ВАШІ ПРАВА ПРИ ЗАТРИМАННІ ЧИ АРЕШТІ
Редакція «ПЛ» пропонує читачам текст памятки, яку розроблено Інститутом громадянського суспільства під керівництвом Анатолія Ткачука. Памятка видана у вигляді пластикової картки за кошти, надані фондом «Євразія». Текст, вміщений на карті, є витягом норм законодавства, що регулює порядок затримання чи арешту особи в Україні за станом на 1.03.1999 року, а саме: Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінально-процесуального кодексу та «Закону про міліцію».
Знайте! Відповідно до статті 29 Конституції України
кожна людина має право на свободу та особисту недоторканість.
Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом України ніхто не може бути заарештований інакше як на підставі судового рішення або з санкції прокурора.
Памятайте! Вас можуть затримати лише у визначених законом випадках:
·коли Ви скоїли правопорушення, за яке передбачена адміністративна відповідальність, і має бути складений протокол, а у Вас немає посвідчення особи і немає свідків, які могли б повідомити про Вас необхідні дані;
·коли Ви здійснюєте адміністративне правопорушення, до Вас вичерпано всі інші заходи впливу, а Ви не припиняєте своїх протиправних дій.
Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин, крім виняткових випадків, передбачених законами України. Після зясування особи, Вас має бути звільнено.
Вас можуть також затримати з підозри у вчиненні кримінального злочину:
·коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
·коли очевидці, в тому числі й потерпілі, прямо вкажуть на Вас, що саме Ви вчинили злочин;
·коли на Вас або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі буде виявлено явні сліди злочину.
При наявності інших даних, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні злочину, її може бути затримано лише в тому разі, коли ця особа намагалася втекти, або коли вона не має постійного місця проживання, або коли не встановлено особу підозрюваного.
Співробітники міліції зобовязані представитись, пояснити, яке правопорушення Ви вчинили або у вчиненні якого злочину Ви підозрюєтесь, розяснити, які Ваші права і обовязки, визначені процесуальним законодавством.
При затриманні з підозри у вчиненні кримінального злочину:
Вам мають розяснити Ваші права, зокрема про право не свідчити проти себе чи своїх рідних, мати захисника і зустріч з ним до першого допиту і скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
Після складання протоколу може бути здійснено Ваш особистий огляд і вилучення речей та документів. Такий огляд може здійснюватись лише особою однієї з Вами статі.
Памятайте: Ви не зобовязані доводити свою невинуватість.
Ви маєте право:
·давати показання або відмовитися давати показання і
·відповідати на запитання;
·мати захисника і побачення з ним до першого допиту;
·подавати докази, заявляти клопотання і відводи;
·вимагати перевірки прокурором правомірності затримання.
Знайте! Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобовязаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича, а також сповістити за місцем роботи. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено якнайшвидше!
Не забудьте! Ви маєте право на захисника з моменту затримання або постанови про застосування запобіжного заходу, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.
Вимагайте захисника зразу після Вашого затримання.
Орган дізнання, що провів затримання, протягом 24 годин має надіслати письмове повідомлення прокурору про затримання протягом 48 годин після отримання такого повідомлення прокурор зобовязаний дати санкцію на взяття під варту або звільнити затриманого.
Міністр юстиції України Сюзанна Станік