MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Human Rights Watch: Російські військові перетворили окуповані території на прірву страху та дикого беззаконня

25.07.2022   
ХПГ-інформ
На окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей російські збройні сили катують, незаконно затримують та викрадають мирних жителів. Про це йдеться у звіті правозахисної організації Human Rights Watch. 

Фото: i.lb.ua

На окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей російські збройні сили катують, незаконно затримують та викрадають мирних жителів. Про це йдеться у звіті правозахисної організіції Human Rights Watch. 

«Російські війська перетворили окуповані райони півдня України на прірву страху та дикого беззаконня, — заявила Юлія Горбунова, старший дослідник Human Rights Watch по Україні. – Катування, нелюдське поводження, а також свавільне затримання та незаконне позбавлення волі цивільних осіб є одними з очевидних вієнних злочинів, які ми задокументували, і російська влада має негайно припинити такі зловживання та зрозуміти, що вони можуть і будуть притягнуті до відповідальності».

З перших днів окупації росіяни затримували не лише військовослужбовців та представників тероборони, але й державних службовців, поліцейських, а учасників АТО, журналістів, активістів, що виступали проти окупації. Згодом, судячи з усього, окупанти почали затримувати людей випадково. Крім того, вони стали забирати волонтерів, що роздавали нужденним людям їжу, ліки, підгузки та інші необхідні речі, яких у Херсоні дуже бракувало.

Представники організації поспілкувалися з 71 людиною з Херсону, Мелітополя, Бердянська, Скадовська та ще десяти міст у Херсонській та Запорізькій областях. 

Вони розповіли про 42 випадки насильницьких зникнень та свавільних затримань  цивільних, у багатьох випадках людей катували. Також правозахисниками задокументовано застосування тортур до трьох військовополонених.  Двоє з них загинули.

Один із організаторів антиросійських акцій протесту, ім’я якого не називають, розповів, що російські військові били його бейсбольною битою.  Інший мітингувальник після затримання та побиття місяць був прикутий до лікарняного ліжка. Третьому затриманому сім днів ув’язнення коштували зламаних ребер та колінної чашечки.

Протягом усього терміну затримання у багатьох були зав’язані очі, а з рук не знімали кайданки. Людей тримали без їжі, води та без медичної допомоги. Щонайменше одного цивільного переправили до окупованого Криму, де залучили до «виправних робіт».

Інколи окупанти звільняли затриманих лише після того, як вони підписували заяву про «співпрацю» з владою або ж записували відео, у якому закликали інших до ттакої «співпраці».

Росіяни майже ніколи не повідомляли сім’ям, де утримують їхніх близьких, а російська військова комендатура не надавала жодної інформації рідним, які її шукали.

У звіті правозахисники розповідають, зокрема, історію учасника ТРО Віталія Лапчука, викраденого ще 27 березня. Його тіло з гирею, прив'язаною до ніг, знайшли у водоймі лише на початку червня.

Затриманий того ж дня заступник Лапчука Денис Миронов також загинув внаслідок тяжких катувань 23 квітня. Їх утримували у приміщенні управління поліції на вулиці Лютеранській.

Аркадія Довженка окупанти затримали під час розгону проукарїнського мітинга. «Вони били мене кийками, руками і ногами. Це тривало кілька годин... Десь через три години мене кинули в підвал. Потім мене повернули. Вони ставили мені ті самі запитання. Хто організував акцію протесту? Хто організовував інші акції протесту? Мене запитували, чи знаю я когось в АТО  та адреси інших протестувальників. Мене також розпитували про мою релігію… сказали мені, що українські православні християни – терористи та ренегати», – згадує Довженко.

Тиждень росіяни утримували чоловіка закутим у кайданки та із зав’язаними очима протягом усього часу. Допитували щодня. Після звільнення від ледве міг ходити. 


За інформацією Харківської правозахисної групи, на сьогодні відомо щонайменше про 6 місць для утримання та катування викрадених людей в Херсонській області:

  1. Гараж при управлінні УСБ у м. Нова Каховка, Херсонської області.
  2. Приміщення ГУНП у Херсонській області по вул. Лютеранська 4 у Херсоні.
  3. Ізолятор тимчасового тримання по вул. Теплоенергетиків, 3 у м. Херсоні.
  4. Херсонський слідчий ізолятор по вул. Перекопській у м. Херсоні.
  5. Дар’ївська виправна колонія №10 у с. Дар’ївка, Білозерського району Херсонської обалсті.
  6. Вище професійне училище № 17 по вул. Паризької комуни, 88 у м. Генічеськ, Херсонської області.

Як ми повідомляли раніше, в тимчасово окупованій Херсонгській області не менше півтисячі осіб катують «у підвалах». Серед них активісти, воїни АТО, журналісти. «За нашою інформацією, близько 500 осіб перебувають "у підвалах", де відбуваються щодо таких осіб катування. Це і в Херсоні, і на адмінмежі з Кримом. Наприклад, у селищі Новоолексіївка, у місті Генічеськ окупаційні адміністрації приходять із цілими списками активістів, людей, які, зокрема, брали участь у громадянській блокаді Криму у 2015 році, служили в АТО... До них приходять додому, забирають, викрадають»,  – заявляла на початку травня постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.

 Поділитися