MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Керувати пресою хочуть всі

27.12.2000   
С. Потапенко, Заступник головного редактора газети «Чернігівські відомості», Голова ради громадської
Неймовірне зростання останнім часом кількості позовів до ЗМІ вже нікого не дивує. Судитися з газетами просто стає модним. А чому б і ні — програти можна лише 17 гривень, а виграти — тисячі, а то й десятки тисяч.

Якщо не будуть внесені зміни до законодавства, то суди найближчим часом розглядатимуть виключно позови до преси, а робочим місцем журналіста стане лава у судовій залі.

Позови про спростування інформації та захист честі і гідності — явище повсякденне. А от керівництво Чернігівської облспоживспілки (держави в державі, як вони себе називають) пішло набагато вперед. Воно попросило суд «зобов’язати редакцію газети «Чернігівські відомості» опублікувати інформаційні матеріали про заходи, які вживаються облспоживспілкою для покращання роботи центрального ринку». І навіть додало до позовної заяви ці матеріали — на п’яти друкованих аркушах. Така собі «маленька» відповідь на тридцятирядкову критичну заміточку.

Своєрідність цієї судової справи, на мій погляд, у тому, що позивач не спростовував жодної опублікованої фрази, жодного слова. Вільно, на свій розсуд трактуючи ст. 37 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», він просив суд порушити Закон — втрутитися у справи видання — примусити редакцію публікувати те, що хочеться, вибачте, дядькові з вулиці.

Дійсно, це якийсь абсурд. Уявіть, що вулицею міста йде людина, бачить гарний будинок, який їй дуже подобається. І відразу ж звертається до суду з проханням визнати її власником цього майна. Не маючи при цьому жодної підстави. А Високоповажний Суд має довго думати: віддати будинок сторонньому, чи залишити власникові.

Двічі засідав районний суд. Півдня представники редакції провели в обласному суді, де найдосвідченіші судді розглядали касаційну скаргу облспоживспілки. Все-таки з’ясувалося, «хто в домі хазяїн».

Дрібненька справа, та тенденція лякає. Якщо суди почнуть розглядати позови до газет від усіх, хто має свій погляд на будь-яке соціальне явище, згадане в публікації, то при нашому плюралізмі…
 Поділитися