MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

До Харківського онкоцентру відправляли людей помирати, — Олена Гетманенко

30.11.2021   
Денис Волоха

Чим події навколо Харківського онкоцентру нагадують корупційний скандал у медичній сфері в Румунії, зображений у документальному фільмі ‘Колектив’?

«Новий директор онкоцентру — схожий за людськими якостями на Влада [Войкулеску]. Мені здається, що система не очікувала такого сильного медійного розголосу, і сама припустилася помилки. Чому помилки? Тому що вони поставили людяну, чесну і професійну людину, а такі не потрібні. І що сталося? Вони його врешті почали мочити, як і у фільмі», — ділиться враженнями від фільму «Колектив» представниця Харківського антикорупційного центру Олена Гетманенко.

Фільм «Колектив» ми переглядаємо невеликою компанією в просторому і по-східному вишуканому приміщенні Харківського дипломатичного клубу. Події фільму розгортаються після пожежі в бухарестському клубі «Колектив» у 2015-му році, 27 постраждалих у якій поступово померли в опікових відділеннях, хоч і не мали серйозних уражень.

Журналіст «Спортивної газети» Каталін Толонтан провів сенсаційне розслідування, яке виявило фатальні зловживання фірми, яка постачала антисептики до румунських лікарень. На місце заарештованого міністра охорони здоров’я приходить Влад Войкулеску, який намагається змінити глибоко корумповану систему.

На початку листопада з директором харківського обласного онкоцентру Денисом Скорим, який прийшов на місце звільненого Юрія Вінника,  не продовжили контракт. Це спричинило протести серед пацієнтів, які вважають Скорого реформатором.

«Виявилося, що ще у 2008-му році про це неодноразово інформували прокуратуру — про те, що у Харківському онкоцентрі дають хабарі, — але це так і не доходило до суду, тому що не знаходили складу злочину. І тільки медійний розголос дозволив змінити ситуацію в онкоцентрі. Але система дуже сильно пручалася цій історії. Створили комісію, яка дослідила роботу Вінника, але був настільки великий скандал, що все ж таки довелося його прибрати, хоча на його бік ставали депутати з певних політичних сил, — говорить Олена Гетманенко.

 — У Румунії міністра охорони здоров’я хоча б відсторонили. А в нас Вінник продовжив працювати в ХМАПО, і десь він взяв гроші на свій бізнес, в онкоцентрі працювали всі його родичі на різних посадах. І вже у 2018-му році його спіймали на хабарі».

Олена має й особисті причини перейматися долею онкоцентру і тим, хто буде його керівником: «До харківського онкоцентру відправляли людей помирати. Чому я це знаю — при Юрію Виннику в мене помер там батько. І при Денисові Скорому там успішно прооперували мою маму». 

Фільм режисера Александра Нанау, крім іншого, показує, якою може бути журналістика і її вплив на суспільні процеси. Саме журналісти з’ясували істинну причину загадкової смертності після пожежі в «Колективі». 

«Треба розуміти, що цей журналіст ‘Спортивної газети’ Каталін Толонтан і раніше розслідував корупцію у спортивних змаганнях. Тобто, він не був новачком. І в інтерв’ю Александр Нанау розповідав, що потім це видання викупила, здається, швейцарська фірма, воно розширилося, і там тепер працює 6 команд журналістів-розслідувачів», — додає під час дискусії Олена Гетманенко.

Кінострічку «Колектив» можна буде переглянути в суботу, 30-го листопада, в Українській академії лідерства (Харків, вул. Танкопія, 12Б) в межах XVIII Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Повна програма фестивалю

 Поділитися