює лише сорок засуджених. Ще сорок зайняті в господарському обслуговуванні установи.

Установа виробляє сітку «єгозу», кришки люків, паливні гранули, замки, стійки. Але найбільше замовлень припадає на обладнання для шахт (одна з яких розташована неподалік від установи). Монітори також відвідали цех з виробництву паливних гранул. На сьогодні (не сезон) цех простоює. Засуджені лише перекидають тирсу, щоб та не злежалася. Один із засуджених курив біля тирси, але після зауваження працівника адміністрації, припинив. Однак тирса є дуже пожежонебезпечною і однієї іскри достатньо для виникнення пожежі.

Нещодавно в установі також відкрився фарбувальний цех. Планується, по-перше, пофарбувати та привести до задовільного стану всі службові автомобілі установи.

Крім того, монітори оглянули санвузол на території промислової зони. Він перебуває в напіваварійному стані. У приміщенні стоїть сморід. Туалетні кабінки не обладнані дверцятами. Після роботи засуджені не можуть помитися на виробництві, а мають йти до санпропускника.

На території установи працює школа та професійно-технічне училище, але, за словами адміністрації, вчаться засуджені неохоче, а тих, хто справді бажає отримати професію – одиниці.

Дозвілля

На території установи обладнане футбольне поле, де засуджені можуть грати у командні ігри. Також на території кожного відділення, є спортивний куточок. У відділенні монітори бачили стіл для пінг-понгу. За твердженнями адміністрації, до засуджених також регулярно приходять представники релігійних конфесій, які спілкуються з ними, надають гуманітарну допомогу тощо.

Побачення

Імплементуючи європейські норми, установа переобладнала спеціальну кімнату для короткострокових побачень. За новітніми стандартами родичів та засуджених більше не відділяє скло. Кімната обладнана системою відеоспостереження. Тут встановлені комфортні меблі, є можливість відчути себе наче у кафе за межами установи.

В установі також продовжується ремонт у кімнатах для довгострокових побачень. Адміністрація планує зробити з двох кімнат одну – у форматі «однокімнатної квартири». Номер люкс включатиме кухню, суміщену з вітальнею, санвузол та спальну кімнату. На сьогодні родичі засуджених можуть розміщатися в кімнатах «напівлюкс» та «стандарт». Середня ціна за номер на добу – 150 гривень.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»




Звіт за результатами моніторингового візиту до Державної установи «Бахмутська установа виконання покарань № 6»

12 липня 2019 року група моніторів у складі Дмитра Реви, Марини Давидової та Олександра Кадієвського відвідала ДУВП № 6 з моніторинговим візитом без попередження.

Ця установа виконує функції СІЗО, також там утримується 40 осіб із довічним терміном відбування покарання, є відділення для проживання обслужного персоналу.

Через специфіку закладу доступ у моніторів був тільки до осіб, що мають судове рішення, яке набрало сили.

Господарський блок

Кімнати, у яких проживають особи, залучені до роботи по господарству, дуже чисті. Сторонніх запахів немає, у приміщеннях вочевидь не палять. Постіль охайно заправлена, білосніжна. На кухні є гаряча вода, необхідне приладдя та мультиварка. В кімнатах гігієни також чисто, сторонніх запахів немає, сантехніка нова, є душові кабінки, скрізь наявна гаряча вода. На підвіконні замість квітів зеленіє розсада томатів, представники адміністрації кажуть, що це для вітамінізації засуджених садять, де можуть, свіжі овочі.

Під час відвідування моніторами блоку засуджені, що там проживають, в основному були на роботі, днювальні скарг та пропозицій не висловили.

Відділення для осіб, що засуджені на по життєвий термін

У відділенні перебуває 40 людей. Як і всюди, є прогулянкові дворики з спортивним обладнанням, душова кімната. Також на поверсі максимального сектору безпеки є спортивна зала, в якій засуджені можуть займатися, написавши відповідну заяву. Є кімната для релігійних обрядів, на час візиту моніторів там перебував священик з одним з ув’язнених, конвой присутній під час таїнства не був.

Загалом в установі розповсюджене непритаманне іншим установам виконання покарань ставлення до осіб, що ув’язнені довічно. З ув’язненими спілкуються з повагою, без окриків «обличчям до стіни», спокійно відкривають решітку та впускають моніторів у камеру.

У камерах та в коридорі нема неприємних запахів, ремонт в усіх приміщеннях свіжий, якісний, сантехніка хороша, вікна металопластикові, відчиняються зсередини на провітрювання. Залежно від заможності ув’язнених у камерах різниться техніка та меблі, однак базовий ремонт – кахлі, сантехніка, вікна – скрізь однаковий. Як пояснила адміністрація, вони знайшли кошти та можливості не залишати наведення ладу в камерах на совісті та спроможности ув’язнених, а допомагали матеріалами та робочою силою, завдяки чому пристойний ремонт вдалося зробити в усіх приміщеннях.

Ув’язнені схвально оцінюють діяльність адміністрації та скарг на утримання в цій установі не мають.

Медицина

На час візиту моніторів з діагнозом «кір» в установі було ушпиталено 10 осіб, тому з начмедом монітори спілкувались за межами медсанчастини. Напередодні візиту всіх контактних ув’язнених, господарчу обслугу та довічно ув’язнених прищепили від кору, вакцини було достатньо. За словами начмеда, установа повністю забезпечена препаратами для антиретровірусної терапії, особам, що відбувають по етапу, видається місячна норма препаратів, усі тестування відбуваються в потрібні терміни. На території м. Бахмута немає наркодиспансеру, який міг би забезпечити осіб у СІЗО замісною терапією, тож тим, хто її потребує, проводять детоксикацію після консультації з лікарем-наркологом.

Проблеми в медичних працівників збігаються з тими, що є в усій країні після реформи – немає нових наказів, не узгоджено питання з транспортом, проблеми з молодшим медичним персоналом, чергувань також немає.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»




Звіт за результатами моніторингового візиту до Селидівської виправної колонії № 82

11 липня 2019 року група моніторів у складі Дмитра Реви, Марини Давидової та Олександра Кадієвського відвідала Селидівську виправну колонію № 82 з моніторинговим візитом без попередження.

ДІЗО-ПКТ

На час візиту моніторів у дисциплінарному ізоляторі перебували 6 осіб, в ПКТ не було жодної. Приміщення ДІЗО чисті, освітлення та свіжого повітря достатньо, сантехніка в задовільному стані. Температурний режим на ділянці ДІЗО задовільний. Кількість людей у камері не перевищує норму. Причини перебування – знайдені заборонені предмети, порушення правил переміщення між секторами установи. Всі поміщені до ДІЗО були згодні з рішенням керівництва щодо накладеного стягнення. Біля ділянки є відокремлені дворики для прогулянок, з лавою, турніком і брусами. Зі слів засуджених, режим прогулянок не порушується.

Житлова зона

Наразі в житловій зоні колонії перебуває 704 людини. Умови проживання з минулого візиту у 2017 р. істотно змінилися: покрівля, яка потребувала заміни, відремонтована, усунена вологість та грибок. Через високі ризики захворюваності на кір монітори не відвідували всі житлові приміщення, з ув’язненими говорили на вулиці, без присутності адміністрації. Скарг на умови наразі нема.

На момент відвідування установи тривала підготовка до парламентських виборів, в актовій залі були встановлені кабінки для голосування, одна з них була обладнана спеціальними поручнями для зручності використання людьми з інвалідністю.

Гігієна

В установі запущено нещодавно відремонтований банно-пральний комплекс. Душові кабінки комфортні, відгороджені одна від одної, є перукарський кабінет. Для прання та прожарювання речей наявна сучасна техніка, є зручні сушарки та обладнані місця для прання.

Медична частина

На момент відвідування установи моніторами на кір захворіло та було ушпиталено три особи, тому безпосередньо медичну частину відвідати не вдалося через міркування безпеки. Начмед колонії повідомила, що в установі значний недобір медичного персоналу, є стоматолог та рентгенолог на 0,5 ставки кожен та терапевт, який вже три місяці перебуває на лікарняному. Вакцинування від кору контактних в’язнів проведено не було через відсутність вакцини. Антиретровірусною терапією колонія забезпечена в повному обсязі, рівень Т-клітин та вірусне навантаження перевіряють у Селидовому, вакутайнерів для транспортування крові достатньо. З тестуванням на СД4 наразі проблеми через несправність апаратури в лікарні м. Селидового. Наразі в колонії перебуває 87 осіб, що живуть з ВІЛ, 38 з них – на стадії СНІДу, 65 отримують антиретровірусну терапію. Нещодавно в колонії зроблено 250 тестів на гепатити, виявлено 190 осіб з гепатитом С та 10 – з В. Ніяких перспектив лікування виявлених захворінь не озвучено.

Їдальня

У приміщенні кухні чисто, є відповідне обладнання, персонал кухні одягнений в білі халати, сторонні запахи відсутні. Моніторів також попросили вдягнути халати, що є не типовим для установ виконання покарань. Працює власна пекарня. Приміщення для зберігання продуктів з вигляду свіжовідремонтовані, контролюється температурний режим, є кімната для перевдягання персоналу.

Промислова зона

Промислова зона СВК № 82 поділена на декілька ділянок. Є швацький цех, цех з ремонту автомобілів, ділянка вирощування овочів. На час візиту моніторів у колонії працювали 103 особи. Трудові правовідносини оформлені належним чином, ув’язнені підтвердили наявність договорів і дотримання умов безпеки праці.

Рекреація

Кімнати для побачень розташовані в окремій будівлі на двох поверхах. Загалом їхня кількість – 12, з них один люкс, два напівлюкси. За інформацією адміністрації, кількість побачень за роки бойових дій значно скоротилася, у середньому відбувається два візити на тиждень.

Серед ув’язнених є вірні 8 релігійних конфесій. Представники церков мають безперешкодний доступ на територію для служіння та спілкування з ув’язненими. Нещодавно для потреб ув’язнених відкрито кімнату для намазу.


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»




Права людини на південному сході України, 2019, #07