MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ХарківПрайд: вакцинація від дискримінації

13.09.2021   
ХПГ-інформ
У Харкові вдруге пройшов правозахисний марш – наймасштабніша у Східній Україні правозахисна ЛГБТ+ подія.

Фото: Володимир Бацунов

У Харкові вдруге пройшов правозахисний марш – наймасштабніша у Східній Україні правозахисна ЛГБТ+ подія.

Маршу ХарківПрайд традиційно передував тиждень активностей. У місті відбуося декілька соціальних акцій, які мали привернути увагу до проблем, з якими стикаються ЛГБТ+ люди.

7 вересня навпроти входу до Головного управління Національної поліції в Харківській області активістки розгорнули символічну «стіну». На ній учасники акції написали один із закликів цьогорічного ХарківПрайду – «Вимагаємо належного розслідування злочинів на ґрунті ненависті».

Фото: ХарківПрайд

 «Після цього відбулось інсценування актів вандалізму: закидали „стіну“ яйцями, залили зеленкою, „кров’ю“, забризкали імітованими перцовими балонами – таких самих нападів неодноразово зазнавав громадський центр для ЛГБТ+ спільноти ПрайдХаб, – розповідають організатори ХарківПрайду. – Нагадуємо, що однією з центральних цілей ХарківПрайду є протидія злочинам на ґрунті ненависті, які можуть бути скоєні за ознаками раси, статі, релігії чи сексуальної орієнтації. Від аналогічних дій потерпають ромська та єврейська громади Харкова, також напади вчиняються за кольором шкіри та політичними поглядами».

9 вересня біля харківського Палацу одруження відбувся ще один перформанс на підтримку ХарківПрайду. Під стінами палацу дівчата інсценували весілля. «Цілком класичне, але заборонене – тому що це було весілля двох жінок, – кажуть у ХарківПрайд. – Мета цього перформансу – наголосити: державні інституції, зокрема реєстрація шлюбів, мають бути доступними для всіх людей, незалежно від ґендерної ідентичності та сексуальної орієнтації».

Фото: ХарківПрайд

12 вересня близько трьох тисяч людей пройшли Харковом від майдану Свободи до Саржиного Яру. Цьогорічний ХарківПрайд пройшов під гаслом «Безпека. Рівність. ХарківПрайд!» Серед основних вимог маршу – належне розслідування злочинів на ґрунті ненависті, рівний доступ до державних інституцій та інклюзивна освіта без булінгу.

Фото: Ірина Скачко

«Ми дякуємо медикам та правоохоронцям, які стежили за перебігом Маршу та безпекою учасників і учасниць, а також усім журналістам та журналісткам, що висвітлювали Марш і всі попередні події ХарківПрайду», – заявила співорганізаторка ХарківПрайд-2021 Ганна Шаригіна.

Фото: Володимир Бацунов

«Ми пишаємося тим, що це був найдовший марш! Цьогоріч ми йшли з музикою, барабанами та танцями, учасники оперативно проходили рамки, на вході не було хаосу. Ми задоволені результатом, та нам хотілося б, щоб містяни бачили нас не лише з вікон будинків – щоб Марш був більш відкритим для людей, а місто – більш відкритим до нас», – розповіла співорганізаторка Маршу ХарківПрайд Аня Зяблікова

Фото: Ірина Скачко

«На охорону публічної безпеки та порядку були задіяні близько 800 співробітників поліції, 450 військовослужбовців Національної гвардії України, а також придані сили з числа поліцейських з інших регіонів, – розповів начальник управління превентивної діяльності Сергій Бірбасов. – Також у патрулюванні були задіяні співробітники головного управління і курсанти Харківського університету внутрішніх справ». У поліції розповідають, що застосували європейську систему охорони громадського порядку: колону супроводжували групи поліції діалогу, кінологи, спецпризначенці.

Фото: Володимир Бацунов

У цілому захід відбувся без ексцесів. Противники маршу провели мітинг біля пам’ятника Шевченку. У ньому взяли участь представники організацій «Традиція і порядок», «Фрайкор», «Правий Сектор», «Свобода». 

Фото: Володимир Бацунов

Фото: Володимир Бацунов

На відомому харківському наметі «Все для перемоги» представники «Фрайкору» повісили плакат «Ні гомодиктатурі». Як згодом розповів Суспільному один з організаторів намету, співкоординатор харківського Євромайдану Борис Редін, він був проти таких дій. «Є напис „Все для перемоги“, він повинен бути недоторканим. Мені це не подобається. Зараз треба, по-перше, зберігати спокій, по-друге, розрулити цю ситуацію... Мені погано від того, що втягнули єдине, що було об'єднуюче для всіх – це намет. Зараз прояснимо, що до чого, і повернемо все до первинного стану», – заявив він.

Фото: телеграм-канал «Фрайкору»


На початку серпня вандали спотворили стіну Прайд-хабу мовою ворожнечі. Стіни громадського ком’юніті-центру для ЛГБТ+ та дружніх людей розписали та декорували харківські художниці: Ірина Водолаз та Катерина Буштрук. Мурал було присвячено рівності і виконано у стилістиці всеукраїнської кампанії «Різні.Рівні» – руху на підтримку рівності для всіх: попри ґендерну ідентичність та сексуальну орієнтацію. «Бути різними добре разом» – такий напис містився на свіжорозписаній стіні. Невідомий додав напис: «не означає бути збоченцями». «Лише за останній рік на ПрайдХаб нападали близько 20 разів. Жодний з випадків не було розслідувано», – заявляють активісти ХарківПрайду.

Торік через карантинні обмеження ХарківПрайд відбувся у форматі, який виключав великі скупчення людей. Зустрічі, дискусії та кінопокази проходили більш камерно, ніж позаторік. Щоб нагадати харків’янам про рівні права, організатори влаштували так звані інтервенції у міський простір: «веселкові» катання на канатній дорозі, політ над містом дрону з величезним веселковим прапором тощо. Правозахисну ходу довелося замінити на АвтоПрайд.

У 2019 році у ХарківПрайді, за підрахунками поліції, взяли участь дві тисячі учасників (організатори нарахували три). Люди пройшли маршем крізь площу Свободи – від Палацу дитячої творчості до Університета. Планувалося, що правозахисний марш ітиме Сумською аж до площі Конституції. Але через можливі провокації з боку противників Прайду маршрут довелося змінити.

 Поділитися