MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

1 вересня – головне за день

01.09.2021   
ХПГ-інформ
Опубліковано тисячу документів спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про митців; у серпні підконтрольні Кремлю суди Криму винесли 10 вироків щодо кримчан «за ухилення від служби» у війську РФ; Верховний суд РФ витребував для перегляду справу історика Юрія Дмитрієва – найважливіше на сьогодні.

Фотографія художника Опанаса Заливахи з архівної кримінальної справи (Центр досліджень визвольного руху)

• Центр досліджень визвольного руху опублікував тисячу документів репресивних спецслужб України, Грузії та колишньої Чехословаччини про тридцятьох митців ХХ століття, які перебували в полі зору комуністичної влади, повідомляє Радіо Свобода. З кожної з трьох країн представлені архівні матеріали про десятьох культурних діячів у рамках проєкту «Репресоване мистецтво». У вільному доступі документи таких українських митців як Остап Вишня, Олександр Довженко, Михайло Бойчук, Лесь Курбас, Опанас Заливаха, Стефанія Шабатура, Микола Глущенко, Василь Стус, Валер’ян Підмогильний. Документи Служби держбезпеки колишньої Чехословаччини (ŠtB) знайомлять зі справами першого президента Чехії Вацлава Гавела, письменника Мілана Кундери. У добірці відкритих матеріалів документи про литовсько-грузинського художника Романа Сута, першого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.

• У серпні підконтрольні московській владі суди Криму винесли 10 вироків щодо кримчан «за ухилення від служби» у війську РФ, а загалом протягом місяця порушено 14 нових кримінальних справ, передають «Крым.Реалии» з посиланням на Кримську правозахисну групу. «Загалом на кінець серпня КПГ зафіксувала 258 кримінальних справ за ухилення від служби у ЗС Росії, переданих на розгляд до „судів“ Криму. У 232 з них уже винесено вирок, ще 26 перебувають на стадії розгляду», – йдеться в повідомленні правозахисників.

• 31 серпня на сайті Верховного суду РФ з’явилася інформація про те, що справа Юрія Дмитрієва – історика та глави карельського «Меморіалу» – витребувана для перегляду, повідомляє Міжнародний Меморіал. Нагадаємо, що згідно з апеляційним вироком, винесеним Верховним судом Карелії у вересні 2020 року, Дмитрієв був засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (замість 3,5 років за рішенням Петрозаводського міського суду) за одним з обвинувачень, за трьома іншими справу було скеровано на черговий (числом третій) перегляд у міському суді. Перегляд справи у Верховному суді РФ – останній шанс Юрія Дмитрієва на справедливий розгляд висунутих проти нього звинувачень у системі російського судочинства. У березні цього року за допомогою юристів ПЦ «Меморіал» Дмитрієв подав скаргу до ЄСПЛ.

 Поділитися