Осужденные должны иметь возможность осуществить свое конституционное право на получение среднего образования
Дорогие друзья!
Обращаемся к Вам, как к коллегам по общественной деятельности. Нам известно, что большинство из вас прикладывает большие усилия для содействия соблюдению прав человека в нашей стране. У некоторых из вас в сферу деятельности входят и проблемы пенитенциарной системы Украины. Во время контактов с работниками учреждений по исполнению наказаний нередко звучат уверения со стороны активистов НПО в том, что в решении целого ряда проблем системы исполнения наказаний НПО и УИН союзники. Мы убеждены, что это так и есть.
В настоящее время сложилась ситуация, когда мы можем это продемонстрировать практически. Речь идет об отсутствии в учреждениях школ, а значит и возможности для многих осужденных осуществить свое конституционное право на получение среднего образования. Несколько лет назад из-за отсутствия финансирования такие школы, существовавшие, кстати, во времена СССР, были закрыты. Более подробное описание ситуации – в прилагаемом проекте письма на имя Министра образования Василия Кременя.
Мы от имени «Донецкого Мемориала» имеем намерение направить данный текст господину Министру. Мы предлагаем Вам принять участие в акции лоббирования разрешения этой проблемы. Для этого Вы можете, принимая во внимание текст нашего письма, написать Министру письмо от имени своей организации. Вы можете, если пожелаете, частично или в полной мере заимствовать положения и аргументацию, изложенные в нашем письме. Можете также при желании ссылаться на то, что «Донецкий Мемориал» предпринял инициативу по разрешению этой проблемы.
Нам представляется существенным, чтобы Министр получил ряд писем аналогичного содержания в относительно короткий промежуток времени в начале учебного года. Мы считаем, что проводя эту акцию, мы проверяем себя, насколько наши декларации согласуются с нашими практическими действиями. Мы хотели бы, проводя настоящую акцию, одновременно попытаться оценить нашу способность как НПО фактически влиять на власть и на принятие конкретных решений на государственном уровне.
При этом у нас есть такие просьбы.
Направить письмо Министру не позднее второй половины сентября с.г. Если Вы все же не успеете, направьте письмо в октябре.
Копию письма обязательно вышлите Председателю Государственного Департамента по вопросам исполнения наказаний Ивану Васильевичу Штанько.
Желательно направить копию и в адрес «Донецкого Мемориала» по адресу
Букалову А., а/с 4863, Донецк-92, 83092
Председатель совета «Донецкого Мемориала»
Александр Букалов
12 августа 2000 года, Донецк
Міністру освіти України
п. Василю Креміню
Міністерство освіти України
пр. Перемоги, 10, 01135. Київ
Копія:
Голові Держдепартаменту
з питань виконання покарань
п. Івану Штанько
вул. Богомольця, 10, 01024, Київ
Шановний пане Міністр!
Звертаємося до Вас з приводу стану з освітою в установах по виконанню покарань в Україні.
Наша країна знаходиться на складному етапі перетворень. Одним з її факторів є суттєве погіршення соціального стану більшості наших громадян. Це призводить до багатьох негативних наслідків, зокрема, впливає й на зростання злочинності. Разом з тим застаріла, ми б сказали, неадекватна судова практика все ще використовує явно неефективний засіб боротьби із злочинністю – відправляти правопорушників у місця позбавлення волі. Щорічно туди потрапляє близько 80 тисяч громадян. От і за 1 півріччя 2000 року до позбавлення волі було засуджено 42 151 громадяни, в тому числі 2 464 підлітка. Як наслідок, за роки незалежності кількість увязнених в Україні зросла майже втричі і в окремі моменти досягала в останні роки 240 тисяч чол. Амністії дозволяють скоротити чисельність спецконтингенту лише на деякий час — як правило, на півроку, — і не змінюють ситуацію докорінно.
Як показують дослідження, у всьому світі до вязниць потрапляють переважно бідні та малоосвічені люди. Безумовно, що фактор освіти впливає на правослухняну поведінку людини. Крім того, особа, яка має освіту, має набагато більше шансів облаштуватися в житті, не порушуючи закон. І навпаки – людина без професії і навіть без середньої освіти має набагато менше шансів забезпечити гідний рівень життя без порушення закону.
Саме з цих причин можна розглядати отримання середньої освіти громадянами як фактор, що понижує ймовірність скоєння правопорушень. Набагато важливіше отримати повноцінну середню освіту у випадках, коли людина вже скоїла злочин та опинилась у місцях позбавлення волі.
Варто відзначити, що в СРСР засуджені мали право та можливість отримувати середню освіту, перебуваючи за гратами. Проте декілька років тому школи в багатьох установах по виконанню покарань були, на превеликий жаль, закриті. Сьогодні питання про можливість отримати середню освіту для осіб, що відбувають покарання, постає з новою гостротою.
Нині в місцях позбавлення волі перебувають десятки тисяч осіб без середньої освіти. Враховуючи, що дуже часто в колоніях немає й роботи, засуджені мають достатньо часу для навчання. Проте вони не мають такої можливості. Тим самим вони позбавляються конституційного права на освіту, що, до речі, судовими вироками не передбачається. Разом з тим, Стаття 53 Конституції України проголошує: "Повна загальна середня освіта є обовязковою".
Крім того, ситуація, що склалася з освітою у місцях позбавлення волі, є порушенням Європейських тюремних правил, яких Україна як член Ради Європи, повинна дотримуватись. В Правилі 81 зокрема говориться, що "освіта увязнених повинна бути інтегрована в держану систему освіти". Проблемам освіти присвячена спеціальна Резолюція Ради Європи R 89 (12) "Про освіту у вязницях".
На наш погляд, імідж України достатньо псується порушенням багатьох інших прав людини й погіршувати ситуацію ще й проблемами освіти – означає поступати дуже не патріотично. Ми переконані, що якщо держава застосовує покарання у вигляді позбавлення волі, то вона повинна нести відповідальність за умови, в яких перебувають увязнені. Таким чином, відповідальність за забезпечення можливості засудженим отримувати середню освіту в першу чергу полягає на Міністерство освіти.
Ми переконані, що заходи у цьому напрямку повинні носити в першу чергу загальнодержавний характер. Для їх здійснення необхідно передбачати виділення відповідних коштів у бюджеті. Ми вважаємо, що конкретні заходи по негайному поліпшенню ситуації з отриманням середньої освіти засудженими в установах по виконанню покарань повинні розробляти фахівці із залученням представників Державного Департаменту України з питань виконання покарань. І вирішувати ці питання треба негайно.
Ми звертаємося до Вас, шановний пане Міністре, з проханням докласти всіх необхідних зусиль для вирішення найближчим часом зазначеної проблеми. Можливість здійснювати конституційне право на середню освіту повинні мати всі громадяни України.
Ми будемо дуже вдячні Вам, якщо Ви проінформуєте нас про своє ставлення до проблеми та про заходи, які буде вжито Міністерством освіти для негайного поліпшення ситуації.
Голова ради «Донецького Меморіалу»
Олександр Букалов
Коментар ПЛ:
На нашу думку, колеги з Донецьку поставили важливу проблему. Харківська правозахисна група підтримала звернення Донецького «Меморіалу» і закликає приєднатися до нього та інші НДО.